Oświetlenie

Odkryj Program Rozświetlamy Polskę z Budżetem na Oświetlenie 1 mld zł w Sierpniu

Autor Ida Nowak
Ida Nowak01.12.20236 min.
Odkryj Program Rozświetlamy Polskę z Budżetem na Oświetlenie 1 mld zł w Sierpniu
banner

Ponad 3 miliardy watów - tyle rocznie zużywa energochłonne oświetlenie sodowe w Polsce. Czas na modernizację i oszczędności! Dowiedz się więcej o rządowym programie "Rozświetlamy Polskę" z budżetem 1 miliard złotych na wymianę opraw na energooszczędne LEDy.

Kluczowe wnioski:

 • Program "Rozświetlamy Polskę" rusza 28 sierpnia z budżetem 1 mld zł na modernizację oświetlenia w gminach.
 • Dofinansowanie dla samorządów sięga 80%, a maksymalna kwota wsparcia to 4 mln zł dla gminy.
 • Oświetlenie LED zapewnia oszczędności, trwałość i możliwość wykorzystania do innych celów.
 • W całej Polsce jest 3,4 mln opraw oświetleniowych, które pochłaniają rocznie 3 TWh energii.
 • Dzięki programowi możliwe jest zaoszczędzenie ponad 1 mld zł rocznie i zmniejszenie emisji CO2.

Kiedy rusza program „Rozświetlamy Polskę”?

Rządowy program "Rozświetlamy Polskę" został zapowiedziany podczas czwartkowej konferencji prasowej przez wiceministra rozwoju i technologii Grzegorza Piechowiaka. Celem programu jest kompleksowa modernizacja oświetlenia ulicznego w całej Polsce, ze szczególnym naciskiem na wymianę przestarzałych opraw sodowych na nowoczesne i energooszczędne diody LED.

Kluczową informacją jest termin rozpoczęcia naboru wniosków od samorządów. Otóż gminy będą mogły starać się o dofinansowanie już od 28 sierpnia 2023 roku, czyli za niecały miesiąc. Nabór wniosków potrwa do 18 września w ramach dziewiątej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. To stosunkowo krótki czas na przygotowanie dokumentacji, więc warto się zmobilizować już teraz.

Jak aplikować o fundusze?

Aplikacja będzie odbywać się za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, który odpowiada za koordynację programu modernizacji. Każda zainteresowana gmina powinna więc skontaktować się z BGK i postępować zgodnie z wytycznymi.

Przede wszystkim trzeba dobrze oszacować potrzeby i możliwości, aby złożyć poprawny wniosek. Należy też pamiętać o limicie maksymalnego dofinansowania na poziomie 4 milionów złotych dla gminy oraz konieczności zapewnienia 20% wkładu własnego w realizację inwestycji.

Dla kogo jest przeznaczony program modernizacji oświetlenia?

Program "Rozświetlamy Polskę" skierowany jest przede wszystkim do jednostek samorządu terytorialnego, czyli gmin oraz miast na prawach powiatu. Dla tych podmiotów przewidziano bardzo atrakcyjne dofinansowanie na poziomie 80% całkowitych kosztów realizacji projektu modernizacji infrastruktury oświetleniowej.

Oznacza to, że wkład własny gminy wyniesie jedynie 20%, a reszta wydatków może zostać pokryta ze środków rządowych. Przy tak wysokim poziomie dofinansowania nawet najmniejsze samorządy powinny być w stanie udźwignąć swój udział finansowy w inwestycji.

Ponadto wsparcie jest skierowane do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, niezależnie od wielkości czy poziomu rozwoju gminy lub miasta. Każdy samorząd może i powinien więc skorzystać z okazji do unowocześnienia lokalnej infrastruktury oświetleniowej przy znaczącym zastrzyku środków zewnętrznych.

Jak przygotować wniosek?

Pierwszym krokiem powinno być oszacowanie rzeczywistych potrzeb modernizacyjnych na terenie danej gminy. Należy sporządzić inwentaryzację istniejących punktów świetlnych wraz z informacją o typach użytych opraw, ich stanie technicznym oraz rocznym zużyciu energii elektrycznej.

Na tej podstawie specjaliści pomogą określić optymalny zakres prac oraz najlepsze rozwiązania techniczne gwarantujące największe oszczędności w długiej perspektywie. Bardzo istotna jest rzetelna analiza wyjściowa, aby wniosek jak najlepiej odpowiadał lokalnym potrzebom i możliwościom finansowym samorządu.

Czytaj więcej: Najtańsze samochody elektryczne - który kupić i za ile? Przegląd cen

Ile wynosi budżet na realizację programu „Rozświetlamy Polskę”?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które jest inicjatorem programu "Rozświetlamy Polskę", przewidziało na ten cel środki w wysokości około 1 miliarda złotych. Jest to znacząca kwota, która jednak w perspektywie ogólnego zapotrzebowania na modernizację oświetlenia w skali całego kraju jest niewystarczająca.

Szacuje się, że aby wymienić wszystkie przestarzałe oprawy w Polsce, potrzeba byłoby około 3 miliardów złotych. Niemniej program "Rozświetlamy Polskę" to bardzo dobry początek dla wielu samorządów, które nie byłyby w stanie samodzielnie udźwignąć ciężaru takiej inwestycji. Zachęcamy więc gorąco do składania wniosków i skorzystania z bezzwrotnego dofinansowania.

Skąd pomysł na program?

Pomysł zrodził się ze statystyk dotyczących infrastruktury oświetleniowej w naszym kraju. Otóż większość opraw stosowanych w Polsce, szacowanych na ok. 3,4 mln sztuk, to wysoce energochłonne lampy sodowe, zużywające od 50 do 400 W mocy. Rocznie pochłaniają one około 3 terawatogodzin energii elektrycznej. Stąd potrzeba modernizacji i poprawy efektywności energetycznej w tym obszarze.

Jaki jest maksymalny poziom dofinansowania w ramach programu?

Odkryj Program Rozświetlamy Polskę z Budżetem na Oświetlenie 1 mld zł w Sierpniu

Jak już wcześniej wspomniano, program "Rozświetlamy Polskę" oferuje samorządom bardzo korzystne dofinansowanie na poziomie 80% wartości inwestycji związanej z modernizacją infrastruktury oświetleniowej. Oznacza to, że gmina musi zapewnić jedynie 20% wkładu własnego, co przy tak wysokim procencie dotacji jest zdecydowanie łatwiejsze do udźwignięcia.

Co więcej, dla każdej gminy ustalono maksymalną kwotę pomocy na poziomie 4 milionów złotych. A zatem nawet przy bardzo dużych projektach modernizacyjnych, wkład własny jednostki samorządu terytorialnego nie powinien przekroczyć 1 miliona złotych. To naprawdę dobra okazja na poważne inwestycje bez nadwyrężania budżetu gminy.

Najważniejsze liczby: 80% dofinansowania, 4 mln zł maksymalnej dotacji dla gminy - te warunki naprawdę mocno zachęcają do działania!

Jakie są zalety oświetlenia LED wymienione w artykule?

W oficjalnym komunikacie MRiT dotyczącym programu "Rozświetlamy Polskę" zwrócono uwagę na kluczowe zalety nowoczesnych opraw LED:

 • Bardzo długa żywotność - nawet do 100 tys. godzin pracy
 • Wysoka energooszczędność - nawet o 80% mniejsze zużycie energii
 • Możliwość precyzyjnego sterowania strumieniem światła
 • Łatwa integracja z systemami zarządzania oświetleniem

Dodatkowo diody LED cechują się brakiem efektu jarzenia, wysokim współczynnikiem oddawania barw oraz możliwością natychmiastowego osiągania pełnej mocy świecenia. W połączeniu z oprawami typu Cobra czy Smart sprawia to, że są idealnym rozwiązaniem dla nowoczesnych, inteligentnych systemów oświetlenia miejskiego.

Jakie typy opraw stosować?

Przy projektowaniu konkretnych inwestycji modernizacyjnych w ramach programu warto postawić na sprawdzone rozwiązania, takie jak:

 • Oprawy Cobra - efektywne oświetlenie dróg szybkiego ruchu
 • Oprawy Smart - do oświetlenia osiedlowego i parkowego
 • Oprawy ZigZag - wszechstronne zastosowanie, równomierne światło

Odpowiedni dobór konkretnych modeli i mocy opraw LED pozwoli precyzyjnie dostosować oświetlenie do charakteru poszczególnych ulic i osiedli.

Ile opraw oświetleniowych jest w Polsce i jaka jest ich moc?

Jak wynika z informacji podanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, obecnie funkcjonujących w całym kraju opraw oświetlenia zewnętrznego jest około 3,4 miliona. Stanowią je głównie nieefektywne, energochłonne lampy sodowe. Ich moc mieści się w zakresie od 50 do 400 watów. Liczba ta świadczy o ogromnej skali problemu w Polsce.

Dzięki realizacji programu "Rozświetlamy Polskę", przynajmniej część gmin w najbliższych latach zdecyduje się na modernizację swojej infrastruktury oświetleniowej. Będzie to jednak dopiero początek długiego procesu, który przy tej skali wyzwań potrwa prawdopodobnie wiele lat.

Jaki jest obecny pobór energii?

Aby zobrazować skalę wyzwania, warto przytoczyć dane o zużyciu energii elektrycznej przez obecnie funkcjonujące (przestarzałe) oświetlenie w Polsce. Otóż szacuje się, że pochłania ono rocznie około 3 terawatogodzin (TWh), co przekłada się na bardzo wysokie koszty dla budżetów samorządów oraz środowiska naturalnego.

Jakie korzyści przyniesie modernizacja oświetlenia według MRiT?

Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Rozwoju i Technologii, dzięki programowi "Rozświetlamy Polskę" można osiągnąć znaczące rezultaty. Przede wszystkim, przewiduje się ponad 1 miliard złotych oszczędności dla gmin już w pierwszym roku po wymianie oświetlenia.

Ponadto nastąpi redukcja emisji dwutlenku węgla o 1,3 miliona ton rocznie oraz zmniejszenie zużycia energii o 1,58 TWh w skali kraju. To bardzo wymierna korzyść nie tylko dla samorządów, ale przede wszystkim dla środowiska. Przy okazji taka skala inwestycji z pewnością wpłynie korzystnie na koniunkturę gospodarczą.

Oszczędności Ponad 1 mld PLN rocznie
Redukcja CO2 1,3 mln ton rocznie
Zmniejszenie zużycia energii 1,58 TWh rocznie

Jakie jeszcze korzyści?

Poza wyżej wymienionymi bezpośrednimi efektami, modernizacja oświetlenia z użyciem inteligentnych systemów LED stwarza wiele dodatkowych możliwoś

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
 2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
 3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 4. Rewolucyjne wykorzystanie niedopałków na Litwie - czy Polacy podążą za tendencją?
 5. Jak poprawnie chłodzić za pomocą pompy ciepła? Odkryj najlepsze rozwiązania!
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij post

Napisz komentarz