News

Niewykorzystany kamieniołom zmienił się w miejsce dla odnawialnych źródeł energii

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki06.12.20235 min.
Niewykorzystany kamieniołom zmienił się w miejsce dla odnawialnych źródeł energii
banner

Kamieniołom w Miękinii, w którym niegdyś wydobywano porfir, dostarczający kamień na potrzeby miejscowych mieszkańców, a później zaopatrujący okolicę na skalę przemysłową, obecnie zmienił swoje przeznaczenie. Teraz, po zamknięciu kopalni w 1975 roku ze względu na wyczerpanie się złoża, powstała tutaj Strefa Aktywności Gospodarczej, która ma być miejscem do rozwoju i testowania technologii z dziedziny odnawialnych źródeł energii i pomp ciepła.

Kluczowe wnioski:

 • Dawny kamieniołom porfiru w Miękinii został zaadaptowany na potrzeby Strefy Aktywności Gospodarczej zajmującej się odnawialnymi źródłami energii.
 • Inwestycja była możliwa dzięki wsparciu z budżetu UE, funduszy rządowych oraz środków gminy Krzeszowice.
 • W ramach działalności hubu technologicznego mają powstać prototypy pomp ciepła przeznaczone na polski rynek.
 • Przedsięwzięcie jest efektem współpracy samorządu Krzeszowic z naukowcami AGH i przedsiębiorcami.
 • Transformacja energetyczna daje szansę na rozwój także małym gminom, jeśli nawiążą współpracę z ekspertami.

Historia wydobycia porfiru w kamieniołomie Miękinia sięga XVIII wieku

Kamień porfirowy zaczęto wydobywać w Miękinii już w XVIII wieku, na początku była to działalność na niewielką skalę, zaspokajająca lokalne potrzeby mieszkańców. Niewielki łom ręcznie dostarczał surowiec wykorzystywany przez okoliczną ludność.

W XIX wieku rozpoczęto intensywniejszą eksploatację złoża, a wydobycie porfiru prowadzono nieprzerwanie również podczas I i II wojny światowej. O skali przedsięwzięcia niech świadczy fakt, że kamieniołom zaopatrywał w surowiec całą okolicę.

Ostatecznie w 1975 roku podjęto decyzję o zamknięciu kopalni porfiru w Miękinii, ze względu na wyczerpanie się złoża. Kamieniołom przestał pełnić swoją pierwotną funkcję, po latach intensywnej eksploatacji nadszedł czas, by nadać temu miejscu nowe przeznaczenie.

Zbiornik wodny w wyrobisku po kamieniołomie

Teren po zlikwidowanej kopalni porfiru w naturalny sposób wypełnił się wodą, tworząc rozległy zbiornik w wyrobisku skał magmowych. Malowniczy krajobraz sprawił, że okolica zaczęła przyciągać amatorów wypoczynku na łonie natury.

Jednocześnie zbiornik wodny ze względu na swoje położenie i walory przyrodnicze stał się potencjalnym miejscem do zagospodarowania w celach gospodarczych i rekreacyjnych.

Dawny kamieniołom zamieniono w Strefę Aktywności Gospodarczej

W 2018 roku rozpoczęto prace nad stworzeniem Strefy Aktywności Gospodarczej na bazie terenów po nieczynnym kamieniołomie w Miękinii. Projekt zakładał utworzenie przestrzeni dla współpracy samorządu gminy Krzeszowice z przedsiębiorcami i środowiskiem naukowym.

Strefa miała koncentrować się na działalności w obszarze odnawialnych źródeł energii. Łączna powierzchnia SAG wyniosła prawie 16 hektarów, z czego 4 hektary przeznaczono bezpośrednio pod inwestycje.

Otwarcie Strefy Aktywności Gospodarczej w Miękinii miało miejsce 12 grudnia 2022 roku. Towarzyszyła mu konferencja poświęcona szansom dla małych gmin, jakie niesie ze sobą transformacja energetyczna w kierunku OZE.

Koszt inwestycji i źródła finansowania

Burmistrz Krzeszowic Wacław Grzegorczyk podał, że całkowity koszt utworzenia Strefy Aktywności Gospodarczej w Miękinii wyniósł ponad 7 milionów złotych.

Środki na realizację tej inwestycji pozyskano z trzech źródeł:

 • 4,1 mln zł - dotacja unijna
 • 1,1 mln zł - Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
 • 1,8 mln zł - wkład własny gminy Krzeszowice

Czytaj więcej: Tajemnicze korzyści z przytulania psa, które powinieneś poznać!

Wsparcie Ministerstwa Klimatu kluczowe dla powstania SAG Miękinia

Kluczową rolę w powstaniu Strefy Aktywności Gospodarczej odegrało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Na uroczystym otwarciu obecny był wiceminister Piotr Dziadzio, który podkreślał znaczenie tego typu inicjatyw dla transformacji energetycznej w Polsce.

Dzięki współpracy z Ministerstwem Klimatu w ramach działalności hubu technologicznego zlokalizowanego na terenie byłego kamieniołomu mają powstać prototypy innowacyjnych pomp ciepła na potrzeby polskiego rynku.

_Każda z gmin, która chce brać udział w takiej transformacji powinna konsultować swoje pomysły ze specjalistami, aby optymalnie zaplanować wykorzystanie dostępnych na jej obszarze źródeł energii._> - mówił podczas otwarcia SAG Miękinia minister Piotr Dziadzio.

Minister podkreślał też, że dla małych gmin inwestycje w OZE to szansa na dynamiczny rozwój. Transformacja energetyczna nie musi oznaczać tylko wielkich projektów realizowanych przez koncerny, także mniejsze podmioty mogą aktywnie włączyć się w zmiany zachodzące w polskiej energetyce.

Współpraca z Akademią Górniczo-Hutniczą przy projektach z obszaru OZE

Niewykorzystany kamieniołom zmienił się w miejsce dla odnawialnych źródeł energii

Kluczowym partnerem samorządu gminy Krzeszowice przy realizacji projektu Strefy Aktywności Gospodarczej była Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa. Współpraca ze środowiskiem naukowym pozwoliła nadać SAG proinnowacyjny, badawczo-rozwojowy charakter.

Dzięki zaangażowaniu specjalistów z AGH możliwe było stworzenie hubu technologicznego skoncentrowanego na pracach wdrożeniowych i rozwoju prototypów urządzeń z dziedziny OZE, np. pomp ciepła.

Bez synergii pomiędzy samorządem Krzeszowic, biznesem i naukowcami z AGH, projekt Strefy Aktywności Gospodarczej najprawdopodobniej nie udałoby się zrealizować.

Charakter rekreacyjny i edukacyjny SAG

Jak podkreślał podczas otwarcia burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk, oprócz aspektów gospodarczych i badawczo-rozwojowych, Strefa Aktywności Gospodarczej w Miękinii pełnić ma również funkcje rekreacyjne i edukacyjne.

Malownicze tereny wokół zbiornika wodnego oraz infrastruktura, która powstała w ramach zagospodarowania SAG sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi. Natomiast działalność hubu technologicznego może mieć wymiar edukacyjny poprzez organizację wykładów, szkoleń i praktyk studenckich.

SAG Miękinia szansą dla lokalnych firm i miejscem konferencji

W konferencji inaugurującej otwarcie Strefy Aktywności Gospodarczej uczestniczyli przede wszystkim przedsiębiorcy i inwestorzy zainteresowani ulokowaniem tutaj swojej działalności.

SAG stwarza możliwości rozwoju startupom i firmom technologicznym działającym w obszarze odnawialnych źródeł energii. Dla lokalnej społeczności biznesowej jest to zatem konkretna szansa na nowe kontrakty i projekty badawczo-wdrożeniowe.

Jednocześnie Strefa ze względu na swoją infrastrukturę konferencyjną może gościć cykliczne wydarzenia popularnonaukowe i branżowe o zasięgu regionalnym oraz ogólnokrajowym.

banner

Najczęstsze pytania

Kamieniołom w Miękinii funkcjonował od XVIII wieku, najpierw zaspokajał lokalne potrzeby, a w XIX wieku rozpoczęto intensywniejszą eksploatację surowca. Kamieniołom pracował nieprzerwanie do 1975 roku, kiedy to podjęto decyzję o zamknięciu kopalni ze względu na wyczerpanie złoża.

Na bazie terenów po zlikwidowanym w 1975 roku kamieniołomie utworzono Strefę Aktywności Gospodarczej. Projekt zakładał stworzenie miejsca do współpracy samorządu, biznesu i nauki w obszarze odnawialnych źródeł energii.

Na realizację projektu Strefy Aktywności Gospodarczej w Miękinii przeznaczono ponad 7 mln zł - część kwoty pochodziła z dotacji unijnej i funduszy rządowych, a część stanowił wkład własny gminy.

Kluczowe znaczenie dla realizacji projektu miało wsparcie Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz podjęcie współpracy z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

SAG oprócz pełnienia funkcji gospodarczych i badawczo-rozwojowych ma również charakter rekreacyjny i edukacyjny - z infrastruktury mogą korzystać turyści i studenci.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Klimatyzator kanałowy do domu jednorodzinnego - profesjonalna klimatyzacja kanałowa
 2. Montaż gniazdka elektrycznego - jak to zrobić prawidłowo
 3. Pompa ciepła Ferroli - opinie, ceny, czy warto kupić?
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Niższa inflacja dzięki nowemu połączeniu? Poznaj tanią alternatywę
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły