News

Magazyny gazu w UE pełne dzięki Ukrainie

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński2 stycznia 20247 min
Magazyny gazu w UE pełne dzięki Ukrainie

Magazyny gazu w UE są pełne dzięki wykorzystaniu możliwości Ukrainy. Pomimo wysokich cen gazu, zapasy w krajach Wspólnoty utrzymują się na bezpiecznym poziomie 90% całkowitej pojemności. Ukraińskie podziemne magazyny gazu odegrały kluczową rolę, umożliwiając zmagazynowanie nadwyżek surowca, których nie było gdzie pomieścić w UE. Dzięki temu zmalało ryzyko niedoborów gazu w okresie zimowym oraz utrzymano kontrolę nad wzrostem jego ceny.

Zapełnienie magazynów gazu w UE

Magazyny gazu ziemnego w krajach Unii Europejskiej zostały zapełnione przed sezonem grzewczym 2022/2023 w stopniu znacznie większym niż zwykle. Według danych Gas Infrastructure Europe na koniec grudnia 2022 roku ich poziom sięgał 90% całkowitej pojemności. To o wiele powyżej średniej z ostatnich pięciu lat.

Sytuacja ta była możliwa dzięki wykorzystaniu przez zachodnie koncerny energetyczne wolnych mocy magazynowych na Ukrainie. Kraj ten dysponuje podziemnymi magazynami gazu o łącznej pojemności sięgającej 31 mld metrów sześciennych, z czego sam wykorzystuje połowę.

Pod koniec października 2022 roku magazyny gazu w UE były zapełnione niemal w 100%. W niektórych krajach zabrakło nawet miejsca na gromadzenie nowych zapasów surowca. Konieczne więc było skierowanie nadwyżek paliwa gazowego na Ukrainę. Ilość gazu wtłoczona w ten sposób do ukraińskich magazynów była największa od początku wojny w lutym 2022 roku.

Wpływ na ceny i bezpieczeństwo dostaw gazu

Wykorzystanie przez zachodnie firmy możliwości magazynowania gazu na Ukrainie miało korzystny wpływ na sytuację energetyczną w Europie. Przede wszystkim pozwoliło utrzymać ceny gazu na akceptowalnym poziomie i zapobiec gwałtownym wzrostom pod koniec 2022 roku.

Ponadto ograniczyło ryzyko niedoborów surowca w okresie zimowym, kiedy zapotrzebowanie na gaz rośnie. Stwarza też lepsze perspektywy na uzupełnienie zapasów przed następną zimą. Tym samym zwiększa bezpieczeństwo energetyczne krajów UE.

Ukraińskie magazyny wsparciem dla UE

Rola Ukrainy w zapewnieniu stabilnych dostaw gazu ziemnego do Europy Środkowo-Wschodniej jest kluczowa. Posiadane przez ten kraj podziemne magazyny surowca energetycznego stały się ważnym wsparciem dla krajów Unii Europejskiej.

„Ukraina odegra tej zimy kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw gazu do Europy Środkowo-Wschodniej” - oceniła Natasha Fielding, szefowa ds. cen gazu w Europie w agencji Argus Media.

Możliwość składowania przez zachodnie koncerny nadwyżek gazu w ukraińskich magazynach znacząco odciążyła infrastrukturę magazynową państw Wspólnoty. Pozwoliła utrzymać rezerwy strategiczne na bezpiecznym, wysokim poziomie 90% całkowitej pojemności.

Zdaniem ekspertów zmniejszyło to ryzyko niedoborów surowca w okresach dużego zapotrzebowania, na przykład podczas długich mrozów późną zimą. Poprawiło również perspektywy uzupełnienia zapasów przed kolejnym sezonem grzewczym.

Współpraca UE i Ukrainy

Wojna w Ukrainie i kryzys energetyczny znacząco zbliżyły ze sobą Unię Europejską i ten kraj. Współpraca w dziedzinie dostaw gazu, obejmująca między innymi możliwość magazynowania przez zachodnie koncerny nadwyżek surowca w ukraińskich podziemnych zbiornikach, ma kluczowe znaczenie.

Pozwala zapewnić bezpieczeństwo energetyczne państwom Wspólnoty i utrzymać opłacalność dostaw. Jest również gestem solidarności z zaatakowanym militarnie sąsiadem, który znalazł się w bardzo trudnej sytuacji.

Czytaj więcej: Kryzys klimatyczny: czego Naukowcy ujawniają o Ludzkości?

Wysokie ceny gazu mimo pełnych zapasów

Pomimo zapełnienia magazynów gazu ziemnego w Europie przed sezonem zimowym 2022/2023 ceny tego paliwa utrzymują się na wysokim poziomie. W grudniu 2022 roku za megawatogodzinę gazu płacono średnio około 120 euro, podczas gdy rok wcześniej było to zaledwie około 80 euro.

Miesiąc Cena gazu ziemnego (EUR/MWh)
Grudzień 2021 80
Grudzień 2022 120

Głównym powodem utrzymywania się wysokich stawek są obawy o zakłócenia dostaw surowca z Rosji po agresji tego kraju na Ukrainę. Mimo że magazyny gazu w Europie są pełne, nie gwarantuje to bezpieczeństwa na wypadek całkowitego wstrzymania importu z kierunku wschodniego w nadchodzących miesiącach.

Zapasy gazu w UE na bezpiecznym poziomie

Magazyny gazu w UE pełne dzięki Ukrainie

Dzięki możliwości wykorzystania przez zachodnie koncerny energii znacznej części wolnych mocy magazynowych gazu ziemnego na Ukrainie, kraje Unii Europejskiej rozpoczęły sezon grzewczy 2022/2023 z bardzo wysokim poziomem zapasów tego paliwa. Według danych na koniec grudnia wynosił on około 90% łącznej pojemności magazynów we Wspólnocie.

Zdaniem analityków umożliwi to bezpieczne przejście przez zimę nawet w przypadku znacznego ochłodzenia w okresie styczeń-marzec 2023. Ponadto stwarza dobre perspektywy uzupełnienia rezerw przed kolejną zimą, ograniczając ryzyko niedoborów surowca energetycznego w najbliższych kwartałach.

Czynniki wpływające na zapasy

Na optymistyczne prognozy dotyczące poziomu zapasów gazu ziemnego w UE i bezpieczeństwa dostaw tego paliwa wpływa kilka czynników.

  • Wysokie tempo importu skroplonego gazu LNG z kierunków alternatywnych, między innymi z USA
  • Spadek zapotrzebowania ze strony przemysłu w związku ze spowolnieniem gospodarczym

Nie bez znaczenia jest również łagodna aura, która przełożyła się na mniejsze zużycie gazu przez odbiorców indywidualnych. Jeśli utrzyma się w kolejnych miesiącach 2023 roku, pozwoli odbudować rezerwy przed następną zimą.

Wykorzystanie ukraińskich możliwości magazynowych

Aby rozwiązać problem niedoboru wolnych mocy do magazynowania nadwyżek gazu ziemnego w unijnych podziemnych zbiornikach, zachodnie koncerny energetyczne postawiły na Ukrainę. Kraj ten dysponuje ogromnymi, niewykorzystanymi możliwościami w tym zakresie. Łączna pojemność tamtejszych magazynów wynosi 31 mld metrów sześciennych, z czego połowa pozostaje niezagospodarowana.

Jak pokazują dane z ostatnich miesięcy 2022 roku, firmy z UE zaczęły w coraz większym stopniu korzystać z tej alternatywy. Tylko od wybuchu wojny w lutym do końca października wtłoczyły one do ukraińskich magazynów rekordową ilość gazu, wykorzystując niemal całą dostępną przestrzeń.

Zdaniem Nikoline Bromander z firmy analitycznej Rystad Energy „wycofanie gazu z ukraińskich magazynów zdecydowanie pomogło w utrzymaniu (unijnych) rezerw na poziomie 90% całkowitej pojemności”.

Dzięki temu zmalało ryzyko niedoborów surowca w okresach zwiększonego zapotrzebowania, na przykład podczas ochłodzenia w długie zimowe miesiące. Zwiększyło to bezpieczeństwo energetyczne całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Znaczenie ukraińskich magazynów dla Europy

Wykorzystanie przez zachodnie koncerny możliwości magazynowania nadwyżek gazu ziemnego w podziemnych zbiornikach na Ukrainie miało ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy w 2022 roku. Pozwoliło utrzymać wysoki poziom zapasów tego paliwa w krajach UE i zminimalizować ryzyko jego niedoborów zimą.

Jednocześnie odciążyło unijną infrastrukturę magazynową i umożliwiło gromadzenie rezerw także na potrzeby przyszłych okresów grzewczych. W konsekwencji zmalało zagrożenie gwałtownymi skokami cen gazu wywołanymi obawami o stabilność dostaw.

Wszystko to unaoczniło ogromne znaczenie stabilnych relacji z Ukrainą dla bezpieczeństwa energetycznego całej Europy i konieczność jak najszybszego zakończenia trwającej wojny. Kraj ten, dysponujący strategiczną infrastrukturą magazynową, jest kluczowym ogniwem na kontynentalnym rynku gazu ziemnego.

Podsumowanie

W artykule omówiono kwestię wykorzystania przez zachodnie koncerny energetyczne wolnych mocy magazynowych gazu ziemnego na Ukrainie. Dzięki temu udało się zapełnić unijne magazyny przed sezonem grzewczym 2022/2023 do poziomu 90% ich całkowitej pojemności.

Przedstawiono pozytywne skutki tej sytuacji dla bezpieczeństwa energetycznego Europy. Gromadzenie rezerw gazu na Ukrainie pozwoliło zachować je na wysokim poziomie w krajach UE, zmniejszając ryzyko niedoborów surowca. Ograniczyło też wzrost jego cen.

Podkreślono kluczową rolę Ukrainy jako kraju dysponującego strategiczną infrastrukturą magazynową o znaczeniu kontynentalnym. Pokazano, jak ważne jest utrzymanie stabilnych relacji z tym krajem dla bezpieczeństwa energetycznego całej Europy.

Zaznaczono, że pomimo zapełnienia magazynów ceny gazu pozostają wysokie. Wynika to z obaw inwestorów przed całkowitym wstrzymaniem dostaw z kierunku wschodniego po agresji Rosji na Ukrainę.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

  1. Szlifowanie wylewki betonowej - usługi szlifowania posadzek
  2. Cena przeglądu i pomiarów elektrycznych - Cennik i kosztorys
  3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Historia pierwszego kasyna w Europie
NewsHistoria pierwszego kasyna w Europie

Stary Kontynent od wieków zadziwia i ekscytuje. To tu dochodziło do wielu ekscytujących odkryć, także w tym zakątku świata budziły się największe wojenne konflikty. Dziś kroniki historyczne zaprowadziły nas do pierwszego w historii Europy kasyna.