Prąd

Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki26.01.20246 min.
Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
banner

Ile kosztuje auto elektryczne to pytanie, które zadaje sobie wielu Polaków rozważających zakup elektryka. Ceny samochodów elektrycznych w naszym kraju stale spadają, jednak wciąż pozostają wyższe niż aut spalinowych. W artykule przedstawimy aktualne ceny popularnych modeli elektrycznych w Polsce, porównamy koszty zakupu i użytkowania elektryków oraz spalinowców, a także wskażemy najtańsze elektryki 2023 roku.

Kluczowe wnioski:
 • Średnia cena elektryka w Polsce to ok. 150 tys. zł
 • Najtańsze auto elektryczne kosztuje poniżej 100 tys. zł
 • Miesięczny koszt użytkowania elektryka to 300-500 zł
 • Zakup elektryka opłaca się przy dużych przebiegach
 • W 2023 spodziewane dalsze obniżki cen elektryków

Ile kosztują elektryki w Polsce

Średnia cena nowego elektryka w Polsce w 2023 roku to około 150 tys. zł. Jest to kwota znacznie wyższa niż w przypadku aut spalinowych, gdzie średnia cena oscyluje wokół 80-100 tys. zł.

W ostatnich latach jednak ceny elektryków systematycznie spadają. Jeszcze 2-3 lata temu trzeba było liczyć się z wydatkiem rzędu 180-200 tys. zł. Stało się tak dzięki rozwojowi technologii akumulatorów oraz większej skali produkcji.

Prognozuje się, że w najbliższych latach trend spadkowy utrzyma się, a ceny elektryków zrównają się ze spalinowcami w drugiej połowie tej dekady. Oszczędzać będzie można także dzięki dopłatom w programie "Mój Elektryk", gdzie można uzyskać dotację nawet 27 tys. zł.

Porównanie cen najpopularniejszych modeli

Model Cena (zł)
Nissan Leaf 124 000
Renault Zoe 144 900
Skoda Enyaq 164 000

Jak widać na powyższym zestawieniu, różnice w cenach poszczególnych modeli mogą być spore. Wpływają na nie przede wszystkim wielkość akumulatora, zasięg oraz dodatkowe wyposażenie auta.

Jakie elektryki są najtańsze w 2023

Szukając jak najtańszego elektryka, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na małe miejskie auta. Są one z reguły znacznie przystępniejsze cenowo od większych crossoverów i SUV-ów elektrycznych.

Do najtańszych elektryków w 2023 roku zaliczają się m.in.:

 • Dacia Spring - ok. 80 tys. zł
 • Fiat 500 - ok. 100 tys. zł
 • Smart ForTwo - ok. 110 tys. zł

Są to auta o zasięgu rzędu 300-400 km, więc świetnie nadające się do poruszania po mieście i jego okolicach. Ich niewielkie rozmiary i prosta konstrukcja wpływają też na atrakcyjną cenę.

Czytaj więcej: Polska otrzyma 5 mld euro na rezygnację z węgla i walkę ze zmianami klimatu

Które marki elektryków mają najniższe ceny

Najtańsze elektryki pochodzą obecnie głównie od marek masowych - przede wszystkim: Dacii, Fiata, Smarta, Nissana czy Hyundaia. Są to firmy przyzwyczajone do produkcji tanich, przystępnych cenowo aut.

Coraz więcej tradycyjnych producentów samochodów wprowadza do oferty tańsze, "budżetowe" modele elektryczne, by zachęcić do elektromobilności także mniej zamożnych klientów.

Jednocześnie droższe marki premium, takie jak Mercedes, BMW czy Audi, oferują elektryki w cenach 200-300 tys. zł i więcej. Są one kierowane do bardziej zamożnej klienteli.

Jaka jest średnia cena auta elektrycznego

Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów

Jak już wspomniano na początku, średnia cena nowego elektryka w Polsce to obecnie około 150 tys. zł. Dla porównania, średnia cena auta spalinowego oscyluje w granicach 80-100 tys. zł.

Widać więc wyraźną różnicę na niekorzyść "elektryków". Wynika ona przede wszystkim z kosztów produkcji drogich akumulatorów. Można jednak znaleźć elektryki już od 80-90 tys. zł, a z biegiem lat ten próg będzie się obniżał.

Prognozy cen elektryków na najbliższe lata

Rok Szacowana średnia cena
2023 140 tys. zł
2025 120 tys. zł
2027 100 tys. zł

Jak wynika z powyższych szacunków, średnia cena elektryków powinna systematycznie spadać w najbliższych latach. W 2027 roku ma się zrównać z obecną średnią ceną samochodów spalinowych.

Na co zwrócić uwagę kupując elektryka

Decydując się na zakup elektryka, oprócz ceny warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:

 • Pojemność i typ akumulatora - od tego zależy realny zasięg samochodu
 • Moc silnika i przyspieszenie - elektryki zwykle mają bardzo dobre osiągi
 • Wyposażenie wnętrza i system multimedialny
 • Ładowanie - moc ładowania z gniazdka i z szybkiej ładowarki

Należy także pamiętać o sprawdzeniu u ubezpieczyciela kosztów polisy OC i AC dla danego modelu. Z reguły są one wyższe dla aut elektrycznych, ze względu na droższą naprawę ewentualnych szkód.

Jak zaoszczędzić na zakupie samochodu elektrycznego

Chcąc maksymalnie obniżyć cenę elektryka, można skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów:

 • Skorzystanie z programu "Mój Elektryk" - dotacja do 27 tys. zł
 • Kupno używanego elektryka - ceny są znacznie niższe
 • Wybór tańszej wersji wyposażenia - rezygnacja z opcji zbędnych dla kierowcy
 • Zakup samochodu demonstracyjnego - może kosztować nawet 10-15% taniej

Warto także śledzić promocje i wyprzedaże u dealerów. Czasem można trafić na atrakcyjne obniżki lub dodatkowe rabaty, dzięki czemu sporo zaoszczędzić.

Podsumowanie

Jak wynika z powyższego artykułu, obecnie średnia cena nowego elektryka w Polsce to około 150 tys. zł. Jest to znacznie więcej niż w przypadku samochodów spalinowych, jednak ceny elektryków systematycznie maleją.

Można już kupić najtańsze elektryki w cenach poniżej 100 tys. zł. Są to głównie małe, miejskie auta o zasięgu 300-400 km. Z roku na rok pojawiać się będzie więcej przystępnych cenowo modeli elektrycznych.

Decydując się na zakup elektryka, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, lecz także zasięg, wyposażenie oraz koszty ubezpieczenia. Dodatkowo można skorzystać z programów dotacyjnych czy zakupu samochodu demonstracyjnego.

Prognozy wskazują, że w perspektywie kilku lat średnia cena elektryków zrówna się ze średnią ceną aut spalinowych. Zakup elektryka ma więc coraz więcej sensu - zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym.

banner

Najczęstsze pytania

Według najnowszych danych średnia cena nowego elektryka w naszym kraju to około 150 tys. zł. Wciąż jest to znacznie więcej niż w przypadku aut spalinowych, jednak różnica systematycznie się zmniejsza.

Szukając jak najbardziej przystępnego cenowo elektryka, warto zwrócić uwagę na małe, miejskie modele. Obecnie do najtańszych aut tego typu zalicza się m.in. Dacię Spring, Fiata 500 czy Smarta ForTwo.

Według większości prognoz i analiz branżowych ceny elektryków będą nadal systematycznie spadać. Ma to związek m.in. ze zwiększoną skalą produkcji i poprawą technologii akumulatorów. Do 2027 roku średnia cena ma się zrównać ze spalinowcami.

Oprócz ceny zakupu, warto sprawdzić koszty ubezpieczenia konkretnego modelu (OC i AC), planowane wydatki na ładowanie oraz ewentualną wymianę akumulatora w przyszłości. Te czynniki mogą wpłynąć na całkowity koszt użytkowania.

W programie "Mój Elektryk" można ubiegać się o dopłatę na zakup nowego elektryka w wysokości 18,75 lub 27 tys. zł w zależności od wartości auta. Szczegóły dostępne są na stronie NFOŚiGW.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 10 kW: Dzienna produkcja kWh
 2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
 3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły