News

Koniec dotacji dla prosumentów: co to oznacza dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych?

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński17.12.20236 min.
Koniec dotacji dla prosumentów: co to oznacza dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych?
banner

Koniec dotacji dla prosumentów oznacza zawieszenie programu Mój Prąd, który wspierał finansowo właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamknął nabór wniosków o dotacje tydzień przed planowanym terminem. Powodem jest wyczerpanie całej puli środków przeznaczonych na ten cel. W piątej edycji programu złożono ponad 88 tys. wniosków na łączną kwotę przekraczającą 950 mln zł. Mimo zapowiedzi kolejnego naboru, na razie nie wiadomo, kiedy i w jakiej formie prowadzący instalacje fotowoltaiczne będą mogli ubiegać się o wsparcie.

Zamknięto nabór wniosków w programie Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zamknął nabór wniosków w piątej edycji programu Mój Prąd. Stało się tak na tydzień przed planowanym terminem zakończenia przyjmowania aplikacji, który wyznaczono na 22 grudnia 2022 roku.

Powodem zamknięcia naboru przed czasem było wyczerpanie środków przeznaczonych na dotacje. W ramach udostępnionej puli miało zostać rozdysponowanych 950 mln złotych. Tymczasem do 11 grudnia złożono już wnioski na łączną kwotę ponad 924,5 mln zł.

W programie Mój Prąd przyjęto w piątej edycji w sumie ponad 88 tys. wniosków o dotacje. Zdecydowana większość, bo aż 88,1 tys., dotyczyła dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Kolejne ponad 15,2 tys. wniosków odnosiło się do pomp ciepła, a 9,3 tys. do magazynów energii elektrycznej.

Rosnące zainteresowanie programem ze strony prosumentów

W ostatnich dniach przed zamknięciem naboru zaobserwowano zwiększone zainteresowanie programem Mój Prąd wśród osób i firm instalujących systemy fotowoltaiczne oraz inne rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii.

W szczytowym okresie składano nawet po 500-700 wniosków dziennie.

Wielu prosumentów spieszyło się z aplikacjami licząc, że zgłoszą się na czas i otrzymają dotację z programu przed wyczerpaniem limitu środków. Ostatecznie jednak pula przeznaczona na ten cel okazała się zbyt mała i zabrakło pieniędzy dla wszystkich zainteresowanych.

Wyczerpano budżet na dotacje dla prosumentów

Zamknięcie piątego naboru w programie Mój Prąd oznacza, że na obecną chwilę nie przyjmowane są już nowe wnioski o dofinansowanie. Przekroczenie limitu środków oznacza także, że część prosumentów pozostanie bez dotacji mimo wcześniejszego złożenia dokumentów.

Na obecną chwilę trudno przewidzieć dokładnie, jaka będzie skala rozstrzygnięć negatywnych. Wiele zależy od tego, ilu prosumentów wycofa wnioski z różnych przyczyn lub nie spełni warunków udzielenia dofinansowania z programu Mój Prąd.

Liczba wniosków >88 tys.
Wnioskowana kwota >924,5 mln zł
Alokowane środki 950 mln zł

Jak widać w tabeli, zgłoszone zapotrzebowanie na dotacje znacznie przekroczyło możliwości budżetowe programu. Mimo że różnica nie jest aż tak duża, to i tak konieczne było wcześniejsze zamknięcie piątej edycji naboru.

Czytaj więcej: PGE w ryzykownym starciu o miliardy - tajemnicze opłaty mogą zmienić wszystko

Złożono ponad 88 tys. wniosków o dotacje

88 tys. wniosków przyjętych do programu Mój Prąd to zdecydowanie najwięcej ze wszystkich dotychczasowych naborów. Tylko dla porównania, w poprzedniej, czwartej edycji złożono ich 51 tys., a w trzeciej - 47 tys.

  • ponad 88 tys. - piąta edycja naboru (zamknięta przedwcześnie)
  • 51 tys. - czwarta edycja
  • 47 tys. - trzecia edycja

Rosnące zainteresowanie z roku na rok świadczy o tym, że dotacje w programie Mój Prąd są dla wielu prosumentów zachętą do instalowania paneli fotowoltaicznych oraz podnoszenia efektywności energetycznej swoich domów.

Najwięcej dotacji trafiło na fotowoltaikę i pompy ciepła

Wśród 88 tys. wniosków złożonych w piątej edycji zdecydowana większość dotyczyła instalacji fotowoltaicznych - ponad 88,1 tys. Kolejne ponad 15,2 tys. wniosków odnosiło się do pomp ciepła, a 9,3 tys. do magazynów energii elektrycznej.

Widać więc, że największe zainteresowanie budziły te obszary, które pozwalają na wytwarzanie prądu lub ciepła ze źródeł odnawialnych. To zrozumiałe biorąc pod uwagę rosnące koszty nośników energii konwencjonalnej.

NFOŚiGW planuje kolejny nabór w programie

Koniec dotacji dla prosumentów: co to oznacza dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych?

Mimo zamknięcia obecnej, piątej edycji Mój Prąd, NFOŚiGW już zapowiedział przygotowanie kolejnego naboru wniosków. Nie podał na razie szczegółów na temat jego terminu czy zasad, ale wszystko wskazuje, że szósty nabór w programie jest tylko kwestią czasu.

Nie ma więc powodów do paniki wśród tych prosumentów, którzy z różnych przyczyn nie zdążyli złożyć wniosku w ramach piątej edycji Mój Prąd. Już wkrótce powinna pojawić się kolejna okazja na ubieganie się o dotacje na zakup i montaż instalacji OZE.

Przyszłość wsparcia dla właścicieli instalacji PV

O ile NFOŚiGW zadeklarował kontynuowanie programu Mój Prąd, to obecnie trudno przewidzieć, na jakich warunkach będzie realizowany kolejny nabór wniosków.

Jak będzie wyglądać wsparcie? Czy zmianie ulegnie maksymalna kwota dotacji? Kto dokładnie będzie mógł starać się o dofinansowanie? Tego wszystkiego dowiemy się zapewne w najbliższych tygodniach lub miesiącach wraz z ogłoszeniem szóstej edycji programu Mój Prąd.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kwestię zamknięcia piątej edycji programu Mój Prąd. Przyjrzałem się przyczynom, dla których nabór został zakończony przed czasem, a mianowicie z powodu wyczerpania środków na dotacje. Przedstawiłem skalę zainteresowania programem, prezentując dane na temat liczby złożonych wniosków i kwot, o jakie wnioskowali prosumenty. Zwróciłem uwagę, że najwięcej chętnych było na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła.

Ponadto pokazałem, że mimo zamknięcia obecnej edycji, NFOŚiGW już sygnalizuje przygotowanie kolejnego naboru w ramach programu Mój Prąd. Jednak na razie brakuje szczegółów na ten temat. Zasygnalizowałem więc, że przyszłość wsparcia dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych nie jest jeszcze do końca jasna i zależy od warunków, jakie zostaną wyznaczone w szóstej edycji.

Mam nadzieję, że przygotowany przeze mnie materiał pozwolił Czytelnikom lepiej zorientować się w sytuacji dotyczącej programu Mój Prąd i jego wpływu na prosumentów posiadających instalacje PV. Postarałem się wszystko przedstawić w sposób rzeczowy i obiektywny.

Zachęcam do śledzenia na bieżąco informacji na temat ewentualnego ogłoszenia kolejnego naboru w Mój Prąd. Postaram się na bieżąco informować o wszelkich nowych doniesieniach w tej sprawie.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
  2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
  3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  4. Czy nowy film z serii Wonka zdobędzie tytuł kina nr 1 roku?
  5. Czy importowane panele z Azji zagrażają przyszłości branży fotowoltaicznej w Europie?
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły