News

Polacy zdobyli nową wiedzę na temat oddychania

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński16.02.20246 min.
Polacy zdobyli nową wiedzę na temat oddychania
banner

Kampania Polskiego Alarmu Smogowego uświadomiła Polakom, że powietrze w wielu miejscowościach jest fatalnej jakości. Mobilna instalacja przedstawiająca ludzkie płuca objechała kolejne miasta, pokazując mieszkańcom stan powietrza, którym oddychają na co dzień. To już piąty rok tej antysmogowej akcji uświadamiającej zagrożenia złej jakości powietrza i zachęcającej do walki ze smogiem. Dzięki niej Polacy zdobyli nową wiedzę na temat oddychania w swoich miejscowościach.

Bieżąca edycja mobilnej kampanii

W piątej edycji kampanii Polskiego Alarmu Smogowego mobilna instalacja obrazująca model ludzkich płuc odwiedziła kolejne miejscowości w ośmiu województwach. Do końca sezonu grzewczego mobilne płuca trafią jeszcze do czternastu miejscowości.

Celem kampanii jest uświadomienie Polakom fatalnego stanu powietrza, którym oddychają na co dzień. Mobilna instalacja pokazuje, jak wyglądają płuca po oddychaniu zanieczyszczonym powietrzem w danej miejscowości.

Instalacja naśladuje oddychanie ludzkich płuc, pochłaniając zanieczyszczenia z otaczającego powietrza. Im większe zanieczyszczenie, tym ciemniejszy kolor przybiera materiał pokrywający "płuca". To daje mieszkańcom wyobrażenie o fatalnym stanie powietrza, którym oddychają.

Kolejne miasta dowiadują się jak oddychają

W czasie ponad trzech miesięcy antysmogowa instalacja mobilnych płuc, podróżując po Polsce odwiedziła już 40 miejscowości, pokazując jakim powietrzem oddychają ich mieszkańcy.

To piąty sezon grzewczy, w którym Polski Alarm Smogowy prowadzi kampanię „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. W tej edycji instalacja po raz pierwszy odwiedzała miasta i gminy na ich zaproszenie.

Koordynatorka kampanii Magdalena Cygan podkreśla, że spotkała się ona z bardzo dużą popularnością i instalacja mobilnych płuc otrzymała wiele zaproszeń z gmin.

Popularność kampanii

Mobilna instalacja płuc cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców odwiedzanych miejscowości. Możliwość zobaczenia na własne oczy fatalnego stanu powietrza, którym oddychają, porusza ludzi i uświadamia problem.

Niestety ze względu na ograniczoną liczbę instalacji, nie wszystkim chętnym gminom udało się sprowadzić mobilne płuca. Jednak organizatorzy zapowiadają kontynuację akcji i obiecują odwiedzić w przyszłości jak najwięcej miejscowości.

Czytaj więcej: Nowe regulacje dotyczące lokalizacji turbin wiatrowych - dowiedz się, jak wpłyną na Ciebie

Piąty rok smogowej mobilizacji

Kampania "Zobacz czym oddychasz" jest prowadzona już piąty rok z rzędu i zyskuje coraz większą popularność. Pokazuje, jak fatalny wpływ na zdrowie mają zanieczyszczenia powietrza i zachęca do walki z tym problemem.

Mobilizacja społeczeństwa jest kluczowa, by skutecznie walczyć z plagą smogu nękającą Polskę. Tylko zmiana postaw i świadomości pozwoli wyeliminować stare, zanieczyszczające piece i kotły z polskich domów.

Dlatego tego typu kampanie edukacyjne są tak ważne - uświadamiają ludziom konieczność walki o czyste powietrze i zdrowsze oddychanie.

Podsumowanie po 5 latach

Pięcioletnia kampania "Zobacz czym oddychasz" odwiedziła już setki miejscowości w całej Polsce, docierając do setek tysięcy Polaków. Efekty są imponujące - coraz więcej osób dostrzega problem i decyduje się na wymianę kopciucha. To daje nadzieję, że Polska powietrze będzie coraz czystsze.

Wymiana pieców poprawia zdrowie

Polacy zdobyli nową wiedzę na temat oddychania

Kampania nie tylko pokazuje zanieczyszczenia powietrza, ale też zachęca do ekologicznych działań, czyli wymiany nieefektywnych pieców i kotłów oraz ocieplenia budynków.

Dzięki temu zmaleją rachunki za ogrzewanie, a przede wszystkim poprawi się jakość powietrza i zdrowie mieszkańców. To kluczowe, bo zła jakość powietrza powoduje choroby i skraca życie.

Tymczasem aż 70 proc. polskich domów ma niewystarczające ocieplenie, co zwiększa koszty ogrzewania. W ocieplonym budynku można je obniżyć nawet o połowę. Ocieplenie i nowoczesne ogrzewanie to podwójna korzyść - oszczędność pieniędzy i zdrowsze oddychanie.

Dane pokazują, że coraz więcej osób decyduje się na wymianę pieców i termomodernizację dzięki programowi Czyste Powietrze. To przynosi wymierne efekty w postaci czystszego powietrza i lepszego zdrowia Polaków. Kampanie takie jak "Zobacz, czym oddychasz" skutecznie zachęcają do takich działań.

Dotacje na wymianę kotłów i ocieplenie

Program Czyste Powietrze zapewnia dotacje nawet do 135 tys. zł na wymianę starych pieców i termomodernizację budynków. Dla osób o najniższych dochodach dotacja może pokryć nawet 90% kosztów.

Dzięki temu wymiana nieefektywnych źródeł ciepła i ocieplenie domów stają się bardziej dostępne. A to bezpośrednio przekłada się na zdrowsze powietrze i oddychanie w całej Polsce.

Program Czyste Powietrze jest kluczowym narzędziem walki ze smogiem. Do tej pory umożliwił wymianę ponad 700 tys. kopciuchów, co znacząco poprawiło jakość powietrza.

"Programy takie jak Czyste Powietrze to szansa na zdrowsze życie dla wszystkich Polaków. Dzięki dotacjom znikają z polskich domów kopciuchy trujące powietrze."

Podsumowując, łatwiejszy dostęp do dotacji to klucz do sukcesu w walce o czyste powietrze w Polsce. Im więcej osób skorzysta z programu Czyste Powietrze, tym szybciej smog przestanie być plagą.

7 zadań dla rządu w walce ze smogiem

Niedawno Polski Alarm Smogowy zaprezentował listę 7 priorytetowych zadań dla rządu, które mają przyspieszyć walkę ze smogiem w Polsce.

Zakładają one m.in. rozszerzenie programu Czyste Powietrze, większe wsparcie dla najuboższych w wymianie pieców czy standardy emisji dla kotłów na pellet.

 • Rozszerzenie programu Czyste Powietrze
 • Wsparcie dla najuboższych w wymianie pieców
 • Standardy emisji dla kotłów na pellet
 • Rozwój infrastruktury ciepłowniczej
 • Rozwój transportu publicznego
 • Monitoring powietrza i open data
 • Edukacja antysmogowa

Zdaniem ekspertów realizacja tych postulatów pozwoli w ciągu 2-3 lat znacząco poprawić jakość powietrza i zdrowie Polaków. Organizacje antysmogowe będą monitorować postępy rządu w tym zakresie.

Podsumowując, walka ze smogiem wymaga wspólnego wysiłku rządu, samorządów i społeczeństwa. Kampanie takie jak "Zobacz, czym oddychasz" pełnią ważną rolę w zwiększaniu świadomości i mobilizacji Polaków do działania na rzecz czystego powietrza i zdrowszego oddychania.

Podsumowanie

Kampania "Zobacz, czym oddychasz" skutecznie uświadamia Polakom fatalny stan powietrza w wielu miejscowościach. Pokazując zanieczyszczenia zebrane w mobilnych płucach, mobilizuje do walki o czystsze oddychanie. Rosnąca popularność akcji daje nadzieję, że coraz więcej osób zrozumie zagrożenia smogu i podejmie działania. Ocieplenie domów, wymiana pieców i dotacje z programu Czyste Powietrze to klucz do sukcesu w walce o zdrowsze powietrze w Polsce.

Aby skutecznie wygrać z plagą smogu, potrzebne jest zaangażowanie zarówno rządu, samorządów, jak i samych Polaków. Edukacja, ułatwienie wymiany pieców i termomodernizacji oraz monitoring powietrza to najważniejsze działania, które przyniosą poprawę jego jakości i zdrowsze oddychanie dla wszystkich mieszkańców Polski.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ceny bram garażowych - ile kosztuje brama garażowa, bramy garażowe ceny
 2. Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu - Ceny i porady
 3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 4. Zachód zaostrza sankcje dotyczące rosyjskiej ropy - dowiedz się, co to oznacza dla Ciebie
 5. Szymański odkrywa prawdę: Fotowoltaika w kontrowersyjnym świetle - zaskakujące ujawnienia!
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Umowy ograniczające zdolności produkcyjne a nadmiar OZE.
NewsUmowy ograniczające zdolności produkcyjne a nadmiar OZE.

Nadmiar energii z OZE to problem, z którym mierzą się sieci elektroenergetyczne. Poznaj umowy ograniczające zdolności produkcyjne - innowacyjne rozwiązanie stosowane w Holandii, które pozwala efektywnie zarządzać nadwyżką energii odnawialnej.

Spadek liczby prosumentów o połowę w roku 2023
NewsSpadek liczby prosumentów o połowę w roku 2023

Liczba nowych prosumentów w Polsce w 2023 r. spadła aż o połowę w porównaniu do rekordowego roku 2022. Dowiedz się, jakie były przyczyny tego niespodziewanego spowolnienia rynku mikroinstalacji OZE oraz prognozy na przyszłość