News

Nowa cudowna turbina wiatrowa może zmienić wszystko - rewolucja na rynku energii

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński01.06.20243 min.
Nowa cudowna turbina wiatrowa może zmienić wszystko - rewolucja na rynku energii
banner

Czy możliwe jest, że nowa technologia turbin wiatrowych bez łopat zmieni rynek energii odnawialnej? Amerykańska firma Aeromine Technologies twierdzi, że tak i już zdobywa fundusze, by wprowadzić swój przełomowy wynalazek na rynek. Bezłopatowe turbiny wiatrowe mogą być instalowane na dachach budynków komercyjnych, wytwarzając energię z wiatru w zupełnie nowy, cichszy i bardziej efektywny sposób.

Firma amerykańska z innowacyjną turbiną wiatrową bez łopat

W erze poszukiwań nowych, bardziej efektywnych źródeł energii odnawialnej pojawił się innowacyjny pomysł z USA. Aeromine Technologies to firma, która opracowała elektrownie wiatrowe instalowane na dachach budynków komercyjnych, takich jak magazyny, fabryki czy biura. Ale nie są to zwykłe turbiny – te nie mają łopat ani innych ruchomych części zewnętrznych.

Pomysłodawcą tej rewolucyjnej technologii bezłopatowych turbin wiatrowych jest Carsten H. Westergaard, Duńczyk, który w 2015 roku opatentował swój wynalazek. Firmę założył w 2021 roku właśnie w celu rozwijania i komercjalizacji tej idei. Ostatnio Aeromine pozyskało około 9 milionów dolarów od inwestorów, by przyspieszyć rozwój projektu.

Dotychczas turbiny Aeromine wzbudziły ogromne zainteresowanie – firma otrzymała już ponad 10 tysięcy zapytań od potencjalnych klientów z różnych branż na całym świecie. W 2022 roku pilotażowa instalacja została wdrożona w siedzibie BASF w Michigan. Wydaje się, że ta przełomowa alternatywna metoda pozyskiwania energii ma przed sobą świetlaną przyszłość.

Jak działają niezwykłe turbiny Aeromine bez łopat?

Kluczową cechą odróżniającą turbiny Aeromine od tradycyjnych elektrowni wiatrowych jest brak łopat i innych ruchomych elementów na zewnątrz. Zamiast tego instalacja wykorzystuje aerodynamikę do wychwytywania wiatru przepływającego w górę i nad dachem budynku, a następnie przekształcania tego ruchu w darmową energię.

Pojedyncza turbina ma moc 5 kW, ale Aeromine zazwyczaj instaluje systemy o łącznej mocy 50 kW lub większej. Turbiny montowane są na krawędzi dachu od strony dominującego kierunku wiatru. Ich konstrukcja jest wytrzymała – mogą znieść podmuchy o prędkości nawet 200 km/h (a w ulepszonej wersji – 300 km/h).

Według obliczeń firmy system składający się z 10 turbin (50 kW mocy) zainstalowany na dachu na wysokości 15 m przy średniej prędkości wiatru 30 km/h byłby w stanie wytworzyć ponad 150 MWh ekologicznej energii rocznie. To bardzo obiecujące wyniki!

Czytaj więcej: Niespotykane Wydarzenie w Historii Zoo Przewiduje Srogą Zimę

Duże możliwości technologii w pozyskiwaniu energii z wiatru

Zdjęcie Nowa cudowna turbina wiatrowa może zmienić wszystko - rewolucja na rynku energii

Aeromine twierdzi, że ich turbiny wiatrowe bez łopat mogą być łatwo dostosowywane do istniejącej infrastruktury energetycznej. Przewidują też, że będą one w stanie wyprodukować o 50% więcej energii niż instalacje paneli fotowoltaicznych na dachu przy takich samych kosztach.

  • Niezwykle ciche i pozbawione wibracji działanie
  • Możliwość samodzielnego wytwarzania energii lub integracji z istniejącymi panelami słonecznymi
  • Wysoka efektywność i skalowanie produkcji

Korzyści są liczne, a innowacyjna technologia Aeromine może zrewolucjonizować rynek alternatywnych źródeł energii. Z pewnością będziemy śledzić dalszy rozwój tej obiecującej firmy.

Rewolucyjne turbiny wiatrowe bez łopat to być może przyszłość zrównoważonej energetyki. Pozyskiwanie czystej energii z wiatru w tak efektywny i przyjazny dla środowiska sposób byłoby niewątpliwym kamieniem milowym. Pozostaje mieć nadzieję, że Aeromine uda się z sukcesem skomercjalizować swój przełomowy wynalazek.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
  2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
  3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły