Fotowoltaika

Odkryj tajniki uzyskania do 50% dofinansowania na fotowoltaikę dla samorządów i wspólnot mieszkaniowych

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki25.12.20235 min.
Odkryj tajniki uzyskania do 50% dofinansowania na fotowoltaikę dla samorządów i wspólnot mieszkaniowych
banner

Fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych i samorządów to obecnie jedna z najlepszych opcji na obniżenie rachunków za energię elektryczną i uniezależnienie się od wahań cen prądu. Dzięki rządowym grantom można uzyskać nawet 50% dofinansowania kosztów instalacji. Poznaj szczegóły programu i dowiedz się, jak skorzystać z bezzwrotnego wsparcia!

Kluczowe wnioski:

 • Granty na fotowoltaikę kierowane są zarówno do wspólnot mieszkaniowych, jak i samorządów.
 • Maksymalne dofinansowanie sięga 50% kosztów netto inwestycji w OZE, nie ma limitu kwotowego.
 • Wnioski można składać online od 1 lutego 2023 r. - procedura jest bardzo prosta.
 • Na granty przeznaczono pokaźną pulę ponad 448 mln zł - warto skorzystać!
 • Przeczytaj artykuł, by poznać wszystkie szczegóły i zdobyć dofinansowanie!

Dwa programy grantowe z dofinansowaniem na fotowoltaikę

Istnieją obecnie dwa główne programy grantowe, w ramach których można uzyskać dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne. Pierwszy dotyczy termomodernizacji budynków w celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Drugi obejmuje instalacje OZE w nowych budynkach społecznego budownictwa mieszkaniowego.

Grant na termomodernizację przeznaczony jest na poprawę efektywności energetycznej istniejących budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Może obejmować m.in. ocieplenie przegród, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację systemów grzewczych. Celem jest zmniejszenie zużycia prądu potrzebnego do ogrzewania i oświetlenia budynku.

Drugi grant dotyczy budowy nowych obiektów społecznego budownictwa czynszowego (BSK). Przeznaczony jest na sfinansowanie ekologicznych systemów zaopatrzenia w energię, np. fotowoltaiki, które będą wykorzystywane przez przyszłych lokatorów.

Dofinansowanie nawet połowy kosztów instalacji PV

W ramach obu grantów można uzyskać do 50% dofinansowania netto (bez VAT) kosztów montażu i wykonania infrastruktury pod instalacje fotowoltaiczną. Nie ma przy tym limitów kwotowych, zatem wsparciem objęte są także duże inwestycje o wysokich budżetach.

Jest to zdecydowanie korzystniejsze niż znane wcześniej programy dopłat do mikroinstalacji PV, gdzie obowiązywały próg maksymalnych kosztów kwalifikowanych rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Teraz możliwe jest pozyskanie sporych dotacji nawet dla instalacji o mocy sięgającej setek kilowatów.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie fotowoltaiki?

Głównymi adresatami programu są wspólnoty mieszkaniowe posiadające budynki wielorodzinne. Jednak granty dostępne są również dla jednostek samorządu terytorialnego, które dysponują zasobem lokali komunalnych.

Z dofinansowania mogą więc skorzystać:

 • wspólnoty mieszkaniowe zarządzające budynkami wielolokalowymi
 • spółdzielnie mieszkaniowe
 • towarzystwa budownictwa społecznego (TBS)
 • gminy, powiaty i województwa posiadające budynki komunalne

W praktyce fotowoltaika ze wsparciem funduszy europejskich może powstać zatem np. na dachach bloków, osiedli komunalnych czy szkół prowadzonych przez samorząd.

Czytaj więcej: Dofinansowanie fotowoltaiki 2023. Programy dotacji i wpływ na opłacalność instalacji PV.

Termin i procedura składania wniosków

Możliwość ubiegania się o dotacje na fotowoltaikę została uruchomiona od 1 lutego 2023 roku. Wnioski przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną przez stronę internetową Banku Gospodarstwa Krajowego.

Aplikowanie odbywa się w kilku prostych krokach:

 1. Rejestracja na platformie banku i zalogowanie
 2. Wypełnienie formatki wniosku
 3. Załączenie wymaganych dokumentów
 4. Wysłanie wniosku do BGK
 5. Ocena wniosku i decyzja o przyznaniu grantu

Cała ścieżka starania się o dotację jest więc cyfrowa. Nie ma potrzeby wizyt na poczcie, w urzędzie czy składania dokumentacji papierowej. Wystarczy mieć dostęp do internetu i konto bankowe.

Wymagane dokumenty

Do wniosku należy załączyć projekt techniczny planowanej instalacji fotowoltaicznej, zawierający m.in. schemat, parametry paneli, rozmieszczenie elementów, charakterystykę falownika. Konieczne jest również pełnomocnictwo, jeśli wniosek składany jest przez podmiot zewnętrzny w imieniu inwestora.

Procedura aplikowania o granty fotowoltaiczne jest w pełni cyfrowa i maksymalnie uproszczona. Wystarczy kilkanaście minut, by złożyć wniosek online.

Gdzie trafią pieniądze z dotacji?

Odkryj tajniki uzyskania do 50% dofinansowania na fotowoltaikę dla samorządów i wspólnot mieszkaniowych

Środki na wypłatę grantów termomodernizacyjnych i proekologicznych mają pochodzić z dwóch źródeł – Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Krajowego Planu Odbudowy.

W początkowej fazie działania programu za dystrybucję dotacji odpowiedzialny będzie PFR. W dalszym etapie przewiduje się jednak uruchomienie unijnych funduszy z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Źródło dofinansowania Wartość środków [mln zł]
Polski Fundusz Rozwoju 280
Krajowy Plan Odbudowy 168
Razem 448

Jak widać, pula przeznaczona na granty jest bardzo pokaźna. W pierwszym etapie do rozdysponowania będzie niemal 300 mln zł, zaś w kolejnym blisko 170 mln zł. Zachęcamy zatem do skorzystania z programu i złożenia wniosku już dziś!

Łączenie dopłat z innymi formami wsparcia

Ciekawą opcją, która pojawiła się w kontekście grantów termomodernizacyjnych, jest możliwość łączenia dofinansowania fotowoltaiki z ulgą termomodernizacyjną. Pozwoli to zmaksymalizować zwrot poniesionych kosztów nawet do 70-80%. Warunkiem uzyskania tego efektu jest jednak wspólne rozliczenie inwestycji dla całego budynku.

Dodatkowo wciąż funkcjonują programy dopłat do magazynów energii, dzięki czemu można sfinansować z dotacji również zakup i montaż akumulatorów do gromadzenia nadwyżek z PV. Pula na ten cel wynosi ok. 150 mln zł w skali kraju.

Łącząc ze sobą różne formy pomocy publicznej, zwrot kosztów instalacji paneli słonecznych i systemów zarządzania energią może zamknąć się nawet w 2-3 latach. To zdecydowanie najlepszy moment na inwestycję w OZE.

Podsumowanie i wnioski

Podsumowując, granty w nowej odsłonie stwarzają bardzo korzystne szanse dla podmiotów chcących zamontować fotowoltaikę. Dofinansowanie w wysokości 50% kosztów netto (a w połączeniu z ulgą nawet 70-80%) przy braku limitów kwotowych to naprawdę atrakcyjna oferta.

Dodatkowo maksymalnie uproszczona, cyfrowa procedura składania wniosków sprawia, że staranie się o dotację jest łatwe i wygodne. Wystarczy kwadrans przed komputerem, by rozpocząć walkę o publiczne pieniądze.

Ze względu na dużą pulę środków, szanse na pozytywne rozpatrzenie podania i przyznanie grantu są naprawdę wysokie. Zachęcamy zatem do zapoznania się ze szczegółami programu i przygotowania niezbędnej dokumentacji już dziś!

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
 2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
 3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 4. Rewolucyjne wykorzystanie niedopałków na Litwie - czy Polacy podążą za tendencją?
 5. Czy importowane panele z Azji zagrażają przyszłości branży fotowoltaicznej w Europie?
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Ranking najlepszych falowników 2024
FotowoltaikaRanking najlepszych falowników 2024

Zestawienie najlepszych modeli falowników fotowoltaicznych w Polsce. Ranking falowników PV 2024 z uwzględnieniem parametrów technicznych, ceny i opinii klientów. Przewodnik po najpopularniejszych falownikach.