Energia słoneczna

Nieplanowane wyłączenie OZE na weekend zaskoczyło PSE

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki27.04.20243 min.
Nieplanowane wyłączenie OZE na weekend zaskoczyło PSE
banner

Rekordowe wyłączenia OZE w weekendy to temat, który wzbudza coraz większe zainteresowanie na rynku energii. Jak dowiadujemy się z najnowszych informacji, Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) ponownie zmuszone były do podjęcia drastycznych kroków w celu stabilizacji Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Skala redukcji produkcji energii z fotowoltaiki i farm wiatrowych okazała się znacznie większa, niż początkowo zakładano. Przedstawiamy szczegóły tej niecodziennej sytuacji, która coraz częściej staje się codziennością w polskim sektorze energetycznym.

Rekordowa skala wyłączeń OZE

W ostatnich tygodniach Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) ponownie musiały podjąć zdecydowane kroki w celu stabilizacji Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Jak się okazuje, weekendowe wyłączenia OZE osiągnęły rekordową skalę, znacznie przekraczając początkowe plany PSE. Ta niecodzienne sytuacja na rynku energii elektrycznej jest coraz częstszym zjawiskiem, które wymaga głębszej analizy.

Prognozując nadmierne wytwarzanie energii elektrycznej w stosunku do spodziewanego zapotrzebowania, PSE poinformowały o planowanej redukcji pracy elektrowni fotowoltaicznych na niedzielę 14 kwietnia. Jednak ostatecznie skala wyłączeń okazała się znacznie większa, niż zakładano.

Nierynkowe ograniczenie pracy elektrowni fotowoltaicznych rozpoczęło się już po godzinie 8 rano i trwało aż do godziny 18. W szczytowym momencie, między godziną 12 a 13, redukcja sięgnęła ponad 2,5 GW. To o wiele więcej, niż pierwotnie planowane 2 GW.

Nie były to jednak jedyne wyłączenia OZE wprowadzone przez PSE. Podobna sytuacja miała miejsce również w przypadku farm wiatrowych, których praca została również zredukowana w ramach nierynkowego redysponowania jednostek wytwórczych.

Redukcja produkcji w fotowoltaice i farmach wiatrowych

Według najnowszych informacji, łączna moc zainstalowana elektrowni fotowoltaicznych w Polsce na koniec lutego 2023 roku wynosiła prawie 18 GW. Natomiast moc farm wiatrowych na 1 kwietnia tego samego roku sięgała 10,1 GW. To imponujące liczby, których jednak nie udało się w pełni wykorzystać w niedzielę 14 kwietnia.

Redukcja produkcji energii z fotowoltaiki tego dnia była najwyższa w godzinach południowych i sięgnęła ponad 2,5 GW. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku farm wiatrowych, gdzie ograniczenie generacji rozpoczęło się w nocy po godzinie 3 i trwało aż do godziny 18.

  • Łączna redukcja elektrowni fotowoltaicznych i farm wiatrowych w szczytowym momencie wyniosła aż 4,45 GW.
  • Całkowite zapotrzebowanie na moc w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym w tym czasie sięgało 17,4 GW, a najwyższe - ok. godz. 20 - 18 GW.

Właściciele elektrowni, których dotyczyły te ograniczenia, mogą ubiegać się o rekompensaty za utracone przychody ze sprzedaży energii. Takie prawo wynika z unijnego rozporządzenia 2019/943.

Czytaj więcej: Rządowe dofinansowanie na energooszczędność firm - Mój Prąd 6.0 i Eko Prime już dostępne

Nierynkowe redysponowanie jednostek wytwórczych

Zdjęcie Nieplanowane wyłączenie OZE na weekend zaskoczyło PSE

Decyzje podjęte przez PSE w celu stabilizacji Krajowego Systemu Elektroenergetycznego można określić jako nierynkowe redysponowanie jednostek wytwórczych. Oznacza to, że zarządzający siecią ingeruje bezpośrednio w pracę elektrowni, niezależnie od warunków rynkowych.

Takie działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności dostaw energii elektrycznej w sytuacji nadwyżki produkcji z OZE w stosunku do bieżącego zapotrzebowania. Jednak skala tych interwencji budzi coraz większe zaniepokojenie wśród samych wytwórców OZE.

Konieczność tak dużych wyłączeń OZE w weekendy pokazuje, że system elektroenergetyczny wymaga pilnych modernizacji i dostosowania do dynamicznie rosnącego udziału odnawialnych źródeł energii. W przeciwnym razie kolejne rekordy redukcji produkcji mogą stać się codziennością.

Temat weekendowych wyłączeń OZE i ich rosnącej skali z pewnością będzie przedmiotem dalszych analiz i dyskusji wśród ekspertów branży energetycznej.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.67 Liczba głosów: 3

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ceny bram garażowych - ile kosztuje brama garażowa, bramy garażowe ceny
  2. Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu - Ceny i porady
  3. Pompa ciepła Gdańsk - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowa fabryka wodoru w Polsce rewolucjonizuje energię odnawialną
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły