Budownictwo

Otwarto kalkulator grubości ocieplenia - narzędzie dla czystego powietrza!

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki26 grudnia 20234 min
Otwarto kalkulator grubości ocieplenia - narzędzie dla czystego powietrza!

Kalkulator grubości styropianu to nowe narzędzie opracowane przez NFOŚiGW, które w prosty i intuicyjny sposób pozwala obliczyć wymaganą grubość ocieplenia przegród budowlanych w ramach programu Czyste Powietrze. Użytkownik wybiera rodzaj ocieplanej przegrody, określa jej parametry, a kalkulator sam wylicza grubość styropianu czy wełny mineralnej, którą należy zastosować przy termomodernizacji.

Kluczowe wnioski:

 • Kalkulator pozwala szybko i łatwo obliczyć grubość ocieplenia dla różnych przegród budowlanych.
 • Można wybrać gotowe założenia lub samodzielnie określić parametry przegrody do ocieplenia.
 • Wystarczy wybrać rodzaj planowanego ocieplenia, aby kalkulator podał wymaganą grubość.
 • Jeśli przegroda jest już wystarczająco ocieplona, kalkulator to zasygnalizuje.
 • To darmowe narzędzie online ułatwiające ubieganie się o dotacje z programu Czyste Powietrze.

Jak działa kalkulator grubości ocieplenia w programie Czyste Powietrze?

Kalkulator grubości ocieplenia to nowe narzędzie udostępnione przez NFOŚiGW w ramach programu Czyste Powietrze. Pozwala ono w prosty i intuicyjny sposób obliczyć wymaganą grubość ocieplenia dla różnych przegród budowlanych podczas termomodernizacji domu.

Aby skorzystać z kalkulatora, w pierwszej kolejności należy wybrać rodzaj ocieplanej przegrody (np. ściany zewnętrzne, dach, strop). Następnie określamy sposób obliczenia grubości ocieplenia - albo automatycznie na podstawie roku budowy, albo ręcznie podając parametry warstw przegrody.

Jakie dane wpisać do kalkulatora grubości ocieplenia?

Jeśli wybierzemy automatyczny sposób, musimy jedynie podać rok uzyskania pozwolenia na budowę i ewentualnie uwzględnić istniejące ocieplenie. Przy ręcznym sposobie trzeba wpisać kolejne warstwy przegrody - ich rodzaj, grubość i przewodność cieplną.

Kolejny krok to wybór planowanego materiału ociepleniowego spośród dostępnych (styropian, wełna mineralna itp.). Kalkulator sam określi współczynnik przewodności cieplnej λ.

Czym jest kalkulator grubości ocieplenia od NFOŚiGW?

Kalkulator grubości ocieplenia to darmowe narzędzie online stworzone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest ono skierowane do osób i firm ubiegających się o dotację w programie Czyste Powietrze na termomodernizację budynków.

Dzięki niemu w kilka chwil można sprawdzić, jaką minimalną grubość ocieplenia danej przegrody należy zastosować, aby spełnić wymagania programu. To znacznie ułatwia przygotowanie wniosku o dofinansowanie.

Kto może skorzystać z kalkulatora ocieplenia?

Kalkulator przeznaczony jest dla wszystkich wnioskodawców programu Czyste Powietrze. Mogą z niego korzystać zarówno osoby fizyczne, planujące ocieplenie własnego domu, jak również firmy wykonawcze realizujące prace termomodernizacyjne.

Czytaj więcej: Ocieplenie domu styropianem - cena i koszt za metr elewacji

Jakie przegrody można sprawdzić w kalkulatorze ocieplenia?

W kalkulatorze grubości ocieplenia od NFOŚiGW możemy sprawdzić następujące rodzaje przegród budowlanych:

 • ściany zewnętrzne i przegrody pionowe
 • dach lub stropodach
 • strop nad nieogrzewanym poddaszem
 • podłoga na gruncie
 • strop nad nieogrzewaną piwnicą

Ocieplenie każdej z tych przegród może być objęte dotacją z programu Czyste Powietrze. Dlatego przed złożeniem wniosku warto skorzystać z kalkulatora i sprawdzić optymalną grubość izolacji termicznej.

Jak samodzielnie obliczyć grubość ocieplenia wg kalkulatora?

Otwarto kalkulator grubości ocieplenia - narzędzie dla czystego powietrza!

Aby samodzielnie wyliczyć grubość ocieplenia danej przegrody budowlanej, musimy wykonać kilka kroków.

 1. Wybrać rodzaj przegrody do ocieplenia.
 2. Określić jej parametry - albo automatycznie na podstawie roku budowy, albo ręcznie podając warstwy i ich właściwości.
 3. Wybrać rodzaj planowanego ocieplenia np. styropian, wełna mineralna.
 4. Podać grubość ewentualnego istniejącego ocieplenia.
 5. Zapisać uzyskany z kalkulatora wynik - czyli minimalną zalecaną grubość nowej warstwy izolacji termicznej.

Kalkulator Czystego Powietrza sam dokona obliczeń i wskaże grubość ocieplenia konieczną do spełnienia wymogów programu dotacyjnego.

Jaki rodzaj ocieplenia wybrać zgodnie z kalkulatorem?

W kalkulatorze grubości ocieplenia od NFOŚiGW mamy do wyboru następujące materiały izolacyjne:

styropian białywełna mineralna
styropian grafitowypianka poliuretanowa
styropian twardygranulat szklany/keramzytowy

Po wybraniu konkretnego ocieplenia, kalkulator przyjmie odpowiednią wartość współczynnika lambda (λ) - przewodności cieplnej. Można ją jednak zmienić ręcznie, jeśli znamy dokładne parametry produktu.

Które ocieplenie wybrać: styropian czy wełnę mineralną?

Zarówno styropian, jak i wełna mineralna są materiałami polecananymi do ocieplenia budynków. Styropian cechuje się lepszą izolacyjnością, natomiast wełna mineralna lepiej wygłusza dźwięki i nie pali się.

Jaka jest minimalna grubość ocieplenia według kalkulatora?

Minimalną grubość ocieplenia styropianem lub wełną mineralną oblicza za nas kalkulator Czystego Powietrza. Wynik zależy od kilku czynników, m.in. rodzaju przegrody, zastosowanego materiału izolacyjnego i przyjętego współczynnika U.

Zgodnie z programem Czyste Powietrze, współczynnik U dla ścian zewnętrznych nie może być wyższy niż 0,20 W/(m2K).

Im mniejsza wartość współczynnika U, tym lepsza izolacyjność cieplna przegrody. Stąd też kalkulator wskazuje zazwyczaj dość znaczne grubości ocieplenia rzędu 10-20 cm.

Kiedy przegroda nie wymaga dalszego docieplenia?

Zdarza się, że budynek był już wcześniej ocieplany i parametry izolacyjności cieplnej są wystarczające. W takim przypadku kalkulator ocieplenia wyświetli komunikat, że dana przegroda spełnia już wymagania programu Czyste Powietrze i nie ma potrzeby dodatkowego docieplania.

Dzieje się tak np. gdy przy wcześniejszym ociepleniu zastosowaliśmy już wystarczającą grubość warstwy styropianu/wełny i osiągnęliśmy docelowy współczynnik U.

Gdzie znaleźć kalkulator grubości ocieplenia online?

Kalkulator do obliczania grubości ocieplenia przegród budowlanych w programie Czyste Powietrze znajdziemy pod adresem: https://kalkulatorczystepowietrze.kape.gov.pl

To oficjalne narzędzie online stworzone przez NFOŚiGW, więc możemy mieć pewność co do rzetelności i poprawności wykonywanych obliczeń. Jest dostępne bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych programem dotacyjnym.

banner

Najczęstsze pytania

Kalkulator grubości ocieplenia to narzędzie pozwalające obliczyć, jaką minimalną grubość ocieplenia (np. styropianu, wełny mineralnej) należy zastosować w ramach termomodernizacji budynku, aby spełnić wymogi programu Czyste Powietrze. Ułatwia przygotowanie wniosku o dotację.

Aby skorzystać z kalkulatora, musisz wpisać rodzaj przegrody do ocieplenia (ściana, dach, strop), wybrać sposób wyliczenia grubości ocieplenia (automatyczny lub ręczny) oraz określić parametry i warstwy przegrody lub rok budowy.

Tak, kalkulator daje możliwość ręcznego uzupełnienia brakujących danych, np. dotyczących istniejącego ocieplenia czy parametrów wybranego materiału izolacyjnego. Pozwala dopasować obliczenia do indywidualnej sytuacji.

Kalkulator NFOŚiGW pozwala na sprawdzenie izolacyjności termicznej pięciu rodzajów przegród budowlanych: ścian zewnętrznych, dachu, stropów, stropodachów oraz podłóg na gruncie. Obejmuje zatem najważniejsze elementy budynku.

Kalkulator grubości ocieplenia od NFOŚiGW dostępny jest pod adresem internetowym https://kalkulatorczystepowietrze.kape.gov.pl. To oficjalne narzędzie związane z programem Czyste Powietrze, darmowe i łatwe w użyciu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
 2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
 3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły