News

Niesamowity gigantyczny szczur o zębach, które kruszą kokosy - pierwsze ujęcie!

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki30.11.20236 min.
Niesamowity gigantyczny szczur o zębach, które kruszą kokosy - pierwsze ujęcie!
banner

Gigantyczny szczur o zębach kruszących kokosy został po raz pierwszy uchwycony na nagraniu. Jest to szczurowiec z wyspy Vangunu z archipelagu Wysp Salomona, gatunek odkryty dopiero w 2017 roku. Gryzoń ten osiąga rozmiary noworodka - długość ciała do 50 cm i masę ciała do 1,5 kg. Jego potężne siekacze bez trudu rozbijają twarde łupiny orzechów kokosowych. Naukowcy obawiają się jednak, że może być to pierwsze i ostatnie nagranie tego wyjątkowego stworzenia, bowiem postępująca wycinka lasów na Vangunu zagraża jego przetrwaniu.

Kluczowe wnioski:
 • Szczurowiec z Vangunu waży tyle, co ludzkie niemowlę i żywi się kokosami.
 • Jego ostre zęby bez problemu kruszą twarde łupiny tych orzechów.
 • To pierwszy nowy gatunek gryzonia opisany na Wyspach Salomona od 80 lat.
 • Może już niebawem wyginąć z powodu wycinki ostatnich lasów, w których żyje.
 • Nagranie przedstawiające go może być pierwszym i ostatnim śladem istnienia tego gatunku.

Gigantyczny szczur kruszący kokosy

Na Wyspach Salomona po raz pierwszy uchwycono na nagraniu niezwykłego, gigantycznego gryzonia. Jest to przedstawiciel gatunku szczurowiec z wyspy Vangunu (Uromys vika), odkrytego zaledwie 6 lat temu, w 2017 roku. Ten olbrzymi szczur, mierzący nawet 50 cm długości i ważący do 1,5 kg, żywi się głównie orzechami kokosowymi. Jego potężne siekacze bez problemu rozbijają twarde łupiny tych owoców.

Szczurowce z rodziny myszowatych występujące na terenach Australii, Nowej Gwinei i Oceanii, w tym na archipelagu Wysp Salomona, osiągają rozmiary znacznie większe niż ich krewniacy z Europy czy Azji. Ich ewolucja podążyła bowiem w kierunku gigantyzmu. Niektóre gatunki tych gryzoni przypominają już swoimi gabarytami raczej koty niż myszy.

Unikatowe odkrycie zagrożone wyginięciem

Odkryty w 2017 roku szczurowiec z Vangunu jest jednym z najsłabiej poznanych, a zarazem największych przedstawicieli tej grupy zwierząt. Był znany jedynie z pojedynczego okazu odłowionego w przeszłości. Obecnie naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne dokonali jego nagrania za pomocą pułapek fotograficznych. Niestety obawiają się, że może to być zarazem ostatnie udokumentowane spotkanie z tym gatunkiem.

Szczurowiec z Vangunu zamieszkuje już tylko niewielki obszar pierwotnych lasów na tej wyspie. Tymczasem trwa tam intensywna wycinka drzew, która może doprowadzić do całkowitego zniszczenia siedliska tego gatunku. Badacze przestrzegają, że jeśli proces wyniszczania ostatnich fragmentów lasów nie zostanie powstrzymany, ten wyjątkowy gryzoń niebawem bezpowrotnie wyginie.

Polowanie na orzechy kokosowe

Szczurowiec z wyspy Vangunu, podobnie jak inne gatunki z tej grupy, prowadzi naziemny tryb życia. Żywi się głównie orzechami, a jego ulubionym przysmakiem są twarde owoce kokosowe. Potężne siekacze tych gryzoni bez problemu rozbijają twarde łupiny tych owoców, by dostać się do pożywnego miąższu w środku.

Długość ciała tych zwierząt sięga nawet 50 cm, zaś masa ciała - 1,5 kg. Są więc porównywalnej wielkości co ludzkie niemowlę! To czyni je jednymi z największych przedstawicieli rzędu gryzoni. Jednak rekordy rozmiarów w tej grupie biją takie gatunki jak sierściogony filipińskie czy wielkoszczury afrykańskie, ważące nierzadko ponad 2,5 kg. Z kolei "królem" wszystkich gryzoni jest osiągająca 65 kg wagi kapibara.

Nagranie olbrzymiego gryzonia

Informacje o występowaniu tajemniczego olbrzyma na wyspie Vangunu jako pierwsi przekazali naukowcom członkowie miejscowego plemienia Dokoso. Następnie, dzięki rozstawieniu pułapek fotograficznych, udało się go po raz pierwszy uwiecznić. Łącznie na 95 zdjęciach wyraźnie widać tego niezwykłego gryzonia.

Dr Tyrone Lavery z Uniwersytetu w Melbourne oznajmił, że odkryty szczur był pierwszym nowym gatunkiem tej grupy zwierząt opisanym na Wyspach Salomona od ponad 80 lat.

Film przedstawiający szczurowca z Vangunu został nakręcony w pierwotnych lasach należących do społeczności plemienia Zaira. Od 16 lat prowadzą oni walkę o ochronę tych terenów przed wycinką. Dla odkrytego gatunku obszar ten stanowi ostatnią ostoję, której zniszczenie oznaczałoby prawdopodobnie jego całkowite wymarcie.

Gatunek Szczurowiec z wyspy Vangunu (Uromys vika)
Długość ciała do 50 cm
Masa ciała do 1,5 kg
Występowanie Wyspa Vangunu (Archipelag Wysp Salomona)
Zagrożenie krytycznie zagrożony

Walka o ocalenie szczurowca

Naukowcy badający ten wyjątkowy gatunek biją na alarm. Intensywna wycinka drzew, prowadzona na niewielkiej wyspie Vangunu może niebawem doprowadzić do całkowitego zniszczenia siedliska odkrytego właśnie ssaka. Jeśli nic nie zostanie zrobione dla ochrony ostatnich fragmentów pierwotnych lasów, szczurowiec z Vangunu wkrótce bezpowrotnie wyginie.

Społeczność plemienia Zaira od 16 lat prowadzi walkę z koncernami drzewnymi, domagając się zaprzestania wycinki na terenach ich zamieszkania. Jak twierdzą ekolodzy, to właśnie te działania powstrzymały do tej pory całkowite zrównanie z ziemią ostatnich fragmentów leśnych ostoi analizowanego gryzonia. Dalsza walka o zachowanie pierwotnych lasów Vangunu będzie zarazem walką o uratowanie tego niezwykłego stworzenia przed zagładą.

Czytaj więcej: Czy ceny prądu, gazu i ciepła nadal będą zamrożone? Sprawdź teraz!

Szczurowiec z wyspy Vangunu waży 1,5 kg

Odkryty w 2017 roku szczurowiec z wyspy Vangunu z pewnością zasługuje na miano jednego z najbardziej niezwykłych gryzoni na świecie. Osobniki tego gatunku osiągają masę ciała sięgającą 1,5 kg - dorównują więc gabarytami ludzkiemu noworodkowi! Nic więc dziwnego, że odkrycie to wzbudziło spore zainteresowanie naukowców.

Szczurowiec z Vangunu należy do rodziny myszowatych, podobnie zresztą jak dobrze znane nam myszy czy szczury. Jednak jego najbliżsi krewniacy z Australii i Oceanii wyewoluowali w odmiennym kierunku, osiągając znacznie większe rozmiary niż ich europejscy lub azjatyccy kuzyni.

Przysmak - orzechy kokosowe

Podstawowym składnikiem diety szczurowca z wyspy Vangunu są orzechy kokosowe. Jego potężne siekacze bez trudu rozbijają twarde łupiny tych owoców, by zwierzę mogło dostać się do mięsistego wnętrza. Stąd nadano mu nawet angielską nazwę "vika rat" - "szczur kokosowy".

Owocożerny tryb odżywiania nie jest typowy dla gryzoni. Jednak w przypadku olbrzymich szczurowców zamieszkujących wyspy Oceanii taka dieta dominuje. Pozwala im ona zdobywać pożywienie w środowisku, gdzie nie ma zbyt wielu innych źródeł pokarmu.

 • Szczurowiec z Vangunu poluje głównie na kokosy.
 • Jego siekacze bez problemów rozłupują twarde łupiny tych orzechów.

Zęby rozbijające orzechy kokosowe

Niesamowity gigantyczny szczur o zębach, które kruszą kokosy - pierwsze ujęcie!

Kluczową adaptacją pozwalającą szczurowcom z rodzaju Uromys zdominować niszę dużych roślinożerców na wyspach Oceanii są ich masywne, stale rosnące siekacze. Zęby te przypominają swoim kształtem gryzie kopytnych ssaków i doskonale nadają się do rozłupywania twardych owoców - takich jak orzechy kokosowe.

Siekacze szczurowca z Vangunu osiągają znaczne rozmiary i są bardzo mocno zbudowane, aby wytrzymać ogromne siły działające podczas rozłupywania twardej łupiny kokosa. Kształt tych zębów przypomina dłuto - zwierzę wbija nim w łupinę, rozcinając ją na pół. W ten sposób z łatwością dostaje się do miękkiego i pożywnego wnętrza orzecha.

Walka o przetrwanie gatunku

Niestety przyszłość szczurowca z wyspy Vangunu i jego niezwykłych "kokosowych" zębów stoi pod dużym znakiem zapytania. Postępująca wycinka ostatnich fragmentów pierwotnych lasów na Vangunu może bowiem już wkrótce doprowadzić do wymarcia tego gatunku. Dlatego naukowcy apelują o objęcie ochroną obszarów, gdzie jeszcze on występuje.

Być może nagranie dokumentujące żerowanie tych niezwykłych gryzoni na kokosach przyczyni się do zwrócenia uwagi opinii publicznej na problem wymierania tego fascynującego ssaka. A w konsekwencji - do skuteczniejszych działań na rzecz uratowania szczurowca z Vangunu przed zagładą.

Odkrycie naukowców z Uniwersytetu w Melbourne

Kluczową rolę w odkryciu i opisaniu tajemniczego szczurowca z wyspy Vangunu odegrali naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne. To właśnie oni, we współpracy z przedstawicielami rdzennej ludności zamieszkującej Wyspy Salomona, dokonali przełomowych obserwacji i nagrań tych niezwykłych gryzoni.

Badacze ci już od dłuższego czasu prowadzili prace terenowe, zmierzające do lepszego poznania endemicznej fauny zamieszkującej wyspy Pacyfiku. Dzięki zdobyciu zaufania tubylców z plemienia Dokoso, jako pierwsi dowiedzieli się o istnieniu tajemniczego "olbrzymiego szczura" polującego na kokosy. Następnie uzyskane informacje zweryfikowali, rozstawiając na wyspie Vangunu pułapki fotograficzne. Pozwoliło to uchwycić zwierzę na zdjęciach i filmach.

Nowe możliwości dla ochrony przyrody

Odkrycie zupełnie nowego, potężnych rozmiarów gatunku gryzonia stanowi niewątpliwie duże osiągnięcie naukowe. Jednak dla badaczy z Uniwersytetu w Melbourne najważniejsze jest co innego - daje im ono argument za ochroną zagrożonych wyginięciem gatunków zamieszkujących wyspy Oceanii.

Naukowcy ci od lat próbują zwrócić uwagę rządów i opinii publicznej na problem gwałtownego wymierania fauny i flory na wyspach Pacyfiku. Odkrycie kolejnego endemicznego, reliktowego gatunku zagrożonego wyginięciem ma szansę pon

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 10 kW: Dzienna produkcja kWh
 2. Zarobki przedstawiciela handlowego - ile zarabia handlowiec?
 3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły