Energetyka

Nowość na rynku: Indywidualne ogniwa wodorowe o mocy 5 kW teraz w Europie!

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki25.12.20235 min.
Nowość na rynku: Indywidualne ogniwa wodorowe o mocy 5 kW teraz w Europie!
banner

Generator wodoru do ogrzewania domu to innowacyjne rozwiązanie, które właśnie trafiło na rynek europejski. Mowa o ogniwach paliwowych zasilanych wodorem produkowanych przez firmę Panasonic. Nowe generatory o mocy 5 kW mogą zastąpić konwencjonalne źródła ciepła w małych obiektach komercyjnych oraz zapewnić energię elektryczną i ciepłą wodę w budynkach mieszkalnych. Dzięki wysokiej 95% sprawności energetycznej, przy jednocześnie niskiej emisji zanieczyszczeń, są idealnym rozwiązaniem w ramach transformacji energetycznej.

Kluczowe wnioski:

 • Nowe generatory wodorowe mogą zastąpić konwencjonalne źródła ciepła w budynkach
 • Zapewniają energię elektryczną, ciepło i ciepłą wodę przy 95% sprawności
 • Niska emisja zanieczyszczeń to korzyść dla środowiska
 • Pasują do transformacji energetycznej w kierunku zeroemisyjnych źródeł
 • Innowacyjna technologia wodorowa od znanego producenta już w Europie

Metody produkcji wodoru - elektroliza i reforming parowy

Istnieją dwa główne sposoby pozyskiwania wodoru - elektroliza wody oraz reforming parowy gazu ziemnego. Elektroliza polega na rozkładzie cząsteczek wody na wodór i tlen przy użyciu prądu elektrycznego. Jest to metoda ekologiczna, choć bardzo energochłonna. Z kolei reforming parowy wykorzystuje reakcję metanu z parą wodną do produkcji wodoru i tlenku węgla. Jest on tańszy, ale niezerowęglowy.

Aby elektroliza była opłacalna, potrzebne są duże ilości taniej energii elektrycznej. Dlatego mówi się o "zielonym wodorze", gdy do elektrolizy używa się energii ze źródeł odnawialnych. Pozwala to zagospodarować nadwyżki z farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Reformingu parowego używa się natomiast do produkcji tzw. "szarego wodoru".

Zielony wodór z OZE kontra szary z gazu

Podstawowa różnica między zielonym a szarym wodorem sprowadza się do źródeł energii wykorzystywanych do jego produkcji. Zielony wodór powstaje w procesie elektrolizy przy użyciu zielonej energii elektrycznej z OZE i jest praktycznie bezemisyjny. Szary wodór produkuje się natomiast z gazu ziemnego, więc jego wytwarzanie i użytkowanie wiąże się z emisją CO2.

Zielony wodór jest więc bardziej pożądany z punktu widzenia ochrony klimatu, ale jego produkcja jest droższa niż szarego wodoru. W miarę spadku kosztów energii odnawialnej, zielony wodór ma jednak szansę stać się konkurencyjny cenowo.

Wyzwania transportu i magazynowania wodoru

Specyficzne właściwości fizykochemiczne wodoru, takie jak mały rozmiar cząsteczek czy łatwopalność, sprawiają, że jego transport i magazynowanie na dużą skalę jest trudne. Wymaga to zapewnienia szczelności zbiorników i rurociągów oraz odpowiednich zabezpieczeń.

Alternatywą jest dystrybucja wodoru "na miejscu" w rozproszonych instalacjach wytwarzania i bezpośredniego wykorzystania. Rozwiązania punktowe eliminują ryzyko przesyłu i zwiększają lokalne bezpieczeństwo energetyczne, choć ich wadą jest wyższy koszt inwestycyjny.

Bezpieczny transport wodoru wyzwaniem na przyszłość

Aby upowszechnić wodór jako zeroemisyjne paliwo, konieczne będzie w przyszłości wypracowanie optymalnych i bezpiecznych metod jego transportu. Możliwe rozwiązania to specjalne cysterny czy domieszki stabilizujące do istniejących gazociągów. Ważne jest też znalezienie materiałów zapewniających szczelność i wytrzymałość instalacji wodorowych.

Prace nad tymi technologiami trwają, ale na razie najbezpieczniejszy wydaje się transport wodoru w postaci stabilnych związków chemicznych, które następnie można przetworzyć na miejscu użycia.

Czytaj więcej: Czy wiesz, że folie silikonowe mogą generować prąd z fal morskich?

Wdrażanie technologii wodorowych na świecie

Choć wodór kojarzy się przede wszystkim z Japonią, prace nad zastosowaniami wodoru prowadzi wiele krajów. Prekursorem były Stany Zjednoczone (pierwszy samochód na wodór już w 1966 r.), a liderem w transitcie kolejowym stały się Niemcy. Japonia skupia się na technologiach wodorowych dla odbiorców indywidualnych.

Toyota opracowała na przykład wymienne wkłady wodorowe, mogące zasilać zarówno samochody, jak i urządzenia domowe. Rozwiązanie kompaktowe i uniwersalne.

Wodór zaczyna być postrzegany jako realna alternatywa dla konwencjonalnych paliw także w Europie. Technologie wodorowe rozwijają m.in. firmy Panasonic i Siemens, a ogniwa i stacje tankowania pojawiają się w kolejnych miastach Starego Kontynentu.

Wodorowe ogniwa paliwowe Panasonica na europejskim rynku

Nowość na rynku: Indywidualne ogniwa wodorowe o mocy 5 kW teraz w Europie!

Panasonic to światowy lider w produkcji ogniw i technologii wodorowej. Na rynku japońskim oferuje domowe generatory wodorowe już od 2009 r., które zapewniają prąd i ogrzewanie z zerową emisją spalin. Teraz firma wprowadza je także do Europy.

Najnowsze ogniwa 5 kW od Panasonica trafiły niedawno do sprzedaży w krajach unijnych. Dzięki modułowej budowie można je łączyć w większe systemy o mocy nawet 1 MW, co sprawia, że mogą zastąpić kotły czy podgrzewacze nie tylko w domach, ale i w małym biznesie.

Wysoka sprawność i konkurencyjna cena

Atutem generatorów wodorowych Panasonica jest bardzo wysoka, sięgająca 95% sprawność przetwarzania paliwa na energię. Dodatkowo niskoemisyjna praca minimalizuje ich wpływ na środowisko. W połączeniu z postępującym spadkiem cen wodoru z OZE, sprawia to, że ogniwa te mogą być konkurencyjne dla konwencjonalnych kotłów już wkrótce.

Moc pojedynczego ogniwa 5 kW
Max. moc systemu poprzez łączenie modułów 1 MW
Sprawność wytwarzania energii elektrycznej 56%
Sprawność systemu z odzyskiem ciepła 95%

Wodór wytwarzany lokalnie z OZE przy użyciu ogniw paliwowych może być zatem konkurencyjną alternatywą dla konwencjonalnych nośników energii w budynkach i małym przemyśle. Pozwoli to ograniczyć emisje w segmencie tzw. ciepłownictwa rozproszonego, kluczowym z punktu widzenia transformacji energetycznej.

Wnioski - wodór szansą dla ciepłownictwa

 • Ogniwa i generatory wodorowe mogą zastępować kotły gazowe czy olejowe
 • Technologie Panasonica cechuje wysoka, 95% sprawność
 • Modułowa budowa pozwala dopasować moc od 5 kW do 1 MW
 • Produkcja wodoru z OZE pozwala ograniczyć emisje
 • Wodór to obiecująca opcja dla ciepłownictwa i transformacji energetycznej
banner

Najczęstsze pytania

Główna różnica polega na sposobie produkcji. Zielony wodór powstaje w wyniku elektrolizy wody przy użyciu zielonej energii elektrycznej z OZE i jest praktycznie bezemisyjny. Szary wodór produkuje się natomiast poprzez reforming parowy gazu ziemnego z wykorzystaniem paliw kopalnych, przez co jego wytwarzanie i użytkowanie wiąże się z emisją CO2.

Ze względu na właściwości fizykochemiczne wodoru, jego magazynowanie i transport na dużą skalę jest trudne. Stosuje się specjalnie przystosowane zbiorniki wysokociśnieniowe i niskotemperaturowe, zapewniające szczelność i bezpieczeństwo. Alternatywą są lokalne instalacje do produkcji i bezpośredniego zużycia wodoru.

Ogniwa paliwowe, zwane też ogniwami wodorowymi, generują prąd i ciepło w procesie, w którym wodór i tlen łączą się, tworząc wodę. Wytworzona woda jest jedynym produktem ubocznym tej reakcji, dzięki czemu ogniwa te są bezemisyjnym źródłem energii.

Generatory na wodór montowane w budynkach dostarczają prądu i ciepła, będąc przy tym niemal bezobsługowe i neutralne dla środowiska. Ich zaletą jest wysoka sprawność sięgająca nawet 95%, modularna budowa i możliwość zasilania z lokalnej, odnawialnej produkcji wodoru.

Do liderów w technologiach wodorowych należą Stany Zjednoczone, Niemcy i Japonia. W USA powstał pierwszy samochód na wodór, Niemcy stworzyły pierwszy wodorowy pociąg, a Japonia promuje cele rozwoju gospodarki wodorowej i wdraża takie technologie na szeroką skalę.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 10 kW: Dzienna produkcja kWh
 2. Zarobki przedstawiciela handlowego - ile zarabia handlowiec?
 3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły