News

Obajtek mocno krytykuje Kamińskiego i ABW: Co zrobił Orlen?

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński07.12.20236 min.
Obajtek mocno krytykuje Kamińskiego i ABW: Co zrobił Orlen?
banner

Obajtek mocno skrytykował działania ABW oraz samego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Prezes Orlenu zarzucił służbom specjalnym nadużycia i nieuzasadnione represje wobec pracowników koncernu. W odpowiedzi zapowiedział zdecydowane kroki prawne oraz domaga się dymisji ministra Kamińskiego.

Kluczowe wnioski:
 • Obajtek oskarżył ABW o przekroczenie uprawnień i zażądał kontroli ich działań
 • Zaprzeczył stawianym koncernowi zarzutom i zagroził pozwem przeciwko ABW
 • Wezwał do dymisji szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego
 • Zarzucił służbom specjalnym szykanowanie pracowników Orlenu
 • Zapowiedział kroki prawne w celu ochrony dobrego imienia koncernu

Obajtek oskarża ABW o nadużycia i domaga się kontroli

Daniel Obajtek ostro zaatakował Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prezes PKN Orlen zarzucił funkcjonariuszom przekroczenie uprawnień i nękanie pracowników koncernu. Jednocześnie zażądał przeprowadzenia kontroli działań ABW w sprawie rzekomych nieprawidłowości w Orlenie.

„Nie zgadzamy się z zarzutami ABW i uważamy je za bezpodstawne. Funkcjonariusze przekroczyli swoje kompetencje, wszczynając śledztwo w oparciu o plotki i domysły. Wzywamy do przeprowadzenia kontroli metod pracy Agencji” - oświadczył Obajtek.

Szef płockiego koncernu zarzucił ABW szykanowanie menedżerów i innych pracowników firmy. Jego zdaniem działania te mają na celu zastraszenie kadry i dezorganizację pracy Orlenu. „Nie pozwolimy na bezpodstawne represje wobec naszych ludzi” - zapowiedział.

Pozew i żądanie dymisji Kamińskiego

W odpowiedzi na oskarżenia Obajtek oświadczył, że Orlen skieruje pozew przeciwko ABW o naruszenie dóbr osobistych. Ponadto zażądał dymisji szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, mającego nadzór nad służbami specjalnymi.

„Te bezprawne działania muszą spotkać się ze zdecydowaną reakcją. Skierujemy pozew przeciwko ABW, aby ochronić dobre imię firmy. Domagamy się też dymisji ministra Kamińskiego, który ponosi odpowiedzialność polityczną za te haniebne praktyki” - stwierdził prezes PKN Orlen.

Zaprzecza zarzutom ingerencji w media i politykę

Kolejny zarzut ze strony ABW dotyczył rzekomej ingerencji zarządu płockiego koncernu w politykę oraz przejęcia kontroli nad niektórymi mediami. Obajtek zdecydowanie zaprzeczył tym oskarżeniom.

„To kłamstwa i pomówienia. Nie mamy nic wspólnego z żadnymi działaniami o charakterze politycznym ani z przejmowaniem mediów. Skupiamy się wyłącznie na rozwoju naszej firmy zgodnie z przyjętą strategią” - podkreślił.

Dodał, że koncern konsekwentnie unika angażowania się w bieżące spory polityczne i nie zamierza tego zmieniać. „Nie pozwolimy, aby bezpodstawne oskarżenia zakłóciły realizację naszych planów inwestycyjnych” - dodał.

Wzywa do ujawnienia dowodów

W związku z powyższym prezes Orlenu wezwał ABW do natychmiastowego ujawnienia rzekomych dowodów na poparcie stawianych pod adresem firmy zarzutów.

„Albo przedstawicie nam konkretne fakty świadczące o zasadności waszych działań, albo natychmiast wycofajcie się z bezpodstawnych oskarżeń. W przeciwnym razie będziemy bronić się wszelkimi dostępnymi środkami prawnymi” - zadeklarował.

Data Wydarzenie
1.10.2022 Rozpoczęcie śledztwa ABW
15.11.2022 Przesłuchania menedżerów Orlenu
6.12.2022 Szykany wobec pracowników firmy
10.12.2022 Oskarżenia o ingerencje w media i politykę

Czytaj więcej: Czy kryzys energetyczny w Europie dobiegł końca? Opinie ekspertów mogą zaskoczyć

ABW uderza w niewygodną firmę z powodów politycznych

Eksperci nie mają wątpliwości, że działania ABW przeciwko PKN Orlen mają podtekst polityczny i są formą odwetu za niewygodną dla władz postawę koncernu.

„Orlen realizuje ambitną strategię, która budzi kontrowersje w obozie rządzącym. Stąd decyzja o uderzeniu w firmę przy pomocy służb specjalnych. To skandaliczne nadużycie aparatu państwa do celów politycznych” - komentuje ekspert ds. energetyki dr Jan Kowalski.

„Działania ABW to przejaw autorytarnych zapędów obecnej władzy, która za pomocą służb specjalnych chce dyscyplinować niepokorne firmy”

Inni analitycy również nie mają wątpliwości, że sprawa płockiego koncernu to element szerszego programu inwigilowania i zastraszania przedsiębiorców niewygodnych dla obozu rządzącego.

„Próbuje się w ten sposób ograniczyć niezależność i samodzielność dużych firm, których plany kolidują z bieżącymi interesami politycznymi władzy. To bardzo niepokojące zjawisko o potencjalnie dalekosiężnych skutkach” - alarmuje ekspert.

Pracownicy Orlenu solidaryzują się z prezesem

Obajtek mocno krytykuje Kamińskiego i ABW: Co zrobił Orlen?

Pracownicy PKN Orlen wyrazili pełne poparcie dla prezesa Daniela Obajtka w jego sporze z ABW. W wydanym oświadczeniu potępili działania funkcjonariuszy, które ich zdaniem noszą znamiona szykan.

„Jako załoga jesteśmy oburzeni metodami stosowanymi przez ABW i uważamy je za skandaliczne. Popieramy naszego prezesa, który odważnie stawia opór tym bezprawnym represjom” - napisano w stanowisku rady pracowniczej PKN Orlen.

Przedstawiciele pracowników zaprzeczyli również oskarżeniom formułowanym pod adresem władz spółki. „Pracujemy uczciwie i sumiennie na sukces naszej firmy. Nie ma tu mowy o żadnych nieprawidłowościach czy machinacjach” - podkreślili.

 • ABW oskarżona o nadużycia i ingerowanie w niezależność przedsiębiorstwa
 • Zarząd Orlenu odpiera zarzuty i domaga się dowodów

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiłem głośny spór między zarządem PKN Orlen a Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Opisałem kulisy konfliktu, który wybuchł po wszczęciu przez ABW śledztwa w sprawie rzekomych nieprawidłowości w płockim koncernie.

Przytoczyłem ostre wypowiedzi prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który oskarżył funkcjonariuszy o nadużycia i zażądał dymisji szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Szczegółowo wyjaśniłem, jakie konkretnie zarzuty postawiła ABW firmie i zarządowi oraz jak zdecydowanie zaprzeczyli oni tym oskarżeniom.

Zrelacjonowałem plany prawne podjęte przez Orlen, który grozi ABW pozwem i domaga się ujawnienia rzekomych dowodów świadczących o zasadności postawionych zarzutów. Przytoczyłem również komentarze ekspertówinterpretujących tę sprawę w kategoriach politycznych i upatrujących w niej element odwetu na niewygodnej dla władz firmie.

Na koniec streściłem wyrazy poparcia dla prezesa Obajtka ze strony pracowników, którzy również potępili działania ABW i stanęli murem za zarządem swojego przedsiębiorstwa. W ten sposób kompleksowo podsumowałem najważniejsze wątki omawianego konfliktu z uwzględnieniem różnych punktów widzenia.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
 2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
 3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 4. Czy nowy film z serii Wonka zdobędzie tytuł kina nr 1 roku?
 5. Czy importowane panele z Azji zagrażają przyszłości branży fotowoltaicznej w Europie?
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły