Pompy ciepła

Jak wybrać odbiornik do pompy ciepła? Webinar o grzejnikach i klimakonwektorach

Autor Ida Nowak
Ida Nowak19.12.20234 min.
Jak wybrać odbiornik do pompy ciepła? Webinar o grzejnikach i klimakonwektorach
banner

Klimakonwektor panasonic to doskonały wybór do pompy ciepła - wydajny, energooszczędny i zapewniający komfort termiczny. Podczas bezpłatnego webinaru dowiesz się, jak dobrać optymalny odbiornik ciepła - grzejniki lub klimakonwektory. Eksperci wyjaśnią różnice, zasady doboru i montażu, abyś mógł cieszyć się najwyższym komfortem przy niskich rachunkach.

Kluczowe wnioski:

 • Grzejniki convey z pompą to tańsze rozwiązanie, ale klimakonwektory lepiej radzą sobie z chłodzeniem.
 • Klimakonwektory montuje się na ścianie lub w suficie, grzejniki przykalibrowane ustawiamy pod oknami.
 • Temperaturę w pomieszczeniach z grzejnikami/klimakonwektorami sterujemy za pomocą zaworów termostatycznych lub siłowników.
 • Rozstaw grzejników/klimakonwektorów zależy od wielkości pomieszczenia - im większe, tym więcej odbiorników potrzeba.
 • Najlepszy efekt daje połączenie kilku rodzajów odbiorników, np. ogrzewanie podłogowe z klimakonwektorami.

Jakie grzejniki pasują do pompy ciepła?

Najpopularniejszym rozwiązaniem do współpracy z pompą ciepła są grzejniki płytowe stalowe lub aluminiowe. Tego typu konstrukcja grzejnika zapewnia szybki rozgrzew przy stosunkowo niskiej temperaturze zasilania około 35-55°C.

Klasyczne grzejniki żeliwne ze względu na dużą bezwładność cieplną nadają się gorzej. Zaletą paneli grzejnych jest też ich niewielka głębokość, dzięki czemu zajmują mało miejsca na ścianie.

Ile grzejników dobrać do domu z pompą ciepła?

Liczbę konwektorów dobiera się w oparciu o obliczenia zapotrzebowania na moc cieplną budynku. W praktyce na 10 m2 przy wysokości pomieszczeń 2,5 m wystarczy zazwyczaj dobrać panel grzejny o mocy około 600-800 W.

Warto też pamiętać, żeby grzejniki umieszczać przy najbardziej newralgicznych pod względem strat ciepła miejscach, czyli przy oknach, a także ścianach zewnętrznych.

Jak działają klimakonwektory i ogrzewanie płaszczyznowe z pompą ciepła?

Klimakonwektory są bardziej zaawansowanymi urządzeniami grzewczymi, które oprócz funkcji ogrzewania posiadają również możliwość chłodzenia w lecie.

Zwykle montowane są w suficie lub na ścianie. Ciepłe powietrze unoszone jest do góry i rozchodzi się po całym pomieszczeniu. To zapewnia bardzo szybkie uzyskanie komfortowej temperatury.

Jak połączyć klimakonwektory z pompą ciepła?

Klimakonwektory podłącza się bezpośrednio do instalacji, która rozprowadza czynnik grzewczy z pompy ciepła. Najczęściej spotyka się układy dwururowe albo czterorurowe, gdzie dodatkowe rurki służą do funkcji chłodzenia.

W przeciwieństwie do grzejników, klimakonwektory nie wymagają zaworów termostatycznych, gdyż samodzielnie kontrolują dopływ ciepła w zależności od nastawionej temperatury w pomieszczeniu.

 • Grzejniki convey z pompą to tańsze rozwiązanie, ale klimakonwektory lepiej radzą sobie z chłodzeniem.
 • Klimakonwektory montuje się na ścianie lub w suficie, grzejniki przykalibrowane ustawiamy pod oknami.

Czytaj więcej: Optymalizacja dla CTR: Jak skutecznie zachęcać do kliknięć nie ujawniając głównych informacji w tytule

Na co zwrócić uwagę przy doborze pompy ciepła do systemu z grzejnikami?

Aby pompa ciepła efektywnie współpracowała z grzejnikami, należy dopasować jej parametry wyjściowe do wymagań danego typu grzejników.

Rodzaj grzejnika Zalecana temp. zasilania
Panelowe stalowe/aluminiowe 35-55°C
Tradcyjne żeliwne >60°C

Należy też zwrócić uwagę na rodzaj czynnika po stronie dolnego źródła - niektóre pompy pracują na czynnikach niemieszających się z wodą, co komplikuje podłączenie grzejników.

Ważny jest również prawidłowy dobór mocy pompy ciepła do zapotrzebowania na ogrzewanie budynku w sezonie grzewczym.

Nie wolno zapomnieć też o sterowaniu i automatyce - nowoczesne pompy ciepła zazwyczaj wyposażone są w zaawansowane regulatory pozwalające na bardzo precyzyjne dostosowanie parametrów pracy urządzenia.

Jak ustawić temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach?

W przypadku grzejników konieczne jest stosowanie zaworów termostatycznych, które automatycznie odcinają lub przepuszczają czynnik grzewczy, aby utrzymać stałą, ustaloną temperaturę.

Można też podłączyć grzejniki do inteligentnego systemu sterowania, gdzie za pomocą aplikacji mobilnej ustawimy różne harmonogramy i temperatury w każdym pomieszczeniu.

Zarówno grzejniki, jak i klimakonwektory można z powodzeniem stosować z nowoczesnymi pompami ciepła. Trzeba tylko zwrócić uwagę na odpowiedni dobór parametrów i sposób regulacji

Jak połączyć ogrzewanie podłogowe i klimakonwektory?

Jak wybrać odbiornik do pompy ciepła? Webinar o grzejnikach i klimakonwektorach

Bardzo dobrym i często stosowanym rozwiązaniem jest połączenie ogrzewania podłogowego z klimakonwektorami.

Ogrzewanie płaszczyznowe zapewnia stały, bezobsługowy komfort cieplny. Z kolei klimakonwektory doskonale nadają się do szybkiego dogrzania pomieszczenia, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jak sterować połączonymi systemami grzewczymi?

Najwygodniej zastosować sterowniki z modułami do obsługi stref grzewczych. Wtedy z łatwością ustawimy np. stałą temperaturę zasilania dla ogrzewania podłogowego i dodatkowo temperaturę w pomieszczeniach dla klimakonwektorów.

Oczywiście obydwa rodzaje odbiorników ciepła podłączamy do wspólnej instalacji, którą zasila pompa ciepła. Rozdział na strefy odbywa się już na poziomie rozdzielaczy.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
 2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
 3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 4. Rewolucyjne wykorzystanie niedopałków na Litwie - czy Polacy podążą za tendencją?
 5. Czy importowane panele z Azji zagrażają przyszłości branży fotowoltaicznej w Europie?
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły