Fotowoltaika

Jak falownik wpływa na moc instalacji PV z magazynem energii?

Autor Ida Nowak
Ida Nowak22.12.20236 min.
Jak falownik wpływa na moc instalacji PV z magazynem energii?
banner

Schemat instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii wydaje się prosty - dodajemy akumulatory do istniejącego układu paneli PV i falownika. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Okazuje się, że moc falownika może mieć kluczowe znaczenie przy łączeniu magazynu energii z mikroinstalacją fotowoltaiczną. W niektórych przypadkach może bowiem dojść do sumowania mocy tych dwóch urządzeń, co skutkuje koniecznością zwiększenia mocy przyłączeniowej.

Kluczowe wnioski:

 • Moc falownika decyduje, czy magazyn energii sumuje się z mocą instalacji PV.
 • Aby uniknąć sumowania mocy, falownik powinien mieć nieco niższą moc niż instalacja PV.
 • Jeśli moc falownika + magazynu > moc instalacji PV, musimy zwiększyć moc przyłączeniową.
 • W programie Mój Prąd moc magazynu może być wyższa od mocy instalacji PV.
 • Przy dodawaniu modułu PV uważajmy, aby nie przekroczyć limitu 10 kW mocy.

Czy magazyn energii sumuje się z mocą instalacji fotowoltaicznej?

Kwestia sumowania mocy magazynu energii z mocą instalacji PV była do niedawna istotnym problemem dla wielu prosumentów. Zgodnie z przepisami, jeśli moc zainstalowanego magazynu przekraczała moc mikroinstalacji fotowoltaicznej, należało sumować te moce przy wyliczaniu mocy przyłączeniowej budynku.

Oznaczało to konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów - zwiększenia mocy przyłączeniowej sieci elektrycznej w budynku. Było to sporym obciążeniem, szczególnie dla osób inwestujących w niewielkie, kilkukilowatowe instalacje PV.

Zmiany w przepisach dotyczące sumowania mocy

Na szczęście pod koniec 2022 roku wprowadzono zmiany w przepisach, które w pewien sposób rozwiązują ten problem. Nowelizacja ustawy z 15 grudnia 2022 roku stanowi, że o ile moc magazynu energii elektrycznej nie przewyższa mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych, to nie dodaje się jej do mocy mikroinstalacji PV.

Innymi słowy, jeśli ktoś posiada instalację o mocy 5 kW i dokupi magazyn o mocy 3 kW, to nadal będzie traktowany jako prosument z mikroinstalacją 5 kW. Nie będzie musiał dokonywać zmian w umowie z operatorem sieci elektroenergetycznej.

Kiedy moc magazynu nie jest doliczana do mocy instalacji PV?

Niestety, jak to często bywa z nowymi przepisami, pojawiają się wątpliwości co do ich interpretacji. W omówionym przypadku budzi kontrowersje zapis mówiący, że moce magazynu i instalacji PV nie sumują się, jeśli "łączna moc możliwa do wprowadzenia do sieci dystrybucyjnej przez mikroinstalację z magazynem energii jest nie większa niż moc zainstalowana elektryczna mikroinstalacji".

Powstaje pytanie - kiedy zachodzi taka sytuacja? Jak zauważają eksperci z branży fotowoltaicznej, przy połączeniu magazynu energii z instalacją PV, nawet gdy magazyn ma mniejszą moc, to i tak w większości przypadków cały system będzie mógł oddawać do sieci większą moc niż sama mikroinstalacja. Tu rozwiązaniem może okazać się wybór odpowiedniego falownika dla naszego układu.

Taka sytuacja może mieć miejsce w sytuacji, kiedy falownik fotowoltaiczny będzie miał moc większą niż sumaryczna moc modułów PV

ocenia Bogdan Szymański, ekspert z branży fotowoltaicznej.

Źródło problemów z sumowaniem mocy

Skąd biorą się te wątpliwości? Otóż w polskim prawie za moc instalacji fotowoltaicznej uznaje się sumaryczną moc zainstalowanych paneli słonecznych, a nie moc falownika. Tymczasem w praktyce to właśnie moc falownika decyduje o tym, ile energii elektrycznej nasz system będzie w stanie oddać do sieci. Stąd, nawet przy niższej mocy magazynu, falownik o wyższej mocy może zwiększać tę wartość.

Moc instalacji PV 9,9 kW
Moc falownika 10 kW
Moc magazynu energii 5 kW
Moc możliwa do oddania do sieci 10 kW + 5 kW = 15 kW

W takim przypadku moc możliwa do oddania do sieci przekracza moc samej instalacji fotowoltaicznej, co oznacza konieczność sumowania mocy z magazynem.

Czytaj więcej: Oszczędź na rachunkach za prąd - dowiedz się jaki jest koszt instalacji paneli słonecznych

Jak falownik wpływa na sumowanie mocy instalacji i magazynu?

Aby uniknąć opisanego wyżej problemu, należy dobierać falownik o mocy zbliżonej lub nieznacznie niższej od mocy instalacji PV. Wtedy po połączeniu z magazynem energii, cały system nie będzie mógł oddawać do sieci większej mocy niż sama mikroinstalacja.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy moc paneli fotowoltaicznych nie pokrywa się idealnie z dostępnymi na rynku mocami falowników. Wtedy musimy zaokrąglić w górę do najbliższej dostępnej wartości. Te niewielkie różnice zazwyczaj nie powodują problemu przy dodaniu magazynu energii.

 • Moc instalacji PV = 9,9 kW
 • Moc falownika = 10 kW (najbliższa dostępna)
 • Moc magazynu = 5 kW

W takiej konfiguracji system nadal spełnia wymogi nowych przepisów, ponieważ moc magazynu jest niższa od mocy mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Co zrobić, gdy moc instalacji + magazynu > moc przyłączeniowa?

Jak falownik wpływa na moc instalacji PV z magazynem energii?

Co w sytuacji, gdy moc naszej instalacji PV z dodanym magazynem energii przekracza moc przyłączeniową budynku? Wówczas zgodnie z obecnymi przepisami konieczne będzie zwiększenie mocy przyłączeniowej, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Aby tego uniknąć, można wybrać dwie ścieżki działania:

 1. Zwiększyć moc instalacji PV poprzez dobudowanie modułów fotowoltaicznych. Wtedy moc magazynu będzie od niej niższa.
 2. Wymienić obecny falownik na model o niższej mocy. To pozwoli zmniejszyć moc możliwą do oddania do sieci przez cały system.

W zależności od konkretnego przypadku, jedno z tych rozwiązań powinno rozwiązać problem z zbyt dużą mocą instalacji skojarzonej z magazynem energii.

Czy w programie Mój Prąd moc magazynu sumuje się z mocą instalacji PV?

Opisane wyżej zagadnienie sumowania mocy magazynu z instalacją fotowoltaiczną ma znaczenie nie tylko dla określenia mocy przyłączeniowej, ale też dla programów wsparcia OZE. Jednym z takich programów jest Mój Prąd, gdzie obowiązują określone limity mocy do dofinansowania.

Na szczęście NFOŚiGW jako instytucja prowadząca program potwierdził, że przekroczenie dopuszczalnego limitu 10 kW mocy poprzez dołożenie magazynu energii do mikroinstalacji PV, nie stanowi przeszkody w staraniu się o dotację z Mój Prąd. Liczy się moc samych paneli fotowoltaicznych, a nie dodatkowych urządzeń współpracujących.

Jak zmieścić się w limitach mocy programu Mój Prąd?

Co jednak w przypadku, gdy dobudowujemy dodatkowy moduł PV do instalacji, która już osiągnęła maksymalną granicę 10 kW wsparcia z Mój Prąd? Wtedy faktycznie przekroczymy dopuszczalny limit. Jedynym rozwiązaniem będzie wymiana obecnego falownika na model o mocy równej lub nieco niższej od mocy paneli.

Dzięki temu zabiegowi z jednej strony zmieszczmy się z mocą w 10 kW, a z drugiej strony zlikwidujemy ryzyko zbyt dużej mocy możliwej do oddania do sieci w połączeniu z magazynem energii.

Kiedy konieczna jest wymiana falownika przy dodaniu magazynu energii?

Podsumowując, dobór odpowiedniego falownika przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznej połączonej z magazynem energii ma kluczowe znaczenie. Pozwala spełnić wymogi nowych przepisów i uniknąć sumowania mocy urządzeń.

Gdy jednak z różnych względów posiadamy już falownik o zbyt dużej mocy w stosunku do instalacji PV, a chcemy dodać magazyn energii, wymiana falownika może okazać się konieczna. Pozwoli to dostosować cały układ do obowiązujących regulacji.

Oczywiście należy mieć świadomość, że jest to dość kosztowna operacja. Dlatego na etapie projektowania i doboru podzespołów, warto zwrócić uwagę na prawidłowy dobór mocy falownika fotowoltaicznego.

banner

Najczęstsze pytania

Nie zawsze. Jeśli moc magazynu energii elektrycznej nie przekracza mocy twojej mikroinstalacji fotowoltaicznej, to zgodnie z aktualnymi przepisami nie musisz zwiększać mocy przyłączeniowej. Dopiero gdy magazyn ma wyższą moc niż instalacja PV, wtedy następuje sumowanie mocy urządzeń.

Tak, moc falownika jest kluczowa. Jeśli jest ona wyższa od mocy instalacji PV, to po połączeniu z magazynem cały system będzie mógł oddawać do sieci większą moc niż sama mikroinstalacja. Wtedy zachodzą warunki do sumowania mocy urządzeń.

Aby to zweryfikować, porównaj wartość mocy przyłączeniowej budynku do sieci elektroenergetycznej z sumą mocy zainstalowanych paneli PV oraz mocy magazynu energii. Jeśli jest ona niższa, konieczna będzie zmiana warunków przyłączenia.

Nie, w programie Mój Prąd liczy się jedynie moc samych paneli fotowoltaicznych. Do limitu 10 kW mocy instalacji objętej dotacją nie wlicza się mocy zainstalowanego magazynu energii.

Jeśli posiadasz już instalację PV o mocy 10 kW, a chcesz dodać magazyn energii, najprostszym rozwiązaniem będzie wymiana obecnego falownika na model o nieco niższej mocy. Pozwoli to zachować limit mocy z programu Mój Prąd.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.33 Liczba głosów: 3

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 10 kW: Dzienna produkcja kWh
 2. Zarobki przedstawiciela handlowego - ile zarabia handlowiec?
 3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły