News

PGE otrzymuje dofinansowanie na nowe magazyny energii - szczegóły w artykule

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński07.12.20234 min.
PGE otrzymuje dofinansowanie na nowe magazyny energii - szczegóły w artykule
banner

PGE Dystrybucja otrzymała znaczące dofinansowanie z NFOŚiGW na budowę trzech nowoczesnych magazynów energii, które wesprą stabilność sieci dystrybucyjnej i poprawią jakość dostaw energii elektrycznej na wybranych obszarach Polski.

Kluczowe wnioski:
 • Łączna moc nowych magazynów wyniesie 7 MW, a pojemność - 19 MWh.
 • Powstaną w województwach: podkarpackim i łódzkim.
 • Będą stabilizować pracę sieci dystrybucyjnej i zapewniać zasilanie awaryjne.
 • PGE Dystrybucja posiada już magazyn energii z modułami Tesli.
 • Inwestycja otrzymała ponad 43 mln zł dotacji z NFOŚiGW.

Budowa trzech nowych magazynów energii

PGE Dystrybucja, największy operator systemu dystrybucyjnego w Polsce, otrzymał znaczące dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę trzech nowoczesnych magazynów energii. Będą one zlokalizowane w miejscowościach Warta, Jeziorsko i Cisna.

Inwestycja ta ma kluczowe znaczenie dla poprawy stabilności i niezawodności sieci dystrybucyjnej PGE na wybranych obszarach kraju. Nowe magazyny energii wesprą pracę sieci w tych regionach Polski, gdzie występują częste zaniki napięcia oraz awarie infrastruktury spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Parametry i możliwości nowych magazynów

Łączna moc zainstalowana trzech nowych magazynów energii PGE Dystrybucji wyniesie 7 MW, natomiast ich pojemność sięgnie 19 MWh. Pozwoli to na zapewnienie ciągłości zasilania nawet przez 2 godziny w przypadku wystąpienia lokalnej awarii w sieci.

Magazyny będą pracować głównie w trybie czuwania, cyklicznie doładowując się do pełnej pojemności. W ten sposób zawsze będą gotowe do awaryjnego zastępczego zasilania w razie nagłej potrzeby. Dodatkowo wykorzystane zostaną do stabilizacji napięcia oraz bilansowania sieci dystrybucyjnej.

Lokalizacje nowych magazynów energii

Wybór lokalizacji dla nowych magazynów energii PGE Dystrybucji nie był przypadkowy. Zdecydowano się na obszary sieci dystrybucyjnej o podwyższonym ryzyku przerw w dostawach energii elektrycznej, tj. w województwach:

 • podkarpackim - rejon Sanoka
 • łódzkim - rejon Sieradza

Jak wyjaśnia PGE Dystrybucja, na tych terenach regularnie dochodziło do awarii infrastruktury pod wpływem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Skutkowało to częstymi, wielogodzinnymi przerwami w dostawach energii dla klientów.

Uruchomienie nowych magazynów energii pozwoli znacząco zwiększyć niezawodność zasilania w tych newralgicznych punktach sieci dystrybucyjnej poprzez zapewnienie dodatkowego, awaryjnego źródła energii.

Czytaj więcej: Czy drugi polski projekt atomowy zakończy się sukcesem? Więcej szczegółów w środku!

Dofinansowanie z NFOŚiGW na budowę magazynów

Całkowity planowany koszt budowy trzech nowych magazynów energii przez PGE Dystrybucję to blisko 90 milionów złotych. Zdecydowana większość inwestycji zostanie sfinansowana dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Koszty kwalifikowane 71,92 mln zł
Kwota dotacji z NFOŚiGW 43,15 mln zł

Jak podkreśla prezes NFOŚiGW, magazyny energii odgrywają coraz większą rolę w stabilizacji sieci elektroenergetycznych, dlatego Fundusz aktywnie wspiera tego typu inwestycje operatorów.

Dotychczasowy magazyn energii PGE z modułami Tesli

PGE otrzymuje dofinansowanie na nowe magazyny energii - szczegóły w artykule

Nowe magazyny energii nie będą pierwszymi tego typu projektami zrealizowanymi przez PGE Dystrybucję. Spółka już od 2020 roku posiada w swoich aktywach kontenerowy magazyn energii w Rzepedzi (woj. podkarpackie), który powstał z wykorzystaniem innowacyjnych modułów Powerpack dostarczonych przez firmę Tesla.

Ten pilotażowy projekt pokazał, że magazyny energii mogą skutecznie wspomagać pracę sieci elektroenergetycznych oraz podnosić poziom niezawodności dostaw energii dla klientów.

Parametry pierwszego magazynu energii PGE Dystrybucji przedstawiają się następująco:

 • moc ok. 2,1 MW
 • pojemność 4,2 MWh

Z pewnością pozytywne doświadczenia zebrane podczas eksploatacji tego obiektu przyczyniły się do podjęcia decyzji o budowie kolejnych, większych magazynów energii w innym rejonach Polski.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem bardzo istotny temat, jakim jest budowa nowych magazynów energii przez spółkę PGE Dystrybucja. Jest to największy operator systemu dystrybucyjnego w Polsce, więc jego działania mają kluczowe znaczenie dla stabilności dostaw energii elektrycznej.

Przedstawiłem szczegóły dotyczące trzech nowych magazynów energii, które powstaną dzięki wsparciu finansowemu z NFOŚiGW. Omówiłem ich parametry, lokalizacje oraz główne zadania, jakie będą pełnić w systemie dystrybucyjnym. Będzie to przede wszystkim zapewnienie awaryjnych dostaw energii w przypadku lokalnych awarii.

Zwróciłem również uwagę na fakt, że PGE Dystrybucja posiada już pierwszy tego typu obiekt - magazyn energii z modułami Tesli w Rzepedzi. Dzięki pozytywnym doświadczeniom z jego eksploatacji, podjęto decyzję o budowie kolejnych, większych magazynów w newralgicznych punktach sieci.

Mam nadzieję, że informacje zawarte w artykule pozwolą Czytelnikom lepiej zrozumieć rolę i znaczenie magazynów energii dla bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. Zachęcam do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
 2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
 3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 4. Czy nowy film z serii Wonka zdobędzie tytuł kina nr 1 roku?
 5. Czy importowane panele z Azji zagrażają przyszłości branży fotowoltaicznej w Europie?
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły