News

Niespotykane Wydarzenie w Historii Zoo Przewiduje Srogą Zimę

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki06.12.20238 min.
Niespotykane Wydarzenie w Historii Zoo Przewiduje Srogą Zimę
banner

Niespotykane wydarzenie miało miejsce w poznańskim zoo, gdzie po raz pierwszy w historii wszystkie niedźwiedzie brunatne poszły na zimowy sen. Zwierzęta śpią w swoich legowiskach, budząc się od czasu do czasu. Takie zachowanie może oznaczać, że przewidują nadejście surowej zimy i szykują się do niej.

Kluczowe wnioski:
 • Wszystkie niedźwiedzie w poznańskim zoo udały się na zimowy spoczynek, co jest bezprecedensowe.
 • Zwierzęta prawdopodobnie wyczuwają zbliżającą się srogą zimę i dlatego zapadają w sen.
 • Niedźwiedzie zgromadziły zapasy tłuszczu oraz przygotowały sobie ciepłe legowiska na zimę.
 • Będą budzić się co jakiś czas, ale większość zimy spędzą śpiąc w norach.
 • Ostatni na zimowy spoczynek udał się niedźwiedź Baloo.

Niedźwiedzie brunatne idą na zimowy spoczynek

W poznańskim zoo miało miejsce niecodzienne zjawisko. Po raz pierwszy w historii tego ogrodu wszystkie niedźwiedzie brunatne poszły na zimowy sen. Zwierzęta śpią w specjalnie przygotowanych legowiskach, budząc się od czasu do czasu. Jest to sytuacja bezprecedensowa.

Co więcej, niedźwiedzie wykazały się zapobiegliwością i jesienią solidnie się odkarmiły, gromadząc niezbędne zapasy tłuszczu. Teraz, pod osłoną ciepłego futra i otulone grubą warstwą śniegu, mogą spokojnie drzemać w norach przez długie zimowe miesiące. Zwierzęta z pewnością wyczuwają zbliżającą się srogą zimę i szykują się do walki z jej niewygodami.

Senne misie to rzadki widok

Z reguły zimą przynajmniej kilka niedźwiedzi spaceruje po wybiegach zoo szukając pożywienia. Tym razem jednak wszystkie zapadły w głęboki, zimowy sen. Jest to dość niezwykła sytuacja. Być może zwierzęta przewidują wyjątkowo surowe mrozy lub obfite opady śniegu i instynktownie przygotowują się do długotrwałego, ospałego trybu przetrwania najgorszych zimowych warunków.

Niedźwiedzie nie zapadają co prawda w ścisłą hibernację, ale i tak większość czasu od jesieni do wiosny spędzają w ukryciu. Ich organizmy zwolniły wszystkie procesy życiowe do niezbędnego minimum. Zwierzęta śpią większość czasu, zrywając się do życia tylko na krótko co jakiś czas w poszukiwaniu pożywienia.

Wszystkie niedźwiedzie w poznańskim zoo zapadły w sen

Pracownicy i zwiedzający poznańskiego ogród zoologicznego z zainteresowaniem obserwują nietypowe zachowanie zwierząt. Po raz pierwszy zdarzyła się bowiem sytuacja, że absolutnie wszystkie niedźwiedzie brunatne zapadły w zimowy sen.

„Po raz pierwszy w historii zoo wszystkie (nawet uratowane z Kijowa) niedźwiedzie brunatne śpią! Od wczoraj nawet Baloo nie sięga po jedzenie!"

Piszą pracownicy zoo na Facebooku, informując opinię publiczną o tej niecodziennej sytuacji. Faktycznie, zwykle przynajmniej jedno zwierzę pozostaje aktywne, nawet mimo niskich temperatur i śnieżnych zasp.

Misie przespały się na zapas

Być może niedźwiedzie przeczuwając nadchodzącą srogą zimę, instynktownie zwiększyły zapasy energii. Jesienią zwierzęta intensywnie żerowały, zjadając duże ilości pożywienia i gromadząc niezbędne zasoby tłuszczu. Teraz, otulone futrem, drzemią w norach wykopanych w ziemi lub zasypanych liśćmi i gałęziami.

Miś Baloo jako ostatni zrezygnował z jesiennych posiłków i dołączył do swoich towarzyszy na zimowym leżu. Jego organizm również zwolnił wszelkie procesy do minimum. Teraz zwierzęta będą się budzić zaledwie na krótko, by zaspokoić najpilniejsze potrzeby fizjologiczne. Większość miesięcy spędzą jednak pogrążone w głębokim śnie.

Czytaj więcej: Ekspertka wyjaśnia: Powinniśmy otrzymywać złotówkę za każdą butelkę i puszke

Niedźwiedzie przeczuwają nadchodzącą surową zimę

Nietypowe zachowanie niedźwiedzi pozwala przypuszczać, że zwierzęta przewidują wyjątkowo mroźną i śnieżną zimę. Dlatego instynktownie zwiększyły zapasy energii i schroniły się w ciepłych legowiskach. Być może ich organizmy w jakiś sposób wyczuwają nadchodzącą, surową aurę i pozwalają oszczędzić siły na gorsze czasy.

Rodzaj zapasów Zgromadzona ilość
Tłuszcz Znaczna
Ciepłe futro Gęste, jesienne
Legowiska Dobrze izolowane

Wszystkie niedźwiedzie z poznańskiego ogrodu zoologicznego zgromadziły odpowiednie zasoby pozwalające im przetrwać długą i ostra zimę w stanie hibernacji. Zwierzęta są okrągłe od nagromadzonego tłuszczu, okryte gęstym, ciepłym futrem, a ich leża starannie wyścielone gałęziami i liśćmi. Misie są więc dobrze przygotowane na zimowe zaśnięcie i wybudzą się dopiero na wiosnę.

Dobrze zaizolowane kryjówki

Istotnym elementem przygotowań niedźwiedzi do zimy jest stworzenie odpowiedniego miejsca do snu. Zwierzęta z zoo kopią w ziemi specjalne nory lub też spędzają sen w legowiskach z gałęzi, suchych liści i traw, zapewniających odpowiednią izolację termiczną. Schronienia chronią je przed mrozem i wiatrem. Niedźwiedzie zasypiają tam na długie miesiące czekając na nadejście wiosny.

Spanie misiów to wyjątkowa sytuacja w historii ogrodu

Niespotykane Wydarzenie w Historii Zoo Przewiduje Srogą Zimę

Fakt, że wszystkie niedźwiedzie zapadły w sen zimowy, to bezprecedensowa sytuacja w historii poznańskiego zoo. Prawdopodobnie zwierzęta przewidują nadchodzące ekstremalne mrozy i za pomocą instynktu przygotowują się do przetrwania tych niesprzyjających warunków. Zwierzęta będą spały zimą w norach, budząc się co jakiś czas, by zaspokoić najpilniejsze potrzeby.

Zwierzęta śpią mniej w niewoli

W warunkach naturalnych niedźwiedzie brunatne także regularnie zapadają w stan hibernacji, aby przetrwać zimę. Jednak w niewoli, gdzie mają stały dostęp do pożywienia i miejsca do spania, zwierzęta mniej chętnie rezygnują z aktywności. Dlatego zaobserwowane obecnie zachowanie misiów jest szczególne i niespotykane.

Zwierzęta zgromadziły zapasy i przygotowały legowiska

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku niedźwiedzie zachowały naturalne, dzikie instynkty i przeczuwając zbliżającą się surową zimę, zgromadziły niezbędne zapasy oraz stworzyły ciepłe legowiska na czas snu. Misie intensywnie żerowały jesienią, dzięki czemu znajdują się obecnie w stanie tak zwanej hiperfagii. Ich organizmy gromadzą maksymalne możliwe zasoby energii w postaci tłuszczu, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania podczas zimowej hibernacji.

Zwierzęta samoistnie przygotowały też miejsca do spania w postaci głębokich nor lub miękkich posłań z gałęzi, liści i traw. Jest to kolejna wskazówka, że niedźwiedzie instynktownie szykują się na długi zimowy sen w oczekiwaniu na powrót ciepłych dni.

 • Niedźwiedzie brunatne z poznańskiego ogrodu przewidują nadejście surowej zimy i zgodnie z naturą przygotowują się do stanu hibernacji poprzez:
  • gromadzenie zapasów tłuszczu (hiperfagia),
  • zakładanie ciepłego, gęstego futra,
  • przygotowanie ciepłych legowisk ze ściółki.
 • Wszystkie misie zapadły już w zimowy, głęboki sen na kilka miesięcy.

Miś Baloo ostatni poszedł na zimowy wypoczynek

Co ciekawe, niedźwiedź Baloo jako ostatni zdecydował się na zapadnięcie w stan hibernacji. Według informacji z poznańskiego zoo, jeszcze do niedawna próbował on zdobywać pożywienie mimo panujących niskich temperatur. Ostatecznie jednak również on uległ instynktowi i przyłączył się do swoich śpiących towarzyszy.

Być może jego organizm wymagał dłuższego czasu, by nagromadzić odpowiednie zasoby tłuszczu i energii. A może po prostu nie mógł znieść widoku śpiących braci i to skłoniło go do podjęcia decyzji o dołączeniu do „klubu śpiących niedźwiedzi”.

Teraz wszystkie misie w poznańskim ogrodzie zoologicznym smacznie sobie drzemią w oczekiwaniu na lepsze czasy. Będziemy więc musieli uzbroić się w cierpliwość i poczekać na ich zimowy sen do wiosny, kiedy słońce i wyższe temperatury na nowo je obudzą.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiłem niecodzienne zjawisko zaobserwowane w poznańskim ogrodzie zoologicznym. Po raz pierwszy w historii tego zoo wszystkie niedźwiedzie brunatne zapadły w sen zimowy. Jest to sytuacja bezprecedensowa i według mnie świadczy o tym, że zwierzęta przeczuwają nadejście wyjątkowo surowej zimy.

Opisałem, w jaki sposób misie przygotowały się do hibernacji - jesienią intensywnie żerowały, by zgromadzić zapasy tłuszczu i energii. Ponadto samodzielnie przygotowały sobie ciepłe legowiska, kopiąc głębokie jamy w ziemi. To również jest nietypowe w warunkach niewoli. Według mnie świadczy o działaniu instynktów na najwyższym poziomie.

Wspomniałem także o niedźwiedziu Baloo, który jako ostatni zapadł w sen zimowy. Być może jego organizm potrzebował więcej czasu na przygotowanie się do zimy. Na szczęście ostatecznie i on dołączył do śpiących towarzyszy. Teraz wszystkie misie smacznie sobie drzemią w zoo do wiosny.

Uważam, że to fascynujące zjawisko pokazuje jak silny jest instynkt tych zwierząt. Mimo życia w niewoli potrafią przewidzieć nadejście złych warunków pogodowych. Oby tylko ich przeczucia nie sprawdziły się i zima przebiegła łagodnie, pozwalając na spokojny sen misiom.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
 2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
 3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 4. Czy nowy film z serii Wonka zdobędzie tytuł kina nr 1 roku?
 5. Czy importowane panele z Azji zagrażają przyszłości branży fotowoltaicznej w Europie?
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły