News

Nasi przodkowie byli blisko wymarcia - niewiarygodne, że prawie się nie pojawiliśmy

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki26 grudnia 20236 min
Nasi przodkowie byli blisko wymarcia - niewiarygodne, że prawie się nie pojawiliśmy

Nasi przodkowie byli blisko wymarcia około 900 tysięcy lat temu, kiedy populacja ludzi spadła do zaledwie 1280 osób. Sytuacja była dramatyczna i gdyby doszło do całkowitego wymierania, my byśmy się nie pojawili. Na szczęście nasi przodkowie przetrwali ten kryzys, choć przez długi czas liczebność pozostawała bardzo niska. Dopiero 727 tysięcy lat temu zaczęła ponownie rosnąć. Ten moment miał też wpływ na powstanie nowych gatunków człowieka - denisowian i neandertalczyków.

Ludzie pierwotni niemal wymarli

Okres sprzed około 900 tysięcy lat był krytyczny dla przetrwania naszych przodków. Jak wskazują badania opublikowane w czasopiśmie "Science", populacja żyjących wtedy w Afryce ludzi gwałtownie się zmniejszyła. W pewnym momencie liczyła zaledwie 1280 osób i przez następne 117 tysięcy lat się nie powiększała. Oznaczało to poważne zagrożenie dla istnienia gatunku.

Prowadzący badania genetyk Haipeng Li szacuje, że w krótkim czasie wyginęło aż 98,7% ówczesnych ludzi. Sytuacja była dramatyczna i gdyby doszło do całkowitego wymierania, nasz gatunek nigdy by się nie pojawił.

Wpływ zmian klimatycznych

Okres sprzed 900 tys. lat to czas nasilonych zmian klimatycznych związanych z zlodowaceniami. Spadała temperatura, zmieniał się poziom mórz i prądy oceaniczne. Jednocześnie Afrykę nawiedziła długotrwała susza niszcząca środowisko.

Te gwałtowne zmiany mogły doprowadzić do krytycznego wymierania populacji ludzi pierwotnych. Przetrwało bardzo niewielu, co z kolei wywarło presję ewolucyjną i wpłynęło na powstanie nowych gatunków, takich jak denisowianie i neandertalczycy.

Krytyczny moment dla przetrwania

Dopiero po upływie 117 tysięcy lat, czyli 727 tysięcy lat temu, populacja ocalałych ludzi zaczęła powoli rosnąć. Jednak nadal pozostawała na niebezpiecznie niskim poziomie. Gdyby nie to, że udało się jej przetrwać ten dramatyczny okres, dziś nie byłoby ludzkości.

Niewiele brakowało, a ówczesna zmiana klimatu i jej konsekwencje dla środowiska naturalnego doprowadziłyby do kompletnej zagłady pierwotnych ludzi. Na szczęście garstka z nich przetrwała, dając początek wszystkim współczesnym ludziom.

Wędrówka do Europy

Być może już wtedy, a na pewno niedługo później, część ocalałych ludzi dotarła na południe Europy. Znaleziono tam skamieniałości zaliczane do gatunków Homo antecessor w Hiszpanii i Homo cepranensis we Włoszech. Jednak dopiero człowiek heidelberski dokonał udanej kolonizacji Europy.

Czytaj więcej: Wyrok na sowy w Stanach Zjednoczonych - dramatyczne wieści.

Nowe gatunki człowieka powstały

Omawiany okres drastycznego wymierania pierwotnych ludzi miał jeszcze jeden ważny skutek - wywarł presję ewolucyjną, która zainicjowała powstawanie nowych gatunków człowiekowatych.

Te zmiany - jak uważa Haipeng Li - mogły doprowadzić niemal do unicestwienia ówczesnych ludzi. Co więcej, to właśnie owe wymieranie ludzi tego okresu mogło wymusić zmiany ewolucyjne, które ostatecznie doprowadziły do powstania nowych gatunków człowieka - denisowian i neandertalczyków.

Jak wynika z badań archeologicznych i genetycznych, w następnych setkach tysięcy lat obok siebie egzystowało kilka gatunków człowiekowatych. Każdy z nich przystosowywał się na swój sposób do zmiennych warunków otoczenia. Niektóre odniosły sukces i przetrwały dłużej, inne wymarły bez potomstwa.

Gatunek człowieka Status
Człowiek zręczny Wymarły
Denisowianin Wymarły
Człowiek neandertalski Wymarły
Człowiek rozumny Istniejący

Ostatecznie to właśnie człowiek rozumny, czyli nasz bezpośredni przodek Homo sapiens, okazał się najlepiej przystosowany i jako jedyny dotrwał do czasów współczesnych, dając początek ludzkości.

Kolonizacja Europy się udała

Nasi przodkowie byli blisko wymarcia - niewiarygodne, że prawie się nie pojawiliśmy

Około 600-400 tys. lat temu Afrykę zamieszkiwało już kilka gatunków człowiekowatych. Część z nich podjęła próbę migracji i zasiedlenia Europy. Najpierw pojawili się przedstawiciele takich gatunków jak Homo antecessor czy Homo cepranensis, jednak ich osadnictwo nie przetrwało zbyt długo.

Prawdziwy przełom nastąpił wraz z pojawieniem się ok. 500 tys. lat temu człowieka heidelberskiego (Homo heidelbergensis). To właśnie on dokonał pierwszej udanej kolonizacji Europy, dając początek późniejszym populacjom neandertalczyków.

Pochodzenie człowieka heidelberskiego

Nie wiadomo dokładnie, skąd człowiek heidelberski przybył do Europy i w jaki sposób się rozwinął. Odkryto go przypadkowo w 1907 roku w kamieniołomie koło Heidelbergu w Niemczech, stąd jego nazwa. Jest on ostatnim wspólnym przodkiem późniejszych neandertalczyków oraz człowieka rozumnego (Homo sapiens).

Utracono 2/3 różnorodności genów

Z badań genetycznych wynika, że w okresie krytycznego wymierania 900 tys. lat temu ludzie pierwotni stracili aż 2/3 swojej zróżnicowania genetycznego. Oznacza to utratę bezcennego materiału ewolucyjnego. Wszyscy późniejsi ludzie, w tym my sami, pochodzimy od niewielkiej grupy ocalałych osobników, które przetrwały tamten kryzys.

Dlatego posiadamy tylko część dawnej różnorodności genetycznej naszych przodków sprzed setek tysięcy lat. Gdyby nie tamto krytyczne wymieranie, być może współcześni ludzie charakteryzowaliby się jeszcze większą zmiennością genetyczną.

Podsumowanie

W artykule przedstawiono bardzo ciekawą historię naszych najdalszych przodków. Dowiedziałem się, że około 900 tysięcy lat temu ich populacja gwałtownie zmalała do zaledwie 1280 osób. Przez długi czas liczebność pozostawała na krytycznie niskim poziomie i nasz gatunek wisiał na włosku od wyginięcia. Gdyby do tego doszło, nie byłoby dzisiejszych ludzi.

Okres ten wiązał się ze zmianami klimatycznymi, które mogły przyczynić się do wymierania. Na szczęście garstka ocalałych dała początek nam wszystkim. Co więcej, trudne warunki życia wywarły presję ewolucyjną, która zainicjowała powstanie nowych gatunków człowiekowatych, takich jak denisowianie i neandertalczycy.

Później, gdy populacja zaczęła rosnąć, nasi przodkowie ruszyli na podbój Europy. Nie od razu to się udało, ale ostatecznie takie gatunki jak człowiek heidelberski czy neandertalczyk trwale zadomowiły się na naszym kontynencie.

Artykuł unaocznia, jak burzliwa była przeszłość ludzkości. Wielokrotnie wisieliśmy na włosku, ale determinacja pozwoliła naszym przodkom przetrwać i dać początek nam wszystkim. To fascynująca historia.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Szlifowanie wylewki betonowej - usługi szlifowania posadzek
  2. Cena przeglądu i pomiarów elektrycznych - Cennik i kosztorys
  3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Historia pierwszego kasyna w Europie
NewsHistoria pierwszego kasyna w Europie

Stary Kontynent od wieków zadziwia i ekscytuje. To tu dochodziło do wielu ekscytujących odkryć, także w tym zakątku świata budziły się największe wojenne konflikty. Dziś kroniki historyczne zaprowadziły nas do pierwszego w historii Europy kasyna.