News

Kwiaty, warzywa i zioła do wysiewu w lutym

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński11 lutego 20246 min
Kwiaty, warzywa i zioła do wysiewu w lutym

Kwiaty, warzywa i zioła do wysiewu w lutym to idealny moment, aby rozpocząć przygotowania do nowego sezonu ogrodniczego. W artykule dowiesz się, jakie gatunki roślin można już zasiać w lutym oraz jak przygotować rozsady, aby cieszyć się bujnym kwitnieniem i obfitymi plonami przez cały sezon. Przeczytaj, co warto zrobić w ogrodzie już teraz, aby zaoszczędzić sobie pracy wiosną. Poznaj najlepsze metody uprawy oraz przydatne wskazówki, dzięki którym Twój ogród zamieni się w kolorową, aromatyczną i smaczną oazę.

Wysiew kwiatów jednorocznych

Luty to dobry moment na rozpoczęcie przygotowań do wysiewu kwiatów jednorocznych. Te rośliny cechują się długim okresem wegetacji i nie są odporne na niską temperaturę, dlatego warto zasiać je jak najwcześniej, aby mieć z nich radość przez cały sezon.

W lutym można przygotować rozsady takich gatunków kwiatów jak lobelia przylądkowa o niebieskich lub fioletowych kwiatach, żeniszek meksykański z niebieskimi, pierzastymi kwiatostanami czy pelargonie i begonie, które świetnie sprawdzą się w doniczkach na parapetach i balkonach.

Ponadto w lutym należy zasiać na rozsadę lwie paszcze, werbenę, lewkonię, lawendę, heliotrop i niecierpka. Te gatunki wzbogacą rabaty kolorami i aromatami.

Przygotowanie rozsadnika

Aby przygotować rozsadnik dla kwiatów jednorocznych, należy zapewnić im odpowiednie podłoże, nawożenie, temperaturę i naświetlenie. Ważny jest również wybór odpowiednich doniczek lub skrzynek.

Podłoże powinno być przepuszczalne i zasobne w składniki odżywcze. Można użyć gotowej ziemi uniwersalnej lub samodzielnie przygotować mieszankę z torfu, kompostu i piasku.

Siew warzyw wczesnowiosennych

Luty to także dobry moment na rozpoczęcie uprawy warzyw wczesnowiosennych, które będzie można szybko zebrać z ogródka i wykorzystać do przygotowania świeżych, chrupiących sałatek. W tym czasie można zasiać na rozsadę takie gatunki jak:

 • sałata
 • rzodkiewka
 • szczypiorek

Warzywa te cechują się krótkim okresem wegetacji, więc po zasianiu nasion w lutym, już w kwietniu będzie można cieszyć się świeżymi liśćmi i łodygami. Uprawiając nowalijki na parapetach, werandach i balkonach, można zaopatrywać się w zdrowe witaminy także mieszkając w bloku.

Zasady uprawy nowalijek

Aby nowalijki obrodziły obficie i smacznie, warto zadbać o odpowiednie podłoże - najlepiej sprawdzi się ziemia do warzyw w pojemnikach. Nasiona wysiewamy gęsto, a po wschodach przerzedzamy siewki. Należy też systematycznie podlewać i nawozić rośliny.

Czytaj więcej: Powstanie liga uranowych dżentelmenów. Rosji nie zaproszą

Przygotuj rozsady pomidorów

Luty to ostatni dzwonek na rozpoczęcie przygotowań rozsad pomidorów. Te rośliny wymagają długiego okresu wegetacji i ciepła, dlatego trzeba je uprawiać przez rozsady, aby przesadzić gotowe sadzonki do gruntu, gdy minie zagrożenie przymrozków.

Do przygotowania rozsadnika pomidorów potrzebne będzie odpowiednie podłoże, pojemniki lub skrzynki, dobrane odmiany nasion, lampy lub folia do ogrzewania. Trzeba również zadbać o systematyczne podlewanie, temperaturę, nawożenie i stworzyć roślinom optymalne warunki do wzrostu.

Dzięki uprawie przez rozsady, plony pomidorów w ogrodzie będą obfitsze, a owoce smaczniejsze.

Odmiana pomidora Przeznaczenie Wielkość owoców
Czerwony kurant Sałatkowy Małe
Polbig Do przetworów Duże

Zasiej zioła w lutym w domu

Kwiaty, warzywa i zioła do wysiewu w lutym

Luty to dobry czas na rozpoczęcie uprawy ziół w domu. W tym okresie wystarczy zasiać nasiona do skrzynek lub doniczek ustawionych na parapecie południowym oknie. Dzięki temu w kuchni nie zabraknie świeżych ziół.

W lutym w domu można z powodzeniem uprawiać takie zioła jak pietruszka, koperek, bazylia, majeranek, oregano, tymianek, estragon. Gdy za oknem zrobi się cieplej, doniczki warto przenieść na balkon lub werandę, gdzie roślinom będzie się lepiej rosło.

Uprawiając zioła w domu przez cały rok, można cieszyć się ich aromatycznymi liśćmi i łodygami, używając ich świeżych do przyprawiania dań.

Rozsady kapusty i kalafiora

Luty to także odpowiedni moment na rozpoczęcie przygotowań rozsad takich warzyw jak kapusta i kalafior. Te rośliny potrzebują długiego okresu wegetacji, więc wczesny wysiew pozwoli na wydanie plonów jeszcze latem.

Aby przygotować udane rozsady, trzeba zapewnić kapuścianym optymalne warunki - odpowiednia temperatura, wilgotność powietrza i podłoża to podstawa. Ważne jest także stopniowe hartowanie sadzonek przed posadzeniem w gruncie.

Dzięki rozsadom można uprawiać z powodzeniem takie odmiany kapusty i kalafiora, które wymagają dłuższego okresu wegetacji i cieplejszego klimatu. Przygotowane z wyprzedzeniem silne sadzonki dadzą obfite plony warzyw.

Wybrane odmiany do uprawy przez rozsady

Oto kilka wybranych odmian kapusty i kalafiora godnych polecenia przy uprawie przez rozsady:

 • Kapusta biała - odmiany: Amager, Sława z Enkhuizen
 • Kapusta włoska - odmiany: Corvet, Pinokio
 • Kalafior - odmiany: Belot, Fargo, Snowball

Przesadź rozsady do gruntu

Aby rośliny z rozsadników mogły dalej rosnąć i obficie owocować lub kwitnąć, należy je stopniowo przyzwyczajać do warunków panujących na zewnątrz, a następnie przesadzić do gruntu. Jest to kluczowy etap dla powodzenia uprawy.

Przesadzanie rozsad najlepiej wykonać w drugiej połowie maja, gdy już nie ma zagrożenia przymrozkami. Wcześniej można rośliny hartować, stopniowo wystawiając na coraz niższe temperatury i silniejsze nasłonecznienie.

Przy przesadzaniu trzeba delikatnie wyjąć rośliny z podłoża razem z bryłą korzeniową i posadzić w przygotowanych dołkach. Rozsady wymagają podlewania przez pierwsze dni po posadzeniu w gruncie.

Podsumowanie

Luty to dobry moment na rozpoczęcie przygotowań w ogrodzie. Warto zasiać rozsady kwiatów jednorocznych, by cieszyć się ich kolorami przez cały sezon. To także czas na wysiew na parapetach ziół oraz nowalijek, które szybko dadzą plon. Nie można zapomnieć o rozsadach pomidorów i kapusty. Ich uprawa przez rozsady pozwoli na dłuższą wegetację i obfitsze plony. Przestrzegając kluczowych zasad, wysiewając i sadząc rośliny w lutym, można sprawić by w ogrodzie nie zabrakło kwiatów, warzyw i ziół.

W artykule znajdziesz wiele praktycznych porad, jak z powodzeniem prowadzić uprawę roślin przez rozsady. Stosując przedstawione wskazówki, uzyskasz zdrowsze, silniejsze sadzonki, a tym samym - obfitsze plony warzyw i kwiatów w swoim ogrodzie.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Szlifowanie wylewki betonowej - usługi szlifowania posadzek
 2. Cena przeglądu i pomiarów elektrycznych - Cennik i kosztorys
 3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Historia pierwszego kasyna w Europie
NewsHistoria pierwszego kasyna w Europie

Stary Kontynent od wieków zadziwia i ekscytuje. To tu dochodziło do wielu ekscytujących odkryć, także w tym zakątku świata budziły się największe wojenne konflikty. Dziś kroniki historyczne zaprowadziły nas do pierwszego w historii Europy kasyna.