News

Jenot w Polskim Ekosystemie: Problem z Jadami Ptaków i Żabami

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński13.12.20236 min.
Jenot w Polskim Ekosystemie: Problem z Jadami Ptaków i Żabami
banner

Jenot to zwierzę, które zagraża polskim płazom i ptakom. Te psowate sprowadzone do Europy dla futer z Dalekiego Wschodu zaadaptowały się do miejscowych warunków, rozprzestrzeniając się po całym kontynencie. W Polsce od lat 50. XX wieku jenoty polują na żaby, ryby i ptaki, stanowiąc zagrożenie dla rodzimych gatunków. Umiejętność zapadania w sen zimowy ułatwiła im przetrwanie surowych zim.

Kluczowe wnioski:
 • Jenoty sprowadzone do Europy jako zwierzęta futerkowe zaadaptowały się i zadomowiły.
 • Polując na płazy i ptaki stanowią zagrożenie dla rodzimych gatunków.
 • Rozprzestrzeniły się po całej Polsce wykorzystując umiejętność zapadania w sen zimowy.
 • Od 2022 roku jenot jest w Polsce uznany za gatunek inwazyjny.
 • Możliwe jest teraz odstrzaływanie tych zwierząt przez myśliwych.

Jenoty stanowią realne zagrożenie dla polskich płazów

Jenoty to zwierzęta, które żerują głównie na płazach takich jak żaby czy traszki. W okresie godowym, gdy płazy zbierają się licznie nad zbiornikami wodnymi, jenoty dosłownie je dziesiątkują. Nie mają przed nimi żadnej obrony.

Te sprowadzone niegdyś z Azji kunopodobne od lat 50. XX wieku polują na rodzime gatunki płazów, stanowiąc dla nich realne zagrożenie. Co gorsza, jenoty już na stałe zadomowiły się w polskim ekosystemie i nic nie wskazuje na to, by miały z niego zniknąć.

Bezlitosne polowania w okresie godowym

Jenoty najintensywniej polują na płazy w momencie, gdy te gromadzą się licznie nad zbiornikami wodnymi by się rozmnażać. Właśnie w okresie godowym, gdy żaby i traszki są najbardziej bezbronne, jenoty urządzają na nie bezlitosne polowania, dosłownie je dziesiątkując.

Te azjatyckie kunopodobne nie są wybredne i chętnie zjadają także inne małe kręgowce, jednak to właśnie płazy stanowią ich ulubioną zwierzynę łowną. A niestety nie potrafią się przed drapieżnikiem obronić.

Jenoty wypierają z ekosystemu rodzime gatunki

Jenoty, które z czasem rozprzestrzeniły się po całej Polsce, stanowią realne zagrożenie nie tylko dla płazów, ale generalnie dla rodzimych gatunków zwierząt. Konkurują z nimi o pokarm, a nawet miejsca bytowania.

Jenoty potrafią na przykład wyrzucać z nor borsuki, zajmując je dla siebie. Wchodzą też na drzewa, wypierając z dziupli ptaki czy wiewiórki. Wszystko po to, by zdobyć schronienie na zimę, kiedy to zapadają w sen.

Jenoty nie tylko żerują na rodzimych gatunkach, ale dodatkowo wypierają je z ich naturalnych siedlisk - stanowi to podwójne zagrożenie dla polskiej fauny.

Walka o norę zimową

Jenoty wykazują się dużą bezwzględnością w walce o miejsce, w którym mogłyby spędzić zimę. Potrafią na przykład wyrzucić z nory borsuka, który ją wykopał, po czym zająć ją dla siebie.

Podobnie wchodzą na drzewa i siłą wypierają ptaki lub wiewiórki z ich dziupli, które następnie zajmują, nie licząc się zupełnie z prawowitymi lokatorami tych miejsc.

Czytaj więcej: Tajemnice przyrody: Czy gęsi rzeczywiście przeżywają żałobę po stracie przyjaciół?

Jenoty trafiły do Europy z Dalekiego Wschodu

Jenoty to zwierzęta, które zostały sprowadzone do Europy z Azji - głównie z obszarów Chin, Korei, Japonii czy Kraju Ussuryjskiego. Naturalnie występują na Dalekim Wschodzie.

Do Europy zawędrowały, ponieważ były hodowane przez ludzi dla ich cennych futer. Najpierw trzymano je w klatkach, później zaczęto wypuszczać na wolność, by polować na nie dla sportu i zdobywania okazów.

Kraj Obszar występowania
Chiny północno-wschodnie
Korea cały Półwysep Koreański
Japonia wyspy Honsiu, Sikoku, Kiusiu
Rosja Kraj Ussuryjski

Hodowla na futra i polowania

Jenoty stały się poszukiwanym zwierzęciem futerkowym ze względu na swoje gęste, puszyste futro zimowe. Sprowadzano je więc masowo z Azji i trzymano w klatkach w celach hodowlanych.

Jednak w Związku Radzieckim wpuszczano je również na wolność, by dać możliwość ich odstrzału dla zdobycia futer podczas polowań. To właśnie stamtąd jenoty rozprzestrzeniły się na inne obszary Europy.

Zimowy sen pomógł jenotom przetrwać w Polsce

Jenot w Polskim Ekosystemie: Problem z Jadami Ptaków i Żabami

Kluczowym elementem, który pozwolił jenotom tak dobrze zaadaptować się w polskim ekosystemie, jest ich zdolność do zapadania w głęboki sen zimowy. Dzięki temu mogą przetrwać mroźne zimy, kiedy brakuje pożywienia.

Inne kuny czy psy nie potrafią hibernować. Jenoty natomiast chowają się w norach lub dziuplach i śpią nawet kilka miesięcy, nie martwiąc się poszukiwaniem jedzenia. To pozwoliło im rozprzestrzenić się nawet w surowych, śnieżnych warunkach.

 • Zwierzęta zapadające w sen zimowy potrafią obniżyć temperaturę ciała i spowolnić metabolizm.
 • Dzięki temu ich organizm zużywa bardzo mało energii mimo braku jedzenia.

Bez tego przystosowania jenoty raczej nie byłyby w stanie tak dobrze zaaklimatyzować się w naszym kraju o ostrym, śnieżnym klimacie.

Podsumowanie

W moim artykule przyjrzałem się tematyce zagrożenia, jakie jenoty stanowią dla rodzimych gatunków zwierząt w polskich ekosystemach. Jako kunopodobne sprowadzone do Europy dla futer, te azjatyckie drapieżniki z czasem uciekły i zaadaptowały się, rozprzestrzeniając po Polsce.

Jenoty polują głównie na bezbronne płazy, masowo dziesiątkując je zwłaszcza w okresach godowych przy zbiornikach wodnych. Stanowi to ogromne zagrożenie dla rodzimych gatunków żab i traszek. Ponadto azjatyckie kuny konkurują z borsukami i ptakami o pożywienie oraz miejsca bytowania.

Kluczowe w sprowadzeniu tych zwierząt do Europy było zapotrzebowanie na ich futra, co z kolei doprowadziło do uwolnienia jenotów na wolność. Ich zdolność do zapadania w sen zimowy pozwoliła azjatyckim drapieżnikom zaadaptować się także w surowym klimacie Polski.

Jenoty stanowią zatem realne zagrożenie dla rodzimej fauny. Zadomowiły się w polskich ekosystemach, skąd prawdopodobnie już ich nie wypędzimy. Dlatego musimy nauczyć się z nimi koegzystować, chroniąc nasze rodzime gatunki przed ich presją.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
 2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
 3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły