News

Ostatnia aktualizacja dotacji z Mojego Prądu. Kolejna edycja niepewna.

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki24 maja 20246 min
Ostatnia aktualizacja dotacji z Mojego Prądu. Kolejna edycja niepewna.

Ostatnia aktualizacja dotacji z Mojego Prądu może mieć ogromny wpływ na Twoją decyzję o inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Rządowy program dopłat do paneli słonecznych właśnie przeszedł zmiany, a jego kolejna edycja stoi pod znakiem zapytania. Jeśli zastanawiasz się, czy warto teraz skorzystać z dofinansowania na montaż fotowoltaiki, lub chcesz się dowiedzieć, jakie wymagania musisz spełnić, aby otrzymać dotację - koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Kluczowe wnioski:
 • Wprowadzono podwyższone limity dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych. Nowe stawki obowiązują od 30 kwietnia 2024 r.
 • Dotacje z programu "Mój Prąd" można łączyć z innymi źródłami wsparcia, np. kredytem czy leasingiem na panele słoneczne.
 • Kolejna edycja programu dopłat do fotowoltaiki na razie stoi pod znakiem zapytania. Przedłużenie naboru wniosków zależy od decyzji rządu.
 • Oprócz "Mojego Prądu" istnieją również inne programy dotacyjne na zakup i montaż instalacji PV.
 • Przygotowaliśmy dla Ciebie kompletny poradnik krok po kroku, jak uzyskać dofinansowanie na panele słoneczne.

Ostatnia aktualizacja z Mojego Prądu: Co się zmieniło?

Wraz z początkiem kwietnia 2024 roku rządowy program dopłat do instalacji fotowoltaicznych Mój Prąd przeszedł istotne zmiany. Wzrosły limity dofinansowania, które teraz zależą od mocy zainstalowanej instalacji PV. Osoby fizyczne mogą otrzymać dotację maksymalnie do 24 000 zł w przypadku instalacji o mocy do 10 kW.

Nowe, wyższe stawki dotacji obowiązują od 30 kwietnia 2024 r. i mają zachęcić Polaków do montażu większych instalacji fotowoltaicznych. Dla systemów o mocy powyżej 10 kW do 50 kW pułap dofinansowania wynosi aż 60 000 zł. Jest to ogromny wzrost w porównaniu do poprzednich edycji programu.

Kolejną zmianą jest możliwość rozliczenia dotacji z Mojego Prądu przez 15 lat. Oznacza to, że właściciele instalacji będą mogli odliczać utracone przychody z tytułu wyprodukowanej energii elektrycznej aż do 2038 roku. To bardzo korzystna zmiana dla wszystkich inwestorów decydujących się na fotowoltaikę.

Nowe zasady Mojego Prądu mają na celu stymulowanie rozwoju energetyki rozproszonej i zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym. Rząd stawia na prosumentów, czyli konsumentów będących jednocześnie producentami zielonej energii.

Wymagania programu Mój Prąd - sprawdź, czy kwalifikujesz się

Aby otrzymać dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd, należy spełnić kilka podstawowych warunków. Pierwszym z nich jest bycie osobą fizyczną, która jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wielorodzinnego. Dotacja przeznaczona jest tylko na budynki istniejące, a nie nowo budowane.

Drugim kluczowym wymaganiem jest zamontowanie nowej instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kW do 50 kW. Dofinansowanie nie obejmuje więc mikroinstalacji poniżej 2 kW. Przy wyborze mocy instalacji PV warto uwzględnić limit dofinansowania i swoje rzeczywiste zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Istotnym warunkiem jest również nieposiadanie żadnych zaległości wobec Skarbu Państwa, w szczególności wobec Urzędu Skarbowego i ZUS. Kolejnym wymogiem formalnym jest niezaleganie z opłatami za energię elektryczną wobec przedsiębiorstwa energetycznego.

Elementem obowiązkowym jest także posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości, na której stanie instalacja PV. Może to być np. akt własności, umowa dzierżawy lub użytkowania wieczystego gruntu.

 • Maksymalna dotacja z Mojego Prądu to 24 000 zł przy instalacji do 10 kW.
 • Dla instalacji powyżej 10 kW limit wynosi 60 000 zł.
 • Dofinansowanie można otrzymać tylko dla budynków już istniejących.
 • Nie można mieć żadnych zaległości wobec państwa i za energię elektryczną.
 • Wymagany jest tytuł prawny do nieruchomości, na której stanie instalacja PV.

Czytaj więcej: Odkryj zalety decentralnej rekuperacji w Twoim domu

Fotowoltaika a Mój Prąd - jak dotacja wpłynie na opłacalność inwestycji?

Dofinansowanie z programu Mój Prąd znacząco wpływa na opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Dotacja pozwala obniżyć całkowity koszt zakupu i montażu paneli słonecznych nawet o kilkanaście tysięcy złotych. To ogromna ulga dla domowego budżetu i skrócenie okresu zwrotu z inwestycji.

Przykładowo, koszty kompletnej instalacji PV o mocy 5 kW wynoszą dziś ok. 25-30 tys. zł. Po odjęciu maksymalnej dotacji w wysokości 16 000 zł (obowiązującej do 30.04.2024 r.), finalna kwota inwestycji spada do ok. 10-15 tys. zł. Oznacza to, że możemy odzyskać całość zainwestowanych środków już po 5-6 latach, oszczędzając na rachunkach za prąd.

Po wprowadzeniu nowych stawek dofinansowania sytuacja staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. Przy instalacji 5 kW dotacja wzrośnie do 24 000 zł, co sprawi, że finalna kwota wydatku nie będzie przekraczać 6 000 zł. Tak niski koszt gwarantuje bardzo szybki zwrot z inwestycji, już po 2-3 latach.

Warto również pamiętać, że oprócz oszczędności na rachunkach, energia z własnej instalacji PV jest w 100% bezemisyjna i przyjazna dla środowiska. To kolejny aspekt, który zwiększa opłacalność montażu paneli słonecznych w domu lub na działce.

Podsumowując:

 • Mój Prąd znacznie obniża koszty inwestycji w fotowoltaikę.
 • Dzięki dotacji można odzyskać całość zainwestowanych środków już po kilku latach.
 • Nowe, wyższe stawki dofinansowania jeszcze bardziej zwiększają opłacalność fotowoltaiki.
 • Własna, darmowa energia to nie tylko oszczędności, ale również ochrona środowiska.

Kolejna edycja Mojego Prądu - czy i kiedy ruszy nabór wniosków?

Zdjęcie Ostatnia aktualizacja dotacji z Mojego Prądu. Kolejna edycja niepewna.

Wraz z początkiem maja 2024 roku zakończyła się ostatnia edycja naboru wniosków do programu Mój Prąd. Urząd obsługujący program nie przyjmuje już nowych aplikacji o dofinansowanie. Wnioski złożone do 30 kwietnia są obecnie rozpatrywane, jednak nie wiadomo, kiedy ruszy kolejny nabór.

Podsumowanie

Mój Prąd to niezwykle atrakcyjny program dofinansowań na instalacje fotowoltaiczne dla gospodarstw domowych. Dzięki dotacjom inwestycja w panele słoneczne staje się opłacalna już po kilku latach i pozwala zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Warto skorzystać z tej okazji i zamontować własne, ekologiczne źródło energii.

Pamiętajmy jednak, że nabór wniosków do Mojego Prądu został tymczasowo wstrzymany. Na razie nie wiadomo, kiedy ruszy kolejna edycja programu. Jeśli planujesz inwestycję w fotowoltaikę, śledź uważnie komunikaty rządu i bądź gotowy złożyć wniosek, gdy tylko pojawi się taka możliwość.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
 2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
 3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Historia pierwszego kasyna w Europie
NewsHistoria pierwszego kasyna w Europie

Stary Kontynent od wieków zadziwia i ekscytuje. To tu dochodziło do wielu ekscytujących odkryć, także w tym zakątku świata budziły się największe wojenne konflikty. Dziś kroniki historyczne zaprowadziły nas do pierwszego w historii Europy kasyna.