News

Plastik zaśmieca wodę, którą pijemy. Rozwiązanie zaskakuje.

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński16 lutego 20244 min
Plastik zaśmieca wodę, którą pijemy. Rozwiązanie zaskakuje.

Mikroplastik w wodzie pitnej staje się coraz większym problemem. Coraz częściej jego obecność wykrywa się w butelkowanej wodzie, a także w kranówce. Na szczęście Unia Europejska zdecydowała się na radykalne działania, które mają ograniczyć to zanieczyszczenie. I tak firmy farmaceutyczne oraz kosmetyczne, które przyczyniają się do emisji mikroplastiku, będą musiały ponosić koszty jego usuwania. To rewolucyjne rozwiązanie, które ma zmotywować koncerny do eliminacji tego problemu.

Zanieczyszczenie wody pitnej mikroplastikiem

Mikroplastik w wodzie pitnej, w tym tej butelkowanej, staje się coraz większym problemem. Coraz częściej jego obecność wykrywa się zarówno w wodzie butelkowanej, jak i tej z kranu. Mikrocząsteczki plastiku trafiają do środowiska m.in. wraz ze ściekami z zakładów przemysłowych oraz oczyszczalni ścieków.

Badania pokazują, że problem dotyczy także Polski. Mikroplastik wykryto już w 29 na 30 badanych próbek wody butelkowanej z polskiego rynku. To bardzo niepokojące wieści.

Skutki zdrowotne spożywania mikroplastiku

Co więcej, naukowcy alarmują, że mikrocząsteczki plastiku mogą być groźne dla zdrowia ludzi. Mikrodrobiny tworzyw sztucznych z łatwością przedostają się do organizmów żywych. Mają zdolność kumulowania się i przenikania przez błony biologiczne. Badania na zwierzętach pokazały, że mogą np. uszkadzać jelita.

Eksperci przestrzegają, że mikroplastik może powodować stany zapalne, a nawet nowotwory u ludzi. Na razie brakuje jednak badań epidemiologicznych, które potwierdziłyby takie obawy wobec spożywania przez ludzi mikrocząsteczek plastiku.

Unijny plan walki z mikroplastikiem

Na szczęście Unia Europejska zdecydowała się na radykalne działania, które mają ograniczyć zanieczyszczenie wód mikroplastikiem. Przyjęto właśnie nową dyrektywę w tej sprawie. Jej głównym założeniem jest wdrożenie zasady "zanieczyszczający płaci".

Oznacza to, że firmy farmaceutyczne i kosmetyczne, które przyczyniają się do emisji mikroplastiku do środowiska, będą musiały ponosić koszty jego usuwania z oczyszczalni ścieków

To rewolucyjne rozwiązanie, które ma zmotywować koncerny do eliminacji tego problemu. Szacuje się, że dzięki temu uda się zmniejszyć ilość mikrocząsteczek plastiku trafiających do wody nawet o 30 proc. do 2030 roku.

Monitorowanie mikroplastiku

Nowe przepisy UE nakładają też na państwa członkowskie obowiązek systematycznego monitorowania ilości mikrodrobin plastiku na wlotach i wylotach oczyszczalni ścieków, a także w samym osadzie ściekowym.

Pozwoli to lepiej zorientować się w skali problemu na poziomie poszczególnych krajów oraz skuteczności podejmowanych działań. Dane będą musiały być przesyłane do Komisji Europejskiej.

Czytaj więcej: Wiatraki wykręciły nowy rekord dziennej produkcji zielonej energii

Usuwanie substancji biogennych ze ścieków

Nie tylko walka z mikroplastikiem jest celem nowej dyrektywy UE dotyczącej ścieków i wody pitnej. Państwa członkowskie będą musiały usuwać także inne szkodliwe substancje.

  • Do 2035 r. - materię organiczną ze ścieków komunalnych
  • Do 2045 r. - azot i fosfor ze ścieków

Konieczne będzie również monitorowanie obecności w ściekach tzw. wiecznych chemikaliów (PFAS). Są to substancje niezwykle trwałe i szkodliwe dla zdrowia ludzi. Ich obecność w środowisku budzi coraz większe obawy naukowców.

Poprawa zarządzania wodami opadowymi

Plastik zaśmieca wodę, którą pijemy. Rozwiązanie zaskakuje.

Oprócz walki z zanieczyszczeniami, dyrektywa ma też wpłynąć na lepsze zarządzanie wodami opadowymi w miastach.

Liczba mieszkańców Obowiązek
Powyżej 100 tys. Plany zarządzania wodami opadowymi
Poniżej 100 tys. Plany zarządzania wodami opadowymi w razie ryzyka powodzi

Ma to zmniejszyć ryzyko miejskich powodzi, do których coraz częściej dochodzi podczas nawalnych opadów deszczu. Tego typu ekstremalne zjawiska pogodowe stają się coraz powszechniejsze na skutek zmian klimatu.

Podsumowanie

Mikroplastik w wodzie pitnej, w tym butelkowanej, to coraz poważniejszy problem. Badania pokazują, że zanieczyszczenie dotyczy także Polski. Niestety mikrocząsteczki plastiku mogą być groźne dla zdrowia ludzi. Na szczęście UE wdrożyła rewolucyjne rozwiązania, które mają zmotywować koncerny do ograniczenia emisji mikroplastiku. Chodzi przede wszystkim o zasadę "zanieczyszczający płaci", zgodnie z którą przemysł będzie musiał ponosić koszty usuwania tych zanieczyszczeń.

Oprócz walki z mikroplastikiem, nowe przepisy UE dotyczące ścieków i wody pitnej mają służyć poprawie jej jakości. Chodzi m.in. o usuwanie szkodliwych substancji biogennych i wiecznych chemikaliów PFAS. Ponadto duże miasta będą musiały lepiej zarządzać wodami opadowymi, aby zmniejszyć ryzyko miejskich powodzi.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Szlifowanie wylewki betonowej - usługi szlifowania posadzek
  2. Cena przeglądu i pomiarów elektrycznych - Cennik i kosztorys
  3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Historia pierwszego kasyna w Europie
NewsHistoria pierwszego kasyna w Europie

Stary Kontynent od wieków zadziwia i ekscytuje. To tu dochodziło do wielu ekscytujących odkryć, także w tym zakątku świata budziły się największe wojenne konflikty. Dziś kroniki historyczne zaprowadziły nas do pierwszego w historii Europy kasyna.