News

Polenergia zasila zieloną energią giganta motoryzacyjnego

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki09.02.20243 min.
Polenergia zasila zieloną energią giganta motoryzacyjnego
banner

Polenergia zasili zieloną energią giganta motoryzacyjnego w ramach podpisanej wieloletniej umowy na dostawy energii elektrycznej i gwarancji pochodzenia. Umowa obejmuje dostawy energii wyprodukowanej m.in. przez farmę wiatrową Dębsk i farmę fotowoltaiczną Sulechów 3. Łączna wartość umowy to 131,41 mln zł, a dostawy potrwają od 1 marca 2024 do 31 grudnia 2027 roku. To kolejny krok Polenergii w rozwoju odnawialnych źródeł energii i umocnieniu pozycji na tym rynku.

Polenergia dostarczy zieloną energię gigantowi motoryzacyjnemu

Polenergia podpisała umowę na dostawy zielonej energii dla jednego z głównych graczy na rynku motoryzacyjnym. Energia elektryczna wraz z gwarancjami pochodzenia będzie dostarczana przez okres od 1 marca 2024 do 31 grudnia 2027 roku.

Łączna wartość umowy opiewa na kwotę ok. 131,41 mln zł. Jest to zatem bardzo istotne zamówienie dla Polenergii, która konsekwentnie rozwija segment odnawialnych źródeł energii.

Farma wiatrowa i fotowoltaiczna zasilą fabrykę

W ramach podpisanego kontraktu energia trafi do odbiorcy m.in. z farmy wiatrowej Dębsk o mocy 121 MW oraz farmy fotowoltaicznej Sulechów 3 dysponującej mocą 9,84 MW. Te dwie instalacje OZE będą kluczowym źródłem zielonej energii dla fabryki.

Polenergia sukcesywnie zwiększa udział energii odnawialnej w swoim miksie. Posiada obecnie ponad 30 farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej na poziomie ok. 570 MW. W ostatnim czasie spółka z powodzeniem zdywersyfikowała działalność w kierunku fotowoltaiki, dysponując już kilkoma tego typu inwestycjami.

Harmonogram dostaw ustalony w kontrakcie

Zgodnie z warunkami umowy, dostawy zielonej energii ruszą od 1 marca 2024 roku. Kluczowe znaczenie będzie miało jednak prawidłowe przeprowadzenie procesu zmiany dotychczasowego sprzedawcy energii na Polenergię.

Dopiero pomyślna finalizacja tej procedury uruchomi realizację kontraktu. W przypadku problemów ze zmianą sprzedawcy, strony mają prawo rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym. Harmonogram zakłada więc płynne rozpoczęcie dostaw od marca 2024 r.

Odnawialne źródła energii motorem napędowym Polenergii

Podpisanie umowy z gigantem motoryzacyjnym pokazuje, że Polenergia umocniła swoją pozycję na rynku zielonej energii w Polsce. Posiadane moce wytwórcze pozwalają jej pozyskiwać dużych odbiorców zainteresowanych pozyskaniem energii ze źródeł odnawialnych.

Spółka już teraz należy do liderów tego segmentu. Pod względem posiadanych mocy wiatrowych znajduje się na 3. miejscu w kraju. Jednocześnie jej plany rozwojowe zakładają dalszą ekspansję, co przełoży się na wzrost udziałów rynkowych.

Segment działalności Aktualne moce
Wiatraki 570 MW
Fotowoltaika 27 MW

Dalsza ekspansja na rynku OZE

Z informacji podanych przez spółkę wynika, że łączna wartość podpisanych umów na dostawy energii elektrycznej z OZE przekracza 2 miliardy złotych. Pokazuje to skalę prowadzonego biznesu oraz jego perspektywy rozwojowe.

Zawarta umowa na dostawy dla producenta samochodów to kolejny krok w tym kierunku. Wykorzystanie posiadanych mocy wytwórczych pozwoli na dalszą ekspansję Polenergii na rynku zielonej energii w Polsce.

Czytaj więcej: Czesi wykluczają Amerykanów z wyścigu o rozbudowę atomu: skandaluzjście informacje

Podsumowanie

Polenergia zasila zieloną energią giganta motoryzacyjnego

Polenergia podpisała z gigant motoryzacyjnym umowę na dostawy zielonej energii z własnych odnawialnych źródeł. Energia elektryczna będzie pochodzić m.in. z farmy wiatrowej Dębsk i farmy fotowoltaicznej Sulechów 3. Wartość kontraktu to 131 mln zł, a dostawy potrwają od marca 2024 do końca 2027 roku.

To kolejny krok Polenergii w umacnianiu pozycji na rynku odnawialnych źródeł energii. Posiadane moce wytwórcze i rosnący portfel umów pozwalają konsekwentnie realizować strategię zwiększania udziałów w segmencie zielonej energii.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
  2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
  3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły