News

Jak zmiany w największej górze lodowej wpłyną na życie Antarktydy?

Autor Ida Nowak
Ida Nowak29.11.20235 min.
Jak zmiany w największej górze lodowej wpłyną na życie Antarktydy?
banner

Oderwanie się ogromnej góry lodowej A23a od Lodowca Szelfowego Filchnera w Antarktydzie może mieć poważne konsekwencje dla całego ekosystemu tego regionu.

Kluczowe wnioski:
  • Góra lodowa będzie dryfować na północ, zmieniając układ prądów morskich i dostęp do pożywienia dla zwierząt.
  • Kolonie pingwinów, fok i innych gatunków na Georgii Południowej mogą zostać poważnie zdezorganizowane.
  • Topnienie góry spowoduje zaburzenia w cyklach rozrodczych i wędrówkach zwierząt.
  • Zwiększone tempo topnienia pokrywy lodowej Antarktydy to efekt zmian klimatycznych.
  • Cały ekosystem antarktyczny może ponieść dotkliwe straty w wyniku tego zjawiska.

Oderwanie się największej góry lodowej

Ogromna góra lodowa A23a o powierzchni 4000 kilometrów kwadratowych oderwała się po 37 latach od Lodowca Szelfowego Filchnera w Antarktydzie. Była z nim złączona od 1986 roku. Jej masa jest porównywalna do obszaru dużych metropolii europejskich jak Warszawa czy Londyn. Grubość lodu w tej górze lodowej sięga nawet 400 metrów.

Zjawisko oderwania się pól lodowych od Antarktydy zachodzi cyklicznie, jednak w ostatnich latach tempo tego procesu wyraźnie przyspieszyło. Może to być konsekwencją globalnego ocieplenia. Góra lodowa A23a straciła bowiem przyczepność do dna morskiego i oderwała się.

Dryfująca góra lodowa

Aktualnie ogromna bryła lodu dryfuje swobodnie po Morzu Weddella na północ w kierunku Atlantyku Południowego. Porusza się w okolicach Półwyspu Antarktycznego i jest monitorowana przez naukowców badających wpływ tego zjawiska na ekosystem.

Potężna góra lodowa stanowi realne zagrożenie dla statków pływających w tym rejonie. Jej dryf może także wywrzeć ogromny wpływ na życie zwierząt zamieszkujących Antarktydę.

Wpływ na kierunki wędrówek zwierząt

Ruch pływającej góry lodowej A23a nie jest tylko ciekawym zjawiskiem przyrodniczym. Przemieszczanie się tej masy lodu może zmienić układ prądów morskich, kierunki wędrówek zwierząt i rozmieszczenie ich siedlisk w Antarktyce.

Szczególne zagrożenie dotyczy kolonii fok, pingwinów i innych gatunków ptaków zamieszkujących Georgię Południową. Pojawienie się tam ogromnej, topniejącej góry lodowej z pewnością zdezorganizuje ich życie i doprowadzi do zmian behawioralnych.

Zaburzenia cyklów życiowych

Spodziewane są poważne zakłócenia w dostępie tych zwierząt do pożywienia, co zaburzy ich rozród oraz cykle migracyjne. Ucierpią zarówno osobniki dorosłe, jak i młode, które są żywione przez rodziców.

Skutki tych zmian mogą być odczuwalne przez wiele lat. Już teraz obserwowany jest wzmożony ruch grup zwierząt, być może poszukujących nowych żerowisk i bezpiecznych tras wędrówek.

Czytaj więcej: Czy gigant energetyki odnawialnej planuje nowe projekty w Polsce? Dowiedz się więcej!

Zagrożenie dla pingwinów i fok

Naukowcy ostrzegają, że pojawienie się dryfującej góry lodowej w pobliżu Georgii Południowej może mieć katastrofalne skutki dla tamtejszych pingwinów i fok. Są to kolosalne kolonie liczące dziesiątki a nawet setki tysięcy osobników.

To jest jak trzęsienie ziemi. Zdarza się co jakiś czas, ale powoduje zniszczenia - mówi Chad Greene z NASA.

Zdaniem ekspertów zmiany wywołane tym zjawiskiem przyrodniczym mogą być porównywalne do katastrofy naturalnej. Prawdopodobnie konieczna będzie interwencja człowieka, aby zapobiec masowemu ginięciu zwierząt.

Możliwe działania interwencyjne

Rozważane są projekty zatrzymania góry lodowej lub odwrócenia jej toru za pomocą lodzi specjalnie do tego przygotowanych. Trwają analizy, czy ta kosztowna operacja nie wyrządzi więcej szkód niż pożytku.

Jeśli zostanie podjęta, będzie to bezprecedensowa akcja ratowania antarktycznej fauny przed skutkami zmian klimatycznych.

Przyspieszone topnienie pokrywy lodowej

Jak zmiany w największej górze lodowej wpłyną na życie Antarktydy?

Zdaniem naukowców NASA, zjawiska pękania i oderwania się fragmentów pokrywy lodowej Antarktydy zachodzą obecnie znacznie szybciej niż w przeszłości.

Wielkość oderwanej góry lodowej Rok oderwania
4000 km2 (A23a) 2023
4320 km2 (A76) 2021

Świadczy to najprawdopodobniej o postępującym procesie globalnego ocieplenia. Topniejąca pokrywa lodowa traci masę szybciej niż jest ona uzupełniana przez opady śniegu.

Zjawiska pękania pól lodowych mogą uruchomić lawinowy proces dalszego topnienia. Prowadzi to do podniesienia poziomu wód oceanicznych i zagrożenia dla nisko położonych obszarów lądowych na całym świecie.

Konsekwencje dla ekosystemu antarktycznego

Eksperci przestrzegają, że skutki zmian zachodzących obecnie w Antarktyce mogą być odczuwalne na całym świecie. Ten ogromny kontynent pokryty lodem odgrywa kluczową rolę w globalnych systemach klimatycznych.

Ocieplenie i topnienie pokrywy lodowej zaburzą krążenie prądów morskich, doprowadzą do wymierania gatunków zwierząt i roślin, a także podniesienia poziomu oceanów.

Należy podjąć zdecydowane działania mające na celu zahamowanie tych niepokojących zmian klimatycznych, zanim będzie za późno.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 10 kW: Dzienna produkcja kWh
  2. Zarobki przedstawiciela handlowego - ile zarabia handlowiec?
  3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły