Energetyka

Odkryj, jak niemal bezkosztowo ulepszyć system dystrybucji energii w Polsce!

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki17 grudnia 20235 min
Odkryj, jak niemal bezkosztowo ulepszyć system dystrybucji energii w Polsce!

Bernard rowery, ekspert ds. energetyki, uważa, że polski system dystrybucji energii elektrycznej wymaga pilnych usprawnień. W obliczu spadku zużycia prądu o 4% i produkcji elektrowni węglowych o 20%, konieczne jest zwiększenie elastyczności sieci elektroenergetycznej. Można to osiągnąć praktycznie bez dodatkowych kosztów poprzez inteligentne zarządzanie popytem, zachęcanie do oszczędzania energii w godzinach szczytu oraz stopniową decentralizację systemu dzięki rozwojowi mikroinstalacji OZE i magazynów energii.

Kluczowe wnioski:
  • Wprowadzenie taryf dynamicznych zachęci do oszczędzania energii, kiedy jest ona droższa.
  • Zmiana przepisów dot. rozliczania prosumentów nic nie kosztuje, a zwiększy opłacalność fotowoltaiki.
  • Jeśli uda się obniżyć koszty, rozwój magazynów energii przyspieszy decentralizację systemu.
  • Inteligentne zarządzanie popytem nie wymaga dużych inwestycji, a pozwala lepiej wykorzystać OZE.
  • Propagowanie oszczędności energii to tania metoda odciążenia przeciążonej sieci.

Spadek zużycia energii elektrycznej stawia wyzwania przed polską energetyką

Zgodnie z raportem fundacji Instrat w 2022 roku odnotowano spadek zużycia energii elektrycznej w Polsce na poziomie 4%. W sektorze przemysłu było to aż 11%, a w przypadku elektrowni węglowych nawet 20%. Te dane świadczą o głębokich zmianach zachodzących w polskiej gospodarce pod wpływem czynników makroekonomicznych. Transformacja energetyczna dodatkowo przyspiesza te tendencje. Przed polskim systemem elektroenergetycznym pojawiają się nowe wyzwania.

Zdaniem eksperta Bernarda Swoczyny, aby sprostać tym wyzwaniom, konieczne jest zwiększenie elastyczności systemu elektroenergetycznego. Oznacza to m.in. lepsze wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, inteligentne sterowanie zapotrzebowaniem po stronie odbiorców oraz ograniczenie marnotrawstwa.

Elastyczność systemu bez dodatkowych kosztów

Swoczyna podkreśla, że zwiększenie elastyczności systemu elektroenergetycznego można osiągnąć praktycznie bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wymaga to jednak wprowadzenia inteligentnego zarządzania popytem i podażą energii elektrycznej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Dobrym przykładem jest tutaj sterowanie pracą pomp ciepła w dobrze docieplonych domach. Obniżenie temperatury o 2-3 stopnie Celsjusza przez 2-3 godziny dziennie nie wpływa znacząco na komfort użytkowników, ale pozwala zaoszczędzić sporo energii w skali kraju.

Modyfikacja zachowań odbiorców energii

Aby system elektroenergetyczny stał się bardziej elastyczny, konieczna jest również modyfikacja zachowań po stronie odbiorców energii. W przyszłości będziemy obserwować stały wzrost popularności samochodów elektrycznych oraz pomp ciepła w gospodarstwach domowych.

Optymalne ładowanie samochodów elektrycznych lub sterowanie pompami ciepła tylko w godzinach nadwyżek energii ze źródeł odnawialnych pozwoli znacząco odciążyć system elektroenergetyczny. Kluczowe są tutaj odpowiednie zachęty ze strony państwa, aby konsumenci dobrowolnie dostosowywali swoje przyzwyczajenia.

Taryfy dynamiczne jako zachęta

Wprowadzenie taryf dynamicznych, w ramach których cena energii elektrycznej zmienia się w zależności od pory dnia, będzie naturalną zachętą do oszczędzania prądu w godzinach jego największego zapotrzebowania.

Tego typu rozwiązania już teraz z powodzeniem stosuje się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Austrii. W Polsce taryfy dynamiczne zaczną obowiązywać od 2024 roku.

Czytaj więcej: Czy wiesz, że folie silikonowe mogą generować prąd z fal morskich?

Zmiany prawne dla prosumentów

Na zwiększenie elastyczności polskiego systemu elektroenergetycznego pozytywny wpływ będą miały także zmiany legislacyjne dotyczące prosumentów energii odnawialnej. Chodzi przede wszystkim o możliwość wypłaty 100% wartości niewykorzystanej energii elektrycznej oddanej do sieci dystrybucyjnej.

Obecnie w ramach systemu net-billingu aż 80% tej nadwyżki przepada. Tymczasem energia ta trafia do przedsiębiorstw energetycznych, które na tym zarabiają. Umożliwienie prosumentom swobodnego handlu wyprodukowanym nadmiarem energii zwiększy opłacalność inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne oraz magazyny energii.

Zmiana przepisów w tym zakresie nic nie kosztuje, a pozwoli zmobilizować kapitał prywatny do modernizacji systemu elektroenergetycznego poprzez rozwój generacji rozproszonej.

Dystrybucja energii oparta na magazynach

Rozwój magazynów energii to istotny element zwiększania elastyczności systemu elektroenergetycznego. Pozwalają one znacząco zoptymalizować wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych i dostosować podaż do zmiennego zapotrzebowania.

Jak zauważa Bernard Swoczyna, w perspektywie kilkunastu lat, gdy w polskim miksie pojawi się energetyka jądrowa, konieczność elastycznego bilansowania zapotrzebowania i podaży energii elektrycznej będzie jeszcze większa.

Magazyny energii Centralna sieć dystrybucyjna
Koszt: 30-80 tys. PLN Koszt modernizacji: 500 mld PLN

Dlatego rozwój magazynów energii na poziomie indywidualnych gospodarstw domowych jest zdecydowanie tańszy niż modernizacja centralnych sieci dystrybucji. Mimo to, rząd powinien rozważyć zwiększenie dofinansowania do tego typu inwestycji w ramach programu "Mój prąd", co zachęciłoby do ich szerszego wykorzystania.

Opozycja o reformie systemu rozliczeń

Odkryj, jak niemal bezkosztowo ulepszyć system dystrybucji energii w Polsce!

Zwiększenie elastyczności polskiego systemu elektroenergetycznego poprzez modyfikację zachowań odbiorców i prosumentów energii to rozwiązania, które praktycznie nic nie kosztują. Wymagają jednak odpowiednich zmian legislacyjnych i rządowych programów wsparcia.

Politycy opozycji już w trakcie ostatniej kampanii wyborczej podkreślali konieczność reformy obecnego systemu net-billingu. Dopiero jednak praktyczne wprowadzenie zapowiadanych zmian pokaże, jak poważnie podchodzą do kwestii transformacji polskiej energetyki w kierunku modelu zdecentralizowanego opartego na OZE.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
  2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
  3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły