News

Plan ratunkowy dla poprawy jakości powietrza trafi do kosza. Andrzej Duda nie przekonał.

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki26.01.20246 min.
Plan ratunkowy dla poprawy jakości powietrza trafi do kosza. Andrzej Duda nie przekonał.
banner

Plan ratunkowy dla programu Czyste Powietrze, mający na celu poprawę jakości powietrza w Polsce, znalazł się w poważnych tarapatach. Z powodu braku środków zaległości sięgają już 470 milionów złotych, a tymczasem prezydent Andrzej Duda nie podpisał kluczowej ustawy, która mogła uratować sytuację. Ministerstwo Klimatu ma wprawdzie przygotowane scenariusze awaryjne, ale eksperci nie mają wątpliwości, że może to oznaczać porażkę rządowego programu i dramatyczne konsekwencje dla jakości powietrza.

Zaległości w programie Czyste Powietrze sięgają 470 mln

Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w drugiej połowie stycznia zaległości w wypłacie środków na wymianę źródeł ciepła w ramach programu Czyste Powietrze wynoszą już 470 milionów złotych. To pokazuje skalę problemu, z jakim mierzy się ten flagowy projekt mający na celu poprawę jakości powietrza w Polsce.

Sytuacja z dnia na dzień robi się coraz trudniejsza, gdyż co tydzień do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które obsługują program, trafiają nowe wnioski o dotacje na łączną kwotę około 100 milionów. Tymczasem z powodu braku środków wypłaty są mocno opóźnione lub całkowicie wstrzymane.

Ponadto wdrażanie nowych programów unijnych, które miały dodatkowo zasilić Czyste Powietrze, również uległo wstrzymaniu. W efekcie dziura finansowa ciągle rośnie, a sytuacja staje się dramatyczna.

Prezydent zawiódł nadzieje na ratunek

Jeszcze do niedawna wydawało się, że jest szansa na poprawę sytuacji dzięki przesunięciu środków w budżecie. Ministerstwo Klimatu złożyło bowiem poprawkę, by z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przesunąć na Fundusz Drogowy 370 milionów złotych. Pieniądze te miano następnie wykorzystać na spłatę zaległych dotacji w Czystym Powietrzu.

Niestety prezydent Andrzej Duda nie podpisał kluczowej ustawy okołobudżetowej, która umożliwiłaby taki ruch. Tym samym na razie zamknięto tę ścieżkę ratunku dla programu.

Ministerstwo ma 3 plany awaryjne

W tej sytuacji kluczowe jest znalezienie alternatywnych sposobów zasilenia programu Czyste Powietrze i jak najszybsze wznowienie wypłat środków dla beneficjentów. Minister Klimatu Paulina Hennig-Kloska zapewniła, że resort ma przygotowane przynajmniej trzy awaryjne plany.

Dzięki temu w ciągu tygodnia uda się przywrócić płynność finansową projektu. Ponadto w perspektywie dwóch miesięcy ruszy główne źródło finansowania w ramach unijnego programu FEnIKS, z którego w tym roku ma trafić do Czystego Powietrza minimum 4 miliardy złotych.

Pierwotne źródło finansowania Kwota
Krajowy Plan Odbudowy (KPO) 4 mld zł
Program FEnIKS 4 mld zł

Póki co 12 stycznia udało się złożyć wniosek o wypłatę 200 milionów złotych z KPO dla beneficjentów Czystego Powietrza. To jednak kropla w morzu potrzeb.

Czytaj więcej: W Lidlu, Żabce i Biedronce obowiązuje zakaz. Konieczny dowód.

Samorządy apelują o pilne działanie

Sytuacja jest na tyle poważna, że głos w sprawie zabrali samorządowcy. Podczas obrad w Śląskim Związku Gmin i Powiatów zaapelowano o jak najszybsze działania w celu odblokowania finansowania.

W związku z zaistniałą sytuacją Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów postuluje przeznaczenie 2 miliardów złotych z programu RePower Europe na rzecz wsparcia Programu Czyste Powietrze i podjęcie pilnych działań w kierunku odblokowania środków KPO na ten cel, a w dalszej kolejności – również środków Funduszu Spójności – zaznacza Piotr Kuczera, przewodniczący ŚZGiP.

Apel poparło wielu samorządowców i ekspertów. Zgodnie podkreślają, że jeśli rządowy program upadnie, będzie to dramat nie tylko dla setek tysięcy beneficjentów, ale przede wszystkim dla jakości powietrza w naszym kraju.

Podsumowanie

Plan ratunkowy dla poprawy jakości powietrza trafi do kosza. Andrzej Duda nie przekonał.

Podsumowując, sytuacja programu Czyste Powietrze jest bardzo trudna. Gigantyczne zaległości finansowe, które cały czas rosną, stawiają pod znakiem zapytania dalsze losy tego flagowego przedsięwzięcia. Duże nadzieje pokładano w budżetowym planie ratunkowym, jednak prezydent go nie zaakceptował.

Ministerstwo Klimatu deklaruje posiadanie planów awaryjnych. Pytanie jednak, czy nie jest już za późno, aby uratować program przed krachem. Jeśli Czyste Powietrze upadnie, będzie to ogromny cios nie tylko dla rządu, ale przede wszystkim fatalna wiadomość dla nas wszystkich, dla których poprawa jakości powietrza w Polsce jest kluczowa.

Przedstawiona analiza wskazuje, że program Czyste Powietrze znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Zaległości finansowe sięgające 470 milionów złotych pokazują ogrom problemu. Co gorsza, co tydzień napływają nowe wnioski o dotacje na łączną kwotę 100 milionów, więc dziura cały czas rośnie. Ratunkiem miał być plan Ministerstwa Klimatu z przesunięciem 370 milionów złotych, jednak prezydent go nie zaakceptował. Teraz jedyną nadzieją są zapowiadane awaryjne plany resortu oraz unijne programy KPO i FEnIKS. Pytanie, czy to wystarczy, aby uratować program przed załamaniem. Jeśli Czyste Powietrze upadnie, będzie to katastrofa dla setek tysięcy Polaków i fatalna wiadomość dla nas wszystkich.

Mocny głos w sprawie zabrali samorządowcy, którzy zaapelowali o pilne działania i wnioskowali o dodatkowe 2 miliardy złotych wsparcia z programu RePower Europe. Ich zdaniem, jeśli rząd nie podejmie radykalnych kroków, Czyste Powietrze czeka zapaść. To z kolei uderzy w polepszenie jakości powietrza, na czym zależy milionom Polaków. Dlatego naciskają na rządzących, aby zrobili wszystko co możliwe dla uratowania programu - i robią to słusznie.

Podsumowanie przedstawia nam obraz projektu wiszącego na włosku. Pomimo zapowiedzi planów awaryjnych, ratunek Czystego Powietrza wcale nie jest pewny. Jeśli środki finansowe nie popłyną szybko i obficie, program może zwyczajnie przestać funkcjonować ku rozpaczy wielu beneficjentów. Byłaby to katastrofa wizerunkowa dla rządu, ale przede wszystkim - ogromny cios dla nas wszystkich i naszego zdrowia. Dlatego liczę, że uda się znaleźć rozwiązanie nim będzie za późno. Wierzę, że zależy to również Tobie, drogi Czytelniku - więc nie pozostaje nic innego, jak mieć nadzieję.

Podsumowując - program Czyste Powietrze balansuje na krawędzi. Jego losy są niepewne, pomimo zapowiedzi ratunku. Nikt nie chce dopuścić do załamania projektu, jednak jeśli pieniądze nie popłyną szybko, może być za późno. Dlatego apeluję - miejmy nadzieję, że uda się uratować Czyste Powietrze. W interesie nas wszystkich leży, aby program przetrwał i kontynuował misję walki o lepsze powietrze w Polsce. Trzymam kciuki za powodzenie akcji ratunkowej!

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Pompa ciepła Neoheat - wydajne rozwiązanie ogrzewania domu
  2. Zalety i wady elektrowni jądrowej: energia jądrowa.
  3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  4. Czy nowy film z serii Wonka zdobędzie tytuł kina nr 1 roku?
  5. Czy importowane panele z Azji zagrażają przyszłości branży fotowoltaicznej w Europie?
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły