News

Kamiński oskarża atomową spółkę nadzorowaną przez Obajtka i Sołowowa o manipulacje

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński07.12.20236 min.
Kamiński oskarża atomową spółkę nadzorowaną przez Obajtka i Sołowowa o manipulacje
banner

Spór o inwestycję w małe reaktory modułowe (SMR) między spółką OSGE nadzorowaną przez Obajtka i Sołowowa a Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego kierowaną przez Kamińskiego przybiera na sile.

Kluczowe wnioski:
  • ABW wydała negatywną opinię w sprawie inwestycji uznając, że nie zabezpiecza ona interesów Skarbu Państwa.
  • OSGE oskarża ABW o niekompetencję i brak rzetelności w prowadzeniu postępowania.
  • Kamiński ripostuje zarzucając OSGE manipulacje i kłamstwa.
  • Spór dotyczy wpływu inwestycji na bezpieczeństwo energetyczne Polski.
  • Przyszłość strategicznego projektu SMR stoi pod znakiem zapytania.

ABW wydała negatywną opinię w sprawie strategicznej inwestycji OSGE

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, na czele której stoi Mariusz Kamiński, wydała negatywną opinię w sprawie wniosku spółki Orlen Synthos Green Energy (OSGE) o decyzję lokalizacyjną dla sześciu planowanych elektrowni jądrowych z małymi reaktorami modułowymi (SMR).

Jak przekazał minister Kamiński, służby doszły do wniosku, że strategiczna inwestycja OSGE, będąca spółką celową PKN Orlen i Synthosu, „w sposób nienależyty zabezpiecza interesy Skarbu Państwa”. Dlatego opinia ABW była negatywna.

Decyzja ABW wywołała ostrą reakcję ze strony kierownictwa OSGE. Spółka zarzuciła agencji niekompetencję, nieodpowiedzialność oraz brak rzetelności w prowadzeniu postępowania administracyjnego.

Zarzuty OSGE pod adresem ABW

W oświadczeniu prasowym OSGE stwierdziła, że w ciągu ponad 230 dni trwania postępowania pracownicy ABW ani razu nie spotkali się z przedstawicielami spółki, dostawcą amerykańskiej technologii SMR - firmą GE Hitachi, ani nie zapoznali się ze szczegółowymi danymi dotyczącymi wnioskowanych lokalizacji.

Spółka zadała retoryczne pytanie: „Na jakiej podstawie ABW wydała swoje opinie?”. Zarzuciła agencji, że jej stanowisko nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia i jest nieuprawnioną ingerencją w realizację strategicznego projektu z zakresu energetyki jądrowej.

Oświadczenie Kaminskiego. Zarzuty o manipulację i kłamstwa

Do zarzutów OSGE odniósł się osobiście Mariusz Kamiński. W oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych szef ABW podkreślił, że rolą służb w procesie wydawania decyzji lokalizacyjnych jest weryfikacja wpływu inwestycji na bezpieczeństwo państwa.

Jego zdaniem OSGE celowo manipuluje faktami i publicznie kłamie na temat rzeczywistego przebiegu postępowania administracyjnego. Kamiński zaznaczył, że opinia ABW była poprzedzona dogłębną analizą ryzyka, a jej negatywny wydźwięk to efekt podejrzliwości służb wobec zagranicznego dostawcy technologii.

Spór o wpływ SMR na bezpieczeństwo energetyczne

Konflikt ABW i OSGE pokazuje, jak duże kontrowersje budzi projekt wprowadzenia do Polski energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach modułowych. Z jednej strony rząd forsuje SMR jako klucz do uniezależnienia naszego kraju od importu węglowodorów z Rosji.

Z drugiej eksperci i służby specjalne zwracają uwagę na potencjalne ryzyka związane z wykorzystaniem nowatorskiej, nieprzetestowanej technologii amerykańskich koncernów. Pod znakiem zapytania stoi przyszłość całej inwestycji OSGE.

Liczba planowanych lokalizacji SMR 6
Czas trwania postępowania ABW ponad 230 dni
Liczba bezpośrednich spotkań ABW z OSGE 0

Czytaj więcej: Ciąg dalszy rozmów o przepisach dla farm wiatrowych - opinie branży

Czy SMR zagwarantują Polsce bezpieczeństwo energetyczne?

Na decyzję rządu w sprawie dalszych losów projektu małych reaktorów modułowych czekają zarówno Orlen i Synthos, jak również cała polska gospodarka. Odpowiedź na kluczowe dziś pytanie o uniezależnienie naszego kraju od dostaw rosyjskich surowców energetycznych w dużej mierze zależy od powodzenia inwestycji OSGE.

Jak się okazuje, nieufność co do zagranicznych dostawców technologii podzielają niektóre polskie służby specjalne. Czy obawy ABW co do wpływu projektu SMR na bezpieczeństwo państwa są uzasadnione? A może to zwykła niechęć do nowatorskich i przełomowych projektów? Odpowiedź na to pytanie może zaważyć na przyszłości polskiej energetyki jądrowej.

„Bezpieczeństwo narodowe zależy od zdolności do samodzielnego zapewnienia dostaw energii” - prezydent Andrzej Duda w expose 2023.

Kluczowe wnioski z całej sprawy są takie, że projekt OSGE budzi poważny niepokój służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polski. Aby inwestycja mogła zostać zrealizowana, rząd będzie musiał albo przekonać ABW do zmiany zdania, albo pójść na zwarcie i forsować SMR wbrew opinii specjalistów ds. ryzyka.

Najbliższe tygodnie pokażą, czy uda się zażegnać spór na linii ABW-OSGE i wypracować kompromis co do zasad wdrażania w Polsce małych reaktorów jądrowych. Być może będzie to wymagało dodatkowych, wiążących gwarancji bezpieczeństwa ze strony USA. Od tego zależy przyszłość strategicznej współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinie energetyki jądrowej.

Podsumowanie

Kamiński oskarża atomową spółkę nadzorowaną przez Obajtka i Sołowowa o manipulacje

W moim artykule omówiłem głośny spór, jaki wybuchł ostatnio między Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod przewodnictwem ministra Mariusza Kamińskiego a spółką Orlen Synthos Green Energy. Chodzi o strategiczny projekt wdrożenia w Polsce małych reaktorów jądrowych. ABW wydała opinię negatywną, uznając że inwestycja OSGE zagraża bezpieczeństwu państwa. Spółka odpowiedziała zarzutami o niekompetencję.

Przeanalizowałem argumenty obu stron. Z perspektywy OSGE, ABW prowadziła postępowanie w sposób powierzchowny i stronniczy. Z kolei zdaniem Kaminskiego, opinia ABW była poprzedzona dogłębnym ryzykiem, a OSGE manipuluje faktami. Kluczowe pytanie brzmi, czy technologia małych reaktorów SMR faktycznie zagraża Polsce, czy też obawy ABW są przesadzone.

W mojej ocenie, przyszłość całej inwestycji stanęła pod znakiem zapytania. Jeśli rząd będzie chciał realizować projekt OSGE, będzie musiał albo zmienić nastawienie ABW, albo pójść na zwarcie ze służbami. Być może potrzebne będą dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa ze strony USA. Sprawa pokazuje, jak duże kontrowersje budzi w Polsce energetyka jądrowa.

Podsumowując, artykuł rzuca światło na palący problem bezpieczeństwa planowanych inwestycji OSGE i przeciwstawne stanowiska rządu oraz służb specjalnych w tej kwestii. Przedstawiam argumenty obu stron, ale też zadaję kluczowe pytania dotyczące przyszłości polskiej energetyki jądrowej w obliczu sporu na linii ABW-OSGE. Mam nadzieję, że artykuł pobudzi rzeczową debatę na ten temat.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 3.33 Liczba głosów: 3

5 Podobnych Artykułów:

  1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
  2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
  3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  4. Czy nowy film z serii Wonka zdobędzie tytuł kina nr 1 roku?
  5. Czy importowane panele z Azji zagrażają przyszłości branży fotowoltaicznej w Europie?
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły