Fotowoltaika

Ogniwa fotowoltaiczne do ogrzewania domu - sposób na tanie i ekologiczne ciepło

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński15.09.20235 min.
Ogniwa fotowoltaiczne do ogrzewania domu - sposób na tanie i ekologiczne ciepło
banner

Ogrzewanie domu za pomocą ogniw fotowoltaicznych staje się coraz popularniejszym i bardziej opłacalnym sposobem na pozyskiwanie ekologicznego ciepła. Energia słoneczna jest odnawialnym źródłem energii, które można wykorzystać do zasilania systemów grzewczych w domu. Jak zatem skutecznie ogrzać dom przy pomocy paneli fotowoltaicznych i czy jest to opłacalna inwestycja?

Jak ogrzać dom ogniwami fotowoltaicznymi?

Aby ogrzać dom za pomocą energii słonecznej, należy zainstalować odpowiedni system składający się z paneli fotowoltaicznych, falownika, akumulatorów oraz grzejników. Panele montuje się na dachu budynku tak, aby były skierowane w stronę słońca. Ich zadaniem jest przetwarzanie energii promieniowania słonecznego na prąd stały. Następnie prąd ten zamieniany jest przez falownik na prąd przemienny, który może być wykorzystywany do zasilania systemu grzewczego.

Do ogrzewania domu ogniwami fotowoltaicznymi nadają się dobrze grzejniki elektryczne, akumulacyjne lub maty grzewcze. Pompy ciepła również mogą być z powodzeniem zasilane energią słoneczną. Ważne jest, aby dobrać odpowiednio dużą moc paneli w stosunku do zapotrzebowania na ciepło w domu. Im lepiej dobrana instalacja, tym więcej ciepła uda się wygenerować z darmowej energii słońca.

Ile kosztuje montaż instalacji fotowoltaicznej do ogrzewania?

Koszt montażu instalacji fotowoltaicznej do ogrzewania domu zależy od wielu czynników, m.in. wielkości domu, ilości zużywanej energii cieplnej, rodzaju systemu grzewczego i wielkości całej instalacji. Przeciętnie, dla domu jednorodzinnego o powierzchni ok. 150 m2, koszt montażu i zakupu instalacji fotowoltaicznej do ogrzewania wyniesie ok. 40-60 tys. zł.

W tej cenie mieści się zakup i montaż paneli fotowoltaicznych o mocy ok. 5-7 kW, falownika, konstrukcji montażowej, okablowania i akcesoriów. Do tego dochodzi jeszcze koszt zakupu i instalacji grzejników elektrycznych lub pompy ciepła. Można jednak znacznie ograniczyć koszty, wybierając tańsze maty grzewcze czy grzejniki akumulacyjne.

Jakie są zalety ogrzewania domu energią słoneczną?

Ogniwa fotowoltaiczne do ogrzewania domu - sposób na tanie i ekologiczne ciepło

Ogrzewanie domu za pomocą instalacji fotowoltaicznej ma szereg zalet:

 • Darmowa energia słoneczna - nie trzeba płacić za prąd czy paliwo
 • Ekologiczne źródło ciepła - zero emisji zanieczyszczeń
 • Niezależność od dostawców prądu i gazu
 • Niższe rachunki za ogrzewanie w porównaniu do prądu czy gazu
 • Możliwość uzyskania dotacji na montaż instalacji
 • Wzrost wartości domu
 • Prosta obsługa systemu

Dzięki temu, ogrzewanie solarną energią słoneczną jest tańsze, bardziej ekologiczne i pozwala uniezależnić się od drogich nośników energii. To dobra inwestycja na lata.

Jaki jest zwrot inwestycji w instalację fotowoltaiczną?

Zwrot kosztów inwestycji w instalację fotowoltaiczną do ogrzewania domu następuje zazwyczaj po ok. 7-10 latach. Jest to uzależnione od kosztów montażu systemu, cen prądu i potrzeb cieplnych budynku. Im większe jest roczne zużycie energii na ogrzewanie i wyższe ceny prądu, tym szybszy zwrot inwestycji.

Przy obecnych cenach prądu oraz przeciętnym systemie dla domu jednorodzinnego, koszt instalacji fotowoltaicznej ok. 50 tys. zł zwraca się w okresie ok. 8-9 lat. Oznacza to roczne oszczędności na ogrzewaniu rzędu ok. 5-6 tys. zł. Po tym czasie użytkownik czerpie już same oszczędności i korzyści z darmowej energii słonecznej.

Na czym polega ogrzewanie domu panelami słonecznymi?

Ogrzewanie domu panelami fotowoltaicznymi polega na zamianie energii słonecznej na ciepło. Proces ten składa się z kilku etapów:

 1. Promieniowanie słoneczne pada na panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu.
 2. Panele zamieniają energię słoneczną na prąd stały i przekazują go do falownika.
 3. Falownik zamienia prąd stały na prąd przemienny.
 4. Prąd przemienny zasila system grzewczy w domu - grzejniki, maty grzewcze, pompę ciepła.
 5. System grzewczy zamienia energię elektryczną na ciepło i ogrzewa dom.

Cały proces przebiega w sposób automatyczny. Nadwyżki energii można magazynować w akumulatorach na potrzeby ogrzewania w nocy lub zimą, gdy słońca jest mniej.

Jakie są wady ogrzewania domu energią solarną?

Wady ogrzewania solarnego to przede wszystkim:

 • Wysokie koszty montażu instalacji - ok. 40-60 tys. zł
 • Długi czas zwrotu inwestycji - ok. 7-10 lat
 • Spadek wydajności paneli zimą
 • Konieczność montażu dodatkowego źródła ciepła (np. kominka) na dni bez słońca
 • W niektórych domach problemem może być też niewystarczająca powierzchnia dachu

Mimo to, zalety w postaci darmowej energii przeważają nad wadami. Ogrzewanie słoneczne ma też sens ekologiczny i finansowy w dłuższej perspektywie.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać do ogrzewania domu?

Ogniwa fotowoltaiczne do ogrzewania domu - sposób na tanie i ekologiczne ciepło

Wybierając panele fotowoltaiczne do ogrzewania domu, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów:

 • Moc paneli - optymalnie ok. 300-400 W na panel
 • Sprawność - im wyższa, tym lepiej (16-22%)
 • Marka i jakość wykonania - panele renomowanych producentów
 • Gwarancja - minimum 10 lat
 • Ogniwa monokrystaliczne - cechują się najwyższą sprawnością
 • Współczynnik temperaturowy - im niższy, tym lepsza wydajność w niskich temperaturach

Idealnym rozwiązaniem są wysokiej jakości panele monokrystaliczne z ogniwami half-cut. Zapewnią najwyższą wydajność przy pochmurnej pogodzie i zimą. Dobrym wyborem będą modele renomowanych producentów jak LG, Panasonic czy Canadian Solar.

Jak przygotować dom do ogrzewania energią słoneczną?

Aby przygotować dom do ogrzewania energią słoneczną, należy:

 • Ocenić zapotrzebowanie na energię cieplną i dobrać odpowiednią wielkość instalacji
 • Sprawdzić, czy dach nadaje się do montażu paneli PV (powierzchnia, usytuowanie, nachylenie)
 • Dobrze ocieplić i uszczelnić dom, aby zmniejszyć straty ciepła
 • Wymienić okna na energooszczędne
 • Zmodernizować instalację CO i dobrać odpowiedni system grzewczy - maty, grzejniki, pompa ciepła
 • Zadbać o miejsce montażu falownika i okablowania
 • Zapewnić właściwą wentylację i rekuperację

Przygotowanie obejmuje zarówno docieplenie budynku, montaż efektywnego systemu grzewczego jak i dobór odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej. To pozwoli na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania domu.

Podsumowanie

Ogrzewanie domu energią słoneczną dzięki instalacji fotowoltaicznej to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie. Mimo wysokich kosztów początkowych, inwestycja szybko się zwraca, a użytkownik może cieszyć się darmowym i czystym ciepłem przez dziesięciolecia. Aby ogrzewanie solarne było jak najbardziej efektywne, warto wcześniej ocieplić i uszczelnić dom oraz zadbać o wysokiej jakości, dobrze dobraną instalację. To pozwoli maksymalnie wykorzystać bezpłatną energię słoneczną i znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie.

banner

Najczęstsze pytania

Optymalna moc instalacji fotowoltaicznej do ogrzewania domu powinna być dobrana do zapotrzebowania na energię cieplną budynku. Dla domu ok. 150 m2 to zazwyczaj 5-7 kW.

Oprócz grzejników elektrycznych, ciepło z instalacji PV można wykorzystać także do zasilania mat grzewczych, ogrzewania podłogowego czy pompy ciepła.

Tak, panele działają także zimą, choć ze zmniejszoną wydajnością. Ich sprawność spada w niskich temperaturach. Dlatego zimą warto korzystać z akumulatorów.

Roczny koszt ogrzewania domu energią słoneczną po okresie zwrotu inwestycji wynosi zero złotych. Jedynym kosztem są przeglądy instalacji.

Na każdy 1 kWp mocy panele o standardowych rozmiarach zajmują ok. 6-7 m2 powierzchni dachu. Dla instalacji 5 kW to ok. 30-35 m2.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
 2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
 3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 4. Rewolucyjne wykorzystanie niedopałków na Litwie - czy Polacy podążą za tendencją?
 5. Jak poprawnie chłodzić za pomocą pompy ciepła? Odkryj najlepsze rozwiązania!
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Ranking najlepszych falowników 2024
FotowoltaikaRanking najlepszych falowników 2024

Zestawienie najlepszych modeli falowników fotowoltaicznych w Polsce. Ranking falowników PV 2024 z uwzględnieniem parametrów technicznych, ceny i opinii klientów. Przewodnik po najpopularniejszych falownikach.