News

Odkryj, jak Unia Europejska inwestuje miliardy w zieloną energię!

Autor Ida Nowak
Ida Nowak29.11.20235 min.
Odkryj, jak Unia Europejska inwestuje miliardy w zieloną energię!
banner

Unia Europejska przeznacza ogromne środki na wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. Tylko w ostatnim czasie Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło dwa nabory wniosków o dofinansowanie w ramach programów promujących zieloną energetykę. Łącznie chodzi o ponad miliard złotych! Dowiedz się więcej o najnowszych działaniach na rzecz ekologii.

Kluczowe wnioski:
  • Ruszyła kolejna edycja programu "Mój Prąd" z pulą 460 mln zł.
  • Trwa rozstrzyganie naboru na 588 mln zł z unijnych funduszy na OZE.
  • Środki trafią do NFOŚiGW, który będzie ogłaszał konkursy dla firm.
  • Obecna, piąta edycja "Mojego Prądu" dobiega końca.
  • Na razie nie wiadomo, kiedy ruszy szósta edycja popularnego programu.

Unijne miliardy na rozwój OZE w Polsce

Unia Europejska przeznacza ogromne środki na wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce. Tylko w ostatnim czasie Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło dwa nabory wniosków o dofinansowanie w ramach programów promujących zieloną energetykę. Łącznie chodzi o ponad miliard złotych!

Pierwszy z naborów dotyczył kontynuacji popularnego programu „Mój Prąd”, który wspiera instalacje fotowoltaiczne w budynkach mieszkalnych. Jego budżet wyniósł aż 460 mln zł. Drugi nabór zaś skierowany był do NFOŚiGW i obejmował różnego rodzaju inwestycje w OZE na kwotę blisko 600 mln zł.

Kolejne setki milionów na rozwój fotowoltaiki

Pierwszy z ogłoszonych niedawno naborów wniosków dotyczył przyznania środków dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na kontynuację programu „Mój Prąd”.

Celem tego programu jest wsparcie mikroinstalacji fotowoltaicznych montowanych przez osoby fizyczne w budynkach mieszkalnych. Dofinansowanie w formie dotacji sięga nawet 50% kosztów (do 6 lub 8 tys. zł w zależności od mocy instalacji).

Program cieszy się ogromną popularnością, a jego budżet w obecnej, piątej edycji wynosi 950 mln zł. Teraz dzięki unijnym środkom z programu „Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027” NFOŚiGW otrzyma kolejne 460 mln zł na dalszą realizację Mój Prąd.

Niemal 600 mln zł na inwestycje w OZE

Drugi z naborów dotyczył przyznania dofinansowania dla projektów z zakresu budowy i modernizacji różnego rodzaju instalacji OZE. Tutaj beneficjentem ma być również NFOŚiGW, który następnie będzie ogłaszał konkursy dla firm chcących realizować takie inwestycje.

W ramach tego dofinansowania mają powstać bądź zostać zmodernizowane instalacje do produkcji energii elektrycznej lub cieplnej z takich źródeł odnawialnych jak: bioogaz, biomasa, wiatr, słońce, geotermia itp. Ponadto wspierane będzie wytwarzanie „zielonego” wodoru oraz biometanu.

Budżet naboru wyniósł 588,6 mln zł, przy czym 79,7% tej kwoty stanowią środki unijne. Oznacza to, że prawie 470 mln zł na ten cel przekaże Unia Europejska.

Kiedy ruszą kolejne programy?

Oba nabory zostały już rozstrzygnięte na korzyść NFOŚiGW, który teraz będzie administratorem tych środków. Jednak zanim trafią one do ostatecznych beneficjentów, fundusz musi ogłosić kolejne konkursy i programy wsparcia dla konkretnych inwestycji.

Z informacji uzyskanych od rzecznika NFOŚiGW wynika, że stanie się to najwcześniej na początku 2024 roku. Wcześniej zakończona musi zostać aktualna, piąta edycja programu „Mój Prąd”, do którego wnioski przyjmowane sądo końca listopada 2022 r.

Nie wiadomo na razie, kiedy dokładnie ruszy kolejny nabór w tym popularnym programie wspierającym fotowoltaikę. Natomiast inwestorzy zainteresowani pozostałymi technologiami OZE mają szansę na unijne dofinansowanie swych przedsięwzięć w konkursach ogłoszonych przez NFOŚiGW w 2024 r.

Czytaj więcej: Niemcy wysyłają do Polski 18 ton przeterminowanych bakalii - co się stało?

Podsumowanie

Podsumowując, Unia Europejska przekazuje Polsce znaczące środki na rozwój zielonej energetyki. Tylko w ostatnim czasie była to kwota przekraczająca miliard złotych w ramach dwóch naborów wniosków skierowanych do NFOŚiGW.

Środki te posłużą zarówno kontynuacji popularnego programu „Mój Prąd” wspierającego mikroinstalacje fotowoltaiczne, jak również sfinansują inwestycje w różnego rodzaju odnawialne źródła energii

Zanim jednak trafią one do ostatecznych odbiorców, NFOŚiGW musi najpierw przeprowadzić kolejne postępowania i konkursy mające wyłonić konkretnych wykonawców tych projektów. Stać się to powinno na początku 2024 roku.

Podsumowanie

Odkryj, jak Unia Europejska inwestuje miliardy w zieloną energię!

Drogi Czytelniku, w niniejszym artykule dowiedziałeś się o ogromnych środkach, jakie Unia Europejska przeznacza na rozwój zielonej energetyki w Polsce. Konkretnie chodzi o dwa niedawne nabory wniosków o dofinansowanie skierowane do NFOŚiGW o łącznej wartości przekraczającej miliard złotych.

Z tych pieniędzy aż 460 mln zł posłuży dalszej realizacji popularnego programu "Mój Prąd", dzięki któremu tysiące polskich rodzin mogło zamontować panele fotowoltaiczne. Kolejne 470 mln zł z unijnych funduszy przeznaczone zostanie na inwestycje w różne odnawialne źródła energii - od biogazu po geotermię.

Co istotne, aby te środki trafiły do ostatecznych odbiorców i beneficjentów, NFOŚiGW musi najpierw ogłosić kolejne konkursy i programy wsparcia. Stać się to powinno na początku 2024 roku, kiedy zakończona zostanie obecna edycja "Mojego Prądu".

Mam nadzieję, że ta informacja o wielkich unijnych pieniądzach na rozwój zielonej energetyki w Polsce okazała się dla Ciebie interesująca. Na pewno jest to bardzo dobra wiadomość zarówno dla zwolenników OZE, jak i dla naszej gospodarki oraz środowiska.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 10 kW: Dzienna produkcja kWh
  2. Zarobki przedstawiciela handlowego - ile zarabia handlowiec?
  3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły