Budownictwo

Nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego wprowadza obowiązkową fotowoltaikę!

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński24 grudnia 20236 min
Nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego wprowadza obowiązkową fotowoltaikę!

EPBD, czyli dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, została przyjęta przez Parlament Europejski większością głosów. Przewiduje ona szereg zmian, które wpłyną na rozwój budownictwa neutralnego klimatycznie i odnawialnych źródeł energii. Najważniejsze z nich to wprowadzenie obowiązku instalacji fotowoltaicznych w nowych budynkach od 2028 r. oraz stopniowe zaostrzanie norm dla klas energetycznych budynków. Sprawdź, jakie jeszcze rewolucyjne zmiany niesie ze sobą dyrektywa EPBD!

Kluczowe wnioski:
 • Od 2028 r. nowe budynki będą musiały mieć zeroemisyjność oraz instalacje fotowoltaiczne.
 • Już od 2026 r. budynki publiczne będą musiały być zeroemisyjne.
 • Do 2033 r. istniejące budynki będą musiały mieć co najmniej klasę energetyczną D.
 • Dyrektywa pomoże uniezależnić UE od gazu z Rosji i stworzy nawet 3,3 mln miejsc pracy.
 • Eksperci apelują, by Polska poparła dyrektywę i przygotowała plan modernizacji budynków.

Jakie zmiany wprowadza dyrektywa EPBD?

Dyrektywa EPBD w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wprowadza szereg rewolucyjnych zmian, które mają przyspieszyć transformację sektora budowlanego w kierunku zeroemisyjności. Najważniejszą jest wymóg, by od 2028 r. wszystkie nowe budynki były zeroemisyjne, a od 2026 r. dotyczy to budynków publicznych.

Co to oznacza w praktyce? Budynki zeroemisyjne zużywają tyle samo energii, ile są w stanie same wyprodukować. Będzie to wymagało montażu paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła i innych technologii OZE. Dodatkowo dyrektywa zakłada stopniowe zaostrzanie norm dla klas energetycznych w istniejących budynkach.

Fotowoltaika i pompy ciepła obowiązkowe

Aby osiągnąć zeroemisyjność, konieczne będzie wyposażenie budynków w technologie pozyskiwania zielonej energii na miejscu. Stąd wymóg montażu paneli PV, pomp ciepła itp. w nowych obiektach. Podobny obowiązek będzie stopniowo wprowadzany także w budynkach modernizowanych.

Oprócz OZE, kluczowa jest też poprawa efektywności energetycznej poprzez docieplanie przegród, wymianę okien i drzwi, instalację systemów zarządzania energią itd. Tylko kompleksowe działania pozwolą zbudować i zmodernizować budynki do poziomu zeroemisyjnego.

Klasy energetyczne budynków od A do G

Dyrektywa EPBD wprowadza system klas energetycznych dla budynków, podobnie jak w przypadku sprzętu AGD. W zależności od rocznego zapotrzebowania na energię, budynki będą kwalifikowane od najwyższej klasy A (najbardziej energooszczędne) do najniższej G (najmniej efektywne).

Docelowo do 2033 r. istniejące budynki mieszkalne mają osiągnąć klasę D. Jeszcze wcześniej, bo już od 2027 r., taki standard będzie obowiązywał w budynkach niemieszkalnych i publicznych. Oznacza to konieczność poprawy ich charakterystyki energetycznej poprzez kompleksowe renowacje.

Mniej emisji i niższe rachunki za ogrzewanie

Podniesienie efektywności energetycznej budynków sprawi, że będą one potrzebowały znacznie mniej energii do ogrzewania i zasilania. Przełoży się to na realne oszczędności dla domowych budżetów i portfeli przedsiębiorstw.

Jednocześnie zmniejszy się zapotrzebowanie całego sektora na paliwa kopalne takie jak węgiel i gaz. Pozwoli to zredukować emisję gazów cieplarnianych z budynków nawet o 47 mld m3 gazu rocznie.

Czytaj więcej: Ocieplenie domu - ile kosztuje robocizna, materiały i całkowity koszt

W jaki sposób dyrektywa ograniczy import gazu z Rosji?

Uniezależnienie budownictwa od paliw kopalnych przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego całej UE. Dyrektywa EPBD sprawi, że import gazu, także z Rosji, stanie się zbędny.

„Dyrektywa nie tylko obniży emisje, ale także rachunki za energię, wzmocni europejski przemysł i uderzy w zależność Europy od importu paliw z Rosji” - Ciaran Cuffe, europoseł.

Dzięki kompleksowej modernizacji oszczędność gazu ma wynieść 47 mld m3 rocznie. To właśnie tyle UE importowała dotąd z Rosji, więc całkowite uniezależnienie od tych dostaw stanie się możliwe.

Rozwój czystych technologii

Dyrektywa stworzy też nowe możliwości rozwoju dla europejskich producentów technologii OZE, pomp ciepła, materiałów budowlanych itp. Inwestycje w zeroemisyjne budynki napędzą lokalny, zielony wzrost gospodarczy.

Jednocześnie zostanie wykreowany ogromny popyt na usługi projektowe, instalacyjne, wykonawcze związane z termomodernizacją i instalacją OZE w budynkach. Powstaną nowe miejsca pracy w perspektywicznych branżach przyszłości.

Jakie korzyści przyniesie dyrektywa EPBD?

Nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego wprowadza obowiązkową fotowoltaikę!

Poza wymiernymi oszczędnościami energii i ograniczeniem importu gazu, dyrektywa EPBD przyniesie cały szereg dodatkowych korzyści:

 • Obniżenie rachunków za ogrzewanie budynków
 • Walka ze smogiem i emisjami gazów cieplarnianych
 • Poprawa jakości powietrza i zdrowia obywateli
 • Impuls rozwojowy dla lokalnej gospodarki
 • Powstanie nawet 3,3 mln nowych miejsc pracy

Rewolucja w budownictwie pomoże UE zrealizować cele klimatyczne i zazielenić gospodarkę przy okazji dbając o portfele obywateli. Jest to zatem projekt, który łączy ambicje ekologiczne ze społeczną odpowiedzialnością biznesu i polityki.

Ile miejsc pracy może powstać dzięki dyrektywie?

Inwestycje w termomodernizację i zeroemisyjność sektora budowlanego będą potężnym zastrzykiem dla gospodarki. Szacuje się, że dzięki dyrektywie EPBD może powstać nawet 3,3 mln nowych miejsc pracy w samej UE. W Polsce byłoby to ok. 330-660 tys. etatów.

Kraj Liczba nowych miejsc pracy
Polska 330 000 - 660 000
Niemcy 500 000 - 1 mln
Francja 440 000 - 860 000

Praca czekać będzie na projektantów, architektów, wykonawców, monterów OZE, ekspertów ds. efektywności energetycznej, menedżerów projektów i wielu innych specjalistów zaangażowanych w modernizację budynków.

Szanse dla polskich firm

To ogromna szansa także dla polskich przedsiębiorstw. Już teraz w UE działa 40 tys. firm budowlanych z Polski, które mogą realizować projekty za granicą. Dodatkowe zamówienia pojawią się także na rodzimym rynku.

Jak Polska powinna zareagować na dyrektywę EPBD?

Przyjęcie dyrektywy EPBD to szansa dla Polski, by zmodernizować przestarzały, energochłonny sektor budowlany. Niestety część polityków sprzeciwia się tym regulacjom, choć za ich wprowadzeniem opowiedzieli się eksperci i biznes.

Tymczasem dyrektywa może uruchomić nawet 330-660 tys. nowych miejsc pracy w Polsce. Ponadto pomoże ubogim gospodarstwom domowym – to właśnie one zyskają najwięcej na poprawie efektywności energetycznej ich domów i mieszkań.

Dlatego branża apeluje do polskich władz, by wesprzeć, a nie blokować wprowadzenie dyrektywy EPBD. Kluczowe jest opracowanie dobrego programu wsparcia dla polskich firm i obywateli, by mogli w pełni skorzystać na rewolucji w budownictwie.

banner

Najczęstsze pytania

Tak, zgodnie z przyjętą 14 marca 2023 roku dyrektywą wszystkie nowe budynki oddawane do użytku od 2028 roku będą musiały charakteryzować się zeroemisyjnością. Oznacza to, że będą wytwarzać tyle samo energii, ile zużywają.

Tak, od 2028 roku montaż paneli PV będzie obowiązkowy przy wznoszeniu każdego nowego budynku, o ile pozwolą na to warunki techniczne i ekonomiczne. Wymóg ten dotyczyć będzie także starszych budynków poddawanych gruntownej renowacji od 2032 r.

W przypadku budynków mieszkalnych od 2030 r. obowiązywać będzie minimum klasa E, a od 2033 r. klasa D. Dla obiektów niemieszkalnych proces podnoszenia norm rozpocznie się odpowiednio w 2027 i 2030 roku.

Tak, zgodnie z dyrektywą z nowych wymogów zwolnione będą zabytki. Ponadto kraje UE będą mogły wyłączyć budynki techniczne, objęte ochroną konserwatorską lub wykorzystywane tymczasowo.

Według szacunków, dzięki investycjom w termomodernizację i OZE związanym z dyrektywą, w Polsce może powstać nawet 3,3 mln nowych miejsc pracy, głównie w sektorze budowlanym i instalacyjnym.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
 2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
 3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły