News

Fotowoltaika na zbiornikach wodnych - potencjał floating PV

Autor Ida Nowak
Ida Nowak27 grudnia 20235 min
Fotowoltaika na zbiornikach wodnych - potencjał floating PV

Fotowoltaika na zbiornikach wodnych to technologia nazywana floating PV, która zyskuje na popularności na świecie. Panele słoneczne montowane są na konstrukcjach pływających na powierzchni wody. Taka lokalizacja pozwala uniknąć konkurowania o grunty z rolnictwem czy infrastrukturą. Chociaż rynek floating PV jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju, to według analiz ma przed sobą dobre perspektywy wzrostu. Kluczowe rynki znajdują się obecnie w Azji, ale rośnie też zainteresowanie tą technologią w Europie, także w Polsce.

Szybki rozwój rynku floating PV

Rynek pływającej fotowoltaiki (floating PV), czyli paneli słonecznych instalowanych na konstrukcjach unoszących się na powierzchni zbiorników wodnych, dynamicznie się rozwija. Jeszcze w 2015 roku był to rynek niszowy z mocą zainstalowaną na poziomie 70 MW. Jednak już dwa lata później, dzięki inwestycjom w Azji, osiągnięto 600 MW mocy. Następnie nastąpił prawdziwy boom tej technologii.

W 2018 roku zainstalowana moc floating PV sięgnęła 1,1 GW. W kolejnych latach tempo nieco wyhamowało, ale wciąż średnioroczny wskaźnik wzrostu w latach 2019-2022 wynosił 51%. Według raportu organizacji Solar Power Europe tylko w 2022 roku na całym świecie przybyło 2,3 GW nowych mocy wytwórczych w floating PV. Łącznie osiągnięto już 5,7 GW.

Chiński rynek dominuje

Zdecydowanym liderem pod względem wykorzystania pływającej fotowoltaiki są Chiny. Tamtejsze instalacje odpowiadają za około 70% globalnej mocy zainstalowanej w tej technologii. W 2022 roku w Państwie Środka było to już prawie 4 GW. Za Chinami plasują się Japonia i Korea Południowa.

W Azji znaczący potencjał do wykorzystania mają tereny pogórnicze, które uległy zalaniu. Dlatego to właśnie ten region świata przoduje obecnie w zastosowaniach floating PV. Tymczasem w Europie rynek ten dopiero raczkuje.

W Europie na razie niewielki udział

Jak podkreśla Solar Power Europe, floating PV to wciąż nowatorska technologia w Europie, która znajduje się na początkowym etapie rozwoju. Systemy instalowane na sztucznych zbiornikach wodnych i w wyeksploatowanych wyrobiskach stają się jednak coraz popularniejsze.

Obecnie w krajach Unii Europejskiej działa 451 MW mocy zainstalowanej w pływających elektrowniach fotowoltaicznych. Najwięcej, bo 280 MW, przypada na Holandię. Firma BayWa r.e. zbudowała tam największe farmy o łącznej mocy 71 MW.

Drugie miejsce pod względem floating PV w UE zajmuje Francja z wynikiem 80 MW.

W dalszej kolejności plasują się Austria (25 MW), Niemcy (25 MW) i Hiszpania (10 MW).

Globalne tempo wzrostu 22% rocznie

Według prognoz Solar Power Europe światowy rynek floating PV będzie rósł w tempie 22% rocznie. Oznacza to podwojenie mocy co 3-4 lata. Jeśli udałoby się wykorzystać 10% powierzchni zbiorników wodnych na świecie, to potencjał wyniósłby 23 GW.

Realnie rynek ten ma szansę przekroczyć 6 GW do 2031 roku. Największe możliwości rozwoju są w Azji, ale rosnące zainteresowanie widać także w Europie.

Czytaj więcej: Odkryto dziurę w funduszu mrożenia cen energii: ścieżka prowadzi do obrotu

Polska buduje pierwszą farmę FV na wodzie

Floating PV zaczyna być wykorzystywany także w Polsce. W październiku 2022 roku podpisano umowę na budowę pierwszej farmy fotowoltaicznej na wodzie. Powstanie ona na zbiorniku retencyjnym w Żarnowcu na Pomorzu.

Inwestorem jest firma Antamion, która będzie odpowiedzialna za przygotowanie dokumentacji, uzyskanie pozwoleń i realizację projektu. Docelowa moc instalacji ma wynieść minimum 7 MW.

Lokalizacja Żarnowiec
Inwestor Antamion
Planowana moc min. 7 MW

Uruchomienie farmy planowane jest na najbliższe miesiące. Będzie to ważny krok dla rozwoju technologii floating PV w Polsce i może zapoczątkować dalsze inwestycje.

Ogromny potencjał rozwoju w Europie

Fotowoltaika na zbiornikach wodnych - potencjał floating PV

Zdaniem Solar Power Europe potencjał wykorzystania pływającej fotowoltaiki w Europie jest bardzo duży. W optymistycznym scenariuszu zagospodarowania 10% powierzchni dostępnych zbiorników wodnych możliwe byłoby uzyskanie nawet 157 GW nowych mocy wytwórczych.

Oznaczałoby to zaspokojenie około 6% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną w UE, czyli produkcję 137 TWh. To pokazuje, jak ogromne są perspektywy dla floating PV.

Wśród krajów o największym potencjale wymienia się Szwecję, Finlandię i Hiszpanię. Duże możliwości dają też tereny pogórnicze. Tylko w Niemczech mogłoby powstać 44 GW instalacji wykorzystujących wyeksploatowane wyrobiska.

Plany rozwoju floating PV w Europie

W najbliższych latach mają ruszyć kolejne duże inwestycje z zakresu pływającej fotowoltaiki w Europie. We Francji planowana jest budowa farmy o mocy 74 MW na terenach pogórniczych. W Niemczech trwają zaawansowane prace nad projektami demonstracyjnymi.

Można się spodziewać, że wraz z pilotażowymi instalacjami oraz rosnącymi doświadczeniami deweloperów, floating PV zacznie przyspieszać także w Europie. Technologia ta ma przed sobą świetlane perspektywy.

Podsumowanie

W moim artykule przybliżam tematykę floating PV, czyli pływającej fotowoltaiki. Opisuję dynamiczny rozwój tego rynku na świecie, który w ciągu kilku lat urósł z niszowego segmentu do mocy sięgających już 5,7 GW. Liderami są tu Chiny, które mają około 70% udziału. W Europie floating PV stawia dopiero pierwsze kroki z mocą ok. 451 MW.

Przedstawiam najważniejsze dane i trendy dla globalnego rynku FPV. Podkreślam, że według ekspertów z Solar Power Europe w najbliższej dekadzie może on rósć nawet w tempie 22% rocznie. Wskazuję perspektywy dalszego rozwoju w Azji, ale także spore możliwości w Europie czy Polsce.

Omawiam budowę pierwszych farm PV na wodzie w naszym kraju. Ponadto pokazuję ogromny potencjał, jaki daje pływająca fotowoltaika - przy wykorzystaniu 10% zbiorników w UE możliwe byłoby uzyskanie 157 GW nowych mocy. To szansa na zieloną transformację sektora energii.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił bliżej zapoznać się z tą obiecującą i dynamicznie rozwijającą się technologią OZE. Zachęcam do śledzenia postępów rynku floating PV w nadchodzących latach.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Szlifowanie wylewki betonowej - usługi szlifowania posadzek
  2. Cena przeglądu i pomiarów elektrycznych - Cennik i kosztorys
  3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Historia pierwszego kasyna w Europie
NewsHistoria pierwszego kasyna w Europie

Stary Kontynent od wieków zadziwia i ekscytuje. To tu dochodziło do wielu ekscytujących odkryć, także w tym zakątku świata budziły się największe wojenne konflikty. Dziś kroniki historyczne zaprowadziły nas do pierwszego w historii Europy kasyna.