Fotowoltaika

Koszt fotowoltaiki 10kW - Cena i instalacja fotowoltaiczna

Autor Ida Nowak
Ida Nowak16.01.20245 min.
Koszt fotowoltaiki 10kW - Cena i instalacja fotowoltaiczna
banner

Koszt paneli fotowoltaicznych 10kw to jedno z kluczowych pytań, na które muszą odpowiedzieć sobie osoby rozważające montaż instalacji fotowoltaicznej. W artykule przedstawiamy szczegółowe zestawienie wydatków związanych z zakupem, dostawą i montażem kompletnego systemu fotowoltaicznego o mocy 10 kW. Analizujemy poszczególne składowe kosztów, aby czytelnik mógł zorientować się, z czego dokładnie składa się ostateczna cena za montaż paneli słonecznych i jakich wydatków może się spodziewać.

Kluczowe wnioski:
 • Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW to ok. 35 000 - 55 000 zł
 • Główne składowe kosztów to moduły PV, falownik, konstrukcja i robocizna
 • Największą zmienną jest koszt robocizny, który zależy od regionu Polski
 • W 2023 można starać się o dofinansowanie do mikroinstalacji w programie "Mój Prąd"
 • Inwestycja w fotowoltaikę zwraca się po ok. 5-7 latach

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 10 kW

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej 10 kW, trzeba liczyć się z kosztem inwestycji w przedziale 35 000 – 55 000 zł. Tak duże rozbieżności wynikają z różnic w cenach poszczególnych elementów systemu, zwłaszcza kosztów robocizny, które mocno zależą od regionu Polski.

Podstawowymi składnikami całkowitego kosztu fotowoltaiki 10 kW są:

 • moduły fotowoltaiczne (panele PV) – ok. 50-70%
 • falownik – ok. 10%
 • konstrukcja montażowa – 5-15%
 • okablowanie i zabezpieczenia – 3-5%
 • robocizna (montaż paneli) – 10-25%

W dalszej części artykułu szczegółowo omawiamy poszczególne elementy i czynniki wpływające na ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej 10kW.

Cena paneli fotowoltaicznych 10 kW

Kluczowym kosztem przy montażu fotowoltaiki 10 kW są moduły fotowoltaiczne, czyli panele słoneczne, które będą montowane na dachu lub gruncie. Ich ceny w ostatnich latach systematycznie spadają. Średnio za komplet 32-36 paneli monokrystalicznych mocy 300-350 Wp trzeba zapłacić ok. 18 000 – 25 000 zł.

Ważne, aby panele dobierać od jednego producenta (ten sam model o identycznych parametrach), co zapewni optymalną współpracę w ramach całego systemu. Rekomendujemy moduły renomowanych firm, np. Jinko, JA Solar, Canadian Solar, Longi czy Risen.

Ile kosztują materiały do montażu instalacji 10 kW

Kolejną istotną pozycją kosztową jest falownik – urządzenie konwertujące prąd stały z paneli (DC) na prąd przemienny (AC), który możemy wykorzystać w gniazdkach. Do instalacji 10 kW potrzebny jest falownik trójfazowy o mocy ok. 10-12 kW. Jego cena to średnio 3500-5500 zł.

Konstrukcja montażowa pod panele (aluminiowa lub stalowa) to koszt rzędu 2500-4000 zł. Okablowanie wraz ochronnikami i rozłącznikami to dodatkowo 1000-1500 zł. Razem daje to zazwyczaj 5-8 tys. zł.

Jakie są koszty robocizny przy montażu 10 kW?

Koszt montażu instalacji 10 kW razem z uruchomieniem i niezbędnymi odbiorami to najbardziej zmienna część całkowitej inwestycji w fotowoltaikę. W dużej mierze zależy od regionu kraju i waha się od 3500 do 15 000 zł!

Np. średnia stawka roboczogodziny montera elektryka na Podkarpaciu to ok. 65 zł, a na Pomorzu już 90-100 zł. Przy montażu 10 kW trzeba się liczyć z nakładem pracy rzędu 80-150 godzin.

Czytaj więcej: Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 10kw? Sprawdź cenę z montażem i liczbę paneli

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę instalacyjną

Wybór sprawdzonego wykonawcy to klucz do sukcesu każdej inwestycji w fotowoltaikę. Pozwoli uniknąć błędów na etapie projektowania, doboru komponentów i samego montażu.

Zalecamy zwracać uwagę na:

 • Doświadczenie w branży OZE (minimum 2-3 lata)
 • Referencje od klientów z Twojego regionu
 • Kompleksowa obsługa od projektu po uruchomienie
 • Gwarancja na montaż i urządzenia min. 5 lat

Sprawdź opinie w internecie, poczytaj komentarze na forach branżowych. To pomoże zweryfikować rzetelność potencjalnego wykonawcy.

Jak sfinansować zakup i montaż paneli 10 kW

Koszt fotowoltaiki 10kW - Cena i instalacja fotowoltaiczna

Inwestycja w 10 kW fotowoltaiki to spory wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. W 2023 roku można starać się o dotację w programie „Mój Prąd” na mikroinstalacje PV od 2 do 10 kW. Maksymalne dofinansowanie to 21 tys. zł dla osób fizycznych.

Oprócz tego, popularnym sposobem na sfinansowanie fotowoltaiki jest kredyt. Banki mają w ofercie specjalne produkty dedykowane inwestycjom w OZE. Okres kredytowania sięga nawet 15 lat. Raty można spłacać z oszczędności na rachunku za prąd.

Trzecią opcją jest leasing. Wówczas to firma leasingowa kupuje i instaluje nam panele za jednorazową opłatą wstępną w wysokości 10-15% kosztów. Resztę spłacamy w ratach przez np. 10 lat z oszczędności na prądzie.

Podsumowanie

Decydując się na montaż fotowoltaiki 10 kW, musimy liczyć się z całkowitym kosztem inwestycji w granicach 35 000 - 55 000 zł. To dość szeroki przedział, wynikający ze zmienności cen poszczególnych elementów systemu, zwłaszcza robocizny, która mocno zależy od regionu Polski.

Kluczowymi pozycjami kosztowymi przy instalacji fotowoltaicznej 10 kW są moduły PV (50-70%), falownik (ok. 10%), konstrukcja (5-15%) i robocizna montażowa (10-25%). Reszta to m.in. okablowanie i zabezpieczenia.

Aby zminimalizować ryzyko błędów i w pełni wykorzystać potencjał instalacji, kluczowe znaczenie ma wybór doświadczonego wykonawcy. Warto zweryfikować opinie w internecie i poprosić o referencje wykonanych instalacji.

Inwestycję w fotowoltaikę 10 kW możemy sfinansować z dotacji "Mój Prąd" (do 21 tys. zł), kredytu, a nawet leasingu. Wówczas panele i ich montaż opłacamy wygodnymi ratami z oszczędności na rachunkach za prąd.

banner

Najczęstsze pytania

Średni koszt montażu instalacji fotowoltaicznej 10 kW w Polsce to ok. 35 000 – 55 000 zł brutto. Tak duży rozrzut w cenie wynika ze zmienności kosztów robocizny w różnych regionach kraju.

Przy obecnych cenach energii elektrycznej, instalacja PV 10 kW zwraca się średnio po 5-7 latach. Im większy próg zużycia energii z sieci, tym szybszy okres zwrotu.

Komplet paneli monokrystalicznych o mocy 10 kW wymaga powierzchni dachu ok. 65-75 m2. Dla paneli polikrystalicznych potrzeba nieco więcej miejsca - ok. 70-90 m2.

Rocznie instalacja PV 10 kW powinna wyprodukować ok. 10 000 kWh energii. Przy cenie prądu 70 gr/kWh daje to oszczędność rzędu 7000 zł na rachunkach rocznie.

W programie "Mój Prąd" na 2023 rok można starać się o dotację do 21 000 zł na instalację PV od 2 do 10 kW. Pieniądze wpływają na konto inwestora po zamontowaniu paneli.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
 2. Cena przeglądu i pomiarów elektrycznych - Cennik i kosztorys
 3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły