Energetyka

Odśwież swoje mieszkanie dzięki gruntowemu wymiennikowi ciepła – sprawdź jego skuteczność!

Autor Ida Nowak
Ida Nowak17.12.20236 min.
Odśwież swoje mieszkanie dzięki gruntowemu wymiennikowi ciepła – sprawdź jego skuteczność!
banner

Wymiennik powietrzny GPWC może znacząco poprawić komfort cieplny oraz obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia mieszkania. System ten wykorzystuje stabilną temperaturę gruntu do podgrzewania lub schładzania powietrza wentylacyjnego. Sprawdź, jak działa gruntowy wymiennik ciepła i przekonaj się o jego wysokiej efektywności.

Kluczowe wnioski:

 • System GPWC gwarantuje oszczędności rzędu 30-50% na ogrzewaniu i chłodzeniu.
 • Specjalna konstrukcja rur zapewnia ich szczelność nawet pod dużym ciśnieniem wód gruntowych.
 • Badania potwierdzają, że GPWC działa efektywnie w różnych warunkach geologicznych i klimatycznych.
 • Integracja GPWC z wentylacją strefową znacząco zwiększa oszczędności energii.
 • Monitoring parametrów instalacji GPWC pozwala na ciągłą optymalizację jej pracy.

Jak gruntowy wymiennik ciepła wpływa na oszczędności i komfort mieszkania?

Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła (GPWC) wykorzystuje stabilną temperaturę gruntu do podgrzewania lub schładzania powietrza wentylacyjnego. Dzięki temu pozwala znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię cieplną, a co za tym idzie – obniżyć koszty ogrzewania i klimatyzacji nawet o 30-50%.

System GPWC poprawia także komfort cieplny we wnętrzach, zapewniając przyjemną temperaturę zarówno latem, jak i zimą. Powietrze nawiewane ma bowiem temperaturę zbliżoną do optymalnej dla człowieka, dzięki czemu unika się odczuwania przykrego chłodu czy upału.

Jak działa gruntowy powietrzny wymiennik ciepła

Sercem systemu GPWC jest podziemna instalacja rurowa. Powietrze z zewnątrz budynku jest zasysane przez centralkę wentylacyjną, następnie kierowane do wymiennika gruntowego, gdzie oddaje lub pobiera ciepło do/z otaczającego gruntu. Podgrzane lub schłodzone w ten sposób trafia do pomieszczeń.

Wymiennik rurowy składa się ze specjalnych polipropylenowych rur o zwiększonej przewodności cieplnej, ułożonych pionowo lub poziomo na głębokości ok. 1-2 metrów. Ich łączna długość wynosi zwykle od kilkuset do kilku tysięcy metrów w zależności od wielkości budynku. Im dłuższy wymiennik, tym większa powierzchnia wymiany ciepła z gruntem, a w efekcie – wyższa efektywność systemu GPWC.

Czy rura AWADUKT Thermo gwarantuje szczelność na wody gruntowe?

Tak, specjalna konstrukcja rur AWADUKT Thermo zapewnia ich wodoszczelność nawet pod dużym ciśnieniem. Służy temu opatentowana mufa wyposażona w pierścień blokujący (Safety Lock), który na stałe mocuje uszczelkę wewnątrz połączenia. Dzięki temu uszczelka nie może się wypiąć pod wpływem ciśnienia wody.

Wytrzymałość połączeń na działanie ciśnienia hydrostatycznego potwierdzono podczas testów laboratoryjnych. Rury AWADUKT Thermo zachowały pełną szczelność nawet przy ciśnieniu wody sięgającym 2,5 bara.

Oznacza to, że system rurowy GPWC może bez przecieków pracować nawet na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych.

Co to jest Safety Lock?

Safety Lock to opatentowany pierścień blokujący w konstrukcji mufy, który zapobiega przemieszczaniu się i wypadnięciu uszczelki pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego. Mocuje on na stałe elastyczną uszczelkę labiryntową wewnątrz złączki.

Dzięki Safety Lock połączenia rurowe zachowują wodoszczelność nawet w ekstremalnych warunkach hydrogeologicznych.

Czytaj więcej: Jak dobrze dobrać falownik do instalacji PV mocy 3 kWp - poradnik eksperta

Jakie czynniki badano w instalacji GPWC firmy REHAU?

Firma REHAU przeprowadziła kompleksowe badania nad działaniem systemu GPWC na przykładzie instalacji wykonanej w modernizowanym budynku biurowym w Erlangen w Niemczech. Analizowano wpływ szeregu różnych czynników na efektywność pracy wymiennika gruntowego, między innymi:

 • warunków geologicznych (rodzaj i wilgotność gruntu)
 • warunków klimatycznych (temperatura powietrza, wilgotność, wiatr)
 • harmonogramu pracy wentylacji (godziny funkcjonowania, wydajność)
 • parametrów wymiennika (długość, przekroje rur)
 • współpracy z centralą wentylacyjną
 • schematu automatyki i sterowania

Pozwoliło to określić wpływ poszczególnych parametrów na wydajność GPWC i opracować optymalne wytyczne doboru oraz eksploatacji systemu dla różnych warunków zabudowy.

Jakie korzyści dała integracja GPWC z wentylacją strefową?

Odśwież swoje mieszkanie dzięki gruntowemu wymiennikowi ciepła – sprawdź jego skuteczność!

Analiza pracy instalacji GPWC w budynku biurowym wykazała, że połączenie wymiennika gruntowego z wentylacją strefową znacząco zwiększa oszczędności energii. Wentylacja strefowa, w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów nawiewno-wywiewnych, dostarcza świeże powietrze tylko do pomieszczeń aktualnie użytkowanych.

Integracja GPWC z wentylacją strefową pozwoliła ograniczyć pobór energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia nawet o 65% w skali roku. Tylko dzięki zastosowaniu obu tych rozwiązań budynek biurowy spełnił wymogi standardu niskoenergetycznego.

Dlaczego wentylacja strefowa oszczędza energię?

W tradycyjnych systemach wentylacji nawiew i wywiew powietrza działa cały czas na pełnych obrotach. Powietrze jest dostarczane również do nieużywanych pomieszczeń, co generuje znaczne straty ciepła.

Wentylacja strefowa natomiast pracuje tylko tam, gdzie jest to aktualnie potrzebne. Strumień powietrza jest modulowany w zależności od obecności osób w danym pomieszczeniu. Dzięki temu traci się znacznie mniej ciepła i energii na klimatyzację.

Jak wyglądał monitoring pracy GPWC w biurowcu REHAU?

REHAU udostępnił wizualizację instalacji GPWC wraz z nażywo pobieranymi danymi pomiarowymi na swojej stronie internetowej. Można tam zobaczyć aktualne wartości następujących parametrów:

moc grzewcza i chłodnicza GPWC temperatura i wilgotność powietrza
temperatura gruntu prędkość przepływu powietrza

Ponadto w serwisie zamieszczono wykresy przedstawiające zmienność tych wartości w cyklu dziennym, tygodniowym, miesięcznym i rocznym. Pozwala to obserwować wpływ warunków pogodowych i pory roku na parametry pracy instalacji GPWC.

Ciągły monitoring umożliwia szczegółową analizę działania systemu oraz wprowadzanie korekt w celu uzyskania optymalnej, energooszczędnej eksploatacji wymiennika gruntowego.

Monitoring na bieżąco rejestruje działanie GPWC, dostarczając cennych informacji do optymalizacjisystemu.

O ile obniżono zapotrzebowanie na ciepło po modernizacji biurowca w Wiedniu?

Firma REHAU przeprowadziła gruntowną termomodernizację własnego biurowca w Guntramsdorf pod Wiedniem. Zastosowano szereg innowacyjnych, energooszczędnych rozwiązań, między innymi wymiennik GPWC do wentylacji mechanicznej. Efektem modernizacji było aż 65% zmniejszenie zapotrzebowania obiektu na energię cieplną i chłodniczą.

Budynek po renowacji osiągnął standard niskoenergetyczny, zużywając zaledwie 27 kWh/m2 rocznie. Stanowi to modelowy przykład, jak połączenie nowoczesnych technologii może zminimalizować koszty eksploatacji budynków biurowych przy zachowaniu wysokiego komfortu użytkowania.

Dlaczego modernizacja była konieczna?

Klasyczne budynki biurowe z lat 90. cechują się bardzo wysokim zapotrzebowaniem na energię cieplną i elektryczną. Postępujący wzrost cen nośników energii powoduje, że koszty utrzymania takich obiektów są coraz większym obciążeniem. Stąd potrzeba ich głębokiej, kompleksowej modernizacji z zastosowaniem najnowszych rozwiązań oszczędnościowych.

Jakie rozwiązania REHAU zastosowano w modernizacji biurowca?

Firma REHAU wykorzystała bogate doświadczenie we wdrażaniu nowoczesnych technologii budowlanych, stosując przy modernizacji własnego biurowca szereg autorskich, energooszczędnych rozwiązań. Należą do nich:

 • gruntowy powietrzny wymiennik ciepła do wentylacji mechanicznej
 • ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe z gruntowymi pompami ciepła
 • sondy pionowe jako dolne źródło pomp ciepła
 • system BMS do zarządzania i monitoringu budynkiem

Połączenie nowoczesnych technologii REHAU pozwoliło obniżyć koszty eksploatacji budynku przy jednoczesnym zapewnieniu wygody i bezpieczeństwa użytkownikom. Stanowi to modelowy przykład kompleksowej, głębokiej termomodernizacji obiektów komercyjnych.

Jak zweryfikować skuteczność działania systemów w biurowcu REHAU?

W biurowcu zastosowano rozbudowany system monitoringu zużycia mediów, rejestrujący na bieżąco pracę poszczególnych instalacji. Operator może w każdej chwili sprawdzić aktualny pobór:

 • energii elektrycznej
 • energii cieplnej i chłodniczej

Monitoring obejmuje również parametry pracy konkretnych urządzeń, jak GPWC, pompy ciepła czy sondy pionowe. Rejestrowane są także wartości temperatury i wilgotności powietrza wewnątrz i na zewnątrz obiektu.

Taki monitoring online pozwala na bieżącą weryfikację poprawności funkcjonowania systemów oraz natychmiastową reakcję w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości. Umożliwia to optymalizację pracy instalacji pod kątem maksymalnej efektywności energetycznej całego budynku.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 10 kW: Dzienna produkcja kWh
 2. Zarobki przedstawiciela handlowego - ile zarabia handlowiec?
 3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły