News

Latamy dziury w programie Czyste Powietrze. Co dalej?

Autor Ida Nowak
Ida Nowak17.02.20245 min.
Latamy dziury w programie Czyste Powietrze. Co dalej?
banner

Program "Czyste Powietrze" to flagowa inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza w Polsce. Niestety, na początku 2024 roku pojawiły się problemy z finansowaniem programu.

Organizacje alarmują, że zabrakło środków na dokończenie projektów zakwalifikowanych do wsparcia. Apelują do rządu o pilne znalezienie dodatkowych 2 mld złotych. Ministerstwo Klimatu deklaruje, że do końca lutego sytuacja zostanie opanowana. Tymczasem setki tysięcy beneficjentów czekają na realizację wniosków i wypłatę środków. Co dalej z programem? Czy uda się go uratować przed załamaniem?

Kryzys finansowy w programie Czyste Powietrze

Program „Czyste Powietrze” został uruchomiony w 2018 roku z założeniem wsparcia termomodernizacji budynków jednorodzinnych oraz wymiany przestarzałych systemów ogrzewania. Całkowity budżet inicjatywy do 2029 roku określono na 103 miliardy złotych.

Po kilku latach realizacji, na początku 2024 roku pojawiły się jednak problemy z wypłatami środków dla tysięcy wnioskodawców, którzy zostali zakwalifikowani do otrzymania dofinansowania. Okazało się, że w programie wystąpiła niespodziewana luka finansowa.

Skąd wziął się niedobór środków?

Jak tłumaczy ministerstwo klimatu, do kryzysu przyczynił się poprzedni rząd, który źle oszacował skalę zainteresowania programem ze strony obywateli. Polacy masowo składali wnioski, a tempo realizacji inwestycji przerosło oczekiwania.

Tymczasem przygotowany wcześniej budżet okazał się niewystarczający. Konieczne stało się pilne załatanie powstałej dziury i znalezienie dodatkowych pieniędzy, aby móc kontynuować wypłaty.

Apel organizacji pozarządowych o dodatkowe środki

W połowie stycznia 2024 roku organizacje pozarządowe, w tym Polski Alarm Smogowy, zaalarmowały opinię publiczną o problemach z finansowaniem programu „Czyste Powietrze”. Zaapelowały do rządu o pilne działania.

Zdaniem PAS niezbędne jest znalezienie dodatkowych 2 miliardów złotych, aby załatać powstałą dziurę i nie dopuścić do załamania programu. Ekolodzy przedstawili również pakiet „siedmiu antysmogowych zadań” dla gabinetu premiera Tuska.

Do obecnego kryzysu przyczynił się poprzedni rząd, ale to tylko obecny rząd może rozwiązać obecny kryzys – mówi Andrzej Guła z PAS.

Zdaniem ekspertów pilne działania są konieczne, aby nie dopuścić do załamania dotychczasowej dynamiki programu. Utrata tempa może mieć poważne konsekwencje zarówno dla jakości powietrza, jak i portfeli Polaków.

Czytaj więcej: Fotowoltaika na zbiornikach wodnych - potencjał floating PV

Rząd deklaruje załatanie dziury finansowej

W odpowiedzi na apel organizacji pozarządowych, rząd zadeklarował podjęcie działań mających na celu zażegnanie kryzysu finansowego w programie „Czyste Powietrze”.

Jako pierwszy krok zapowiedziano wsparcie kwotą 200 milionów złotych w ramach unijnego programu REPowerEU. Jednak zdaniem ekologów to zdecydowanie za mało.

Środki początkowo zadeklarowane przez rząd 200 mln zł
Środki uznane za niezbędne przez PAS 2 mld zł

Ostatecznie minister klimatu Paulina Henning-Kloska zapewniła, że problem finansowania programu zostanie rozwiązany najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy. Obiecała też realizację każdego złożonego wniosku o dofinansowanie.

Wnioski beneficjentów czekają na realizację

Latamy dziury w programie Czyste Powietrze. Co dalej?

Tymczasem, według stanu na połowę lutego 2024 roku, setki tysięcy wniosków beneficjentów programu „Czyste Powietrze” czekają na realizację i wypłatę przyznanego dofinansowania. Wstrzymanie płatności stawia wielu z nich w bardzo trudnej sytuacji.

Rozpoczęte inwestycje, takie jak np. wymiana pieca, montaż pompy ciepła czy docieplenie budynku, wymagają pilnego zaspokojenia płatności wobec wykonawców. Tymczasem brak wpływu zadeklarowanych środków z programu całkowicie blokuje taką możliwość.

Prowadzi to często do konieczności sięgania po kredyty lub pożyczki. A przy obecnych stopach procentowych są to bardzo kosztowne rozwiązania. Dlatego dla beneficjentów kluczowe jest jak najszybsze odblokowanie realizacji wniosków i wznowienie finansowania programu przez rząd.

Program przyczynia się do walki ze smogiem

Eksperci jednoznacznie podkreślają, że intensyfikacja działań w zakresie termomodernizacji w ramach programu „Czyste Powietrze” przynosi konkretne efekty w postaci poprawy jakości powietrza w Polsce.

Realizacja kolejnych projektów, zwłaszcza na obszarach dotkniętych problemem smogu, takich jak Małopolska czy Śląsk, bezpośrednio przekłada się na mniejszą emisję zanieczyszczeń. Dlatego tak ważne jest utrzymanie rozpędu programu.

Według Polskiego Alarmu Smogowego, gdyby nie opóźnienia związane z brakiem wystarczającego finansowania, Polska miałaby szansę stać się liderem termomodernizacji w Europie. Tymczasem przedłużający się impas z płatnościami dla beneficjentów może zaprzepaścić tę szansę.

Inwestycje w termomodernizację obniżają rachunki

  • docieplenie ścian, stropów, fundamentów
  • wymiana okien i drzwi
  • modernizacja systemu grzewczego

Działania realizowane w ramach programu „Czyste Powietrze” mają dwa kluczowe wymiary – ekologiczny i ekonomiczny. Oprócz poprawy jakości powietrza, istotnym efektem jest bowiem także obniżenie kosztów ogrzewania domów.

Inwestycje polegające na kompleksowej termomodernizacji budynków jednorodzinnych (m.in. docieplanie ścian i stropów, wymiana okien i instalacji grzewczych) prowadzą do znacznych oszczędności – nawet do kilkudziesięciu procent rocznego budżetu na energię.

Dlatego z perspektywy domowych budżetów, pilna kontynuacja programu i realizacja zaplanowanych inwestycji ma kluczowe znaczenie. Pozwoli ograniczyć koszty ogrzewania niezbędne zwłaszcza w okresach zimowych.

Podsumowanie

Program "Czyste Powietrze" to flagowa inicjatywa mająca na celu walkę ze smogiem w Polsce. Niestety, na początku 2024 roku okazało się, że zabrakło w nim środków na realizację składanych wniosków o dofinansowanie. Organizacje zaapelowały do rządu o pilne działania i znalezienie dodatkowych 2 mld zł na załatanie powstałej dziury finansowej.

Ministerstwo Klimatu deklaruje rozwiązanie problemu do końca lutego 2024 r. Jednak tymczasem setki tysięcy beneficjentów nadal czekają na wypłatę przyznanego wsparcia i możliwość kontynuacji rozpoczętych inwestycji z zakresu termomodernizacji. Od płynności finansowania programu zależy nie tylko poprawa jakości powietrza, ale też ograniczenie rachunków za ogrzewanie setek tysięcy polskich domów.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ceny bram garażowych - ile kosztuje brama garażowa, bramy garażowe ceny
  2. Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu - Ceny i porady
  3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  4. Zachód zaostrza sankcje dotyczące rosyjskiej ropy - dowiedz się, co to oznacza dla Ciebie
  5. Szymański odkrywa prawdę: Fotowoltaika w kontrowersyjnym świetle - zaskakujące ujawnienia!
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Umowy ograniczające zdolności produkcyjne a nadmiar OZE.
NewsUmowy ograniczające zdolności produkcyjne a nadmiar OZE.

Nadmiar energii z OZE to problem, z którym mierzą się sieci elektroenergetyczne. Poznaj umowy ograniczające zdolności produkcyjne - innowacyjne rozwiązanie stosowane w Holandii, które pozwala efektywnie zarządzać nadwyżką energii odnawialnej.

Spadek liczby prosumentów o połowę w roku 2023
NewsSpadek liczby prosumentów o połowę w roku 2023

Liczba nowych prosumentów w Polsce w 2023 r. spadła aż o połowę w porównaniu do rekordowego roku 2022. Dowiedz się, jakie były przyczyny tego niespodziewanego spowolnienia rynku mikroinstalacji OZE oraz prognozy na przyszłość