Energetyka

Odkryj jak przydomowe elektrownie wodne mogą zmienić twoje rachunki!

Autor Ida Nowak
Ida Nowak28.12.20236 min.
Odkryj jak przydomowe elektrownie wodne mogą zmienić twoje rachunki!
banner

Przenośna turbina wodna to innowacyjne rozwiązanie, które może znacząco obniżyć Twoje rachunki za prąd. Holenderska firma Turbulent opracowała system mini elektrowni wodnych, które można zainstalować w domu wykorzystując niewielki strumień lub nawet niewielki spadek terenu. Te przydomowe elektrownie wodne pozwalają wyprodukować nawet do 100kW czystej energii elektrycznej. Jak więc widać, przydomowa turbina wodna to świetny sposób na tańszy prąd w domu.

Kluczowe wnioski:

 • Turbiny wodne Turbulent montuje się w specjalnym basenie, nie niszcząc krajobrazu.
 • System jest bezpieczny dla ryb i innych zwierząt żyjących w wodzie.
 • Turbiny te cechuje bardzo długa żywotność, nawet do 100 lat.
 • Możliwa jest instalacja zarówno podłączona do sieci, jak i autonomiczna.
 • Inwestycja w przydomową elektrownię wodną to szansa na tańszy prąd w domu.

Jak działa przydomowa elektrownia wodna firmy Turbulent?

Przydomowa elektrownia wodna firmy Turbulent to innowacyjny system miniaturkowych turbin, które można zainstalować w niewielkim strumieniu lub rzece płynącej przez posesję. Turbina umieszczona jest w specjalnym basenie utworzonym w nurcie wody. Przepływająca woda wprawia łopatki turbiny w ruch, a ta zamienia energię kinetyczną na energię elektryczną.

Cała konstrukcja turbiny jest odporna na działanie warunków atmosferycznych i wyjątkowo wytrzymała. System automatycznie odcina dopływ wody w momencie jej zamarzania, dzięki czemu turbina nie ulega uszkodzeniom w zimie. Łopatki turbiny zaprojektowano w taki sposób, by nie stanowiły zagrożenia dla migrujących ryb i innych organizmów wodnych.

Ile energii można wyprodukować w przydomowej elektrowni wodnej?

Turbiny firmy Turbulent pozwalają na uzyskanie od 5 do nawet 100 kW czystej energii elektrycznej, w zależności od warunków hydrologicznych. Już przy niewielkim strumieniu o wydajności ok. 1600 l/s i spadzie wynoszącym zaledwie 1,7 m możliwa jest produkcja 15 kW prądu.

W porównaniu do innych odnawialnych źródeł energii na poziomie przydomowym, takich jak mikroinstalacje fotowoltaiczne czy wiatrowe, turbiny wodne zapewniają znacznie większą wydajność.

Czy turbiny wodne Turbulent są bezpieczne dla ryb?

Bezpieczeństwo ryb i innych organizmów wodnych było jednym z kluczowych założeń przy projektowaniu turbin Turbulent. Konstrukcja turbin zapewnia odpowiednio duże odstępy pomiędzy łopatkami, dzięki czemu ryby i inne zwierzęta mogą bez przeszkód i bez obaw o zranienie przepływać przez wirnik.

System ten jest zatem w pełni bezpieczny dla środowiska i pozwala na pozyskiwanie czystej energii elektrycznej bez ingerencji w lokalny ekosystem. Stanowi to ogromną zaletę w porównaniu do niektórych innych typów turbin wodnych, które bywają bardzo niebezpieczne dla organizmów żyjących w rzece.

Jakie są zalety turbin Turbulent pod kątem ekologii?

Turbiny wodne Turbulent charakteryzują się szeregiem zalet w kontekście ochrony środowiska:

 • Nie stanowią zagrożenia dla migracji ryb i innych organizmów wodnych
 • Nie zakłócają lokalnego ekosystemu rzecznego
 • Pozwalają na pozyskiwanie czystej energii odnawialnej bez emisji gazów cieplarnianych

Dzięki temu turbiny te można uznać za w pełni przyjazną środowisku metodę produkcji energii elektrycznej na niewielką skalę, w sposób zrównoważony i nieinwazyjny.

Czytaj więcej: Ile kilowatów ma megawat - dokładny przelicznik MW na KW i wzory

Jak wygląda wir wody w turbinie Turbulent?

Wir wody tworzący się w turbinach Turbulent prezentuje się niezwykle estetycznie i może stanowić dodatkową ozdobę posesji. Przepływająca przez turbinę woda tworzy charakterystyczny lej, a poruszane dynamicznie łopatki turbiny dodają całej konstrukcji lekkości i dynamiki.

Utworzony przez turbinę wir wygląda bardzo ciekawie i na pewno może się podobać.

Turbulent oferuje turbiny w kilku wariantach kolorystycznych, dzięki czemu wirnik i konstrukcję basenu można idealnie dopasować do aranżacji posesji i nadbrzeżnego krajobrazu. To sprawia, że turbina nie tylko produkuje ekologiczną energię, ale dodatkowo stanowi atrakcyjny element małej architektury.

Jaka jest trwałość i gwarancja turbiny wodnej Turbulent?

Odkryj jak przydomowe elektrownie wodne mogą zmienić twoje rachunki!

Turbiny wodne Turbulent zostały zaprojektowane w taki sposób, by zapewnić im niezwykle długą żywotność. Specjalna konstrukcja i zastosowane materiały sprawiają, że są one bardzo odporne na działanie wody i warunków atmosferycznych.

Gwarancja na pracę turbiny minimum 20 lat
Gwarancja na basen turbiny minimum 100 lat

Solidna i wytrzymała konstrukcja w połączeniu z systemem automatycznego czyszczenia zapewnia niezawodność i bezobsługową eksploatację turbiny przez wiele lat.

Jakie są wymagania konserwacyjne turbin Turbulent?

Dzięki zastosowaniu systemu automatycznego czyszczenia, turbiny wodne Turbulent w zasadzie nie wymagają żadnych regularnych zabiegów konserwacyjnych. Od czasu do czasu należy jedynie sprawdzić stan techniczny wirnika i w razie wykrycia nieprawidłowości wezwać serwis.

Jest to zatem rozwiązanie w pełni bezobsługowe, które pozwala cieszyć się czystą i tanią energią elektryczną przez wiele lat bez konieczności poświęcania czasu na administrację i konserwację systemu.

Czy turbina Turbulent nadaje się do instalacji off-grid?

Turbiny wodne Turbulent posiadają wariant przeznaczony do instalacji off-grid, czyli bez podłączenia do sieci energetycznej. W tym przypadku turbina zasila wyłącznie urządzenia w obrębie posesji i magazynuje nadmiar wyprodukowanej energii w akumulatorach.

Ten rodzaj instalacji sprawdzi się zwłaszcza w miejscach oddalonych od sieci energetycznej i pozwoli zapewnić dostęp do prądu bez konieczności ciągnięcia kosztownych przyłączy.

Jak działa instalacja off-grid na bazie turbiny Turbulent?

W instalacji off-grid turbina wodna Turbulent zasila urządzenia elektryczne na posesji bezpośrednio po wyprodukowaniu energii. Nadmiar prądu jest gromadzony w akumulatorach, aby móc pobrać go w okresach mniejszej wydajności turbiny.

Całość współpracuje z inteligentnym systemem zarządzania energią, który dba o optymalne wykorzystanie zmagazynowanego prądu i dostosowuje pracę odbiorników energii do jej bieżącej produkcji.

Gdzie zamontowano już turbiny wodne Turbulent?

Turbiny wodne Turbulent zainstalowano już w wielu miejscach na świecie, zarówno w Europie, Azji jak i Ameryce Północnej. Firma prezentuje na swojej stronie internetowej kilka przykładów zdjęć z rzeczywistych realizacji, na których widać elektrownie wodne z turbinami Turbulent zabudowanymi w niewielkich strumieniach i potokach.

Potwierdza to, że turbina Turbulent doskonale nadaje się do montażu również w warunkach panujących w naszym klimacie i przy niewielkich ciekach wodnych, a więc także na terenie Polski.

Kto wykonuje montaż turbin Turbulent w Polsce?

Montażem turbin Turbulent w Polsce zajmuje się bezpośrednio holenderski producent we współpracy z lokalnymi partnerami. Przedsiębiorstwo posiada oddział w Polsce, dlatego inwestorzy mogą liczyć na profesjonalną obsługę również po naszej stronie granicy.

Turbiny Turbulent z powodzeniem montowane były już m.in. w województwach podkarpackim i małopolskim.

Ile kosztuje turbina wodna Turbulent?

Niestety na stronie producenta brakuje szczegółowych informacji na temat cen turbin wodnych. Zamiast tego firma Turbulent udostępnia kalkulator, za pomocą którego można wyliczyć przewidywany zysk energetyczny w oparciu o parametry lokalizacji i cieku wodnego.

W celu uzyskania konkretnej wyceny należy skontaktować się bezpośrednio z działem handlowym firmy. Przedstawiciel doradzi, jaki model turbiny będzie najlepiej dopasowany do warunków inwestora i przedstawi wiążącą ofertę wraz z kosztorysem montażu.

Jaki jest orientacyjny koszt inwestycji w turbinę wodną?

Inwestycja w turbinę wodną Turbulent to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych w przypadku niewielkiej, kilkunastokilowatowej instalacji. Większy system o mocy sięgającej 100 kW może kosztować nawet ponad 100 tysięcy złotych.

Są to jednak szacunki orientacyjne i ostateczna cena zależy od wielu czynników, takich jak model turbiny, konieczny zakres prac ziemnych czy odległość od sieci energetycznej.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 10 kW: Dzienna produkcja kWh
 2. Zarobki przedstawiciela handlowego - ile zarabia handlowiec?
 3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły