OZE

Ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła: porównanie i wybór

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński30.01.20245 min.
Ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła: porównanie i wybór
banner

Ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła to dylemat wielu osób budujących lub modernizujących dom. Oba systemy grzewcze mają swoje wady i zalety, które warto poznać, by podjąć świadomą decyzję.

Kluczowe wnioski:
 • Ogrzewanie gazowe cechuje szybki czas nagrzewania i niskie koszty inwestycyjne, ale wysokie koszty eksploatacji.
 • Pompa ciepła to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, ale drogie w instalacji i wymagające dobrego ocieplenia budynku.
 • Koszty eksploatacji pompy ciepła są niższe niż ogrzewania gazowego przy porównywalnych nakładach inwestycyjnych.
 • Ogrzewanie gazowe nadaje się do słabo ocieplonych budynków, a pompa ciepła do dobrze docieplonych domów energooszczędnych.
 • Ostateczny wybór systemu grzewczego zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości inwestycyjnych.

Zalety i wady ogrzewania gazowego

gaz czy pompa ciepła - oto jedno z kluczowych pytań przy wyborze systemu grzewczego do domu. Ogrzewanie gazowe ma swoje zalety, ale też pewne wady, o których warto wiedzieć.

Podstawową zaletą ogrzewania gazowego jest szybkość nagrzewania. Wystarczy odkręcić zawór i gaz natychmiast zaczyna płynąć, powodując ogrzewanie kaloryferów lub podgrzewając wodę. Dzięki temu w krótkim czasie można ogrzać nawet duży dom.

Kolejną zaletą jest stosunkowo niska cena samej instalacji. Przyłącze gazowe, kocioł, grzejniki - to z reguły mniejszy wydatek niż np. pompa ciepła z dodatkowymi elementami systemu.

Jednak ogrzewanie gazowe ma też istotne wady. Przede wszystkim bardzo wysokie koszty eksploatacji. Ceny gazu w ostatnich latach znacząco wzrosły i nic nie wskazuje, by miało się to zmienić.

Wysokie rachunki za gaz

Rachunki za gaz potrafią znacząco obciążyć domowy budżet. Dodatkowo ich wysokość jest trudna do przewidzenia, gdyż ceny gazu są zmienne i uzależnione od sytuacji na rynkach światowych.

Kolejny minus to negatywny wpływ na środowisko. Spalanie gazu ziemnego produkuje CO2, przyczyniając się do zmian klimatu. Ogrzewanie gazowe nie jest więc rozwiązaniem ekologicznym.

Koszty eksploatacji pompy ciepła

Alternatywą dla gazu jest pompa ciepła. Jest to nowoczesny i ekologiczny system grzewczy. Jak wypada koszt jej eksploatacji?

Najważniejszą zaletą pompy ciepła są niskie koszty ogrzewania w porównaniu z gazem czy olejem opałowym. Szacuje się, że rachunki mogą być nawet o 70% niższe przy korzystaniu z prądu w tańszej taryfie nocnej.

Koszt instalacji pompy ciepła jest co prawda wyższy niż w przypadku kotła gazowego. Jednak z biegiem czasu różnica ta się zmniejsza dzięki niższym opłatom za ogrzewanie.

Niskoemisyjne źródło ciepła

Dodatkowo pompa ciepła jest źródłem energii niskoemisyjnym, a więc bardziej ekologicznym. Minimalizuje emisję gazów cieplarnianych, dzięki czemu wpisuje się w trend zeroemisyjności.

Warto jednak pamiętać, że pompa ciepła wymaga dobrego ocieplenia budynku, aby działać optymalnie. Dobrze też mieć dostęp do tańszej taryfy nocnej za prąd.

Czytaj więcej: Baterie do rowerów elektrycznych - jak wybrać najlepszą i najwydajniejszą?

Ogrzewanie gazowe tanie w instalacji

Pompa ciepła vs gaz - porównując oba systemu grzewcze pod kątem kosztów instalacji, gaz ma przewagę. Mimo drożejących stale cen gazu, pierwszy wydatek na kocioł i instalację gazową jest niższy.

System grzewczy Szacunkowy koszt
Kocioł gazowy + instalacja 8 000 - 15 000 zł
Pompa ciepła powietrze-woda + instalacja 25 000 - 40 000 zł

Jak widać, różnica w nakładach inwestycyjnych jest znaczna. Instalacja gazu jest dwu-trzykrotnie tańsza niż montaż pompy ciepła. To z pewnością argument za gazem.

Warto jednak spojrzeć w perspektywie kilkunastu lat. Wtedy koszty eksploatacji pompy ciepła okazują się dużo niższe, co rekompensuje wyższą inwestycję.

Wady i zalety pompy ciepła

Ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła: porównanie i wybór

Decydując się na pompę ciepła na gaz, należy poznać wszystkie za i przeciw takiego systemu grzewczego. Jakie są więc wady i zalety pomp ciepła?

 • Zalety
  • Niskie koszty ogrzewania
  • Przyjazna dla środowiska
  • Komfort użytkowania dzięki stałej temperaturze
 • Wady
  • Wysoki koszt inwestycyjny
  • Hałaśliwa praca (dotyczy powietrznych)
  • Wymaga dobrego ocieplenia domu

Jak widać, pompy ciepła mają sporą przewagę jeśli chodzi o ekologię i niskie rachunki za ogrzewanie. Do ich wad można zaliczyć hałaśliwość niektórych typów pomp (np. powietrze-woda) oraz konieczność dobrego ocieplenia budynku.

Ogrzewanie gazowe w domu jednorodzinnym

Czy pompa ciepla na gaz ma sens w domu jednorodzinnym? Tutaj zdania są podzielone. Z jednej strony niskie koszty samej instalacji przemawiają za gazem.

Ogrzewanie gazowe sprawdzi się zwłaszcza w starszych, gorzej ocieplonych domach, gdzie inwestycja w pompę ciepła byłaby nieopłacalna.

Z drugiej jednak rosnące ceny gazu i aspekty ekologiczne przemawiają za pompami ciepła. Te z kolei wymagają dobrego ocieplenia, więc lepiej sprawdzą się w nowszych budynkach energooszczędnych.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi co lepsze - gaz czy pompa ciepła. Ostateczna decyzja zależy od indywidualnej sytuacji i możliwości inwestycyjnych.

Podsumowanie

Decyzja gaz czy pompa ciepła nie należy do najłatwiejszych przy wyborze systemu grzewczego do domu. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Ogrzewanie gazowe cechuje szybkość nagrzewania i niska cena instalacji, natomiast pompa ciepła to niskie koszty eksploatacji i ekologia.

Porównując pompa ciepła vs gaz, warto spojrzeć na oba warianty w dłuższej perspektywie, np. 10-15 lat. Okazuje się wtedy, że mimo większego początkowego wydatku, pompa ciepła jest opłacalniejsza. Zwłaszcza, że ceny gazu cały czas rosną.

Wybierając pompa ciepła czy gaz trzeba też wziąć pod uwagę kwestię ekologii. Ogrzewanie gazowe produkuje dużo CO2, podczas gdy pompa ciepła jest niskoemisyjnym źródłem ciepła. To istotny argument za pompami ciepła.

Pompa ciepła na gaz nie jest rozwiązaniem popularnym. Pompy ciepła napędzane są elektrycznie. Jeśli jednak mamy dostęp do gazu i nie stać nas na pompę ciepła, ogrzewanie gazowe nadal pozostaje opcją - szczególnie w starszych, słabiej ocieplonych domach.

banner

Najczęstsze pytania

Podstawowa różnica polega na źródle energii. Ogrzewanie gazowe wykorzystuje spalanie gazu ziemnego do ogrzewania wody lub powietrza. Pompa ciepła pobiera energię cieplną z otoczenia (grunt, powietrze) i przekazuje ją do instalacji grzewczej budynku.

Jeśli chodzi o koszty inwestycji, to zdecydowanie tańsze jest ogrzewanie gazowe. Jednak przy pompie ciepła mamy bardzo niskie koszty eksploatacji, które z czasem rekompensują wyższą cenę montażu. Pompa ciepła jest więc bardziej opłacalna w dłuższej perspektywie.

Bez wątpienia pompa ciepła jest bardziej ekologiczna, ponieważ nie emituje szkodliwych gazów cieplarnianych. Ogrzewanie gazowe produkuje duże ilości CO2 przy spalaniu gazu. Dlatego pompa ciepła lepiej wpisuje się w trend zeroemisyjności.

W domu jednorodzinnym dobrze sprawdzi się zarówno ogrzewanie gazowe, jak i pompa ciepła. Gaz może być korzystniejszy przy słabszej izolacji termicznej budynku. Pompa ciepła wymaga lepszego ocieplenia, zapewnia za to większy komfort cieplny.

Więcej szczegółów na temat ogrzewania gazowego i pomp ciepła, ich wad i zalet, a także porad przy wyborze systemu grzewczego można znaleźć w artykule „Ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła” na naszej stronie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
 2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
 3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły