Budownictwo

Jakie prace można wykonać z dofinansowaniem na ocieplenie domu?

Autor Ida Nowak
Ida Nowak26.04.20246 min.
Jakie prace można wykonać z dofinansowaniem na ocieplenie domu?
banner

Komfort do ocieplenia wybitnie poprawia jakość życia i obniża koszty eksploatacji budynku. Termomodernizacja domu to proces złożony, na szczęście możesz skorzystać z atrakcyjnych dotacji i programów wsparcia finansowego. Dowiedz się, jakie prace możesz wykonać z dofinansowaniem na ocieplenie domu i zacznij oszczędzać na rachunkach już dziś.

Kluczowe wnioski:
 • Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na energooszczędną znacznie ogranicza straty ciepła. Pamiętaj, aby wybrać okna o niskim współczynniku przenikania ciepła.
 • Ocieplenie ścian, dachu i stropu to podstawa termomodernizacji. Prawidłowo dobrana warstwa izolacji skutecznie zatrzymuje ucieczkę ciepła.
 • Opłacalnym źródłem ogrzewania są pompy ciepła oraz kolektory słoneczne, które efektywnie wykorzystują energię odnawialną.
 • Pieniądze na ocieplenie domu możesz pozyskać z programów unijnych, rządowych, a także z gminnych i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.
 • Ocieplenie domu to nie tylko oszczędności finansowe, ale również wygoda termiczna i mniejsza emisja szkodliwych substancji do atmosfery.

Najczęstsze dofinansowane prace przy komforcie ocieplenia

Ocieplenie domu to nie tylko oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, ale również wygoda termiczna i ochrona środowiska. Termomodernizacja budynku z możliwe do ocieplenia składa się z szeregu prac, na które możesz uzyskać atrakcyjne dofinansowanie. Programy wspierające tę inwestycję cieszą się dużą popularnością wśród Polaków - warto więc wykorzystać tę okazję i poprawić komfort mieszkania.

Do najczęściej możliwe do ocieplenia elementów budynku zaliczamy: ściany zewnętrzne, dach, strop, fundamenty oraz stolarkę okienną i drzwiową. Wykonanie kompleksowej termomodernizacji zapewnia maksymalne ograniczenie strat ciepła, a co za tym idzie - niższe koszty ogrzewania. Sprawdź, które prace są dofinansowane i nie zwlekaj z poprawą efektywności energetycznej swojego domu.

Warto pamiętać, że wsparcie finansowe na ocieplenie domu można skumulować, korzystając z różnych źródeł. Przykładowo - dotacja unijna na ocieplenie ścian połączona z preferencyjną pożyczką na wymianę okien to duża oszczędność i szybki zwrot z inwestycji. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.

Zalety ocieplenia domu

Decydując się na ocieplenie domu zyskujesz wiele korzyści:

 • Znacznie niższe rachunki za ogrzewanie - nawet do 70% oszczędności
 • Stałą, komfortową temperaturę w pomieszczeniach, bez nieprzyjemnych przeciągów
 • Zwiększoną wartość nieruchomości na rynku
 • Ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery
 • Możliwość skorzystania z licznych programów wsparcia finansowego

Przygotowanie budynku do komfortu ocieplenia

Zanim przystąpisz do samego ocieplania, niezbędne jest gruntowne przygotowanie budynku. Pierwszym krokiem powinien być audyt energetyczny, który dostarczy kompleksowej oceny aktualnego stanu technicznego domu. Na tej podstawie specjaliści określą zakres niezbędnych robót oraz ich kolejność. Odpowiednie zaplanowanie prac pozwoli zoptymalizować koszty i osiągnąć maksymalną efektywność termomodernizacji.

Jedna z najważniejszych prac przygotowawczych to usunięcie zawilgocenia ścian fundamentowych i piwnic. Wyeliminowanie wilgoci zapobiegnie jej podciąganiu przez nową warstwę izolacji i utracie właściwości termoizolacyjnych. Zazwyczaj proces ten obejmuje izolację przeciwwilgociową, drenaż opaskowy lub wykonanie instalacji odwadniającej.

Jeżeli Twój dom posiada nieszczelną wentylację grawitacyjną, warto ją zmodernizować przed ociepleniem. Nowoczesne systemy wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła znacznie ograniczą straty energii i utrzymają zdrowy mikroklimat pomieszczeń. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku możliwe do ocieplenia poddasza użytkowego.

Ostatnim etapem przygotowawczym powinna być kompleksowa renowacja dachu. Źle ułożona lub zniszczona blacha, dachówki, gont itp. mogą prowadzić do zawilgocenia przegrody i drastycznie obniżyć właściwości termoizolacyjne. Dlatego tak ważna jest dokładna naprawa wszelkich nieszczelności i ubytków przed przystąpieniem do kładzenia warstwy ocieplenia.

Materiały izolacyjne do komfortu ocieplenia

Prawidłowo dobrana izolacja termiczna ma kluczowe znaczenie dla skuteczności procesu możliwe do ocieplenia. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów izolacyjnych, różniących się parametrami technicznymi, pochodzeniem i ceną. Który z nich będzie najlepszy dla Twojego domu? To zależy od wielu czynników, które powinien wskazać audyt energetyczny.

Najpopularniejszymi materiałami termoizolacyjnymi są płyty ze styropianu, wełna mineralna, pianka poliuretanowa oraz materiały naturalne - celuloza, wełna drzewna, konopie. Każdy z nich ma swoje wady i zalety - od ochrony przeciwpożarowej, przez odporność na wilgoć i grzyby, po koszty zakupu i montażu.

Wybierając materiał pod kątem uzyskania wsparcia finansowego, należy zwrócić uwagę na minimalną wymaganą wartość współczynnika przenikania ciepła U dla danego programu. Im lepsza izolacja termiczna, tym większe dofinansowanie można pozyskać. Dodatkowo, przy wyborze materiału warto wziąć pod uwagę jego klasę reakcji na ogień.

Niezależnie od materiału, pamiętaj o zapewnieniu fachowego montażu izolacji. Tylko prawidłowo wykonana warstwa ocieplenia będzie skutecznie chronić dom przed ucieczką ciepła. Równie ważne jest zachowanie szczelności przegrody przez stosowanie odpowiednich taśm, uszczelnień i izolacji narożników.

Termomodernizacja okien dla komfortu ocieplenia

Zdjęcie Jakie prace można wykonać z dofinansowaniem na ocieplenie domu?

Ocieplenie ścian, dachu i stropu to podstawa termomodernizacji, jednak nie wystarczy to, by w pełni zminimalizować rachunki za ogrzewanie. Nawet do 25% strat ciepła przypada na nieszczelne okna i drzwi. Dlatego tak ważna jest możliwe do ocieplenia wymiana starej stolarki okiennej i drzwiowej na nową, energooszczędną.

Najlepszym wyborem będą okna o niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła U, czyli poniżej 1,1 W/(m²•K). Im niższa wartość U, tym lepsza izolacyjność cieplna. Ponadto, stolarka okienna powinna posiadać ciepłą ramę z tzw. ciepłym wzmocnieniem, najlepiej z materiałów o słabym przewodnictwie cieplnym.

Podsumowanie

Termomodernizacja domu to inwestycja, która zwróci się w postaci znacznych oszczędności na ogrzewaniu. Skorzystanie z dofinansowania na możliwe do ocieplenia ścian, dachu, stropu i wymiany okien maksymalnie obniży koszty tej inwestycji. Programy wsparcia często wymagają zastosowania materiałów o określonych parametrach, co gwarantuje wysoki komfort termiczny.

Przed przystąpieniem do ocieplenia konieczne jest odpowiednie przygotowanie budynku, w tym usunięcie wilgoci i zapewnienie prawidłowej wentylacji wnętrz. Tylko fachowy montaż izolacji oraz nowej stolarki okiennej zapewni trwałe efekty możliwe do ocieplenia poddasza i innych obszarów domu. Dla optymalnych korzyści warto też rozważyć ekologiczne źródła ciepła.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ceny bram garażowych - ile kosztuje brama garażowa, bramy garażowe ceny
 2. Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu - Ceny i porady
 3. Ile wat ma piekarnik? Sprawdź moc popularnych urządzeń kuchennych
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Wielkie pieniądze z UE dla gmin na ekologiczne projekty? Potężna kwota powala!
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły