Energetyka

Oto dlaczego warto łączyć pompę ciepła z rekuperacją – dowiedz się teraz!

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki15.12.20237 min.
Oto dlaczego warto łączyć pompę ciepła z rekuperacją – dowiedz się teraz!
banner

Rekuperator z pompą ciepła to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność w nowych i modernizowanych domach. Łączy zalety odzysku ciepła z zużytego powietrza oraz efektywnego i ekologicznego ogrzewania. Taki system zapewnia wysoki komfort cieplny, niskie koszty eksploatacji, dobrej jakości powietrze w pomieszczeniach oraz spełnia wymagania Warunków Technicznych dla budynków.

Kluczowe wnioski:
 • Połączenie pompy ciepła z rekuperacją poprawia komfort cieplny i zapewnia odpowiednią wilgotność oraz czystość powietrza w domu.
 • System ten pozwala obniżyć koszty ogrzewania budynku przy spełnieniu rygorystycznych wymogów dotyczących izolacyjności termicznej.
 • Rekuperator odzyskuje ciepło, a pompa ciepła efektywnie je wykorzystuje do ogrzania budynku.
 • Możliwy jest wspólny monitoring i sterowanie pracą pompy ciepła oraz centrali wentylacyjnej.
 • Warto dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z połączenia tych dwóch systemów.

Jak połączenie pompy ciepła z rekuperacją wpływa na komfort?

Połączenie pompy ciepła z rekuperacją zapewnia wyższy komfort cieplny w budynku. Rekuperator kontroluje wilgotność, dodatkowo odzyskuje ciepło i dostarcza ogrzane powietrze do wnętrza. Pompa ciepła utrzymuje stałą, komfortową temperaturę. Taki system działa dwustopniowo, zaspokajając podstawowe parametry komfortu.

Kolejnym czynnikiem jest brak przeciągów i dobranie optymalnej prędkości nawiewu powietrza. Rekuperator, w przeciwieństwie do niekontrolowanej wentylacji grawitacyjnej, dostarcza powietrze z odpowiednią, stałą prędkością.

Jak połączenie pompy ciepła i rekuperacji wpływa na czystość powietrza?

Rekuperator posiada filtry, które usuwają kurz, pyłki i zanieczyszczenia z zasysanego powietrza. Obniża to stężenie szkodliwych substancji w domu, co szczególnie istotne jest dla alergików. Dodatkowo poziom CO2 utrzymywany jest na niskim poziomie poprzez stałą wymianę zużytego powietrza na świeże.

Czy pompa ciepła i rekuperacja są potrzebne, aby spełnić wymagania Warunków Technicznych?

Warunki Techniczne 2021 narzucają coraz większe wymogi co do izolacyjności termicznej budynków i szczelności przegród zewnętrznych. Prowadzi to jednak do problemów z prawidłową wentylacją. Wyjściem z sytuacji jest zastosowanie kontrolowanego systemu wentylacji mechanicznej, czyli rekuperacji oraz pompy ciepła jako ekologicznego i efektywnego źródła ciepła.

Tylko połączenie nowoczesnej pompy ciepła z rekuperatorem zapewnia energooszczędne ogrzewanie przy zachowaniu wymogów dotyczących wentylacji pomieszczeń i kontroli wilgotności.

Jak uzyskać oszczędności, łącząc pompę ciepła z rekuperacją?

Korzyścią wynikającą z połączenia tych systemów są niższe rachunki za ogrzewanie. Rekuperator odzyskuje ciepło z wywiewanego zużytego powietrza i dostarcza je z powrotem do wnętrza. Dzięki temu pompa ciepła może pracować krócej i zużywa mniej energii elektrycznej.

Dodatkowo oba urządzenia można połączyć we wspólnym systemie sterowania, optymalizując ich pracę. Monitoring i obsługa są wówczas prostsze dla użytkownika.

Czytaj więcej: Jak dobrze dobrać falownik do instalacji PV mocy 3 kWp - poradnik eksperta

Jak połączyć pompę ciepła z rekuperacją, aby zwiększyć energooszczędność?

Aby zwiększyć energooszczędność całego systemu ogrzewania, należy odpowiednio dobrać parametry pompy ciepła i centrali rekuperacyjnej. Im większa wydajność rekuperatora w odzysku ciepła, tym mniejsze zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła.

Rekuperator Pompa ciepła
- większa wydajność
- lepsza klasa energet.
- dobranie mocy
- niskotemperaturowe ogrzewanie

Należy również zadbać o niskotemperaturowy system ogrzewania w budynku, np. ogrzewanie podłogowe. Pozwoli to efektywnie wykorzystać ciepło z pompy ciepła bez dodatkowych strat.

Czy lepiej zastosować centralną pompę ciepła czy kilka małych?

Przy połączeniu z rekuperacją zaleca się montaż jednej centralnej pompy ciepła o odpowiednio dobranej mocy grzewczej. Rozproszenie źródeł ciepła w budynku może przyczynić się do mniejszej efektywności i trudniejszego sterowania całym systemem.

Jedna centralna pompa ciepła współpracująca z rekuperatorem to optymalna konfiguracja dla energooszczędnego budynku.

Jaki związek mają pompa ciepła i rekuperacja z czystym powietrzem w domu?

Oto dlaczego warto łączyć pompę ciepła z rekuperacją – dowiedz się teraz!

Zarówno pompa ciepła, jak i rekuperator przyczyniają się do polepszenia jakości powietrza wewnątrz budynku. Rekuperacja dzięki systemowi filtrów usuwa zanieczyszczenia, pyłki i kurz. Wymienia stale zużyte powietrze na świeże z zewnątrz. Praca pompy ciepła nie powoduje emisji szkodliwych związków, w przeciwieństwie do typowych pieców grzewczych.

Rekuperacja oczyszcza powietrze, a pompa ciepła dostarcza czyste ciepło bez spalania paliw kopalnianych.

Dlatego w nowym budownictwie energooszczędnym standardem staje się instalacja energooszczędnej pompy ciepła w połączeniu ze zdrową rekuperacją. Taki ekologiczny układ zapewnia wysoką jakość powietrza w pomieszczeniach i stały dopływ świeżego powietrza z zewnątrz.

Dlaczego połączenie pompy ciepła i rekuperacji poprawia jakość powietrza?

Pompa ciepła dostarcza ogrzane powietrze nie powodując emisji spalin w przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów grzewczych. Nie wprowadza do atmosfery wewnątrz budynku żadnych zanieczyszczeń.

Rekuperator posiada filtr powietrza, który wychwytuje cząstki kurzu, pyłków, bakterii i innych zanieczyszczeń. Oczyszczone powietrze trafia następnie do wnętrza budynku. Dodatkowo centrala wentylacyjna na bieżąco usuwa zużyte powietrze, obniżając poziom CO2.

Jakie filtry stosuje się w rekuperatorach?

Najczęściej spotykane to filtry:

 • G4 - zatrzymują większe cząstki, włosy, sierść
 • F7 - dla alergików, usuwają pyłki i drobny kurz
 • Active Pure - z jonizacją do walki z bakteriami

W rekuperatorach firmy Panasonic stosowane są filtry klasy PM2,5 oraz nanoeTM X, który neutralizuje wirusy i bakterie.

Jakie parametry decydują o komforcie w budynku z pompą ciepła i rekuperacją?

Aby zapewnić wysoki poziom komfortu w budynku wyposażonym w pompę ciepła i system rekuperacji należy zwrócić uwagę na kilka parametrów:

 • temperatura - stałe utrzymywanie temperatury na komfortowym poziomie 22-24°C,
 • wilgotność - optymalny zakres to 40-60%,
 • jakość powietrza - niski poziom CO2 i stężenia szkodliwych związków,
 • brak przeciągów - dopasowanie wydajności nawiewu powietrza do kubatury budynku.

Centrala rekuperacyjna kontroluje wilgotność, wymienia powietrze i filtruje je z zanieczyszczeń. Pompa ciepła stabilizuje temperaturę na stałym, komfortowym poziomie niezależnie od warunków zewnętrznych.

Jak najlepiej rozmieścić nawiewniki powietrza?

Aby uniknąć nieprzyjemnych przeciągów, nawiewniki powinny być montowane w taki sposób, aby strumień powietrza nie był bezpośrednio skierowany na przebywające w pomieszczeniu osoby. Najlepiej sprawdzają się nawiewniki ścienne, sufitowe lub kanałowe.

Jak zdalnie monitorować i sterować pompą ciepła połączoną z rekuperacją?

Nowoczesne pompy ciepła oraz centrale wentylacyjne mają możliwość podłączenia modułów komunikacji, które umożliwiają zdalny monitoring oraz sterowanie pracą urządzeń. Dane pomiarowe są wysyłane na chmurę producenta, skąd użytkownik może je odczytać poprzez aplikację mobilną lub portal internetowy.

Rozwiązania Smart Cloud firmy Panasonic pozwalają na połączenie centrali z pompą ciepła we wspólnym systemie zarządzania, co ułatwia obsługę całej instalacji.

Gdzie znaleźć więcej informacji o pompie ciepła i rekuperacji?

Więcej informacji o korzyściach płynących z połączenia pompy ciepła z rekuperacją można znaleźć na specjalistycznych portalach branżowych, forach dyskusyjnych oraz bezpośrednio u producentów tych urządzeń. Dobrym źródłem wiedzy są także seminaria online organizowane cyklicznie przez czołowych producentów technologii grzewczych i systemów wentylacyjnych.

Przykładem jest cykl bezpłatnych webinariów Webinarowa Środa organizowanych przez firmę Panasonic. Udział w takim wydarzeniu pozwoli poszerzyć wiedzę oraz zadać nurtujące pytania ekspertom.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
 2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
 3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły