News

Nowa kampania na rzecz czystego powietrza: Bóg, smog i życie

Autor Ida Nowak
Ida Nowak08.12.20236 min.
Nowa kampania na rzecz czystego powietrza: Bóg, smog i życie
banner

Walka ze smogiem plakat to hasło nowej kampanii, której celem jest dotarcie do polskich parafii z informacją o szkodliwości zanieczyszczonego powietrza oraz o możliwościach uzyskania dofinansowania na wymianę pieców i termomodernizację domów.

Kluczowe wnioski:

 • Kampania "Bóg, smog i życie" ma trafić do 8 tys. parafii w całej Polsce.
 • Specjalne plakaty informują o programie "Czyste Powietrze" i możliwości uzyskania dofinansowania nawet do 69 tys. zł na wymianę pieców i ocieplenie domów.
 • Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem smogu, z powodu którego umiera rocznie prawie 50 tys. Polaków.
 • Program "Zielone Parafie" promuje ekologiczne rozwiązania w funkcjonowaniu kościołów, m.in. instalację ekosłupków mierzących zanieczyszczenie powietrza.
 • Kampania apeluje o praktyczne działania na rzecz walki ze smogiem - w trosce o zdrowie, domowe budżety i środowisko.

Skąd wzięła się kampania "Bóg, smog i życie"?

Kampania "Bóg, smog i życie" została zainicjowana przez Polski Alarm Smogowy oraz Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska. Jej geneza sięga poprzedniej edycji z 2021 roku, kiedy to informacje o walce ze smogiem trafiły do 8 tysięcy parafii w całej Polsce.

Tym razem organizatorzy postanowili rozszerzyć zasięg kampanii i dotrzeć przede wszystkim do miejscowości, gdzie problematyka zanieczyszczonego powietrza pojawia się rzadko. Chodzi o małe miejscowości, których mieszkańcy często sceptycznie podchodzą do ekologii.

Stąd pomysł, aby przekaz kampanii skierować poprzez kościoły i parafie, które cieszą się dużym autorytetem. Ma to zwiększyć skuteczność dotarcia z informacjami o szkodliwości smogu i sposobach walki z nim.

Dlaczego akurat kościoły angażują się w walkę ze smogiem?

Kościół katolicki od dawna angażuje się w działania proekologiczne, czego wyrazem jest m.in. encyklika Laudato si' papieża Franciszka poświęcona trosce o wspólny dom, jakim jest Ziemia. Kampania wpisuje się w nurt ekologii integralnej bliskiej nauce Kościoła.

Ponadto, walka ze smogiem nierozerwalnie wiąże się z troską o życie i zdrowie, a więc wartościami szczególnie istotnymi z chrześcijańskiego punktu widzenia. Dlatego kościoły chętnie angażują się w takie działania informacyjne i edukacyjne.

Kto organizuje akcję "Bóg, smog i życie"?

Bezpośrednimi organizatorami kampanii są Polski Alarm Smogowy i Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska. Pierwsza z tych organizacji od lat prowadzi działalność mającą na celu walkę ze smogiem, zaś druga propaguje ekologiczne nauczanie Kościoła.

Polski Alarm Smogowy skupia ekspertów i aktywistów alarmujących o zanieczyszczeniu powietrza i mobilizujących do działań mających na celu poprawę jego jakości. ŚRKŚ natomiast promuje ideę "zielonego Kościoła" angażującego się w ochronę środowiska.

Jakie działania podejmują te organizacje?

Działania Polskiego Alarmu Smogowego koncentrują się na monitorowaniu stanu powietrza, informowaniu o aktualnym zanieczyszczeniu i ryzyku smogu, a także lobbowaniu na rzecz systemowych rozwiązań walki z niską emisją.

Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska natomiast promuje ekologiczną transformację kościołów i całego społeczeństwa zgodnie z nauką Kościoła katolickiego, szczególnie zawartą w encyklice Laudato si’.

Czytaj więcej: Koszt kostki brukowej m2 - Cena ułożenia i układania kostki

Gdzie trafią plakaty akcji "Bóg, smog i życie"?

Materiały informacyjne akcji, w tym plakaty, trafią przede wszystkim do parafii na terenie całej Polski. Według zapowiedzi organizatorów, specjalne plakaty podejmujące tematykę walki z zanieczyszczeniem powietrza mają dotrzeć do 8 tysięcy kościołów.

Ponadto, blisko 2 tysiące plakatów informujących o możliwościach ubiegania się o dofinansowanie na wymianę pieców i termomodernizację trafi także do ponad 1000 parafii oraz 800 Alarmów Smogowych w różnych częściach kraju.

Słowo "smog" nie schodzi dziś z ust Polaków, a jego problem ujawnia się szczególnie w okresie zimowym. Mimo to wciąż zbyt mało osób decyduje się na wymianę przestarzałych urządzeń grzewczych.

Jak można wesprzeć kampanię "Bóg, smog i życie"?

Nowa kampania na rzecz czystego powietrza: Bóg, smog i życie

Organizatorzy zachęcają do włączenia się w kampanię na rzecz czystszego powietrza na kilka sposobów. Po pierwsze, można namówić lokalną parafię do udziału w akcji i powieszenia plakatów na jej terenie. Materiały informacyjne są dostępne w magazynach katolickich lub na stronie inicjatywy.

Ponadto, każdy może pomóc rozpropagować informacje o kampanii w swoim otoczeniu, dzieląc się nimi w mediach społecznościowych lub rozmawiając ze znajomymi. Im więcej osób usłyszy o akcji i możliwościach walki ze smogiem, tym lepiej.

W końcu, najważniejszym sposobem wsparcia jest samo podjęcie konkretnych działań w walce z zanieczyszczeniem powietrza w swoim najbliższym otoczeniu - w domu czy parafii.

Czym jest program "Czyste Powietrze"?

Program "Czyste Powietrze" to rządowa inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez dofinansowanie wymiany starych pieców i termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Został uruchomiony w 2018 roku dzięki staraniom m.in. Polskiego Alarmu Smogowego.

W ramach programu można uzyskać dotację nawet do 69 tys. złotych, która pokrywa do 90% kosztów inwestycji związanych z ograniczeniem emisji zanieczyszczeń i poprawą efektywności energetycznej budynków.

Kto przypomina o programie "Czyste Powietrze"?

W ramach akcji "Bóg, smog i życie" to właśnie Polski Alarm Smogowy przypomina o istnieniu i możliwościach, jakie daje program "Czyste Powietrze". Robi to poprzez rozpowszechnianie plakatów informacyjnych w parafiach i Alarmami Smogowymi.

Jednocześnie zachęca do skorzystania z dofinansowania, które w dobie rosnących cen energii pozwala nie tylko walczyć o czyste powietrze, ale też obniżyć rachunki za ogrzewanie poprzez poprawę efektywności energetycznej budynków.

Dofinansowanie w programie Czyste Powietrze do 69 tys. zł
Część kosztów inwestycji pokrywana przez dotację do 90%

Ile wynosi dofinansowanie z programu "Czyste Powietrze"?

Z programu "Czyste Powietrze" można uzyskać dotację pokrywającą do 90% kosztów przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 69 tys. zł na jeden budynek jednorodzinny. Dokładna kwota zależy od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Im niższy dochód, tym wyższe dofinansowanie. Przykładowo, gdy dochód nie przekracza 900 zł na osobę, dotacja wynosi do 69 tys. zł, a przy dochodzie w granicach 1500-1800 zł na osobę sięga do 47 tys. zł.

Jakie inwestycje można dofinansować?

Dotacją objęte są przede wszystkim wymiana starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) na nowoczesne proekologiczne urządzenia grzewcze, jak kotły gazowe, olejowe lub na biomasę.

Ponadto środki można przeznaczyć na prace związane z termomodernizacją, np. docieplenie ścian, dachu czy wymianę okien. Dofinansowaniem objęte są też m.in. instalacje fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne.

Na czym polega program "Zielone Parafie"?

Program "Zielone Parafie" ma na celu wdrażanie ekologicznych rozwiązań w funkcjonowaniu polskich kościołów. Opiera się na idei ekologii integralnej bliskiej nauce Kościoła katolickiego.

W ramach programu parafie mogą podejmować działania proekologiczne, takie jak montaż instalacji OZE, wymiana oświetlenia na LED czy prowadzenie katechez i akcji związanych z ochroną środowiska. Ważnym elementem jest też informowanie wiernych o możliwościach walki ze smogiem, jak choćby w ramach kampanii "Bóg, smog i życie".

 • Program "Zielone Parafie" promuje ekologiczną transformację polskich kościołów zgodnie z nauką Kościoła katolickiego.
 • W ramach programu parafie mogą podejmować konkretne działania na rzecz ochrony środowiska, jak instalacja OZE czy wymiana oświetlenia na LED.

Gdzie zamontowano ekosłupek w ramach programu?

W ramach programu "Zielone Parafie" promowana jest instalacja ekosłupków, czyli mierników zanieczyszczenia powietrza. Mają one zwracać uwagę na problem smogu i uświadamiać jego szkodliwość.

Jeden z ekosłupków w ramach akcji Niedziela św. Franciszka został zamontowany przed parafią pw. Bogurodzicy Maryi na warszawskich Jelonkach. Informację tę podał magazyn GLOBEnergia.

Montaż kolejnych urządzeń monitorujących stan powietrza przy świątyniach ma pomóc pokazywać skalę zjawiska smogu i zachęcać do walki z nim poprzez wymianę kopciuchów i termomodernizację budynków.

banner

Najczęstsze pytania

Kampania "Bóg, smog i życie" to akcja informacyjna zainicjowana przez Polski Alarm Smogowy i Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska, której celem jest dotarcie do parafii w całej Polsce z informacjami na temat szkodliwości smogu i możliwości walki z nim poprzez wymianę pieców i termomodernizację budynków.

Kościół od dawna prowadzi działania ekologiczne, zgodnie z nauką nt. troski o stworzony świat. Walka ze smogiem wiąże się też z ochroną życia i zdrowia. Dlatego parafie chętnie włączają się w takie akcje informacyjne.

Do parafii trafią przede wszystkim plakaty informujące o szkodliwości smogu i możliwościach walki z nim, w tym o programie "Czyste Powietrze" i dostępnych dotacjach na wymianę pieców i termomodernizację domów jednorodzinnych.

Można namówić lokalną parafię do powieszenia plakatów, rozpropagować informacje o akcji w mediach społecznościowych oraz - przede wszystkim - podjąć indywidualne działania w walce z zanieczyszczeniem powietrza w swoim domu czy sąsiedztwie.

Jest to program promujący wdrażanie ekologicznych rozwiązań w funkcjonowaniu polskich kościołów, zgodnie z nauką Kościoła katolickiego nt. ochrony stworzenia, zawartą m.in. w encyklice Laudato si'.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
 2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
 3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły