Fotowoltaika

Jak wiele kosztuje fotowoltaika na raty? Odkryj teraz!

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński19.12.20237 min.
Jak wiele kosztuje fotowoltaika na raty? Odkryj teraz!
banner

Fotowoltaika na raty to obecnie bardzo popularny sposób na sfinansowanie instalacji PV bez angażowania własnych środków. W artykule przybliżamy, jak działają kredyty na montaż paneli słonecznych, ile wynosi oprocentowanie i jaki jest całkowity koszt takiej inwestycji w zależności od długości okresu kredytowania. Analizujemy konkretną ofertę finansowania fotowoltaiki ratami i porównujemy opłacalność pożyczki na 5, 7 oraz 10 lat. Podpowiadamy również, kiedy najbardziej opłaca się wziąć kredyt na instalację PV i jakie są zalety dłuższego okresu spłaty. Zapraszamy do lektury i poznania kosztów montażu paneli słonecznych na raty!

Kluczowe wnioski:
 • Kredyt na fotowoltaikę ma niskie oprocentowanie, zazwyczaj 3-4% w skali roku.
 • Im dłuższy okres kredytowania, tym wyższy całkowity koszt odsetek od pożyczki.
 • Krótszy okres spłaty (5 lat) jest najbardziej opłacalny, ale oznacza wyższą miesięczną ratę.
 • Zaletą dłuższego kredytu (7-10 lat) jest niższa miesięczna rata, nawet poniżej rachunku za prąd.
 • Kredyt na fotowoltaikę można spłacić wcześniej bez dodatkowych kosztów odsetek.

Jakie są najpopularniejsze sposoby finansowania fotowoltaiki?

Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością w Polsce, jednak wysokie koszty montażu paneli słonecznych stanowią barierę dla wielu osób. Główne sposoby finansowania tej inwestycji to środki własne inwestora, dotacje z programów takich jak „Mój Prąd” oraz kredyty i pożyczki bankowe.

Ze względu na skomplikowane procedury, niewystarczającą pulę środków w programach dotacyjnych oraz wymagania stawiane przed inwestorami, coraz bardziej popularnym rozwiązaniem staje się fotowoltaika na raty. Świadczą o tym głosy przedstawicieli firm montażowych, według których rośnie zainteresowanie tą formą finansowania.

Fotowoltaika na kredyt pozwala sfinansować 100% kosztów inwestycji bez angażowania oszczędności i podjąć decyzję o budowie instalacji PV bez wcześniejszego gromadzenia środków. Dlatego dla wielu osób jest to obecnie najwygodniejsza ścieżka do założenia paneli słonecznych.

Kredyty bankowe na fotowoltaikę

Banki coraz chętniej finansują projekty z zakresu OZE, dostrzegając w nich dobry biznes. W ofercie kilku banków znajdziemy specjalne kredyty przeznaczone właśnie na instalacje PV. Są to m.in. BNP Paribas, Alior Bank czy Santander Consumer Bank. Kredyty te cechują się zazwyczaj niskim oprocentowaniem, a okres spłaty sięga nawet 10 lat.

Czy instalacja fotowoltaiczna na raty to dobra opcja?

Decydując się na finansowanie fotowoltaiki w formie kredytu, należy wziąć pod uwagę zarówno zalety, jak i wady takiego rozwiązania. Bez wątpienia ogromną zaletą jest możliwość sfinansowania 100% kosztów inwestycji bez angażowania oszczędności. Ponadto kredyty na PV charakteryzują się niskim oprocentowaniem, a raty często nie przekraczają wysokości miesięcznych rachunków za prąd.

Wadą kredytów jest natomiast konieczność poniesienia dodatkowych kosztów w postaci odsetek, które mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych w zależności od kwoty i okresu finansowania. Im dłuższy okres kredytowania, tym odsetki będą wyższe.

Fotowoltaika na raty to obecnie najwygodniejsza i najpopularniejsza forma finansowania paneli słonecznych. Mimo konieczności zapłaty odsetek, niskie oprocentowanie i wygoda tego rozwiązania przemawiają na jego korzyść.

Biorąc pod uwagę zarówno wady, jak i zalety, należy więc uznać, że finansowanie instalacji fotowoltaicznej na raty jest dobrą i opłacalną opcją dla większości inwestorów zainteresowanych montażem paneli słonecznych.

Czytaj więcej: Ranking falowników fotowoltaicznych 2020 - sprawdź które modele są najlepsze!

Ile wynosi oprocentowanie kredytu na fotowoltaikę?

Oprocentowanie kredytów przeznaczonych konkretnie na instalacje fotowoltaiczne jest zazwyczaj dość niskie i wynosi około 3-4% w skali roku. Jest to zdecydowanie mniej niż w przypadku popularnych kredytów konsumenckich czy kredytów ratalnych.

Przykładowo, wg oferty BNP Paribas oprocentowanie kredytu na PV kształtuje się następująco:

 • do 5 lat – 3% w skali roku
 • od 5 do 10 lat – 3,6% w skali roku

Zatem nawet przy maksymalnym okresie kredytowania, sięgającym 10 lat, oprocentowanie nie przekracza 4% rocznie. To zdecydowanie mniej niż np. w przypadku chociażby kredytów ratalnych na zakup sprzętu AGD czy RTV, gdzie oprocentowanie sięga nawet 10-20% w skali roku.

Jak długo najlepiej spłacać kredyt na instalację PV?

Jak wiele kosztuje fotowoltaika na raty? Odkryj teraz!

Wybierając okres kredytowania na fotowoltaikę należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Z jednej strony im dłuższy okres spłaty kredytu, tym niższa miesięczna rata. Z drugiej jednak strony wydłużenie czasu kredytowania powoduje wzrost kosztów z tytułu odsetek.

Okres kredytu Łączna kwota do spłaty
5 lat 28 674 zł
7 lat 30 424 zł
10 lat 33 048 zł

Jak widać na podstawie powyższego zestawienia, najkorzystniej jest spłacać kredyt na instalację PV przez okres 5 lat. Mimo wyższej miesięcznej raty, łączna kwota odsetek jest w tym przypadku najniższa i wynosi jedynie 4 374 zł.

Ile kosztuje fotowoltaika na raty przez 5, 7 lub 10 lat?

Koszt instalacji fotowoltaicznej finansowanej na raty jest oczywiście tym wyższy, im dłuższy jest okres kredytowania. Analizując konkretny przykład kredytu w kwocie 24 300 zł, całkowite koszty kształtują się następująco:

 • 5 lat (60 rat) – 28 674 zł
 • 7 lat (84 raty) – 30 424 zł
 • 10 lat (120 rat) – 33 048 zł

Różnica pomiędzy najkrótszym (5 lat) a najdłuższym okresem spłaty (10 lat) wynosi więc aż 4 374 zł. Im więc dłuższy czas kredytowania, tym wyraźnie wyższy całkowity koszt zadłużenia z tytułu odsetek od kredytu na instalację PV.

Jak duża jest różnica w koszcie kredytu na różny okres?

Porównując koszt fotowoltaiki finansowanej na raty przez 5, 7 oraz 10 lat nietrudno zauważyć wyraźne różnice w łącznych należnościach z tytułu zaciągniętego kredytu:

 • Różnica między 5 a 7 latami wynosi 1 750 zł
 • Różnica między 5 a 10 latami to aż 4 374 zł

Im więc dłuższy okres kredytowania instalacji PV, tym wyższy całkowity koszt odsetek od zaciągniętego kredytu. Warto to mieć na uwadze decydując się na fotowoltaikę na raty. Oczywiście przy wyborze okresu spłaty należy też brać pod uwagę miesięczny budżet i możliwość udźwignięcia poszczególnych rat kredytu.

Czy można wcześniej spłacić kredyt na instalację fotowoltaiczną?

Kredyty na fotowoltaikę umożliwiają wcześniejszą spłatę zadłużenia, bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów. Oznacza to możliwość zwrotu całości lub części kwoty kredytu przed ustalonym terminem bez konieczności zapłaty odsetek za pozostały okres finansowania.

Dzięki temu, gdy np. po 2 latach od zaciągnięcia 5-letniego kredytu na instalację PV znajdziemy dodatkowe środki, możemy spłacić pozostałą kwotę kredytu bez żadnych dodatkowych kosztów odsetkowych.

Możliwość wcześniejszej spłaty kredytu na fotowoltaikę bez dodatkowych kosztów z tytułu odsetek jest zdecydowanie korzystna dla klientów i z pewnością warta uwagi przy wyborze oferty kredytowej.

Jakie są zalety kredytu na fotowoltaikę na dłuższy okres?

Wydłużając okres kredytowania instalacji fotowoltaicznej musimy się liczyć z wyższymi kosztami z tytułu odsetek, jednak takie rozwiązanie ma też swoje zalety. Główną korzyścią jest przede wszystkim niższa miesięczna rata.

Przy 10-letnim finansowaniu rata może wynosić tyle, ile średni rachunek za prąd, dzięki czemu inwestycja w fotowoltaikę zaczyna się zwracać praktycznie od pierwszego miesiąca.

niższa rata może być często jedynym wyjściem dla osób dysponujących niewielkim miesięcznym budżetem. Ponadto daje gwarancję, że rachunki za energię elektryczną nie wzrosną przez cały 10-letni okres kredytowania.

Reasumując, wydłużenie okresu kredytu na instalację PV jest więc często opłacalną opcją dla osób o niskich dochodach, pozwalającą na obniżenie miesięcznych kosztów energii elektrycznej od pierwszych miesięcy po montażu paneli słonecznych.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 10 kW: Dzienna produkcja kWh
 2. Zarobki przedstawiciela handlowego - ile zarabia handlowiec?
 3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły