Pompy ciepła

Niewiarygodny skok sprzedaży pomp ciepła w Holandii – poznaj szczegóły!

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński15.12.20235 min.
Niewiarygodny skok sprzedaży pomp ciepła w Holandii – poznaj szczegóły!
banner

Przewiduje się, że w 2023 roku zostanie sprzedanych rekordowa liczba 170 tysięcy pomp ciepła w Holandii. Oznacza to imponujący 60-procentowy wzrost w stosunku do 2022 roku. W artykule przyjrzymy się szczegółowym statystykom dotyczącym holenderskiego rynku pomp ciepła w pierwszej połowie 2023 roku. Dowiemy się, ile dokładnie pomp zostało sprzedanych w okresie styczeń-lipiec, jak kształtują się prognozy na koniec roku oraz jak wygląda struktura sprzedaży ze względu na rodzaj budynku i typ pompy. Porównamy też kondycję rynku pomp ciepła w Holandii i w Polsce. Zapraszam do lektury!

Kluczowe wnioski:
 • W Holandii od stycznia do lipca 2023 roku sprzedano ponad 85 tysięcy pomp ciepła do budynków mieszkalnych.
 • Do końca 2023 roku prognozuje się sprzedaż na poziomie 170 tysięcy pomp ciepła, co oznacza 60-procentowy wzrost rok do roku.
 • W nowych budynkach mieszkalnych dominują pompy ciepła woda-woda, podczas gdy w istniejących - pompy powietrze-woda.
 • W 2022 roku zarówno na rynku holenderskim, jak i polskim odnotowano spektakularny, ponad 100-procentowy wzrost sprzedaży pomp ciepła.
 • Mimo inwestycji w fotowoltaikę rachunki za prąd wzrosły - wyjaśniamy, co jest tego przyczyną.

Wzrost sprzedaży pomp ciepła w Holandii sięgnął 60% w 2023 roku

Holenderski rynek pomp ciepła przeżywa prawdziwy boom. Według prognoz holenderskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła, sprzedaż tych urządzeń wzrośnie w 2023 roku aż o 60% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ma to bezpośredni związek z realizowaną w Holandii polityką odchodzenia od wykorzystania gazu ziemnego na rzecz zeroemisyjnych źródeł ciepła.

W pierwszej połowie 2023 roku, tylko w sektorze budynków mieszkalnych, sprzedano już 85 tysięcy pomp ciepła. Jest to wynik o 80% lepszy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Prognozy mówią o 170 tysiącach sprzedanych pomp ciepła w 2023 roku

Bazując na dotychczasowych wynikach sprzedaży oraz planach odchodzenia Holandii od gazu, Stowarzyszenie Pomp Ciepła spodziewa się, że na koniec 2023 roku liczba sprzedanych pomp przekroczy 170 tysięcy sztuk.

Byłby to najlepszy wynik w historii i dwukrotny wzrost w stosunku do 2021 roku, gdy sprzedano 82 tysiące pomp ciepła.

Dominacja pomp woda-woda w nowych budynkach

Analizując strukturę sprzedaży pomp ciepła w Holandii w 2023 roku widoczne są pewne charakterystyczne trendy.

W nowo powstających budynkach mieszkalnych zdecydowaną przewagę mają pompy ciepła wykorzystujące dolne źródła ciepła, czyli pompy woda-woda lub pompy gruntowe. Według statystyk udział pomp woda-woda wzrósł w tym segmencie o 20% w porównaniu do 2022 roku.

Zupełnie inaczej wygląda struktura w segmencie modernizacji istniejących już budynków mieszkalnych. Tam dominują tańsze i łatwiejsze w montażu powietrzne pompy ciepła. Stosunek zainstalowanych pomp powietrznych do pomp gruntowych czy wodnych szacuje się na 70% do 30%.

120 tysięcy nowych pomp ciepła w istniejących budynkach

W 2023 roku ma zostać zamontowanych 120 tysięcy nowych pomp ciepła w już istniejących budynkach mieszkalnych. Jest to dwukrotnie więcej niż rok wcześniej, co pokazuje rosnącą świadomość Holendrów na temat korzyści płynących z pomp ciepła.

Połowa z pomp zainstalowanych w modernizowanych budynkach będzie działać w trybie elektrycznym. Druga połowa w skojarzonym trybie grzewczym, zasilana dodatkowo ze źródeł takich jak gaz, olej opałowy czy biomasa.

Czytaj więcej: Odkryj Hybrydowy System Grzewczy Vitocaldens 222-F: Efektywność i Oszczędność Energetyczna

Rynek pomp ciepła w Holandii będzie rósł

Biorąc pod uwagę potężne inwestycje Holandii w zero- i niskoemisyjne źródła energii, wszystko wskazuje na to, że rynek pomp ciepła będzie rósł w tym kraju w bardzo szybkim tempie.

Według holenderskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła, w 2024 roku na rynek może trafić nawet 300 tysięcy tych urządzeń. Byłby to spektakularny skok o prawie 100% w porównaniu z 2023 rokiem.

Kluczową rolę w tym procesie mają do odegrania holenderscy ustawodawcy i konsekwentna polityka klimatyczna ukierunkowana na szybką transformację sektora budowlanego. Tylko w ten sposób możliwe będzie utrzymanie obecnego, zawrotnego tempa wzrostu.

Porównanie polskiego i holenderskiego rynku pomp ciepła

Niewiarygodny skok sprzedaży pomp ciepła w Holandii – poznaj szczegóły!

Co ciekawe, równie spektakularny wzrost popularności pomp ciepła obserwujemy na polskim rynku. W 2022 roku ich sprzedaż poszybowała w górę o 130%, wyprzedzając Holandię.

Parametr Polska Holandia
Wzrost sprzedaży pomp ciepła na cele grzewcze 130% 85%
Sprzedane pompy ciepła na potrzeby ogrzewania 203 tys. 123 tys.
Udział pomp ciepła w rynku urządzeń grzewczych 33,7% 21,2%

Jak widać, zarówno w Polsce, jak i w Holandii obserwujemy gwałtowny wzrost zainteresowania pompami ciepła jako ekologiczną alternatywą dla konwencjonalnych kotłów gazowych czy olejowych. W obu krajach rządy prowadzą politykę zachęcającą do inwestowania w takie zeroemisyjne technologie grzewcze jak pompy ciepła.

Dlaczego rachunki za prąd rosną mimo fotowoltaiki?

Pomimo iż pompy ciepła zasilane są tanim prądem z instalacji fotowoltaicznej, w ostatnim czasie wielu ich użytkowników zauważyło wzrost rachunków za energię elektryczną.

 • Jedną z przyczyn są rosnące stawki dystrybucyjne, niezależne od zużycia, ale bazujące na mocy umownej.
 • Kolejny powód to wprowadzenie od 1 kwietnia opłaty mocowej, uzależnionej od zużycia energii w godzinach szczytowego zapotrzebowania na prąd w sieci.

Aby zminimalizować podwyżki, warto odpowiednio dobrać taryfę dystrybucyjną i moc umowną. Pompa ciepła i wszelkie inne odbiorniki powinny pracować głównie w nocy, magazynując ciepłą wodę w zasobniku na potrzeby dnia.

Mimo wyższych rachunków, pompa ciepła współpracująca z fotowoltaiką wciąż jest najtańszym sposobem na ogrzewanie budynku.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
 2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
 3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 4. Rewolucyjne wykorzystanie niedopałków na Litwie - czy Polacy podążą za tendencją?
 5. Czy importowane panele z Azji zagrażają przyszłości branży fotowoltaicznej w Europie?
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły