Pompy ciepła

Odkryj korzyści z posiadania pompy ciepła o mocy 4 kW w domu pasywnym

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński27.12.20236 min.
Odkryj korzyści z posiadania pompy ciepła o mocy 4 kW w domu pasywnym
banner

Najmniejsza pompa ciepła o mocy 4 kW w zupełności wystarcza do całkowitego pokrycia zapotrzebowania na ciepło w 300-metrowym domu pasywnym. Sprawdziliśmy, jak to możliwe i jakie są korzyści z zastosowania tak małej jednostki. Okazuje się, że sukces tkwi w odpowiednim zaprojektowaniu budynku, a rozwiązania niskotemperaturowe idealnie nadają się do domów pasywnych. Zapraszam do lektury i poznania szczegółów tej niezwykłej instalacji!

Kluczowe wnioski:

  • Nawet najmniejsza pompa ciepła wystarczy do ogrzania dużego, dobrze zaizolowanego domu pasywnego.
  • Koszty inwestycyjne się zwracają, bo dom pasywny z pompą ciepła jest tani w eksploatacji.
  • Ogrzewanie podłogowe idealnie współpracuje z niskotemperaturową pompą ciepła.
  • Pompa ciepła alpha innotec alterra WZS 42H3M łatwa w montażu i obsłudze.
  • Gruntowe pompy ciepła polecane są zarówno do nowych, jak i modernizowanych budynków.

Jak pompa ciepła o mocy 4 kW ogrzewa 300-metrowy dom pasywny?

Odwiedziliśmy niedawno 300-metrowy dom pasywny w Gorzowie Wielkopolskim, ogrzewany wyjątkowo małą jak na tę powierzchnię pompą ciepła o mocy jedynie 4 kW. Jak to możliwe? Otóż wszystko tkwi w idealnym zaprojektowaniu i wykonaniu tego obiektu.

Zastosowana pompa ciepła alpha innotec alterra WZS z dolnym źródłem w postaci 400-metrowego poziomego wymiennika gruntowego całkowicie pokrywa zapotrzebowanie na ciepło. Pracuje w trybie c.w.u. oraz ogrzewania podłogowego. Mimo niewielkiej mocy, w zupełności wystarcza nawet dla tak dużego budynku.

Sekretem jest tu bardzo dobra izolacja termiczna i szczelność konstrukcji, dzięki którym straty ciepła są minimalne. Cały projekt i wykonanie domu pasywnego mają kluczowe znaczenie.

W pierwszym sezonie grzewczym pompa zużyła 2200 kWh energii elektrycznej rocznie, z czego większość na ogrzewanie. Dodatkowo podgrzewała też ciepłą wodę i chłodziła wnętrza latem. To imponujący wynik przy tak małej jednostce.

Niskie koszty eksploatacji kluczowe dla opłacalności

Budowa domu pasywnego wraz z pompą ciepła ma wprawdzie wyższe koszty inwestycyjne niż dom standardowy. Jednak przewaga tkwi w ekstremalnie niskich kosztach ogrzewania przez cały okres użytkowania.

W przypadku odwiedzonego przez nas domu, inwestycja zwraca się już w ciągu 10 lat. To bardzo korzystny wskaźnik, biorąc pod uwagę dziesięciolecia użytkowania takiego budynku.

Z jakich materiałów buduje się domy pasywne?

Aby móc ogrzewać duży dom tylko 4-kilowatową pompą ciepła, kluczowe są rozwiązania z zakresu izolacyjności termicznej i szczelności konstrukcji. Jakich materiałów budowlanych użyto w odwiedzonym przez nas domu pasywnym?

Przede wszystkim zastosowano bardzo dobrą izolację termiczną ze specjalnych materiałów izolacyjnych. Ściany, fundamenty, strop, dach - wszystkie te elementy muszą charakteryzować się jak najmniejszym współczynnikiem przenikania ciepła U.

Duże znaczenie mają także okna i drzwi. Tutaj wybrano modele o optymalnym oporze cieplnym, najlepszych na rynku pod tym względem. Są szczelne i zamknięte na dobrej jakości okuciach.

Cała bryła budynku jest uszczelniona i pozbawiona mostków termicznych. W rezultacie ciepło nie "ucieka" z domu, a niewielka pompa ciepła wystarcza, by go ogrzać.

Rozwiązania systemowe kluczem do sukcesu

Nie można też zapominać o systemowym podejściu. Każdy element domu pasywnego musi być zaprojektowany pod kątem jak największej energooszczędności i współpracować z innymi. Wtedy całość działa optymalnie.

Dlatego budując lub modernizując dom, trzeba myśleć kompleksowo. Wszystkie zastosowane materiały, systemy ogrzewania i wentylacji muszą ze sobą współgrać. Wówczas można uzyskać tak dobre efekty energetyczne jak 300-metrowy dom pasywny z małą pompą ciepła.

Czytaj więcej: Jaka jest odpowiednia pora na montaż grzałki tacy ociekowej w pompie ciepła?

Jakie rozwiązania do dystrybucji ciepła zastosowano w 300-metrowym domu pasywnym?

Skoro pompa ciepła dostarcza energię cieplną do wnętrza, kluczową kwestią jest jej optymalna dystrybucja. Jak rozwiązano to zagadnienie w odwiedzonym domu pasywnym?

Postawiono tutaj na sprawdzone w takich obiektach ogrzewanie podłogowe. Jest ono rozprowadzone równomiernie po całym budynku. Dzięki dużej bezwładności cieplnej zapewnia stabilną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach.

Systemy sufitowe i ścienne działają w tym względzie gorzej. Szybciej się nagrzewają i wychładzają, więc trudniej utrzymać stałą temperaturę. Do pompy ciepła niskotemperaturowej najlepiej więc pasuje właśnie ogrzewanie podłogowe.

Ma ono jeszcze jedną ważną zaletę - bardzo niski parametr mocy w porównaniu z innymi systemami. A to oznacza oszczędność energii, nawet przy dużej powierzchni do ogrzania. Dlatego sprawdza się idealnie w połączeniu z domami pasywnymi.

Tabela: Porównanie systemów ogrzewania podłogowego i ściennego

Parametr Ogrzewanie podłogowe Ogrzewanie ścienne
Bezwładność cieplna Duża Mała
Stabilność temperatury Wysoka Niska
Parametr mocy Bardzo niski Wyższy

Dlaczego właściciel 300-metrowego domu pasywnego wybrał ogrzewanie podłogowe?

Odkryj korzyści z posiadania pompy ciepła o mocy 4 kW w domu pasywnym

Dlaczego spośród różnych systemów dystrybucji ciepła, właściciel domu zdecydował się właśnie na ogrzewanie podłogowe? Jak tłumaczy, ma ono pewne zalety w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań.

Mianowicie, charakteryzuje się większą bezwładnością cieplną i lepiej utrzymuje stałą temperaturę w pomieszczeniach. Ogrzewanie ścienne czy sufitowe reaguje szybciej, ale gorzej radzi sobie ze stabilnością temperatury.

Duża bezwładność cieplna idzie w parze z niskim parametrem mocy. To z kolei przekłada się na mniejsze zużycie energii przez system. A w domu pasywnym, gdzie i tak moc pompy ciepła jest niewielka, jest to zaleta nie do przecenienia.

Ogrzewanie podłogowe sprawdza się też najlepiej z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, jak np. właśnie pompa ciepła. Stąd wybór właściciela domu jest jak najbardziej uzasadniony.

Czy budowa domu pasywnego z pompą ciepła się opłaca w porównaniu do domu standardowego?

Rozważając budowę własnego domu, wielu inwestorów zastanawia się, czy warto podnieść poprzeczkę i zdecydować się na dom pasywny z pompą ciepła. Czy to się opłaca w porównaniu do standardowego budynku?

Zdaniem architektów, budowa zwykłego dużego domu o wysokim zapotrzebowaniu na energię jest nieopłacalna. Koszty eksploatacji, głównie ogrzewania, będą bardzo wysokie. Lepiej postawić na dom pasywny.

Wprawdzie inwestycyjnie jest on droższy nawet o 10-15% od domu tradycyjnego. Jednak niskie koszty użytkowania sprawiają, że się to zwraca. W przypadku omawianego przez nas 300-metrowego domu pasywnego - w ciągu 10 lat.

A przez kolejne dekady mieszkania, zaoszczędzone pieniądze z ogrzewania można przeznaczać na spłatę kredytu czy inne cele. Dlatego dom pasywny z pompą ciepła to dobre rozwiązanie z perspektywy ekonomicznej.

Korzystne wskaźniki ekonomiczne

Podsumowując, budowa domu pasywnego charakteryzuje się korzystnymi wskaźnikami efektywności ekonomicznej. Wyższe koszty na starcie rekompensują niższe wydatki w całym okresie użytkowania. Dlatego jest to rozsądna i opłacalna inwestycja.

Jakie są zalety pompy ciepła alpha innotec alterra WZS 42H3M dla domów pasywnych?

W odwiedzonym przez nas domu pasywnym zastosowano pompę ciepła alpha innotec alterra WZS 42H3M. Jakie są jej główne atuty przydatne w takich budynkach?

Przede wszystkim jest to kompaktowa i funkcjonalna centrala cieplna typu all-in-one. Mieści w sobie wszystkie niezbędne podzespoły - do ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo ma zintegrowany zasobnik c.w.u.

Montaż urządzenia jest bardzo prosty, a dzięki niewielkim wymiarom zmieści się nawet w niewielkiej kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym. Zajmuje tyle miejsca co większa lodówka.

Regulator z panelem sterowania umieszczony jest od frontu. To wygodne rozwiązanie ułatwiające obsługę pompy ciepła. Ogólnie jest to urządzenie nowoczesne, a zarazem nieskomplikowane w montażu i użytkowaniu.

Gdzie znajdują zastosowanie gruntowe centrale cieplne alpha innotec?

W 300-metrowym domu pasywnym zastosowana pompa ciepła alpha innotec ma dolne źródło ciepła w postaci poziomego gruntowego wymiennika. Jakie jeszcze obiekty nadają się do zastosowania takich gruntowych central cieplnych?

Rozwiązania te polecane są przede wszystkim w nowych budynkach, gdzie łatwiej zaprojektować odpowiedni system dolnego źródła ciepła. Montaż urządzeń alpha innotec jest wtedy bardzo prosty.

Jednak coraz częściej centrale te z powodzeniem stosuje się także podczas termomodernizacji i wymiany starego źródła ciepła w domach już istniejących. Dzięki małym wymiarom, mogą zastąpić kocioł gazowy czy olejowy w dotychczasowej kotłowni.

Stąd gruntowe pompy ciepła alpha innotec znajdują szerokie zastosowanie zarówno w nowych projektach, jak i modernizacjach. A dzięki funkcjonalności i prostocie montażu, są świetnym rozwiązaniem dla domów pasywnych.

Jakie są korzyści z zastosowania pompy ciepła o małej mocy w dużym dom

banner

Najczęstsze pytania

Tak, wystarczy. Kluczowe jest tu odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie domu pasywnego z zastosowaniem doskonałych materiałów izolacyjnych i rozwiązań zamykających. Dzięki minimalnym stratom ciepła, nawet niewielka jednostka jak 4-kilowatowa pompa ciepła ogrzeje cały budynek.

W domach pasywnych najczęściej stosuje się ogrzewanie podłogowe. Charakteryzuje się dużą bezwładnością, niskim zapotrzebowaniem na moc i dobrze współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, jak pompa ciepła.

Inwestycyjnie dom pasywny jest droższy o około 10-15% od standardowego budynku. Jednak dzięki oszczędnościom na eksploatacji, wyższe nakłady zwracają się już po około 10 latach użytkowania.

Urządzenia alpha innotec łączą w sobie funkcje c.o., c.w.u. i wentylacji. Są kompaktowe, łatwe w montażu i obsłudze. Doskonale nadają się do współpracy z nowoczesnymi, energooszczędnymi budynkami.

Gruntowe centrale cieplne alpha innotec dedykowane są zarówno dla nowych obiektów, jak i modernizacji istniejących budynków. Dzięki małym wymiarom, mogą zastąpić kocioł gazowy czy olejowy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 10 kW: Dzienna produkcja kWh
  2. Zarobki przedstawiciela handlowego - ile zarabia handlowiec?
  3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły