News

Nomad Electric rozwija projekty fotowoltaiczne w Portugalii

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński18 stycznia 20245 min
Nomad Electric rozwija projekty fotowoltaiczne w Portugalii

Nomad Electric, polska firma zajmująca się budową farm fotowoltaicznych, podpisała kontrakt na realizację projektów PV o mocy 45 MWp w Portugalii. Będzie to pierwszy projekt firmy na Półwyspie Iberyjskim. Instalacje powstają przy współpracy polsko-portugalskiego zespołu inżynierów, w kilku regionach Portugalii. Nomad Electric dostarczy systemy sterowania i będzie świadczyć usługi utrzymania instalacji. Firma dostrzega duży potencjał portugalskiego rynku OZE i planuje dalszą ekspansję w tym kraju.

Nomad Electric buduje farmy fotowoltaiczne w Portugalii

Polska firma Nomad Electric podpisała kontrakt na budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 45 MWp w Portugalii. Jest to pierwszy projekt spółki zrealizowany na Półwyspie Iberyjskim. Instalacje powstają przy współpracy polsko-portugalskiego zespołu inżynierów w kilku regionach Portugalii.

Firma realizuje projekty w formule EPC (ang. engineering, procurement, construction) czyli pod klucz. Oznacza to, że Nomad Electric odpowiada za zaprojektowanie, dostawę urządzeń i materiałów oraz budowę farm fotowoltaicznych.

Współpraca polskich i portugalskich inżynierów

Zespół realizujący kontrakt tworzą w połowie inżynierowie Nomad Electric dbający o realizację projektu zgodnie ze standardami oraz inżynierowie z Portugalii, których wiedza na temat lokalnego rynku i przepisów jest kluczowa.

Dzięki połączeniu kompetencji i doświadczenia obu grup udaje się terminowo realizować harmonogram prac.

Portugalski rynek OZE przyjazny dla fotowoltaiki

Według zapowiedzi w 2022 roku 61% energii elektrycznej w Portugalii miało pochodzić ze źródeł odnawialnych. Sprzyja temu polityka rządu, który zachęca do rozwoju fotowoltaiki poprzez korzystne regulacje.

Portugalski plan klimatyczny zakłada zwiększenie udziału OZE w produkcji energii do 85% w 2030 roku. Stwarza to doskonałe warunki do rozwoju usług z zakresu budowy i utrzymania instalacji PV.

Udział OZE w produkcji energii w Portugalii 61% (2022)
Planowany udział OZE w 2030 85%

W sierpniu 2021 roku przyznano pozwolenia na przyłączenie instalacji fotowoltaicznych o mocy 5 GW, co pokazuje rosnące zapotrzebowanie na farmy PV.

Czytaj więcej: Branża wiatrowa kontra eksmisje: konflikt wokół wiatraków eskaluje

Nomad Electric podpisuje umowę na 45 MW instalacji PV

Projekty realizowane przez Nomad Electric w Portugalii obejmują farmy budowane na trackerach (obracane w kierunku słońca) o mocy 24 MWp oraz instalacje na stałych konstrukcjach o mocy 21 MWp.

Łącznie na obszarze 80 ha ma powstać 80 tysięcy paneli słonecznych. Farmy budowane są w kilku regionach: Pinhal, Santarém, Marmeleiro i Alentejo.

Systemy sterowania i monitoring

Nomad Electric dostarcza systemy sterowania, monitoringowe SCADA oraz własne oprogramowanie. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ umożliwia prawidłowe połączenie farm z siecią elektroenergetyczną.

Firma zapewniła już kompatybilność z systemem operatora portugalskiej sieci przesyłowej REN oraz dystrybucyjnej E-REDES.

Zespół mieszany z Polski i Portugalii buduje farmy

Nomad Electric rozwija projekty fotowoltaiczne w Portugalii

Zespół realizujący projekty w połowie tworzą inżynierowie Nomad Electric, a w połowie specjaliści z Portugalii. Dzięki połączeniu wiedzy i doświadczenia obu grup możliwe jest terminowe realizowanie harmonogramu budowy.

Polscy inżynierowie dbają o standardy, natomiast Portugalczycy znają specyfikę lokalnego rynku, przepisy i wymagania operatora sieci dystrybucyjnej.

Farmy na trackerach i konstrukcjach statycznych powstają

W ramach podpisanej umowy powstają dwie grupy instalacji. Pierwszą stanowią farmy o mocy 24 MWp montowane na trackerach, czyli konstrukcjach obracających moduły za słońcem.

Drugą grupę tworzą instalacje o mocy 21 MWp na nieruchomych, stałych konstrukcjach. Łącznie firma zainstaluje 80 tysięcy paneli PV.

Usługi O&M dla portugalskich instalacji PV

Po zakończeniu budowy farmy będzie świadczyć usługi zarządzania, utrzymania ruchu i konserwacji instalacji (O&M). Monitoring oraz centrum sterowania zlokalizowane będzie w Polsce.

Jak podkreśla Nomad Electric wejście na portugalski rynek PV było dużym wyzwaniem. Firma dostrzega jednak potencjał tego rynku i planuje pozyskiwać kolejnych klientów oraz realizować nowe projekty w Portugalii i innych krajach Europy.

Podsumowanie

W artykule przedstawiono informacje na temat ekspansji polskiej firmy Nomad Electric na rynek fotowoltaiki w Portugalii. Podpisano kontrakt z lokalnym partnerem na budowę farm o mocy 45 MWp. Jest to pierwszy projekt spółki na Półwyspie Iberyjskim, ale ma ambicje dalszej ekspansji w regionie.

Kluczowym elementem umowy jest współpraca polsko-portugalskiego zespołu inżynierów. Łączy ona globalne kompetencje Nomad Electric w zakresie farm PV z lokalną wiedzą partnerów na temat realiów i przepisów obowiązujących na rynku portugalskim.

Artykuł podkreśla, że Portugalia stwarza bardzo dobre warunki dla rozwoju fotowoltaiki dzięki przyjaznej polityce rządu i planom zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym do 85% w 2030 roku. Prognozuje się dalszy wzrost zapotrzebowania na farmy słoneczne.

Powstające farmy PV o łącznej mocy 45 MWp, na trackerach i stałych konstrukcjach, zaopatrzone zostaną również w systemy sterowania, monitoringowe i oprogramowanie dostarczone przez Nomad Electric. Firma będzie świadczyć też usługi serwisowe dla gotowych instalacji.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Szlifowanie wylewki betonowej - usługi szlifowania posadzek
  2. Cena przeglądu i pomiarów elektrycznych - Cennik i kosztorys
  3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Historia pierwszego kasyna w Europie
NewsHistoria pierwszego kasyna w Europie

Stary Kontynent od wieków zadziwia i ekscytuje. To tu dochodziło do wielu ekscytujących odkryć, także w tym zakątku świata budziły się największe wojenne konflikty. Dziś kroniki historyczne zaprowadziły nas do pierwszego w historii Europy kasyna.