News

Orlen naruszył strategiczne rezerwy ropy przed wyborami. Są dowody.

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński16.02.20245 min.
Orlen naruszył strategiczne rezerwy ropy przed wyborami. Są dowody.
banner

Naruszenie strategicznych rezerw paliwowych przez PKN Orlen tuż przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku bulwersuje opinię publiczną. Jak wynika z ustaleń dziennikarzy i posłów opozycji, koncern paliwowy bezpodstawnie opróżnił co najmniej jedną kawernę z zapasami ropy naftowej, wykorzystując do tego solankę ze specjalnych zasobów przeznaczonych na wypadek kryzysu. Ropa była następnie tłoczona przez całą dobę rurociągiem do rafinerii w Płocku, co mogło przyczynić się do gwałtownego spadku cen paliw tuż przed głosowaniem. Zdaniem polityków i dziennikarzy, działania Orlenu naraziły Polskę na utratę bezpieczeństwa energetycznego i zasługują na surowe konsekwencje karne.

Opróżnienie kawern magazynowych Orlenu przed wyborami

Jak wynika z dokumentów ujawnionych przez posłów opozycji, tuż przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku doszło do całkowitego opróżnienia co najmniej jednej kawerny magazynowej w zakładach PKN Orlen w Górze. Kawerny te służą do przechowywania strategicznych zapasów ropy naftowej i ich opróżnianie jest możliwe jedynie w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak zagrożenie bezpieczeństwa państwa.

Do wytłoczenia ropy z kawern PKN Orlen użył specjalnej solanki, która również pochodziła z rezerw przeznaczonych wyłącznie na wypadek kryzysu lub wojny. Jak alarmują politycy, wykorzystanie tych zasobów do celów komercyjnych przed wyborami stanowi rażące nadużycie i naraża Polskę na ryzyko utraty bezpieczeństwa energetycznego.

Niebezpieczne tłoczenie paliwa tuż przed głosowaniem

Ropa wytłoczona z opróżnionej kawerny była następnie transportowana rurociągiem do rafinerii PKN Orlen w Płocku. Dokumenty wskazują, że tłoczenie odbywało się nieprzerwanie, przez całą dobę przed samymi wyborami parlamentarnymi.

Zdaniem posłów opozycji i dziennikarzy śledczych, intensywne tłoczenie dodatkowych zapasów ropy naftowej do rafinerii mogło posłużyć do sztucznego zwiększenia podaży paliw tuż przed głosowaniem. Taka polityka koncernu doprowadziła do gwałtownego spadku cen benzyny i oleju napędowego na stacjach paliw, co z kolei mogło mieć pozytywny wpływ na wynik wyborczy partii rządzącej.

Wykorzystanie strategicznych rezerw do kampanii PiS

Kluczowe znaczenie ma fakt, że opróżnienie magazynów i intensywne tłoczenie paliw zbiegło się w czasie z ogólnopolską kampanią wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. Orlen użył zatem strategicznych zasobów ropy i solanki nie do celów, do których zostały przeznaczone, czyli zapewnienia bezpieczeństwa państwa, lecz do wsparcia sztabu wyborczego partii rządzącej.

Posłowie opozycji konsekwentnie domagają się wszczęcia postępowania w tej sprawie i pociągnięcia winnych do surowej odpowiedzialności karnej. Jak wskazują, niedopuszczalne jest marnotrawienie rezerw naftowych dla partykularnych celów politycznych. Tym bardziej, że w konsekwencji działań Orlenu Polska straciła realne bezpieczeństwo na wypadek sytuacji kryzysowych.

Winni naruszenia rezerw strategicznych dla punktów w PiSowskiej kampanii powinni ponieść za to odpowiedzialność karną – europoseł KO.

Czytaj więcej: Wyrok na sowy w Stanach Zjednoczonych - dramatyczne wieści.

Spadek bezpieczeństwa Polski przez błędy Orlenu

Rezerwy strategiczne ropy naftowej, w tym zgromadzone w podziemnych kawernach, mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania państwa w sytuacjach nadzwyczajnych. Ich celem jest zapewnienie ciągłości dostaw paliw w razie kryzysu, klęski żywiołowej czy działań wojennych na terytorium RP.

Nieodpowiedzialne działania zarządu PKN Orlen doprowadziły do poważnych naruszeń tych rezerw jeszcze przed pandemią COVID-19. Obecnie, gdy cały świat zmaga się z kryzysem, a scenariusz działań wojennych nie jest już odległy, błędy sprzed kilku lat mogą mieć dramatyczne skutki dla bezpieczeństwa kraju.

Odpowiedzialność karna prezesa PKN Orlen

W ocenie ekspertów i polityków opozycji, działania PKN Orlen z 2019 roku wypełniają znamiona przestępstwa nadużycia zasobów strategicznych. Z tego powodu managerowie koncernu, a przede wszystkim prezes spółki, powinni ponieść surowe konsekwencje karne.

Jak wskazują posłowie KO i Lewicy, nawet jeśli zarząd Orlenu działał z inspiracji politycznej, nie zwalnia go to z odpowiedzialności. Przepisy jasno stanowią, że rezerwy strategiczne mogą być uruchamiane tylko w ściśle określonych sytuacjach nadzwyczajnych, a nie dla poprawy notowań partii rządzącej.

Niedopuszczalne jest marnotrawienie rezerw naftowych dla partykularnych celów politycznych. Tym bardziej, że w konsekwencji działań Orlenu Polska straciła realne bezpieczeństwo na wypadek sytuacji kryzysowych. Rezerwy strategiczne ropy naftowej, w tym zgromadzone w podziemnych kawernach, mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania państwa w sytuacjach nadzwyczajnych.

Ich celem jest zapewnienie ciągłości dostaw paliw w razie kryzysu, klęski żywiołowej czy działań wojennych na terytorium RP. Nieodpowiedzialne działania zarządu PKN Orlen doprowadziły do poważnych naruszeń tych rezerw jeszcze przed pandemią COVID-19.

Obecnie, gdy cały świat zmaga się z kryzysem, a scenariusz działań wojennych nie jest już odległy, błędy sprzed kilku lat mogą mieć dramatyczne skutki dla bezpieczeństwa kraju. W ocenie ekspertów i polityków opozycji, działania PKN Orlen z 2019 roku wypełniają znamiona przestępstwa nadużycia zasobów strategicznych.

Podsumowanie

Orlen naruszył strategiczne rezerwy ropy przed wyborami. Są dowody.

Przedstawione w artykule fakty wskazują, że PKN Orlen naruszył strategiczne rezerwy ropy naftowej przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku. Koncern bezpodstawnie opróżnił magazyny, wykorzystując specjalne zasoby solanki i przez 24 godziny tłoczył paliwo do rafinerii. Te działania przyczyniły się do gwałtownego spadku cen na stacjach, co mogło mieć związek z kampanią Prawa i Sprawiedliwości. Orlen wykorzystał zatem strategiczne zapasy do celów politycznych, narażając Polskę na spadek bezpieczeństwa energetycznego w przypadku kryzysu.

W opinii ekspertów, działania koncernu wypełniają znamiona przestępstwa nadużycia zasobów krytycznych. Dlatego też zarząd PKN Orlen oraz jego prezes powinni ponieść surową odpowiedzialność karną za te nieuczciwe i niebezpieczne dla Polski poczynania przed wyborami w 2019 roku.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Szlifowanie wylewki betonowej - usługi szlifowania posadzek
  2. Cena przeglądu i pomiarów elektrycznych - Cennik i kosztorys
  3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły