Budownictwo

Montaż listew przypodłogowych MDF - Układanie listew przy panelach

Autor Ida Nowak
Ida Nowak22.12.20235 min.
Montaż listew przypodłogowych MDF - Układanie listew przy panelach
banner

Montaż listew przypodłogowych MDF to obecnie bardzo popularny sposób na wykończenie przestrzeni pod podłogą. Listwy MDF pięknie kryją wszelkie niedoskonałości i ułatwiają sprzątanie. W artykule wyjaśniam krok po kroku jak profesjonalnie zamontować listwy przy panelach lub innych podłogach.

Kluczowe wnioski:
 • Listwy MDF tnij dokładnie na wymiar pomieszczenia aby uniknąć strat materiału.
 • Do przycinania używaj piły lub pilarki z drobnym uzębieniem aby uniknąć odłupań.
 • Przykręcając listwy zachowuj odstępy co 40-50 cm między kołkami lub wkrętami.
 • Listwy łącz ze sobą na tzw. wpust i pióro. W miejscach połączeń aplikuj klej do drewna.
 • Na koniec pomaluj listwy lakierem lub emalią aby zabezpieczyć MDF przed wilgocią.

Jak przygotować listwy MDF do montażu

Przed przystąpieniem do montażu listew przypodłogowych MDF warto odpowiednio przygotować materiał. Nowe listwy zakupione w sklepie budowlanym przed montażem powinny „odleżeć” się w miejscu docelowego montażu przez około 48 godzin.

Ma to na celu stopniowe przystosowanie się materiału MDF do panującej w pomieszczeniu temperatury oraz wilgotności powietrza. Dzięki temu po zamontowaniu, listwy nie będą pracować, a więc np. wyginać się lub pękać. Ważne jest też dokładne wytrasowanie miejsca montażu – zaznaczenie na ścianie przebiegu listew za pomocą poziomicy, taśmy montażowej lub lasera.

Jak przyciąć listwy MDF na wymiar

Bardzo istotną kwestią jest precyzyjne wykonanie pomiarów listew i ich późniejsze cięcie na odpowiedni wymiar. Należy pamiętać, że listwy montowane w narożnikach będą wymagały dodatkowych nacięć pod odpowiednim kątem.

Do cięcia używamy wysokiej jakości piły lub elektrycznej pilarki stołowej z drobnym uzębieniem piły. Pozwoli to na równe, czyste cięcie nie powodujące odłupań krawędzi lub włóknienia powierzchni materiału.

Jak prawidłowo przymocować listwy MDF

Montaż listew przypodłogowych MDF rozpoczynamy od przykręcenia pierwszej listwy do ściany. Aby się nieugięła podczas montażu kolejnych elementów, warto ją podpierać kawałkiem drewnianej listwy lub kantówki PCV o tej samej szerokości.

Do mocowania używamy wkrętów lub kołków rozporowych dobranych odpowiednio do typu ścian. Kołki lub wkręty rozmieszczamy co 40-50 cm tak, aby każdy koniec listwy był przymocowany do ściany. Delikatnie dokręcamy aby nie odkształcić materiału.

Listwy montujemy zawsze od dołu do góry, tak aby górna listwa zakrywała niedokładności montażu tej dolnej.

Czytaj więcej: Ile kosztuje ocieplenie domu styropianem, koszt ocieplenia domu 200m2

Jak połączyć listwy MDF w narożnikach

Bardzo ważnym elementem prawidłowego montażu listew przypodłogowych MDF jest ich łączenie ze sobą na tzw. wpust i pióro. Pozwala to na estetyczne i wytrzymałe połączenie ze sobą dwóch listew prostopadłych układanych np. na narożnikach pomieszczenia.

Typ połączenia listew Zalety
na wpust i pióro estetyczny wygląd, większa wytrzymałość
na zakład szybszy montaż

W celu wzmocnienia połączenia dwóch listew, w miejscu ich styku stosujemy specjalny klej do drewna lub materiałów drewnopochodnych. Klej nanosimy cienką warstwą na oba łączone elementy, a później mocno dociskamy je do siebie na ok. 30 sekund.

Jak wyciąć narożniki pod odpowiednim kątem

Przed montażem listwy w narożniku należy ją naciąć pod kątem zgodnym z kątem ścian w miejscu montażu. Do tego potrzebny będzie kątownik budowlany.

Nacięcie wykonujemy piłą poprzez delikatne nacinanie i odłamywanie nadmiaru materiału. Pozwoli to uzyskać idealnie pasującą listwę narożnikową.

Jak zamontować listwy MDF przy panelach

Montaż listew przypodłogowych MDF - Układanie listew przy panelach

Układanie listew przypodłogowych MDF przy panelach podłogowych lub laminowanych jest bardzo popularnym zastosowaniem. Montaż przy tego typu podłogach niewiele różni się od standardowego montażu przy ścianie i polega na:

 • odpowiednim przycięciu pierwszej listwy na długość całej krawędzi podłogi przy ścianie,
 • przykręceniu jej do podłogi co 30 cm za pomocą wkrętów lub gwoździ zatapianych,
 • delikatnym dociskaniu kolejnych elementów i ich klejeniu w miejscach styku.

Dodatkowo przed montażem należy zdjąć cokoły lub listwy wykończeniowe i założyć je ponownie po zakończonym montażu listew przypodłogowych.

Jak wykończyć i zabezpieczyć listwy MDF

Ostatnim etapem wykończenia listew podłogowych z MDF jest ich zabezpieczenie przed uszkodzeniem i działaniem wilgoci. W tym celu dwukrotnie malujemy je specjalnym lakierem do drewna i materiałów drewnopochodnych lub emalią podkładową.

Surowy, nie zabezpieczony odpowiednio MDF chłonąłby wodę i wypaczał się w czasie. Ważne jest też dokładne wypełnienie akrylem lub silikonem miejsc styku listew ze ścianą. Potęguje to szczelność wykończenia i uniemożliwia dostanie się wilgoci pod listwy.

Podsumowanie

W artykule omówione zostały krok po kroku najważniejsze zagadnienia dotyczące montażu listew przypodłogowych MDF. Dowiedzieliśmy się jak w prawidłowy sposób przygotować i przyciąć listwy na wymiar pomieszczenia, jak mocować je do ściany oraz łączyć ze sobą tworząc estetyczne narożniki.

Istotną kwestią przy układaniu listew przypanelowych MDF jest ich solidne przymocowanie do podłogi za pomocą wkrętów lub gwoździ. Przed przystąpieniem do montażu trzeba koniecznie zdemontować listwy wykończeniowe lub cokoły.

Na koniec omówiono sposoby wykańczania listew MDF poprzez dwukrotne malowanie lakierem zabezpieczającym przed wilgocią. Cały proces montażu listew przypodłogowych przy odrobinie wprawy i zachowaniu kilku zasad nie powinien nastręczać większych trudności.

Mam nadzieję, że ww. artykuł będzie pomocny w samodzielnym wykonaniu tego typu prac wykończeniowych w domu i pozwoli zaoszczędzić na usługach fachowca. W razie jakichkolwiek wątpliwości, służę dodatkowymi poradami w komentarzach.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 10 kW: Dzienna produkcja kWh
 2. Zarobki przedstawiciela handlowego - ile zarabia handlowiec?
 3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły