News

Niezwykły ratunek dla raf koralowych, czy wiesz co ma do tego nasze...?

Autor Ida Nowak
Ida Nowak08.12.20237 min.
Niezwykły ratunek dla raf koralowych, czy wiesz co ma do tego nasze...?
banner

Ptaki morskie odgrywają kluczową rolę w ratowaniu zagrożonych raf koralowych. Naukowcy odkryli, że ich guano przyspiesza regenerację koralowców nawet dwukrotnie. Dzięki temu rafy są w stanie lepiej radzić sobie ze zgubnymi skutkami ocieplenia oceanów. Niestety, kolonie tych ptaków same walczą o przetrwanie z powodu zmian klimatycznych i innych zagrożeń.

Kluczowe wnioski:
 • Guano ptaków morskich dostarcza rafom cennych substancji odżywczych i minerałów.
 • Przyspiesza to wzrost koralowców nawet dwukrotnie, co pomaga im regenerować się po epizodach blaknięcia.
 • Szybsza regeneracja zwiększa szanse raf na przetrwanie mimo coraz częstszych fal upałów.
 • Niestety, kolonie tych ptaków same zmagają się z wieloma zagrożeniami ekologicznymi.
 • Los raf koralowych jest ściśle powiązany z losem ptaków morskich.

Niezwykły ratunek dla raf koralowych

Rafy koralowe od dawna uznawane są za jedne z najcenniejszych ekosystemów na Ziemi. Pełnią rolę naturalnych barier chroniących wybrzeża przed niszczycielską siłą oceanu. Stanowią dom dla niezliczonych gatunków zwierząt i roślin morskich. Niestety, w ostatnich dekadach rafy na całym świecie zmagają się z coraz większymi zagrożeniami, takimi jak globalne ocieplenie czy zanieczyszczenie wód.

Nowe badania międzynarodowego zespołu naukowców przynoszą jednak promyczek nadziei. Okazuje się bowiem, że szansą dla wielu zagrożonych raf może okazać się obecność... ptaków morskich! Brzmi zaskakująco, zwłaszcza że ptaki nie są bezpośrednimi mieszkańcami raf koralowych. Jak to możliwe?

Guano zawiera cenne substancje odżywcze

Kluczem jest tu guano, czyli odchody ptaków morskich. Zawierają one szereg cennych mikro- i makroelementów, które stanowią pożywienie dla glonów symbiotycznych, z którymi żyją koralowce. Te glony, przeprowadzając fotosyntezę, dostarczają z kolei pożywienie samym koralowcom.

Część guano spływa wraz z opadami czy przypływami ze skalistych wysepek, na których ptaki się gnieżdżą. Pokarm, który ptaki zjadają, zawiera między innymi azotany oraz fosforany, będące niezbędne do życia koralowców.

Odchody ptaków morskich pomagają rafom

Badania przeprowadzone przez naukowców dowiodły, że obecność kolonii ptaków morskich może zwiększyć tempo wzrostu koralowców na sąsiednich rafach nawet ponad dwukrotnie! To znacznie zwiększa ich szanse na regenerację po niszczycielskich epizodach blaknięcia koralowców.

Blaknięcie polega na tym, że pod wpływem zbyt wysokiej temperatury koralowce wyrzucają z siebie glony, tracąc w ten sposób pożywienie i barwnik. Stają się wówczas całkowicie białe i ulegają obumieraniu.

Dodatkowa porcja substancji odżywczych z guano pomaga im odzyskać glony szybciej i efektywniej, zwiększając tym samym szansę na przeżycie.

Ta szybsza regeneracja koralowców może mieć kluczowe znaczenie, ponieważ średni czas pomiędzy kolejnymi blaknięciami raf wynosi już niespełna sześć lat, w porównaniu z 27 latami przed półwieczem.

Czytaj więcej: Ciąg dalszy rozmów o przepisach dla farm wiatrowych - opinie branży

Guano i jego wpływ na regenerację koralowców

Obecność kolonii ptaków morskich Brak kolonii
Regeneracja raf nawet o 10 miesięcy szybsza Wolniejsza regeneracja
Większe szanse na przeżycie następnej fali upałów Mniejsza odporność

Z badań wynika, że w obecności ptasich kolonii rafy koralowe regenerują się nawet 10 miesięcy szybciej niż w ich braku. To pozwala im lepiej znieść kolejne fale upałów i epizody bielenia się.

Dlaczego cykl blaknięć przyspiesza?

Zjawisko blaknięcia raf, choć naturalne, zaczęło nasilać się od kilkudziesięciu lat. Jest to związane z postępującymi zmianami klimatu i podnoszeniem się temperatury oceanów. Rafy koralowe, wrażliwe na wahania temperatury, coraz częściej doświadczają stresu cieplnego.

Ze względu na ocieplającą się planetę, zjawisko to będzie niestety nasilać się w przyszłości. Stąd tak ważna jest każda pomoc w regeneracji raf, by mogły temu sprostać.

Cykl blaknięć raf koralowych przyspiesza

Niezwykły ratunek dla raf koralowych, czy wiesz co ma do tego nasze...?
 • Średnio co 6 lat występują kolejne epizody bielenia się raf.
 • Dawniej odstępy między nimi wynosiły ponad 20 lat.
 • Jest to związane z ociepleniem klimatu i częstszymi falami upałów.
 • Przyspieszona regeneracja dzięki guano zwiększa szanse raf na przetrwanie.

Obecnie średni czas między kolejnymi blaknięciami raf wynosi zaledwie około 6 lat. Dawniej było to ponad 20 lat. Postępujące ocieplenie sprawia, że fale upałów bielące koralowce występują coraz częściej.

Stąd tak istotne jest przyspieszenie ich regeneracji po każdym epizodzie bielenia. Pozwoli im to z większym powodzeniem radzić sobie z następnymi falami gorąca i szokami termicznymi.

Mimo pomocy, także ptaki walczą o przetrwanie

Niestety, kolonie ptaków morskich, które z pozoru stanowią ratunek dla raf koralowych, same zmagają się z wieloma zagrożeniami. Również one ucierpiały z powodu zmian klimatycznych, wylesiania czy drapieżników takich jak szczury.

ptaki morskie odgrywają niezwykle ważną, acz nie do końca docenianą rolę w podtrzymywaniu kruchej równowagi oceanicznych ekosystemów. Dlatego tak istotna jest ochrona i renaturalizacja ich kolonii lęgowych. Tylko w ten sposób będą mogły nadal wspomagać zagrożone rafy koralowe w walce z globalnym ociepleniem.

Kolonie ptaków morskich walczą o przetrwanie

Kolonie ptaków morskich same zmagają się z wieloma zagrożeniami, między innymi:

 • degradacja środowiska morskiego
 • niedobory pożywienia
 • drapieżniki, np. szczury
 • niszczenie miejsc lęgowych

Wiele gatunków ptaków morskich jest obecnie zagrożonych wyginięciem. Dlatego tak ważne jest podjęcie działań na rzecz ich ochrony. Tylko w zdrowym środowisku będą mogły nadal wspierać rafy koralowe w walce o przetrwanie.

Kluczowa rola ptaków w adaptacji raf

Przedstawione badania unaoczniły niezwykle istotną, acz niedocenianą wcześniej rolę ptaków morskich w podtrzymywaniu kruchej równowagi ekosystemów morskich.

Dzięki dostarczanym przez nie substancjom odżywczym, rafy koralowe są w stanie regenerować się szybciej i skuteczniej. Przekłada się to na ich większą wytrzymałość na nadciągające fale upałów i epizody blaknięcia.

Jednocześnie okazuje się, że te ptaki również same toczyć muszą walkę o przetrwanie. By mogły nadal pełnić swoją nieocenioną rolę, konieczne jest podjęcie pilnych działań na rzecz ochrony ich kolonii i miejsc lęgowych. Bowiem zarówno one, jak i rafy koralowe, stanowią nierozerwalne ogniwa oceanicznego ekosystemu.

Podsumowanie

W moim artykule przedstawiłem zaskakujące odkrycie na temat nieoczekiwanej roli, jaką ptaki morskie mogą odgrywać w ratowaniu zagrożonych raf koralowych. Okazuje się, że zawarte w ich odchodach - guanie, cenne substancje odżywcze, przyspieszają regenerację koralowców nawet dwukrotnie. Pozwala im to lepiej radzić sobie po niszczycielskich epizodach blaknięcia, które nasilają się z powodu globalnego ocieplenia.

Przedstawiłem również niepokojące dane na temat skracania się odstępów między kolejnymi falami bielenia raf koralowych. Kiedyś wynosiły one ponad 20 lat, dziś już tylko około 6 lat. Dlatego tak istotne jest przyspieszanie regeneracji raf po każdym szoku termicznym. Tu właśnie przychodzą z pomocą ptaki morskie ze swoim nawozem.

Z drugiej strony, zaznaczyłem, że również kolonie tych ptaków zmagają się obecnie z wieloma zagrożeniami, od zmian klimatu po drapieżniki. Ich ochrona jest kluczowa, by mogły nadal wspomagać rafy koralowe swym guanem. Uzmysłowiłem czytelnikowi, jak bardzo te dwa, z pozoru odległe światy - ptaków i koralowców, są od siebie zależne.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił docenić ogromną, choć nie zawsze dostrzeganą rolę ptaków morskich w podtrzymywaniu delikatnej równowagi oceanicznych ekosystemów. A także unaocznił potrzebę pilnych działań na rzecz ochrony zarówno raf, jak i ptaków je zamieszkujących.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
 2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
 3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 4. Czy nowy film z serii Wonka zdobędzie tytuł kina nr 1 roku?
 5. Czy importowane panele z Azji zagrażają przyszłości branży fotowoltaicznej w Europie?
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły