News

Niespodziewane odkrycie: Czy żaby mają, coś więcej niż tylko muchy?

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki03.12.20238 min.
Niespodziewane odkrycie: Czy żaby mają, coś więcej niż tylko muchy?
banner

Komary zawsze irytowały ludzi i zwierzęta, ale teraz okazuje się, że mogą przenosić śmiertelne choroby na żaby. Badacze odkryli, że komary Mimomyia elegans konsekwentnie wybierają nosy żab jako miejsce żerowania. Jest to zaskakujące, ponieważ nosy żab wydają się najbardziej niebezpiecznym miejscem ze względu na obronne języki płazów. Jednak naukowcy sugerują, że takie zachowanie komarów może przyczyniać się do rozprzestrzeniania śmiertelnego grzyba wśród populacji żab.

Kluczowe wnioski:
 • Komary Mimomyia elegans konsekwentnie wybierają nosy żab jako miejsce żerowania, co jest zaskakujące i niebezpieczne.
 • Takie zachowanie komarów może przyczyniać się do rozprzestrzeniania chorób wśród żab, zagrażając ich populacjom.
 • Grzyb Batrachochytrium dendrobatidis przenoszony przez komary powoduje epidemie dziesiątkujące płazy na całym świecie.
 • Niektóre z ulubionych przez komary gatunków żab są już bliskie wyginięcia.
 • Nie wiadomo, czy komary atakują ludzi w podobny sposób, ale jest to możliwe.

Żaby stają się nosicielami śmiertelnych chorób

Najnowsze badania ujawniły zaskakujące i niepokojące zwyczaje komarów żerujących na żabach. Okazuje się, że niektóre gatunki komarów, jak Mimomyia elegans, konsekwentnie wybierają do kąsania nosy żab. Co więcej, atakując w tym newralgicznym punkcie, owady mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania śmiertelnych chorób wśród płazów.

Jak pokazują badania australijsko-niemieckiego zespołu naukowców, opublikowane w czasopiśmie "Ethology", samice M. elegans najchętniej żerują na nozdrzach trzech gatunków australijskich żab drzewnych. Komary często najpierw siadają na innej części ciała zwierzęcia, a następnie skradają się po jego skórze aż do nosa. Tam wbijają ssawkę i wysysają krew.

Taki wybór miejsca żerowania wydaje się wręcz samobójczy dla komarów. W końcu żaby słyną z chwytania owadów za pomocą lepkich języków. Dlatego nos jest niezwykle niebezpieczną lokalizacją. Niemniej komary konsekwentnie go wybierają, narażając własne życie.

Przenoszenie chorób

Atakując żaby w newralgicznym punkcie, komary mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania śmiertelnego grzyba Batrachochytrium dendrobatidis w populacjach płazów. Wcześniejsze badania wykazały bowiem, że owady te bywają nosicielami wspomnianego patogenu.

B. dendrobatidis atakuje skórę i układ oddechowy żab, najczęściej powodując ich śmierć. Odpowiada za dramatyczny spadek populacji płazów na całym świecie. Niektóre z ulubionych przez M. elegans gatunków są już bliskie wymarcia.

Komary gryzą żaby w newralgicznym punkcie

Opublikowane badania dowodzą, że komary Mimomyia elegans konsekwentnie wybierają do żerowania nosy żab. Robią to nawet mimo oczywistego zagrożenia ze strony obronnych języków płazów. Dlaczego zatem decydują się na tak ryzykowną strategię?

Odpowiedź na to pytanie na razie pozostaje tajemnicą. Być może chodzi o łatwy dostęp do bogatej sieci naczyń krwionośnych w nosie lub o mniejszą grubość skóry w tym miejscu. A może po prostu nosy żab wydzielają zapach szczególnie atrakcyjny dla komarów?

Komary często najpierw siadają na innej części ciała zwierzęcia, a następnie skradają się po jego skórze aż do nosa. Tam wbijają ssawkę i wysysają krew.

Niezależnie od przyczyn, wybór ten jest ryzykowny zarówno dla samych komarów, jak i dla żab. Płazy mogą złapać i zjeść natrętne owady, zanim te zdążą się napić krwi. Z kolei atakując w newralgicznym punkcie, M. elegans zwiększają ryzyko przeniesienia śmiertelnych chorób na żaby.

Czytaj więcej: Czy drugi polski projekt atomowy zakończy się sukcesem? Więcej szczegółów w środku!

Dlaczego komary tak bardzo kochają nos żab?

Opublikowane ostatnio odkrycie, że komary Mimomyia elegans konsekwentnie wybierają do żerowania nosy żab, wywołało zdumienie naukowców. Wszyscy zastanawiają się, dlaczego owady decydują się na tak ryzykowną strategię.

Komary najwyraźniej kochają nos żab nad życie. Chociaż płazy chętnie chwytają intruzów za pomocą lepkich języków, M. elegans i tak uporczywie wracają do tej niebezpiecznej lokalizacji. Czym przyciąga je zapach żabich nozdrzy? Dlaczego nie wolą bezpieczniejszych miejsc?

Być może chodzi po prostu o wygodę. Nosy żab mają bogatą sieć drobnych naczyń krwionośnych tuż pod skórą, co ułatwia komarom ssać krew. Ale nawet jeśli tak, decyzja owadów wydaje się zbyt ryzykowna. W końcu mogą zostać połknięte przez gospodarza! Dlaczego zatem robią to, co robią? To wciąż pozostaje zagadką.

Możliwe wyjaśnienia

Istnieje kilka hipotez tłumaczących zachowanie M. elegans. Być może komary po prostu lubią smak krwi z nosów konkretnych gatunków żab? Albo przyciąga je specyficzny zapach? A może chodzi po prostu o wygodę, jaką daje łatwy dostęp do naczyń krwionośnych?

Na razie żadna z tych hipotez nie została potwierdzona. Być może przyszłe badania rzucą więcej światła na zagadkowe upodobania tych owadów. Jedno jest pewne - ich zachowanie niesie ze sobą ryzyko zarówno dla nich samych, jak i dla żab.

Epidemia grzybicy zagraża przetrwaniu płazów

Niespodziewane odkrycie: Czy żaby mają, coś więcej niż tylko muchy?

Opublikowane ostatnio badania sugerują, że dziwne zachowanie komarów Mimomyia elegans może mieć tragiczne konsekwencje dla populacji żab. Atakując zwierzęta w newralgicznym punkcie, owady zwiększają ryzyko rozprzestrzeniania śmiertelnej dla płazów epidemii grzybicy.

Wcześniejsze analizy wykazały, że komary te mogą być nosicielami groźnego grzyba Batrachochytrium dendrobatidis. Patogen ten powoduje u żab zakażenie skóry i dróg oddechowych, prowadzące najczęściej do śmierci zwierzęcia.

 • Odpowiada za spadek populacji płazów na całym świecie
 • Niektóre ulubione przez M. elegans gatunki żab są już bliskie wymarcia

Dziwaczne zachowanie komarów, które konsekwentnie wybierają nos jako miejsce żerowania na żabach, może zatem dodatkowo przyspieszać proces wymierania płazów. Jeśli trend się utrzyma, niektóre gatunki mogą wkrótce zniknąć z powierzchni Ziemi.

Czy ludzie również są narażeni na zarażenie?

Odkrycie niepokojących zwyczajów komarów Mimomyia elegans rodzi pytania o bezpieczeństwo także ludzi. Skoro owady te chętnie gryzą żaby w newralgicznym punkcie, roznosząc zabójczą dla płazów epidemię, czy podobnie zachowują się wobec ludzi?

Niestety na razie nie ma pewnych danych na ten temat. W przeciwieństwie do żab, ludzie nie mają tak wystawionych na ataki narządów jak nozdrza. Niemniej uważa się, że również odgrywamy pewną rolę w cyklu życiowym B. dendrobatidis.

Możliwa rola ludzi w rozprzestrzenianiu B. dendrobatidis
- Przenoszenie zakażonej gleby lub wody na obuwiu/sprzęcie
- Uwalnianie zainfekowanych żab i ich larw do środowiska

Wobec niewielkiej wiedzy na temat konkretnych mechanizmów, warto zachować ostrożność i ograniczać potencjalne ryzyko transmisji chorób. Tym bardziej, że już teraz widzimy tragiczne skutki epidemii dla populacji dzikich zwierząt.

Badania ujawniają zaskakujące zwyczaje komarów

Najnowsze badania przyniosły zaskakujące odkrycia na temat zwyczajów żywieniowych komarów z gatunku Mimomyia elegans. Okazało się, że samice tych owadów konsekwentnie wybierają do ssania krwi nosy żab, narażając przy tym zarówno siebie, jak i płazy.

Naukowcy nie spodziewali się, że M. elegans będą ignorować zagrożenie ze strony żabich języków i tak uporczywie dążyć do newralgicznych punktów na ciele płazów. To ryzykowna strategia, która często kończy się śmiercią komarów. Dlaczego zatem się na nią decydują?

Póki co pozostaje to zagadką. Być może w przyszłości badacze wyjaśnią, co kieruje tymi owadami. Już teraz wiemy jednak, że ich zachowanie może przyspieszać wymieranie żab poprzez roznoszenie śmiertelnych chorób. To niepokojące odkrycie, które pokazuje, jak niewiele jeszcze wiemy o mechanizmach kierujących zwierzętami.

Podsumowanie

W powyższym artykule zainteresowały mnie przede wszystkim nietypowe zachowania żerowania u komarów Mimomyia elegans. Jak się okazuje, samice tych owadów konsekwentnie wybierają do ssania krwi nosy trzech gatunków australijskich żab, mimo oczywistego ryzyka. To dziwne, że narażają swoje życie, wlatując w paszcze groźnych drapieżników.

Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że atakując żaby w newralgicznym punkcie, M. elegans mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania epidemii dziesiątkującej populacje płazów. Okazuje się bowiem, że te komary bywają nosicielami śmiertelnego grzyba Batrachochytrium dendrobatidis.

W artykule poruszono też kwestię zagrożenia dla ludzi. Choć na razie brak dowodów, że M. elegans atakuje nas w podobny sposób, wydaje się, że odgrywamy pewną rolę w roznoszeniu wspomnianej epidemii. Dlatego powinniśmy zachować ostrożność i ograniczać ryzyko transmisji chorób.

Podsumowując, odkrycie dziwacznych nawyków żywieniowych tych komarów jest zaskakujące i rodzi wiele pytań. Mam nadzieję, że dalsze badania pozwolą lepiej zrozumieć to zjawisko i ochronić zagrożone gatunki żab.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 10 kW: Dzienna produkcja kWh
 2. Zarobki przedstawiciela handlowego - ile zarabia handlowiec?
 3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły