Fotowoltaika

Odkryj cenę fotowoltaiki 9 kW i ładowarki EV - To Cię zaskoczy!

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki09.12.20237 min.
Odkryj cenę fotowoltaiki 9 kW i ładowarki EV - To Cię zaskoczy!
banner

Ładowarka fotowoltaiczna to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań dla posiadaczy samochodów elektrycznych. Dzięki niej można ładować auto energią słoneczną z własnej instalacji PV. W tym artykule sprawdzamy, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 9 kW z dedykowaną ładowarką 4,6 kW do auta EV. Porównujemy też, jaką ilość energii może wyprodukować taki system oraz na ile wystarczy do zasilenia domu i doładowania samochodu. Zapraszamy do lektury!

Kluczowe wnioski:

 • Instalacja PV 9 kW z ładowarką 4,6 kW do auta EV kosztuje 45 900 zł brutto
 • Taki system może wyprodukować ok. 9000 kWh energii rocznie, co wystarczy na potrzeby domu i przejechanie 33 tys. km samochodem EV
 • Cena jednostkowa instalacji z ładowarką wynosi 5027 zł/kWp brutto
 • Program "Mój prąd 4.0" przewiduje wyższe dofinansowanie dla instalacji z systemem zarządzania energią i ładowarkami EV
 • Inwestycja w instalację PV z ładowarką EV pozwoli mocno obniżyć rachunki za prąd i koszty paliwa

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna z ładowarką do samochodu elektrycznego?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodu elektrycznego. Jednak aby w pełni cieszyć się zaletami "elektryka", konieczne jest zainstalowanie w domu lub firmie odpowiedniej ładowarki. Jednym z najtańszych i najbardziej ekologicznych sposobów na zasilanie takiej ładowarki jest energia słoneczna z własnej instalacji fotowoltaicznej.

Ile dokładnie kosztuje montaż instalacji PV z dedykowaną ładowarką do samochodu EV? Postanowiliśmy to sprawdzić i poprosiliśmy firmę instalatorską o przygotowanie wyceny.

Parametry badanej instalacji

Firma instalatorska przedstawiła nam ofertę na instalację fotowoltaiczną o mocy 9,13 kWp złożoną z 22 paneli 415 Wp każdy. Do tego dobrano jednofazową ładowarkę wallbox o mocy 4,6 kW z gniazdem Type 2.

Instalacja składa się z następujących elementów:

 • 22 moduły fotowoltaiczne Phono Solar PS415M4-22
 • Falownik HPT-8000 o mocy 8 kW
 • Zabezpieczenia strony AC i DC
 • Okablowanie i rozdzielnie
 • Montaż konstrukcji wsporczej i paneli
 • Ładowarka KEBA KC-P30 4,6 kW

Miejsce montażu to dach pokryty dachówką ceramiczną w domu jednorodzinnym. Przy tego typu pokryciu istotny wpływ na koszt ma odległość modułów PV od rozdzielni prądu, gdyż trzeba poprowadzić kable pod dachówkami.

Jaka jest cena instalacji PV 9,13 kW z ładowarką 4,6 kW do EV na 2023 rok?

Całkowity koszt brutto instalacji 9,13 kWp z dedykowaną ładowarką do samochodu elektrycznego wyniósł 45 900 zł. Jest to cena dla gospodarstwa domowego, więc z 8% VAT.

Po odjęciu VAT, cena netto wynosi 42 500 zł. Oznacza to, że cena jednostkowa tej instalacji fotowoltaicznej to 5027 zł netto za 1 kWp.

Moc instalacji PV 9,13 kWp
Cena brutto 45 900 zł
Cena netto 42 500 zł
Cena jednostkowa 5 027 zł/kWp

Jak widać zatem, dodanie do standardowej instalacji fotowoltaicznej specjalnej ładowarki wallbox dla samochodu elektrycznego podnosi jej cenę o około 20-30% względem podstawowej konfiguracji bez wallboxa.

Dofinasowanie z programu "Mój Prąd"

Warto jednak pamiętać, że tego typu instalacje PV wyposażone w system zarządzania energią i ładowarkę dla EV będą mogły uzyskać wyższe dofinansowanie w ramach programu "Mój Prąd 4.0". Niestety na razie nie ma szczegółów co do konkretnych kwot. Wiadomo jednak, że będą one wyższe niż podstawowy poziom 3 tys. zł dla samych instalacji fotowoltaicznych.

Mając to na uwadze, zakup i montaż wallboxa razem z zestawem paneli PV może się jeszcze bardziej opłacić. Szczegóły dotacji powinny pojawić się w pierwszej połowie 2023 roku.

Czytaj więcej: Konstrukcje na dach płaski - jak wykonać solidną konstrukcję balastową? Poradnik krok po kroku.

Kiedy rusza program "Mój Prąd" i jakie dofinansowanie przewidziano?

Kolejna odsłona popularnego programu dotacji do mikroinstalacji fotowoltaicznych "Mój Prąd" ma wystartować na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2023 roku. W poprzednich edycjach można było otrzymać do 5 tys. zł bezzwrotnego dofinansowanie na zakup i montaż zestawu paneli słonecznych.

Jak zapowiedziało Ministerstwo Klimatu, w nowej odsłonie maksymalna kwota dotacji dla samych "czystych" instalacji PV ma wynieść 3 tys. zł. Jednak rozszerzenie inwestycji o dodatkowe elementy jak system zarządzania energią, magazyn energii czy właśnie wallbox, pozwoli zwiększyć wartość dofinansowania. Póki co resort nie podał dokładnych stawek dla poszczególnych konfiguracji.

Co istotne, wprowadzono już możliwość kwalifikowania do dofinansowania wydatków na inwestycję poniesionych od 1 lutego 2020 roku. Oznacza to, że jeśli ktoś zamontował w ostatnich 2-3 latach instalację PV z wallboxem, będzie mógł się starać o dotację z "Mojego Prądu 4.0".

Podsumowanie parametrów programu:

 • Planowany start: I/II kw. 2023
 • Podstawowa dotacja dla samych instalacji PV: do 3 tys. zł
 • Wyższe dofinasowanie dla systemów z akumulatorem, zarządzaniem energią i ładowarkami EV
 • Możliwość dotowania inwestycji od 1.02.2020 r.

Ile energii elektrycznej może wyprodukować instalacja PV 9 kW rocznie?

Odkryj cenę fotowoltaiki 9 kW i ładowarki EV - To Cię zaskoczy!

Kluczową kwestią przy montażu instalacji fotowoltaicznej jest określenie, jaką ilość zielonej energii elektrycznej będzie ona w stanie wytworzyć. Pozwoli to ocenić, czy pokryje ona zapotrzebowanie domu lub firmy i ile energii zostanie do ładowania samochodu.

Przyjmuje się, że w typowych warunkach w Polsce instalacja PV jest w stanie wyprodukować średnio ok. 1000 kWh z każdego 1 kWp zainstalowanej mocy rocznie. Oznacza to, że roczna produkcja badanej instalacji o mocy 9,13 kWp powinna wynieść ok. 9130 kWh.

Po zaokrągleniu daje to szacunkowo 9 000 kWh wytworzonej ekologicznej energii elektrycznej.

Ile kilometrów można przejechać samochodem EV rocznie dzięki instalacji 9 kW?

Kluczowe pytanie brzmi: czy 9000 kWh wystarczy zarówno na zasilanie domu jednorodzinnego jak i regularne ładowanie samochodu elektrycznego?

Średnie roczne zużycie prądu w domu wielkości ok. 150 m2 szacuje się na 4000-5000 kWh. Wyprodukowana przez 9 kWp instalację fotowoltaiczną energia w zupełności pokryje takie zapotrzebowanie.

Ile w takim razie energii elektrycznej pochłonie auto na prąd? Przyjmuje się, że średnie zużycie prądu przez EV w mieście wynosi ok. 15 kWh / 100 km. Oznacza to, że z 9000 kWh wyprodukowanych rocznie przez PV można przejechać nawet 60 000 km podzielonych przez 15 kWh/100 km, czyli ok. 33 000 km!

Mamy tu zatem nadwyżkę energii, która posłuży do zasilania domu i naładowania samochodu elektrycznego na spore przebiegi.

Podsumowanie produkcji energii z 9 kWp instalacji PV:

 • Roczna produkcja prądu: ok. 9000 kWh
 • Zapotrzebowanie domu 150 m2: 4000-5000 kWh
 • Energia dla samochodu EV: 4000-5000 kWh
 • Przebieg EV rocznie: ok. 33 000 km

Na jakie elementy składa się instalacja fotowoltaiczna z ładowarką do auta?

Pełny zestaw instalacji fotowoltaicznej z dedykowanym układem do ładowania samochodu elektrycznego składa się z kilku kluczowych podzespołów.

Są to:

 • Moduły fotowoltaiczne - w badanym przykładzie 22 sztuki paneli 415 Wp każdy
 • Falownik solarny - zamienia prąd stały z paneli PV na prąd zmienny
 • Zabezpieczenia strony AC i DC - chronią moduły i falownik
 • Okablowanie i rozdzielnie - prowadzą prąd do i z falownika
 • Konstrukcja montażowa - doczepia panele do dachu
 • Ładowarka wallbox - umożliwia ładowanie samochodu EV z PV

Cały system jest ze sobą połączony za pomocą odpowiednich kabli i wpięty w rozdzielnię główną budynku. Ładowarka komunikuje się z falownikiem i "wie", kiedy ładować samochód energią prosto z paneli PV.

Sam wallbox również musi być odpowiednio dobrany do parametrów pojazdu i posiadać złącze kompatybilne z gniazdem w aucie (najczęściej Typ 2).

Podsumowanie komponentów instalacji:

 1. Panele PV
 2. Falownik solarne
 3. Zabezpieczenia
 4. Okablowanie i rozdzielnie
 5. Konstrukcja montażowa
 6. Wallbox

Tylko zestawienie ze sobą wszystkich powyższych elementów pozwoli cieszyć się czystą i darmową energią słoneczną zarówno w domu, jak i samochodzie EV.

Jaka jest cena jednostkowa brutto instalacji PV z ładowarką 4,6 kW?

Kluczową metriką przy ocenie opłacalności inwestycji w instalację fotowoltaiczną jest tzw. cena jednostkowa, czyli koszt 1 kWp zainstalowanej mocy. Porównując ceny jednostkowe łatwiej stwierdzić, czy dana oferta jest atrakcyjna.

W przypadku badanej 9,13 kWp instalacji z ładowarką wallbox 4,6 kW cena jednostkowa wyniosła dokładnie 5027 zł brutto. Stanowi to całkiem konkurencyjny poziom na tle rynku.

Dla porównania średnia cena 1 kWp standardowych instalacji PV bez dodatkowych opcji jak magazyny czy wallboxy waha się w przedziale 5000-6000 zł brutto.

Warto też pamiętać, że na rynku dostępne są tańsze, ale i znacznie droższe oferty zarówno na same instalacje PV jak i ładowarki do samochodów EV. Należy brać pod uwagę jakość zastosowanych podzespołów i usługi montażowej.

Podsumowanie cenowe:

 • Cena jednostkowa badanej instalacji z wallboxem: 5027 zł/kW
 • Standard rynku dla instalacji PV: 5000
banner

Najczęstsze pytania

Koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 9,13 kWp z ładowarką wallbox 4,6 kW do samochodu elektrycznego to 45 900 zł brutto. Cena jednostkowa za 1 kWp wynosi w tym przypadku 5027 zł brutto. Jest to przystępna cena, zważywszy na specjalistyczny dodatkowy element jakim jest wallbox.

Tak, w czwartej edycji programu "Mój prąd" przewidziano wyższą dotację dla instalacji fotowoltaicznych wyposażonych między innymi w dedykowane ładowarki do samochodów na prąd. Póki co nie podano dokładnych stawek, ale mają być wyraźnie wyższe niż podstawowe 3 tys. zł.

Szacuje się, że w typowych warunkach w Polsce instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wytworzyć około 1000 kWh energii elektrycznej rocznie z każdego 1 kWp zainstalowanej mocy. Przeliczając to na 9 kWp daje to ok. 9000 kWh rocznie.

Według szacunków 9000 kWh wystarczy na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną w typowym domu jednorodzinnym i dodatkowo pozwoli na przejechanie samochodem elektrycznym nawet 33 000 km rocznie ładując go z własnej instalacji PV.

Kompletny zestaw składa się z paneli PV, falownika, zabezpieczeń, okablowania, konstrukcji montażowej oraz kluczowego elementu jakim jest wallbox, czyli ładowarka komunikująca się bezpośrednio z instalacją fotowoltaiczną i siecią domową.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Klimatyzator kanałowy do domu jednorodzinnego - profesjonalna klimatyzacja kanałowa
 2. Montaż gniazdka elektrycznego - jak to zrobić prawidłowo
 3. Pompa ciepła Ferroli - opinie, ceny, czy warto kupić?
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Niższa inflacja dzięki nowemu połączeniu? Poznaj tanią alternatywę
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły