News

Pierwszy na świecie turniej o puchar w nietypowej dyscyplinie - zgadniesz jakiej?

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński26.11.20235 min.
Pierwszy na świecie turniej o puchar w nietypowej dyscyplinie - zgadniesz jakiej?
banner

W listopadzie 2022 roku w Tokio odbyły się niecodzienne zawody sportowe o puchar świata, których dyscypliną było zbieranie śmieci z ulic. W inauguracyjnym turnieju wzięło udział 21 drużyn reprezentujących różne kraje, a zwyciężyli w nim Brytyjczycy. To wyjątkowe wydarzenie zorganizowano w celu zwrócenia uwagi na problem zanieczyszczenia środowiska odpadami.

Kluczowe wnioski:
 • Zbieranie i segregowanie śmieci było nietypową dyscypliną sportową tych zawodów.
 • Na zebranie i wysegregowanie śmieci zawodnicy mieli ograniczony czas.
 • Najwyżej punktowano zbiór niedopałków papierosów - to poważne zanieczyszczenie.
 • Mistrzostwa odbyły się w Tokio, ale udział wzięły ekipy nawet z odległych krajów.
 • Celem turnieju było zwiększenie świadomości nt. problemu plastikowych odpadów.

Zbieranie śmieci jako dyscyplina sportowa

W listopadzie 2022 roku w Tokio odbył się niecodzienny turniej o puchar świata w dość nietypowej dyscyplinie sportowej - zbieraniu śmieci. W zawodach wzięły udział 22 drużyny reprezentujące różne kraje, a ich zadaniem było jak najszybsze zebranie jak największej ilości odpadów z ulic miasta.

Pomysł zorganizowania mistrzostw świata w zbieraniu śmieci zrodził się w Japonii, gdzie od 2008 roku regularnie odbywają się lokalne zawody SpoGomi (z jap. "sportowe zbieranie śmieci"). Tym razem postanowiono jednak rozwinąć ideę i zaprosić drużyny z całego świata do wspólnej rywalizacji o puchar globu.

Zasady turnieju sprzątania

Zawodnicy dysponują ograniczonym czasem na oczyszczenie z odpadów wyznaczonego obszaru. Zazwyczaj mają godzinę na zebranie śmieci w terenie, a następnie 20 minut na ich posortowanie do odpowiednich pojemników.

Różne frakcje odpadów są punktowane w zależności od stopnia trudności ich zebrania. Najwięcej punktów przyznawanych jest za zebranie niedopałków papierosów - to jedno z najpoważniejszych źródeł zaśmiecenia miast.

Udział reprezentacji odległych krajów

W inauguracyjnej edycji Pucharu Świata SpoGomi wzięły udział drużyny aż z 21 państw, w tym bardzo odległych jak Brazylia czy Australia. Pokazuje to, że problem zanieczyszczenia środowiska odpadami dotyczy całego globu i wymaga międzynarodowej współpracy w celu jego rozwiązania.

To wspaniale widzieć tutaj reprezentantów tylu różnych krajów. Razem możemy zrobić więcej dla naszej planety! - powiedział Hiroshi Ueda, organizator turnieju.

Dla wielu ekip przylot do Tokio był szansą nie tylko na sportową rywalizację, ale także promocję idei ochrony środowiska w swoich ojczystych krajach. Liczą, że zainspirują innych do organizacji podobnych wydarzeń u siebie.

Wyniki turnieju

Zwycięzcą inauguracyjnego Pucharu Świata SpoGomi została drużyna z Wielkiej Brytanii "The North Will Rise Again". Brytyjczycy zebrali z ulic Tokio aż 57,27 kg odpadów, pokonując gospodarzy - japońskie trio reprezentujące Fundację Nippon.

Trzecie miejsce zajęła natomiast ekipa z Australii. Ich kapitan podkreślił, że choć zbiórka śmieci może wydawać się prosta, to jednak w praktyce było to wymagające fizycznie wyzwanie:

Czytaj więcej: Ceny Ropa Spadają: Znamy Więcej Dobrych Wieści dla Kierowców

Walka z problemem plastikowych odpadów

Pomysłodawcy i organizatorzy turnieju - Fundacja Nippon, nie ukrywają, że głównym celem tych nietypowych zawodów sportowych jest zwrócenie uwagi na problem rosnącej ilości plastikowych odpadów na całym świecie.

Szczególnie niepokojące jest zanieczyszczenie oceanów ogromną ilością tworzyw sztucznych, które zagrażają ekosystemom morskim i życiu w wodzie. Walka z tym problemem wymaga edukacji i podnoszenia świadomości społecznej - stąd pomysł na sportową odsłonę sprzątania, jaką są mistrzostwa SpoGomi.

 • Zawody mają zachęcić ludzi do dbania o czystość otoczenia.
 • Pokazują, że wspólne sprzątanie może też być świetną zabawą i integracją.

Kolejna edycja Pucharu Świata SpoGomi planowana jest za 3 lata, w 2025 roku. Liczba uczestniczących drużyn ma jednak sukcesywnie rosnąć, aby jeszcze mocniej promować ideę czystego środowiska bez odpadów.

Podsumowanie

Pierwszy na świecie turniej o puchar w nietypowej dyscyplinie - zgadniesz jakiej?

No cóż, te niecodzienne zawody sportowe pokazują, że nawet pozornie nudna czynność jak zbieranie śmieci może stać się emocjonującym wyzwaniem i świetną zabawą. Wszystko zależy od tego, jak do tego podejdziemy! Uczestnicy pucharu świata w sprzątaniu ulic działali w zespołach i dali z siebie maksimum wysiłku, by zebrać jak najwięcej odpadków. I choć może wydawać się to dziwne, to jednak taka sportowa rywalizacja, kto zejdzie więcej śmieci, okazuje się całkiem zajmująca.

Oczywiście te zawody miały też drugie, poważniejsze dno - chodziło o zwrócenie uwagi na globalny problem rosnącej ilości plastikowych odpadów, które zaśmiecają całą naszą planetę. Ta akcja społeczna w formie turnieju sportowego ma uzmysłowić ludziom skalę zanieczyszczenia środowiska i zmobilizować ich do działania. Bo walka z odpadami wymaga wysiłku nas wszystkich - tak jak drużyny zawodników ciężko pracowały na ulicach Tokio, tak my wszyscy musimy wziąć się ostro do segregacji i recyklingu śmieci w swoich domach.

Mam nadzieję, że ta nietypowa inicjatywa sportowo-ekologiczna faktycznie zainspiruje wielu ludzi na całym świecie do przyłączenia się do walki z zaśmiecaniem ziemi. Bo planeta to nasz wspólny dom, który trzeba sprzątać razem! Im nas więcej tym lepiej, bo w grupie raźniej. A nuż ktoś wpadnie na pomysł zorganizowania podobnego turnieju zbierania śmieci także w Polsce? Co Wy na to?

Podsumowując - sportowa rywalizacja w zbieraniu odpadków może być świetną zabawą, ale przede wszystkim pokazuje, że potrzebna jest mobilizacja nas wszystkich w walce z globalnym problemem zaśmiecenia naszej planety. Każdy ma coś do zrobienia - zarówno rządy, jak i zwyczajni ludzie we własnych domach. Działajmy razem, z odrobiną sportowego zapału! Czas posprzątać Ziemię.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 10 kW: Dzienna produkcja kWh
 2. Zarobki przedstawiciela handlowego - ile zarabia handlowiec?
 3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły