Pompy ciepła

Jak pompa ciepła sprosta zimie? Odpowiedź prosto od producentów

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński29.12.20236 min.
Jak pompa ciepła sprosta zimie? Odpowiedź prosto od producentów
banner

Zbliża się zima, więc wielu posiadaczy pomp ciepła zastanawia się, czy ich urządzenia poradzą sobie w niskich temperaturach i opadach śniegu. Kluczowe jest odpowiednie zadaszenie pompy ciepła, które ochroni ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W artykule eksperci udzielają praktycznych porad, jak przygotować pompę ciepła oraz dom na nadejście zimy. Wyjaśniają także, jak zareagować, gdyby jednostka zewnętrzna została zasypana śniegiem.

Kluczowe wnioski:

 • Warto zadbać o optymalne umiejscowienie i zadaszenie jednostki zewnętrznej, by chronić ją przed śniegiem i wilgocią.
 • Należy regularnie serwisować pompę ciepła, aby zapewnić jej sprawne i bezawaryjne działanie w sezonie grzewczym.
 • W razie obfitych opadów konieczne jest odśnieżanie jednostki zewnętrznej, aby nie dopuścić do spadku jej wydajności.
 • Odpowiedni dobór parametrów pompy ciepła do lokalnych warunków klimatycznych zwiększa jej odporność na niskie temperatury.
 • Mimo odszraniania, przy stałej wilgoci może dojść do oblodzenia wymiennika ciepła, stąd zalecane jest profesjonalne przeglądy instalacji.

Czy pompy ciepła są odporne na zimę i śnieg? Wskazówki ekspertów

Zima to dla wielu posiadaczy pomp ciepła trudny okres. Niskie temperatury, opady śniegu i zwiększona wilgotność mogą negatywnie wpływać na pracę tych urządzeń. Dlatego przed nadejściem mrozów warto odpowiednio przygotować swoją instalację grzewczą. Eksperci radzą, jak to zrobić.

Przede wszystkim istotny jest właściwy montaż jednostki zewnętrznej. Powinna ona zostać umieszczona w miejscu osłoniętym przed opadami śniegu, np. pod zadaszeniem. Ważne jest też odpowiednie podwyższenie nad ziemią, aby śnieg nie blokował przepływu powietrza.

Niezbędne są również regularne przeglądy serwisowe. Pozwalają one wykryć ewentualne usterki oraz zapewniają sprawne działanie pompy ciepła przez cały sezon grzewczy. Częstotliwość przeglądów zależy od zaleceń producenta, zwykle są one wykonywane dwa razy w roku.

Warto także zwrócić uwagę na parametry techniczne urządzenia. Niektóre modele pomp ciepła zostały specjalnie przystosowane do działania w ekstremalnie niskich temperaturach. Ich zakup to dodatkowa gwarancja bezproblemowej pracy w mroźne, śnieżne dni.

Jak reagować, gdy śnieg zasypie jednostkę zewnętrzną?

Czasem zdarzają się bardzo intensywne opady śniegu, które mogą całkowicie zasypać jednostkę zewnętrzną. Jak wtedy postępować? Przede wszystkim należy jak najszybciej odśnieżyć urządzenie. Inaczej może dojść do spadku jego wydajności lub nawet uszkodzenia.

Specjaliści radzą używać do tego celu sprężonego powietrza. Pozwoli to łatwo usunąć śnieg nawet z trudno dostępnych miejsc, takich jak wentylatory czy lamele wymiennika ciepła.

Regularne kontrolowanie jednostki zewnętrznej po intensywnych opadach i usuwanie nadmiaru śniegu powinno wejść w nawyk każdemu posiadaczowi pompy ciepła. To prosty, ale niezwykle istotny element dbania o sprawność całej instalacji.

Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną pompy ciepła, by uniknąć zasypania śniegiem?

Lokalizacja jednostki zewnętrznej ma kluczowe znaczenie dla ochrony pompy ciepła przed zimowymi opadami. Gdzie najlepiej ją zamontować, aby uniknąć problemów ze śniegiem? Eksperci mają w tej kwestii jednoznaczne zalecenia.

Najlepiej zamontować jednostkę w miejscu uniemożliwiającym zasypanie wentylatorów śniegiem - mówi Sylwia Sowa, ekspert marki Viessmann.

Idealnym rozwiązaniem jest więc odpowiednie zadaszenie. Może to być np. daszek ochronny lub śniegołap. Skutecznie zatrzymają one opadający śnieg.

Dobrze jest też zamontować pompę ciepła na specjalnym postumencie, podwyższającym ją o co najmniej 50 cm nad ziemią. Pomoże to uniknąć bezpośredniego styku ze śniegiem i lodem.

Nie zaleca się natomiast instalacji tuż pod okapem dachu. Spadająca z niego masa śniegu może z łatwością przysypać jednostkę zewnętrzną.

Gdzie jeszcze nie montować pompy ciepła?

Oprócz nieumieszczania pompy ciepła w zasięgu opadającego śniegu, jest jeszcze kilka lokalizacji, których specjaliści kategorycznie odradzają.

Są to m.in.:

 • narożniki budynków
 • wnęki ścienne
 • przestrzeń między ścianami

Montaż w takich miejscach może bowiem prowadzić do tzw. „krótkiego spięcia” między strumieniami powietrza. Skutkuje to m.in. problemami z odszranianiem oraz obniżeniem wydajności.

Czytaj więcej: Odkryj sekrety geotermalnych pomp ciepła na osiedlu: Testy ruszyły!

Jak przygotować dom i instalację pompy ciepła na sezon zimowy?

Przygotowanie na zimę jest kluczowe, by pompa ciepła bezproblemowo funkcjonowała w niskich temperaturach. Co zrobić, by mieć pewność, że nasze urządzenie poradzi sobie ze śniegiem i mrozem?

Podstawą są regularne, wykonywane minimum dwa razy w roku przeglądy serwisowe. Pozwolą wychwycić ewentualne usterki i zapewnią sprawną pracę również w najbardziej mroźne dni.

Konieczne jest też odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią. W tym celu warto zaizolować rury czynnika grzewczego narażone na kontakt z niską temperaturą. Zapobiegnie to ich zamarzaniu i potencjalnemu pęknięciu.

Nie można też zapomnieć o uszczelnieniu otworów w ścianach, przez które przechodzą przewody i rury. Szczelina między rurą a ścianą stwarza ryzyko dostania się wilgoci do wnętrza domu.

Te proste kroki pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek związanych ze śniegiem i mrozem. Dzięki nim nasza pompa ciepła bez przeszkód przetrwa zimę.

Wymiana powietrza a ryzyko „krótkiego spięcia”

Oprócz zabezpieczenia elementów zewnętrznych warto też zadbać o prawidłową cyrkulację powietrza wewnątrz budynku. Unikniemy dzięki temu tzw. „krótkiego spięcia”.

Powstaje ono, gdy strumień zimnego powietrza z jednostki zewnętrznej miesza się ze świeżym, ciepłym powietrzem z wnętrza domu. Utrudnia to m.in. proces odszraniania parownika.

Aby temu zapobiec, należy zapewnić swobodny przepływ powietrza przez wszystkie pomieszczenia. Regularne wietrzenie pomoże uniknąć kumulacji chłodnego powietrza w jednym miejscu.

Jakie działania podjąć, gdy śnieg zasypie jednostkę zewnętrzną pompy ciepła?

Jak pompa ciepła sprosta zimie? Odpowiedź prosto od producentów

Obfite opady śniegu mogą całkowicie zasypać jednostkę zewnętrzną. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, grożąca spadkiem wydajności lub nawet poważną awarią. Jak zareagować, gdy do tego dojdzie?

Przede wszystkim trzeba jak najszybciej usunąć nadmiar śniegu otaczającego urządzenie. Inaczej może dojść do zablokowania odpływu wody z procesu odszraniania. Skutkiem będzie gwałtowny wzrost oblodzenia i w efekcie uszkodzenie pompy.

Fachowcy radzą, że do odśnieżania jednostki zewnętrznej najlepiej używać sprężonego powietrza. Skutecznie pozwala ono usuwać masę śniegu nawet z trudnodostępnych miejsc, takich jak wloty powietrza.

Regularnie kontroluj zaśnieżenie wokół pompy ciepła Powinno wejść w nawyk, zwłaszcza po intensywnych opadach.
Usuwaj nagromadzony śnieg Niedopuszczenie do nadmiernego zaśnieżenia jednostki zewnętrznej to podstawa.
Stosuj sprężone powietrze Pomoże łatwo i skutecznie usunąć śnieg nawet z trudnodostępnych miejsc.

Stosując się do tych zaleceń, można bez problemów uporać się z zasypaniem pompy ciepła śniegiem i zapobiec potencjalnym szkodom.

Czy śnieg uszkadza jednostkę zewnętrzną pompy ciepła? Odpowiedź ekspertów

Czy opady śniegu lub wilgoć mogą realnie zaszkodzić jednostce zewnętrznej pompy ciepła? Specjaliści są w tej kwestii raczej zgodni.

- Dopóki urządzenie pracuje prawidłowo, jest odporne na typowe warunki atmosferyczne. Charakteryzuje się wysokim stopniem szczelności - mówi Sylwia Sowa z Viesmanna.

Co innego, gdy śnieg całkowicie przysypie pompę. Wtedy już realnie zagraża jej działaniu, ponieważ ogranicza wentylację i przepływ powietrza.

Jedynym mankamentem narażenia jednostki zewnętrznej na niskie temperatury i wilgoć jest ryzyko oblodzenia parownika. Standardowo jest on regularnie odszraniany, ale mimo to może dochodzić do stopniowego osadzania się lodu.

Dlatego eksperci radzą, by przed sezonem zimowym zlecić profesjonalny przegląd instalacji. Pozwoli to wychwycić i uprzedzić ewentualne problemy z oblodzeniem parownika.

Kiedy oblodzenie parownika stanowi zagrożenie?

Do oblodzenia parownika w pewnym stopniu dochodzi w każdej pompie ciepła, zwłaszcza gdy temperatury spadają poniżej zera. Nie jest to jednak powód do niepokoju, o ile regularnie przeprowadzany jest automatyczny cykl odszraniania.

Zagrożenie pojawia się wtedy, gdy lód zaczyna się nadmiernie kumulować i odkładać zbyt grubą warstwą. Może to prowadzić np. do blokowania przepływu powietrza. Dochodzi wtedy do znacznego obniżenia wydajności pompy.

Dlatego warto obserwować urządzenie i w razie zauważenia niepokojących objawów wezwać serwis. Specjaliści oczyszczą wówczas parownik i sprawdzą poprawność działania układu odszraniania.

banner

Najczęstsze pytania

Zgodnie z zaleceniami producentów, przeglądy pomp ciepła powinny być wykonywane minimum dwa razy w roku, najlepiej co 6 miesięcy - przed sezonem grzewczym i przed latem. Regularna kontrola pozwala wychwycić usterki oraz przeprowadzić konieczne prace konserwacyjne, znacząco wydłużając żywotność urządzenia.

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła powinna znajdować się w dobrze oświetlonym i przewiewnym miejscu, z dala od okapów i innych elementów, z których mógłby spadać śnieg. Ważne jest także umieszczenie urządzenia na podwyższeniu, min. 50 cm nad gruntem, co poprawia wentylację i odpływ wody.

W przypadku zalegania zbyt dużej ilości śniegu na obudowie jednostki zewnętrznej pompy ciepła, należy delikatnie, zamiatanymi ruchami usunąć go za pomocą miotły lub drewnianej łopaty. Nie wolno dopuścić do całkowitego zasypania urządzenia.

W przypadku zamarznięcia pompy ciepła, należy na krótko odłączyć zasilanie, a następnie mechanicznie strząsnąć lód z parownika lub użyć strumienia ciepłej wody/powietrza. Po przywróceniu zasilania urządzenie automatycznie przejdzie w tryb odszraniania.

Aby zabezpieczyć pompę ciepłą na zimę, trzeba przeprowadzić przegląd przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, sprawdzić szczelność układu chłodniczego oraz stan izolacji rur. Ważna jest też kontrola otoczenia i usuwanie liści, gałęzi czy śniegu mogących ograniczać wentylację.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
 2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
 3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły